Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Стартував проєкт-челендж для громад проти спалення опалого листя

Опубліковано

В Україні запускають проєкт-челендж для відповідальних громад, які прагнуть запобігати випалюванню стерні, опалого листя, органічних та інших садових і сільськогосподарських відходів у своїх спільнотах.

Про це повідомили на сайті Програми розвитку ООН в Україні.

Чи є в цьому потреба

Щороку в Україні відбувається понад 56 тисяч пожеж у природних екосистемах та на  відкритих територіях, як свідчать дані Державної служби з надзвичайних ситуацій України. Це:

  • завдає мільярдних збитків,
  • забруднює повітря,
  • знищує цілі екосистеми,
  • забирає життя людей.

У 2019 році непрямі збитки від пожеж в екосистемах склали близько 3,4 млрд грн; загинуло 84 людини. 

Таку серйозну проблему неможливо подолати лише штрафами – необхідно шукати інноваційні шляхи її вирішення. 

Завдання проєкту:

  • дослідження успішного досвіду запобігання спалюванню органіки; 
  • популяризація практики компостування відходів як альтернативи їх спалюванню; 
  • надання громадянам можливості моніторити пожежі в екосистемах у режимі реального часу на основі супутникових та даних, зібраних учасниками проєкту.

Що отримає ваша громада від участі в проєкті? 

  • Можливість моніторингу пожеж на території громади в режимі, близькому до реального часу на основі даних НАСА (Національного управління США з аеронавтики і дослідження космічного простору);
  • Е-рішення щодо:
    • ретроспективного аналізу пожеж у громаді за останні 3 роки на основі супутникових даних (аналіз свідчить, що близько 80% підпалів у окремих громадах повторюються на тих самих місцях);
    • даних місцевого моніторингу, проведеного активістами громади;
  • Консультаційну та експертну підтримку щодо використання даних НАСА та е-рішень, ефективних шляхів запобігання палінню, екологічних способів утилізації органічних відходів, зокрема компостування;
  • Комунікаційну підтримку щодо відмови від практики паління та переходу до компостування (матеріали для інформування та залучення мешканців, місцевого бізнесу тощо);
  • Зміцнити імідж громади як екологічно відповідальної серед інших громад, Уряду, інвесторів, міжнародних партнерів, у медіа тощо.

Як стати учасником проєкту? 

Щоб долучитися до проєкту, необхідно не пізніше 14 квітня 2020 року:

  • визначити відповідального координатора від громади за участь у проєкті та повідомити нам про це листом на адресу e-solutions@cid.center;
  • зареєструвати вашу громаду на карті учасників проєкту (див. відеоінструкцію тут);
  • заповнити анкету за посиланням.  

До участі запрошуються громади з усіх областей України, які готові співпрацювати для досягнення взаємовигідного результату. Учасники мають бути готовими мобілізувати волонтерів, просувати практику компостування відходів та ділитися досвідом.

Що очікується від громад-учасниць?

Участь у проєкті передбачає такі заходи:

  • активна комунікація з членами громади, місцевим бізнесом щодо загроз підпалів, шкоди паління садового сміття та екологічних та економічних переваг компостування відходів;
  • мобілізація волонтерів (школярі, молодь, інші члени громади) для збору і поширення  інформації та доповнення карти підпалів даними, зібраними на місці;
  • вжиття інших заходів для зменшення кількості підпалів у весняний сезон; 
  • участь у вебінарах на тему аналізу даних геоінформаційних систем (ГІС);
  • обмін досвідом з іншими громадами-учасницями.

Для моніторингу буде використано супутникові дані та одне з ГІС-рішень, пілотованих у проєкті “Е-рішення для громад”.

Етапи проєкту

Пілотний проєкт розрахований на два місяці і включає такі етапи:

  • прийом заявок від громад – до 14 квітня 2020 року;
  • оголошення пілотних громад – 20 квітня 2020 року;
  • квітень-травень 2020 року – проведення заходів у громадах;
  • червень 2020 року – аналіз результатів і даних, зібраних громадами, а також супутникових даних; підбиття підсумків щодо практик у пілотних громадах та комунікація результатів проєкту.

Упродовж квітня-травня 2020 року громади-учасниці повинні мобілізувати мешканців, домогосподарства та бізнес для участі в проєкті, щоб спільними зусиллями знизити кількість пожеж на території своїх громад.  

На початку червня 2020 року організатори проєкту проведуть аналіз результатів запобігання весняним підпалам та відзначать найбільш активні та інноваційні громади заохочувальними відзнаками. Ми також будемо збирати інформацію про успішний досвід подолання згаданих проблем та враховуватимемо як дані супутникового моніторингу, так і дані, внесені місцевими волонтерами.

Компостування як альтернатива палінню

Досліджуючи практику паління сухостою та органічних відходів, організатори спілкувалися з представниками громад та дійшли до висновку, що компостування органічних відходів – це один із найбільш дієвих і екологічно свідомих способів зменшити кількість спалювання в громадах і, можливо, найактуальніший для українських реалій. Тому частина нашого проєкту буде сфокусована на темі компостування.

В Україні вже є практики успішного і економічно-обґрунтованого компостування. Компостування не тільки запобігає утворенню шкідливих парникових газів на звалищах, але й допомагає задовольнити потребу громад у добривах для садового господарства, а також підсипці, матеріалах для ландшафтних робіт тощо.

У рамках цього проєктного компоненту планують: 

  • залучити всіх охочих до створення мережі компостувальних майданчиків в Україні, організувати обмін знаннями, сприяти розширенню мережі та вдосконаленню цієї практики;  
  • створити відкриту мапу компостерів України, що сприятиме обміну досвідом між активними громадами і покращенню ситуації з утилізацією органічних відходів в Україні. 

Підтримка учасників проєкту

Протягом проєкту громади-учасниці отримуватимуть:

  • комунікаційну підтримку (інформаційні матеріали, постери, рекомендації); 
  • технічні консультації щодо аналізу супутникових даних та роботи з картами;
  • можливість обміну досвідом з іншими громадами-учасницями. 

У разі виникнення додаткових питань, ви можете зв’язатися з нами:

  • з організаційних питань – e-solutions@cid.center    
  • з технічних питань (робота з мапою і внесенням даних) – gis@cid.center
  • Лабораторія інноваційного розвитку ПРООН в Україні – acclab.ua@undp.org

Враховуючи ситуацію з поширенням COVID-19 та введенням карантину, усі консультації по проєкту будуть здійснюватися дистанційно. 

Про організаторів

Лабораторія інноваційного розвитку ПРООН в Україні – глобальна ініціатива ПРООН, спрямована на визначення, розробку та розповсюдження інноваційних та стійких рішень для місцевих громад.

Центр розвитку інновацій спеціалізується на дослідженнях, інноваціях та проєктах, які спрямовані на розвиток демократії участі, е-демократії, партисипативного бюджетування, е-врядування, розумного міста (smart city), колективного розуму (collective intelligence), управління на основі аналізу даних на місцевому та національному рівнях.

Читайте також: Слов’янський супергерой на сторожі чистого повітря: Як підлітки на сході України дбають про екологію

Нагадаємо, у Києві побудують комплекс, де перероблятимуть опале листя та інші органічні відходи.

А в Рівному з допомогою каліфорнійських черв’яків перероблятимуть опале листя.

Коментарі

Суспільство

Двічі починала з нуля: як переселенка з Донеччини відновила свою пекарню у Дніпрі (ВІДЕО)

Опубліковано

Ганна Горбачова у 2015 році покинула рідну Горлівку на Донеччині. Вона започаткувала свою справу у Торецьку й Сіверськодонецькому. Після повторної для неї окупації жінка переїхала у Дніпро, де продовжила робити те, що любить.

Відео: ШоТам

У Горлівці Ганна працювала керівницею медпунктів на одній з місцевих шахт. Та після російської окупації не змогла жити під триколором та у 2015 році з родиною покинула місто.

Сім’я Горбачових переїхала в сусідній Торецьк і відкрила там власну справу. Спершу це була млинцева та кав’ярня, а згодом родина почала випікати. Ганна з чоловіком та сином пекли 11 видів хліба та ще більше різної здоби.

Фото: ШоТам

Новенький заклад у Сіверськодонецькому запрацював у лютому, а 8 березня мало бути офіційне відкриття. Ганна розповідає: «Зняли приміщення, почали в ньому робити ремонт, і в лютому я змогла спекти там хліб один раз. Тоді пекарню з усім обладнанням знищили російські снаряди».

Заклад у Торецьку пропрацював довше, однак і він потрапив під ворожий обстріл.

Фото: ШоТам

Читайте також: Львівські лікарі врятували життя митцю, який популяризує Козака Мамая по всьому світу (ВІДЕО)

Започаткування пекарні в Дніпрі

Наразі сім’я оселилася в Дніпрі та змогла відновити пекарську справу. Ганна ділиться змінами у назвах випічки: «Раніше він був Бородинський — тепер Чорнобаївський. Також ми робимо — зараз його вже нема, його з’їли — хліб Донецький. Це шедеврально — він із салом і часником».

Чимало відвідувачів пекарні — жителі Торецька, які евакуювалися до Дніпра. А працюють у пекарні переселенці, зокрема з Торецька та Маріуполя. Ганна не лише дає роботу іншим, а й допомагає їм писати заявки на гранти. Адже саме вони допомогли їй відкрити другу пекарню у Дніпрі.

Фото: ШоТам

«Зараз побачила ще один грант на область — буде чудово, якщо візьму, тоді й відкрию ще одну маленьку пекарню», — розповідає Галина в інтерв’ю Суспільне Донбас.

Ганна Горбачова хоче відкрити заклади по всій Україні. Та найбільше мріє про пекарню у звільненій від окупантів українській Горлівці.

Дивіться повне відео про Ганну на ютуб-каналі ШоТам.

Нагадаємо, що в Україну повернули дітей за посередництва Держави Катар.

Фото: ШоТам

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Сили оборони вразили арсенал з іранськими ракетами «Котлубань» — Генштаб

Опубліковано

Уночі 29 вересня українські військові завдали удару по арсеналу росіян, що знаходиться у Волгоградській області.

Про це повідомили в Генштабі.

На арсеналі зберігали та модернізували ракетно-артилерійське озброєння. Як вказують у Генштабі, напередодні удару до арсеналу прибув ешелон з іранськими ракетами.

Читайте ще: Підприємиця з Херсона відновила власний бізнес у Києві: деталі

Фото: Генштаб

«Військовий об’єкт мав щільне прикриття засобами РЕБ і ППО, втім наші підрозділи успішно виконали бойове завдання. На території арсеналу спостерігається пожежа та детонація боєприпасів», — додали в Генштабі.

Операцію провели Сили безпілотних систем у взаємодії з підрозділами Сил спеціальних операцій, Головного управління розвідки та Служби безпеки України.

Нагадаємо, що Сили оборони України вразили одні з найбільших військових арсеналів ворога.

Фото обкладинки: U.S. Department of Defense

    Коментарі

    Читати далі

    Суспільство

    Підприємиця з Херсона відновила власний бізнес у Києві: деталі

    Опубліковано

    Власниця дитячого центру розвитку Євгенія Грищенко відновила свій бізнес у Києві. У 2022 році приміщення центру в Херсоні зруйнували росіяни.

    Про це повідомили у Міністерстві економіки.

    Центр «Sadok Begood» заснували в Херсоні у 2019 році. Бізнес успішно працював, та з війною припинив свою діяльність. Після влучання російського снаряда майже нічого не вдалося врятувати, але завдяки грантовій підтримці заклад відновив свою роботу з нуля.

    Фото: центр «Sadok Begood»

    Читайте також: У Чернігові відкрили простір для психологічної та соціальної підтримки

    Про державну підтримку

    У міністерстві вказують, що найбільший попит серед українців має програма мікрогрантів «Власна справа», за якою можна отримати до 250 тисяч гривень.

    Євгенія є дружиною військового, тому скористалась грантовою підтримкою ветеранського напрямку програми «Власна Справа». Отримані кошти вона спрямувала на закупівлю матеріалів, меблів, техніки та оренду приміщення.

    «Попри страхи, невідомість та нові виклики, власниця закладу Євгенія Грищенко та її команда вирішили ризикнути й відновити Sadok Begood у столиці. Спочатку ніхто не знав про їхній центр, але поступово, крок за кроком, вони довели свій професіоналізм і здобули довіру клієнтів», — зазначили в Мінекономіки.

    Фото: центр «Sadok Begood»

    Відновлений центр

    Наразі в центрі, окрім школи раннього розвитку, працюють логопед і художня студія, де діти займаються ліпленням із глини, пісочною терапією та малюванням різними техніками.

    «Ризикуйте і користуйтеся можливостями! Якщо не вийде з першого разу — не здавайтеся, подавайтеся знову! Державна підтримка справді дає потужний старт, а податки, які ми платимо, допомагають економіці вистояти», — закликає Євгенія.

    Деталі щодо того, як можна отримати грант від держави, можете знайти за посиланням.

    Нагадаємо, що в Україну повернули дітей за посередництва Держави Катар.

    Фото: центр «Sadok Begood»

    Коментарі

    Читати далі

    Шопочитати

    Суспільство4 дні тому

    «Підйомні» для киян та пекельна БЗВП: досвід рекрутингу до війська головреда ШоТам Сергія Колеснікова

    27 червня Сергій завершив робочі справи, зідзвонився через відеозв’язок з усіма друзями, зібрав речі та...

    Суспільство1 місяць тому

    Не чекали на зміни, а пропонували їх самі. Жителі цих громад взяли розвиток до своїх рук

    Ці українці вміють перетворювати сміття на сакури та донати для ЗСУ. Вони не чекають рішень...

    Суспільство1 місяць тому

    Ровесники незалежності: що про українську свободу говорять ті, хто виборює її просто зараз

    Що таке «незалежність», водночас просто і складно пояснити. У цьому слові криються мільйони думок, людських...

    Суспільство2 місяці тому

    «Ми виходимо за своїх». Ці люди організовують мирні акції на підтримку військовополонених у своїх містах

    Станом на травень 2024 року в Україні зареєстровано 38 тисяч зниклих безвісти — і військових,...