

Суспільство
Спорт на карантині: тренування від українських блогерів
Квартира замість спортзалу, а пляшки з водою замість гантелей – такі реалії сьогоднішнього дня для любителів спорту. А якщо ви ще не серед них, то карантин – саме час, щоб взяти себе в руки та нарешті почати займатись спортом. Той самий “понеділок” настав. І щоб не вийти з карантину з +10 кг, гайда займатись спортом з українськими блогерами. Ми підготували для вас підбірку з онлайн-тренуваннями, завдяки яким можна легко тренуватись в домашніх умовах. Тож, кидай свій пиріжок і вперед!
1. Анастасия Святокум
Анастасія Святокум, або як вона ще себе називає StellaBambam, є сертифікованим консультантом з харчування, нутриціологом та фітнес-тренером з 10-літнім стажем роботи. Анастасія веде свій блог, де розповідає про своє життя, правильне харчування та тренування.
Переглянувши фото блогерки, важко повірити, але раніше вона важила на 33 кг більше. Дівчині вдалось схуднути і тепер вона навчає худнути інших. У Анастасії є своя програма, де вона проводить щомісячні марафони схуднення з розписаним харчуванням, тренуваннями та мотиваційними завданнями. Але, не обов’язково йти на марафон, щоб займатись вдома. Блогерка регулярно викладає відео тренувань на своїй сторінці та з початком карантину почала вести прямі ефіри. Спробуйте і ви потренуватись у прямому ефірі.
2. Анна Цукур
Фітнес коуч Анна Цукур перетворила спорт на стиль життя. Крім того, дівчина подорожує світом, займається серфінгом та катається на сноуборді. Анна займається улюбленою справою та веде яскравий YouTube-канал з різноманітними тренуваннями на різній місцевості.
Крім цього, блогер ділиться історіями з подорожей та пропагує здорове харчування. Анна створює програми для здорового способу життя. які допомагають змінити ставлення до себе і свого тіла, фізичних навантажень і харчування.
У своєму блозі на YouTube, де є вже понад 36 тис. підписників, блогерка показує тренування та проводить інтенсивні челенджі, такі як, “планка”, “трансформація тіла”, “прес” тощо. Вважає, для того, щоб розвиватися, потрібно випробовувати себе.
3. Тетяна Федорищева
Завдяки своїй наполегливості, правильному харчуванню та фізичним навантаженням Тетяна Федорищева досягла чудової фізичної форми. Дівчина настільки перевтілилась, що навіть виступала на конкурсах фітнес-бікіні.
Зараз Тетяна веде свій спортивний блог на YouTube для мільйонної аудиторії. Там дівчина публікує відео тренувань та навчає інших досягти чудової фізичної форми. З останніх відео на сторінці є челендж “Спалити жир за 21 день”. Тут Тетяна показує вправи у домашніх умовах.
Крім того, на каналі весь час відбуваються безкоштовні марафони з комплексами вправ на 30 хвилин і менше. На відео Тетяна показує, як можна зробити вправу складнішою чи простішою. Це допомагає підлаштувати навантаження під свій рівень фізичної підготовки.
4. Андрій Хомицький
Андрій Хомицький – дворазовий чемпіон світу з бодібілдингу Men’s Physique IFBB і персональний тренер.
Андрій є відомим фітнес-тренером, адже його підопічними є співачка Настя Каменських, репер Потап, співачка Санта Дімопулос і міс Україна 2014 Ганна Андрес.
Чоловік активно веде свій блог в Інстаграм. Саме тут можна знайти багато відео вправ, корисні поради по харчуванню та мотиваційні пости. На період карантину Андрій продовжує ділитись відео з домашніх тренувань. А ще ви можете тренуватись як Настя Каменських, адже блогер регулярно викладає відео занять зі співачкою.
5. Юлія Богдан
Юлія Богдан є майстром спорту з художньої гімнастики, професійним тренером, учасником міжнародних фітнес-конференцій.
Крім того, дівчина є співзасновницею програм по трансформації тіла, а також допомагає худнути як жінкам, так і чоловікам.
Дівчина веде свій блог в Інстаграм, де має понад 56 тис. підписників. Блогерка регулярно пише про здорове харчування, мотивацію та знімає тренування в домашніх умовах. Тут можна знайти багато цікавих вправ, які можна робити на карантині.
6. Аніта Луценко
Аніта є найпопулярнішим тренером України. Свою фігуру їй довіряє багато зірок. А ще Аніта стала відомою завдяки шоу на українському телебаченні, де допомогла худнути людям з надлишковою вагою.
Крім цього, жінка є фітнес- експертом, автором програми схуднення в домашніх умовах Wowbody і майстром спорту зі спортивної аеробіки. Набравши 23 кілограми під час вагітності, Аніта на практиці довела, що реально привести себе в ідеальну форму всього за три місяці.
Жінка також веде свій блог в Інстаграм для мільйонної аудиторії. Там вона регулярно проводить тренування і влаштовує челенджі, наприклад, “14 днів без цукру”.
7. Маша Голуб
Маша є капітанкою команди adidas Runners Kyiv і танцівницею Dreams Ballet. Дівчина є в чудовій фізичній формі і регулярно розповідає на своїй сторінці в Інстаграм, як зробити свої домашні тренування результативними і побороти бажання відкладати їх на завтра.
На період карантину дівчина запустила марафон “Гнучкий карантин”. Маша у ранкових прямих ефірах проводить тренування з стретчингу для розвитку гнучкості всього тіла, покращення постави, посилення лімфотоку (а також імунітету), тонусу м’язів преса, спини, сідниць, рук.

8. Марина Боржемська (Узєлкова)
Марина Боржемська (Узелкова) є відомим фітнес-тренером з великим досвідом. Під її керівництвом люди худнули з 200 кілограмів до 60.
Марина веде свій Інстаграм-блог для 430 тис. підписників, де ділиться своїм особистим життям та успіхами у спорті. Зазвичай тренування у неї платні, але з початком карантину Марина почала безкоштовно ділитись відео на своїй сторінці. Крім того, вона пише про правильне харчування та як зберігати своє психологічне здоров’я під час ізоляції.
А ще ми підготували для вас перелік додатків, завдяки яким можна ефективно тренуватись вдома.
- Nike Training Club. Цей додаток розробила компанія Nike. Тут є 185 безкоштовних тренувань, спрямованих на розвиток сили та витривалості, заняття з мобільності та йоги. Час занять становить від 15 до 45 хвилин.
- Daily Yoga. Додаток дає можливість новачкам вивчити основи йоги або відразу перейти до більш просунутих занять зі світовими майстрами. Тут понад 500 асан і загалом 70 різних програм для йоги.
- Sworkit. Додаток дозволить тренуватися не тільки вдома, а й на відпочинку чи відрядженні. Для занять потрібно виділити 20 хвилин. Заняття побудовані у вигляді інтервальних тренувань: 30 с. – виконання вправи, 2 хв відпочинку.
- Workout Trainer. Додаток пропонує тисячі безкоштовних тренувань з покроковими аудіо і відеоінструкції, які допоможуть привести себе в форму.
Суспільство

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.
Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.


Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів.


До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.


З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.


На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.


У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.


До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія.


Share:
Суспільство

28 березня в Києві відбулася презентація дослідження «Жінки у війні: мотивації залишатися та причини виїжджати», під час якої експерти проаналізували, що спонукає українок залишатися в країні, попри війну, а що може змусити їх вирішити переїхати за кордон.
ШоТам відвідали презентацію та готові поділитися з вами результатами.
Про опитування
З 23 по 30 січня 2025 року Центр економічної стратегії спільно з American University Kyiv провів опитування серед жінок віком від 18 до 60 років, які живуть в Україні (за винятком тимчасово окупованих територій). Також експерти опитали українок, які після початку повномасштабної війни виїхали за кордон. У дослідженні взяли участь 2018 респонденток.
Як війна вплинула на переселення жінок
- 39% українок були змушені залишити свої домівки; з них 53% вже повернулися.
- 69% переміщених жінок залишалися в межах України, 24% виїхали за кордон, а 7% поєднували обидва варіанти.
- Більшість переміщень були тривалими: 39% опитуваних перебували поза домом понад рік.
Мотивація залишатися в Україні
Згідно з дослідженням, для 79% опитаних є важливим залишатися в Україні, 15% не визначилися з відповіддю, а 6% не вважають це принциповим.
Що повпливало на таке рішення:
- вік і соціальний статус: старші жінки частіше обирають залишатися;
- фінансовий стан: люди з вищими доходами менш схильні до еміграції;
- власність житла: наявність власного житла підвищує бажання залишитися;
- мова спілкування: україномовні громадянки частіше обирали залишитися.
На відміну від попередніх досліджень, нині жінки з вищими доходами менш схильні до виїзду.
«Так само окремо в нас була категорія підприємиць, тобто власниць своєї справи. Вони, в принципі, не хочуть виїжджати з України, хочуть залишатися тут», — відзначила заступниця директора Інституту поведінкових досліджень Наталя Заїка.
Всупереч очікуванням і поширеним стереотипам:
- жінки з дітьми мають таке ж бажання залишатися в Україні, як і ті, хто не має дітей;
- відсоток жительок сіл і містянок, які хочуть жити в Україні, приблизно рівний;
- для жінок, чиї населені пункти зараз розташовані в окупації або а зоні активних бойових дій, не менш важливо залишатися в Україні.
Читати також: Працювала в Лондоні, але повернулася в Україну: це управліниця, що цифровізує державу
Основні причини залишатися
«У відкритих відповідях часто повторюються фрази: “Тому що тут моя сім’я”, “Тому що тут мої діти”. Це підкреслює глибоку прив’язаність до рідних і бажання підтримувати їх у складні часи», –– зауважила Наталя Заїка.
Які ризики бачать в Україні та за кордоном
Жінки за кордоном значно гостріше сприймають потенційні ризики повернення до України, оцінюючи їх у півтора-два рази вище, ніж ті, хто залишився в країні. Водночас другі бачать більше загроз у разі переїзду за кордон, пов’язаних із соціальною адаптацією, фінансовою стабільністю та медичним забезпеченням.
Перспективи життя за три роки
Жінки, які залишаються в Україні, загалом дивляться в майбутнє з більшою надією, ніж ті, що перебувають за кордоном. Більшість українок вважають, що за три роки вони зможуть повернутися до своєї довоєнної спеціальності — так думають 59% респонденток. Серед жінок за кордоном таких менше — лише 47%, хоча вони частіше розглядають варіант зміни професії або перекваліфікації.
Щодо рівня життя, 46% опитуваних в Україні очікують на покращення своїх умов за три роки, тоді як серед людей за кордоном цей показник значно вищий — 80%. Проте ймовірність погіршення рівня життя бачать лише 7% жінок в Україні, а серед жінок за кордоном таких 20%.
Перспективи завершення війни для них також виглядають по-різному. Майже третина опитуваних в Україні (29%) вірить, що за три роки війна повністю завершиться. Однак серед жінок за кордоном такий оптимізм мають лише 5%. Водночас майже половина останніх (45%) вважає, що війна залишиться в стані замороженого конфлікту, тоді як в Україні таку думку поділяють лише 12%.
Читати також: Обʼєднані Маріуполем: ці переселенці запустили чи релокувати свої бізнеси й ініціативи
Про дослідників
Центр економічної стратегії (ЦЕС) — незалежний аналітичний центр, заснований у травні 2015 року. Його мета — підтримка реформ в Україні для досягнення стійкого економічного зростання. Центр проводить незалежний аналіз державної політики та сприяє посиленню громадської підтримки реформ.
American University Kyiv (AUK) — це приватний університет, розташований у Києві. Заснований у партнерстві з Arizona State University (ASU) та Cintana Education, AUK надає інноваційну вищу освіту за американськими стандартами на рівнях бакалаврату, магістратури й докторантури.
Фото обкладинки: UAExperts.
Суспільство

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».
Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».
Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.
Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії
Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:
- Eneris Recupyl в Польщі;
- Accurec в Німеччині;
- EraSteel у Франції тощо.
Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.


Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.
Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»