На території, площею 28000 м², розташовується складська, виробнича, торгова та офісна нерухомості, заклади харчування, супермаркет, зона відпочинку з власним озером та ландшафтним дизайном, а також конференц-зал в укритті.
PORT LVIV 2.0 забезпечить понад 500 нових робочих місць. Девелопери проєкту, Alterra Group, подбали про енергоефективність та автономність логістичного центру. Проєкт передбачає 6 черг введення в експлуатацію, з яких 4 вже завершені, а 2 останні планують здати до кінця третього кварталу.
Фото: PORT LVIV 2.0
Що відомо про логістичний центр
PORT 2.0 є продовженням Львівського логістичного центру «PORT». Він розташований у 900 метрах від об’їзної дороги: за 9 км від центру Львова та 15 км від аеропорту. Логістичний центр – це не лише розвинена інфраструктура, а цілісна екосистема з людиноцентричним підходом.
На території побудували конференц-зал в укритті, який слугуватиме ком’юніті-центром для резидентів та учасників заходів. Там буде забезпечена повна автономність, включаючи технології енергозаощадження та запаси їжі для людей і тварин.
Для підвищення енергоефективності у PORT 2.0 проєктується сонячна електростанція. Вона на 90% забезпечить незалежність від зовнішнього енергопостачання у сонячні дні. Для незалежного опалення, Alterra Group розширять котельню з додатковими котлами на пелетах.
Автоматичні системи пропуску забезпечують швидкий заїзд та виїзд автомобілів, а інтелектуальна система відеонагляду підвищує рівень безпеки. На території доступний безплатний Wi-Fi, зарядні станції для електромобілів та встановлений потужний генератор.
Для відпочинку персоналу передбачені кімнати з душовими кабінами, санвузлами, зонами відпочинку та кухнею. Також для резидентів створено додаток «Resident app» для зручного управління комерційною нерухомістю зі смартфона.
Фото:PORT LVIV 2.0
Інвестиції та вакантність
Загальна вартість проєкту — 22 мільйони доларів. Мінімальна площа для інвестицій — 61 кв.м, а поріг входу — 67 000 доларів. Дохідність складає 11-13% річних у доларах, а повна окупність — від 8 років. Приміщення мають високу ліквідність та низьку вакантність по продажу та оренді на цей момент.
Для бізнесів є можливість придбати в приватну власність або орендувати складські, виробничі, торгові чи офісні приміщення, а також об’єднувати їх. Доступні площі варіюються від 62 кв.м до 8000 кв.м, а вартість залежить від типу приміщення.
Архітектура проєкту
PORT 2.0 спроєктувала архітектурна компанія VR-Group. Основна ідея – дати можливість власникам складів мати на одній території офіси, додаткові точки продажу та хороший архітектурний устрій. Для логістичного центру розробили брендбук з кольорами, які додали акцентів та підкреслили архітектуру. А для полегшення орієнтування на складських будівлях, розмістили підсвічені 3D-літери терміналів.
У рамках ESG стратегії, суть якої полягає в поліпшенні екологічних, соціальних та управлінських аспектів, важливу частину відіграє озеленення.
Alterra Group створили велику зелену зону з боку дороги, облаштували 46 соток газону, висадили 60 дерев, та створять будиночок для комах з екологічно чистого дерева для підтримки екосистеми. PORT 2.0 будували з урахуванням екологічних стандартів, використовуючи природні матеріали.
Нагадаємо, українські стартапи у сфері технологій отримали €2 мільйони інвестицій.
«Головна мета грантової підтримки — відновлення діяльності мікропідприємців на територіях України, що найбільше постраждали від бойових дій та були деокуповані, а також посилити стійкість мікробізнесу, який в умовах війни залучає до своєї діяльності ветеранів та людей з інвалідністю», — зазначають в організації.
Переможці конкурсу визначатимуться автоматично на основі таких показників:
рівня збитків від війни;
виду економічної діяльності підприємства;
якості використання коштів гранту;
чи знаходиться підприємство на деокупованій території;
чи є серед працівників ветерани та люди з інвалідністю.
Бізнеси мають бути розташовані в таких областях: Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Київська (окрім м. Київ), Луганська, Миколаївська, Сумська, Чернігівська, Харківська, Одеська та Херсонська. Заявки приймають до 30 вересня 2024 року.
Як взяти участь
Заповнити заявку на порталі Фонду розвитку підприємництва;
вказати інформацію про показники діяльності підприємства до війни та під час бойових дій;
визначити чіткі напрями використання коштів мінігранту.
Грантова підтримка від EU4Business реалізуються в межах програми міжнародної співпраці «EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП», що виконується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за фінансування Європейського Союзу та Уряду Німеччини.
Нагадаємо, що 18 вересня підприємці отримають доступ до нової електронної послуги «єДозвіл» на порталі «Дія».
«Ми згуртовуємо ІТ-спеціалістів, щоб вони могли підтримати свої спільноти, розв’язати певну проблему. За п’ять років в межах OpenTech ми об’єднали 1310 наших фахівців-волонтерів у 6-ти країнах, які реалізували 53 проєкти. Ми б хотіли відзначити річницю програми, продовжуючи робити те, що вміємо найкраще, — створювати технологічні рішення, які пришвидшать позитивні зміни у суспільстві», — коментує співавтор програми OpenTech та член журі конкурсу «Open Call 2025» Дмитро Іванов.
Хто може взяти участь
Міжнародні та місцеві громадські організації;
благодійні фонди;
соціальні підприємства;
ЗМІ;
органи місцевого самоврядування та державної влади з шести країн (Україна, Польща, Болгарія, Румунія, Колумбія та Мексика).
Ініціативи оцінюватимуть за критеріями: масштаб, актуальність, вплив ініціативи чи проєкту на спільноти, довкілля, а також наявність в OpenTech технологічної експертизи для реалізації того чи іншого рішення.
Які ініціативи шукають
На «Open Call 2025» можна подавати ініціативи у таких сферах:
реформи та трансформація в освіті;
екологія;
охорона здоровʼя;
інновації та ініціативи «розумне місто»;
підсилення спільнот;
рівність та інклюзія;
допомога вразливим верствам населення;
підтримка ветеранів.
Дедлайн для заявок — 15 жовтня 2024 року. Подати свою заявку можна за посиланням. Переможців відбору оголосять до кінця цього року. Розробку самих технологічних рішень розпочнуть у 2025 році.
OpenTech — благодійна програма компнаії SoftServe у 2019 році. За 5 років у її межах реалізували 53 проєкти у співпраці з державними органами та неприбутковими організаціями в 6 країнах. Серед партнерів: OpenTech Міністерство освіти та науки України, UNICEF, UNFPA, Повернись живим, WWF та інші.
Про SoftServe
SoftServe — найбільша глобальна ІТ-компанія з українським корінням. Головні офіси компанії розташовані у Львові та Остіні (США). Компанія працює із понад 900 активними проєктами для клієнтів у країнах Північної Америки, ЄС, та Азії. Клієнтами SoftServe є такі компанії як IBM, Cisco, Panasonic, Cloudera, Henry Schein, Spillman Technologies та інші. SoftServe є партнером Google Cloud Platform, Amazon Web Services, Microsoft Azure, NVIDIA та інших великих технологічних компаній.
Нагадаємо, що компанія Google представила новий розділ проєкту «Україна поруч» на платформі Google Arts & Culture.
Коментарі