

Можливості
USAID запустило проєкт для фінансування бізнесу через кредитні спілки
Можливості

Перший Український Міжнародний Банк (ПУМБ) спільно з урбан-бюро Big City Lab запроваджує програму «Чек на доступність» у межах інтеграційної платформи для ветеранів, військових і цивільних «Жити назустріч».
Про це повідомляють у ПУМБ.
Це програма, в якій ПУМБ покриває 50% витрат на створення часткової фізичної безбар’єрності для бізнесу: облаштування доступної вхідної групи чи адаптацію вбиральні, та фінансує експертний супровід, який надає урбан-бюро Big City Lab.
«Чек на доступність» допоможе бізнесу зробити перші кроки до фізичної доступності. Банк забезпечить експертну підтримку та частково покриє витрати, що спростить шлях до безбарʼєрності для бізнесу.
«Фізична доступність має стати нормою, бо в Україні вона досі лишається точковими рішеннями, а не системним підходом. Це ускладнює життя для людей з порушеннями, яких стає більше — зокрема через війну», — говорять в ПУМБ.
Хто може взяти участь у програмі
Учасниками програми можуть стати українські мікро- та малі бізнеси, власники яких прагнуть зробити свої заклади доступними для всіх, як-от:
- кафе;
- магазини;
- перукарні;
- спортивні клуби;
- коворкінги;
- пекарні;
- зоомагазини;
- тощо.
Програма охопить бізнеси з усіх куточків України (крім окупованих територій та 50-кілометрової зони від них), які готові покрити другу половину фінансування, впровадити зміни й висвітлювати розбудову доступності для поширення цієї культури в країні.
Як подати заявку
Прийом заявок стартує 24 червня і триватиме до 24 липня 2025 року. Щоб подати заявку, потрібно заповнити форму на сайті платформи «Жити назустріч». Більше деталей дізнайтеся за посиланням.
Процес та критерії відбору
Заявки оцінюватиме експертне журі, до складу якого увійдуть представники ПУМБ та фахівці з Big City Lab. У перший рік програма має на меті адаптувати 10 мікро- і малих бізнесів України. Усі учасники будуть оголошені публічно на сайті програми.
- Пріоритет: малий та мікробізнес, ветеранський бізнес, бізнес ВПО;
- потреба в адаптації однієї зони: вхідна група чи вбиральня, або ж комбіновано у разі незначних змін простору загалом (загальний бюджет до 500 тис. грн);
- готовність до втілення запропонованих змін у просторі;
- готовність до співфінансування проєкту (50 % від загальної суми витрат, майже 250 тис. грн);
- готовність до публічної комунікації участі в проєкті.
Про організаторів
ПУМБ — великий системний універсальний банк, один з лідерів банківського сектору. Банк впроваджує у свою культуру принцип «Жити назустріч» задля просування рівності всіх українців і українок, а також якісної інтеграції ветеранів та ветеранок війни.
ПУМБ уже досягнув значного прогресу у власній доступності: 96 % відділень банку фізично доступні, усі співробітники пройшли навчання з комунікації з людьми з різними порушеннями. У 2025 році банк планує облаштувати 50 % відділень спеціальним обладнанням у кожній області країни для клієнтів, враховуючи потреби людей з інвалідністю.
Big City Lab — провідне українське урбан-бюро повного циклу, яке трансформує міста та простори, ставлячи людину в центр кожного рішення. З 2019 року спеціалізується на створенні безбар’єрних середовищ, допомагаючи бізнесам і громадам ставати доступними для всіх. Команда Big City Lab розробляє комплексні рішення, супроводжує їхню реалізацію, та навчає безбар’єрному проєктуванню, орієнтуючись на кращі світові практики та енергію спільнот.
Фото обкладинки: ПУМБ
Можливості

Понад 200 підлітків на вихідних об’єднуються в команди, беруть челенджі від місцевого бізнесу та влади й усього за два дні генерують реальні рішення — від соціальних підприємств до нової айдентики великих компаній.
Це не просто подія, а інструмент для змін — Хакатон «Бізнес + молодь: спільні рішення для громади», організований у молодіжних просторах Ko_Laba.
ШоТам дізнався, як саме молодь генерує зміни та чому це тільки початок.
Про нашу молодь ще писатимуть технологічні медіа
Усе почалося з простої ідеї: дати молоді можливість застосовувати свої знання на практиці, експериментувати й досліджувати, як працює світ. У GoGlobal ми багато працюємо з підлітками, допомагаючи їм розкрити свої таланти, втілити ідеї і, що важливо, навчити підприємницької справи.
Через опитування молоді ми дізналися, що найбільше їх лякає бідність. Тому розвиваємо підприємництво у межах проєктної діяльності, аби підлітки могли реалізувати продукти та рішення і монетизувати їх.
Основа нашого підходу — ESTEAM-освіта, яка формує мислення, щоб розв’язувати проблеми комплексно, творчо й критично. ESTEAM — це не лише про науку чи технології, а й про реальні кейси, про те, як використовувати ресурси, шукати рішення та бачити в цьому сенс.

Підлітки в просторі Ko_Laba створюють проєкт для покращення якоїсь зі сфер життя своєї громади. Фото: GoGlobal
Ko_Laba — перший молодіжний ESTEAM-простір в Україні. Ми бачимо, що підлітки повертаються до просторів знову й знову, бо отримують тут щось більше, ніж навчання, — можливість діяти. Особливо в маленьких містечках такі простори стали справжніми точками тяжіння для активної молоді.
В Україні є небагато відкритих просторів або лабораторій, де можна не тільки поспілкуватися на «гуманітарному» рівні, а й спробувати себе в чомусь хардовому. Ko_Laba дає можливість протестувати свою ідею на сучасному обладнанні та пройти шлях від прототипу до готового виробу завдяки 3D-принтерам, лазерним різакам, плоттерам, термопресам, мікроелектроніці, ручному й електричному інструменту.
Молодь тут не просто вчиться — вона створює. І, можливо, вже народжується перший стартап у Ko_Laba, про який ми скоро дізнаємося зі шпальт усіх технологічних медіа.

Молодь чекає на різні активності в просторах, щоб мати змогу створити щось цікаве. Нещодавно в хакатоні взяли участь 44 команди, а це близько 200 підлітків. Фото: GoGlobal
Перші 12 просторів відкрили в Чернігівській, Харківській, Київській, Житомирській областях. Нещодавно запрацювала перша Ko_Laba на заході України — в Мукачеві. Попереду Миколаїв і Запоріжжя.
Модель простору для підлітків і молоді, яка хоче змін, базується на міжнародній практиці, яку ми адаптували до українських реалій.
Від комерційних моделей до соціального підприємництва
Проєктну діяльність ми почали з тримісячної інкубаційної програми за принципом «створити все, що завгодно». У перших 12 Ko_Labaʼх молодь, маючи всю технічну та матеріальну базу, втілювала свої ідеї та створювала ті продукти, які їй хотілося. В основі більшості рішень лежали актуальні проблеми — як особисті виклики, з якими вони зараз зіштовхуються, так і питання, що стосуються життя громади.
Наприклад, команда з Чернігова розробила та виготовила ергономічний пристрій, який дозволить людині з ампутацією верхніх кінцівок утримувати ручку чи олівець ротом та ефективно користуватися ними для письма чи малювання.
Інкубаційна програма показала, що молоді не байдуже. Вона готова вже зараз комплексно підходити до будь-яких проблем і знаходити рішення в найнесподіваніший спосіб. А ще на рівні громад така подія стала справжнім рушієм того, щоб до молоді прислухалися та чули її потреби й ідеї.
Після цього логічним рішенням стало провести хакатон «Бізнес + молодь: спільні рішення для громади». Місцевий бізнес, влада й активісти запропонували челенджі, а підлітки шукали рішення — від екології до інклюзивності, від комерційних проєктів до соціального підприємництва.
Хакатон проходив протягом одних вихідних, але результати вражають. Місцевий бізнес і влада взяли на озброєння ідеї молоді, а деякі проєкти зараз продовжують втілювати.

Команди на хакатоні працювали над завданнями від місцевого бізнесу й влади та мали спеціальний челендж від GoGlobal. Фото: GoGlobal
У хакатоні брали участь навіть ті, хто не мав доступу до просторів. Наприклад, команда з Путивля Сумської області взяла челендж у своєї влади й вирішувала завдання від GoGlobal. Вони розробили проєкт соціального підприємства та виграли приз від GoGlobal — придумали зробити кавʼярню-книгарню, яка поєднує смачну каву та години навчання чи роботи, згуртовує навколо себе та дає молоді можливість для соціального підприємництва, реалізовуючи випічку чи поробки.
Місцевий бізнес і влада зі свого боку мають підтримувати підлітків, щоб їхні ідеї ставали реальністю. Молодь ненавидить бюрократію, і така співпраця на хакатоні дозволяє пом’якшити й прискорити всі процеси.
Як школярка ініціювала відкриття молодіжного простору
Мій улюблений приклад — як команда 4Real з Чугуєва розробила нові логотипи для великої місцевої компанії. Один з варіантів брендування так сподобався підприємцям, що вони вже почали його використовувати. Компанія вирішила віддячити молоді — подарувала в простір Ko_Laba ще один 3D-принтер, про який мріяли підлітки.

Учасники хакатону працювали над створенням інтерактивних зон для кав’ярень, розробляли навчальні гуртки, шукали способи популяризації бізнес-продуктів і вдосконалювали мапу безбар’єрності. Фото: GoGlobal
Загалом у Чугуєві унікальна Ko_Laba — на той момент 11-класниця Дарія, яка брала участь в одній з наших програм, виявила бажання створити у своїй громаді такий простір. Її підтримали місцеві жителі та влада. У результаті донор відкрив у Чугуївській громаді Ko_Laba, хоча це не було для нього пріоритетом.
Ця команда впродовж року діяльності простору бере участь у всіх запропонованих активностях і конкурсах. Вони майже щомісяця створюють щось нове або допрацьовують те, що вже існує. Така залученість — це неймовірно. Їх відзначали на всіх конкурсах, де вони брали участь. І влада Чугуєва пишається молоддю та шукає для них можливості. Наприклад, 20 підлітків — учасників хакатону — завдяки домовленості голови Чугуєва із закордонними партнерами поїдуть 20 липня на відпочинок у Нордгорн (Німеччина). Тобто хакатон — це win-win для усіх.
Коли підлітки мають сильну мотивацію та самі пушать зміни у своїй громаді, ми зі свого боку їх максимально підтримуємо та надаємо всі можливості.
Якщо підлітків щось хвилює, тут вони можуть змінити ситуацію
Наші простори показали, що за невеликий проміжок часу можна реалізувати багато проєктів. Якщо молоді дати інструменти й ресурси, креатив буде нестися на максимум.
Усі ідеї, які реалізували на хакатоні, не залишаться в шухляді. Учасники мотивують одне одного не забивати на свій проєкт, а покращувати його та втілювати. Підлітки разом з владою та бізнесом з різних боків дивляться на одну й ту саму проблему, і це їх об’єднує.

Підготовкою хакатону в Ko_Laba займалися працівники просторів: вони залучали місцевий бізнес, формували команди та координували процес. Фото: GoGlobal
Ko_Laba — це спільнота, де молодь на одній хвилі думає над ідеями, дискутує, творить і реалізує проєкти. Такі активності, як хакатон для молоді, — це привід, щоб знову-таки прийти в простір і ще й покреативити.
А наші працівники стали магнітом для підлітків. Вони мотивують, надихають молодь і допомагають створювати щось цікаве. Показують, що в Україні є такі самі можливості, як і будь-де, для того, щоб діти залишалися в Україні та вступали в наші заклади професійно-технічної освіти та виші.
Якщо підлітка щось хвилює, тут він може змінити ситуацію. І що більше буде таких просторів, то більше буде змін у нашій країні.

Тетяна Коврига
директорка освітньої фундації GoGlobal
Можливостей для самореалізації в Україні вдосталь
Результати хакатону перевищили очікування — хтось із команд уже отримав перші результати, хтось — замовлення та гроші, а хтось іще доробляє свої ідеї. Але головне — діти та підлітки прийняли виклик. Не побоялися навіть завдання з роботизації процесів на заводі. Це була справжня командна робота — куратори підтримували на кожному етапі, а учасники отримали досвід розробки ідей, пітчингу та менторства від топових бізнесів. До просторів прийшли й місцеві експерти, і влада, і депутати.
Ми хочемо, щоб молодь у громадах знала, що можливостей для самореалізації вдосталь, що в Україні підприємництво — це круто. Що прокачувати soft skills і втілювати свої ідеї в життя можна та треба. Що ми, дорослі, поряд — готові допомогти й підтримати.
Можливості

Відкрили реєстрацію на першу міжнародну школу «ЛІДЕРКА». Для проєкту шукають 15 жінок та дівчат з інвалідністю, які проживають у країнах-кандидатках на вступ до ЄС.
Про це повідомила пресслужба правозахисної організації Fight For Right.
Що очікувати від програми лідерства
Міжнародна програма «ЛІДЕРКА» пройде 14-18 липня 2025 року у Брюсселі. Усі витрати на проїзд, проживання та інші витрати на участь покривають організатори. За необхідності кошти виділять на проїзд особистого/-ї асистента/-ки.
Школа «ЛІДЕРКА» — це програма зміцнення потенціалу, де жінкам та дівчатам з інвалідністю надають можливість стати сильними лідерками, захисницями прав та творчинями змін у своїх громадах і країні.
Читайте також: У Нью-Йорку створюють першу в історії оперу про депортованих українських дітей (ВІДЕО)
Організатори обіцяють учасницям інтенсивне навчання, практичні тренінги та можливості для мережування. Майбутні лідерки розширюватимуть знання про політичні процеси та отримуватимуть інструменти для просування прав людей з інвалідністю на національному та міжнародному рівнях.
Також на основі додаткового відбору жінки та дівчата зможуть пройти тижневе стажування у європейських організаціях з прав людей з інвалідністю після завершення програми. Учасниць чекає менторська підтримка від Fight For Right та ENIL.
Як податися
Для участі заповніть реєстраційну форму за посиланням до 10 червня 2025 року. Окрім заявки, надішліть коротке відео (до 2 хвилин) англійською мовою, на тему: «Чому я вважаю, що моє лідерство важливе для майбутнього Європи?»
До участі запрошують жительок країн-кандидаток на вступ до ЄС, зокрема України, Молдови, Грузії, Албанії, Північної Македонії, Чорногорії, Сербії, Боснії та Герцеговини та Туреччини.
Нагадуємо, що У США прочитали щоденники Ірини Цибух та зібрали 50 тисяч доларів для «Госпітальєрів» (ФОТО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Fight For Right