Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Спіруліна з Запоріжжя. Як українці вирощують найкориснішу водорість

“Їжа майбутнього”- це одна з багатьох назв , якою останнім часом експерти у сфері здорового харчування характеризують спіруліну.

Коментарі

Опубліковано

“Їжа майбутнього”- це одна з багатьох назв , якою останнім часом експерти у сфері здорового харчування характеризують спіруліну. Про чудотворні властивості цього продукту чути все частіше і частіше. Але, на полицях еко-лавок спіруліну можна зустріти у вигляді порошку, або таблеток. Проте,  в такому вигляді вона не приносить для організму ніякої користі.

В цьому переконані засновники компанії “Фуд Факторі”, яка виготовляє спіруліну під торговою маркою “Spirulinka“. Їх спіруліна- заморожена, що дозволяє  зберегти всі корисні властивості цієї водорості. Таку продукцію облюбували і за кордоном, а власники планують виготовляти до 12 тонн продукту на місяць.

 Алім Кунах

Алім Кунах

Засновник компанії “Фуд Факторі”. Раніше займався переробкою зернових та олійних культур.  Заснував компанію разом з Вадимом Кірічко та Володимиром Іщуком.

Водорості, що корисні для здоров’я

Спіруліна – одноклітинна бактерія, або ж мікроводорость, яка набрала популярність за останні часи, коли люди поринули в тему здорового харчування. На конгресі ООН в 1974 році вона була визнана кращою їжею для майбутнього людства.

В Україні поширена спіруліна у вигляді порошку, чи таблеток іноземного виробництва. Але у такому вигляді вона втрачає всі корисні властивості, тому ми пішли далі і пропонуємо заморожену спіруліну.

Іншої такої субстанції у світі не існує. Є багато мікроводоростей, які мають тільки однобоку дію. А спіруліна містить у собі все,  щоб засвоїтися людиною на 100%. Це м’ясо, овочі, фрукти та ягоди в одному флаконі. Чомусь, багато хто вважає, що спіруліна – це бад, або суперфуд. Ми ж дотримуємося іншої думки, що це повноцінний продукт, яким можна замінити один прийом їжі.

Загалом, спіруліна допомагає підвищити імунітет. Крім цього, має багато корисних властивостей. 

  • Водорість містить незамінні амінокислоти. Це єдиний рослинний продукт, білки якого містять весь повний набір амінокислот в необхідних пропорціях, включно з 8 незамінними.
  • Спіруліна містить майже всі види вітамінів, крім двох: вітамін С і D.
  • Це найбагатше джерело вітамінів А, В12, Е і F.
  • У спіруліни в 5 разів більше заліза, ніж в пивних дріжджах або кропі.
  • Водорість містить селен і кремній – антиоксидантні речовини, внаслідок чого перешкоджають розвитку раку.
  • Синій пігмент фикоцианин в спіруліни – єдина відома речовина, здатна зупиняти зростання ракових клітин.
  • Уповільнює старіння організму та забезпечує роботу підшлункової залози.

Все, що було на ринку – невідомого виробництва і смерділо болотом

Ще в 2015 році у мене виникла ідея спробувати зробити спіруліну для себе, щоб покращити здоров’я. Продукт, який був в той час на ринку був неякісний- невідоме походження,  відсутність протоколу дослідів на наявність небезпечних металів, неприємний смак і жахливий запах.

Я почав експериментувати. Спочатку це відбувалось у мене вдома на підвіконні, я шукав інформацію, підбирав підходяще середовище. Потім поділився ідеєю з Володимиром Іщуком, з яким тоді ми разом проводили експерименти по вирощуванні рослин у закритому просторі.

Так ідея переросла у масштабний проект, до якого потім приєднався Вадим Кірічко. Ми втрьох створили бізнес, але поки ще не розуміли, чи буде попит на такий продукт на ринку.

Півтора роки ми за допомогою вчених та спеціалістів вивчали спіруліну,  її корисні властивості. Ми чудово розуміли, що цей продукт популярний за кордоном і сподівалися,  що і українці захочуть спробувати. Вже у 2016 році створили компанію “Фуд Факторі” та вже вирощували спіруліну під ТМ “Spirulinka”.

На дослідження та створення виробництва ми витратили близько $100 тис. А виготовляємо її поблизу Запоріжжя. 

Технологія вирощування

До нашої появи в Україні можна було придбати лише сушену китайську спіруліну. Перед транспортуванням її обробляють спеціальними розчинниками. При висушуванні вона втрачає близько 60% корисних властивостей. А ми ж вирішили робити заморожену спіруліну,  яка засвоюється на 100% і може втратити лише 3%.

Спіруліна росте дуже швидко і регулярно генерує операційний потік. Уже через місяць можна збирати урожай. Ми вирощуємо спіруліну у біореакторах. Це такі спеціальні ємності, де створюється та підтримується спеціальне середовище для водоростей. 

Щоб отримати продукт, який не має болотного запаху та смаку, ми створили спеціальні умови,  подібні до лабораторних.

За консистенцією спіруліна нагадує сметану. Ми її збираємо, фільтруємо потім вимиваємо водою і чисту біомасу у вигляді сметани фасуємо. Кожна спірулінка 0,1 мм, тому коли їх дуже багато, вони стають такої консистенції.

Далі нам треба було придумати, як доставляти заморожений продукт. Ми розробили свої хладоелементи – охолоджувачі, які створені з їстівних матеріалів, які тримають температуру від – 21°С до -5°С. Тобто до нашого клієнта потрапляє заморожена спіруліна у герметичних пакетах. Її не можна розморозити,  а потім знову покласти у морозильну камеру, бо при нагріванні розпадається білок і втрачаються корисні властивості. Її можна залити водою, або соком і так вживати. Важливо,  що ви навіть не відчуєте смаку спіруліни. А можна просто погризти.

Скільки коштує спіруліна?

Основні канали продажу продукції – інтернет. Ми є і в Facebook, Instagram, YouTube, але частіше приймаємо замовлення саме через сайт. Є і в спеціалізованих магазинах.  Ми намагались продаватись і в аптеках, але через специфіку продажу і недотримання правил зберігання товару, поки відмовились. 

Ми ведемо перемовини з Сільпо, щоб продаватись у них. Але представлятись у торгових мережах не є нашою головною метою.

Ми продаємо спіруліну у певних порціях. Наприклад, 60 порцій на 30 днів прийому коштує 1425 гривень, а спіруліна для всієї сім’ї на 500 порцій – 10 000 гривень.

Поки спіруліна доїде до США, то пропаде

Найближчими нашими планами є налагодження поставок продукції у США. 

Поки ми не продаємось масово, бо у нас немає технології доставки.  На кордоні часто затримують товари, а без дотримання температурного режиму поставляти спіруліну просто неможливо. Експрес-доставка займає п’ять днів,  а нам потрібно два.

Нашу спіруліну часто замовляють з Америки чи Еміратів, тому намагаємося знаходити пасажирів, які би взяли нашу посилку і доставили за кордон.

У вересні 2017 року ми пройшли реєстрацію у FDA (Food and Drug Administration – Американське федеральне управління із нагляду за якістю харчових і лікувальних препаратів). Завдяки цьому ми можемо поставляти продукцію в Америку. Ми отримали первинну акредитацію — тобто на сайті організації ми отримали окремий аккаунт.

Арабський ринок є також перспективним для нас, адже там розвивається тенденція здорового харчування. Але, щоб освоїти нові ринки, варто саме на цих ринках  відкривати виробництво.

Інвестори хочуть забагато

Поки  мене не цікавить бізнес модель b2b. Я хочу працювати на кінцевого споживача. Мене просто вразило відношення інвесторів, які хочуть заробляти 100%. А дохід у 15-20% річних у валюті – не цікаво. При цьому,  ніхто не враховує те, як продукт буде доставлятись і зберігатись. Всім плювати на споживача і якість.

Ми готові працювати навіть без великих доходів. Головне – давати людям якісний продукт. Зараз плануємо розширювати свій асортимент.  Нас вразило, наскільки може бути корисною спіруліна, а далі плануємо вирощувати й інші мікроводорості.

Коментарі

Суспільство

Український трилер «БожеВільні» зібрав понад 4 мільйони гривень за три тижні прокату

Опубліковано

Дебютний трилер Дениса Тарасова «БожеВільні» продовжує привертати увагу глядачів. За три тижні прокату стрічка зібрала понад 4,1 млн грн, а її подивилися більше ніж 26 тисяч людей.

Про це повідомили у Державному агентстві з питань кіно.

Про що фільм?

«БожеВільні» занурює глядачів у похмуру реальність каральної психіатрії в СРСР 1970-х років.
Головний герой, Андрій, потрапляє до психіатричної лікарні через захоплення забороненою західною рок-музикою. Перед ним стоїть непростий вибір: співпрацювати з КДБ чи розкрити правду про тортури, які переживають ув’язнені.

Відео: FILM.UA Group

Читати також: Український «Щедрик» прозвучав у рекламі Chanel (ВІДЕО)

Що кажуть глядачі?

Фільм вирізняється атмосферою, яка тримає у напрузі до останньої хвилини, та вражає глибоким розкриттям теми тоталітарного гніту.

Стрічка стала важливим внеском у популяризацію українського кіно і розкриття тем, які довгий час залишалися табу.

Нагадаємо, що орган із труб і уламків ракет звучатиме на вокзалі у Львові.

Фото обкладинки: фільм «БожеВільні».

Коментарі

Читати далі

Суспільство

«Громади зобов’язані допомагати переселенцям». Як на Чернігівщині підтримують тих, хто втратив дім

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

У Бобровицькій громаді на Чернігівщині зараз живуть понад 2 тисячі переселенців. Крім житла, роботи, гуманітарки та допомоги з документами, ці люди потребують психологічної підтримки, тому влада у співпраці з благодійниками створила для них безкоштовний соціально-психологічний простір.

Як це реалізували, розповідає ШоТам.

Михайло Ділок

директор центру надання соціальних послуг Бобровицької сільської ради.

Уся допомога є безкоштовною

Наш соціально-психологічний простір створений на базі місцевого центру надання соціальних послуг. З втіленням цього проєкту нам допомогла благодійна організація «Право на захист». Усі послуги простору безкоштовні.

Крім як по психологічну допомогу, переселенці приходять до нас із різними питаннями. От днями чоловік з інвалідністю із Запорізької області звертався щодо ремонту електрики в будинку, куди його заселили. Інша сім’я живе в будинку, де немає газу, тому потрібно допомогти з дровами, адже стало холодніше. Ми стараємося всім допомогти, чим можемо — надаємо продукти, постіль, теплий одяг, через благодійників дістаємо ліки, допомагаємо оформити документи.

Центр соціальних послуг Бобровицької сільської ради. Фото: ШоТам

Геннадій Іванюк

виконувач обов’язків голови Бобровицької міської ради Чернігівської області 

«Ми хочемо, аби їм було в нас комфортно»

Наша Бобровицька громада має значну допомогу від Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» — матеріальну підтримку, а також тренінги для фахівців. Нам допомагають відновитися після бойових дій, адже росіяни окупували 9 сіл громади та знищили понад 160 будівель. 

Проєкт виділив нам багато необхідної техніки: пересувні фари для роботи вночі, екскаватор для ремонту доріг, а також чотири дробарки для переробки деревини. Тепер ми безкоштовно забезпечуємо переселенців дровами, аби вони могли опалити своє нове житло. 

Їхні діти навчатимуться у відновленій опорній школі, адже «ГОВЕРЛА» фінансує там ремонт і допомагає створити бомбосховище. Проте не менш важливим є й моральний стан переселенців, тому ми створили для них соціально-психологічний простір. У майбутньому хочемо виділити під нього окреме приміщення та найняти на роботу більше фахівців.

Геннадій Іванюк і Михайло Ділок спілкуються про розвиток соціально-психологічного простору. Фото: ШоТам

Вважаю, що громади зобов’язані допомагати переселенцям знайти житло та роботу, адже ці люди втратили свій дім. Ми хочемо, аби їм було в нас комфортно, і щоб вони не мусили їздити по інших містах у пошуках житла.

Марина Бушеленко

психологиня соціально-психологічного простору у Бобровицькій громаді

Люди часто бояться психологів, але ми хочемо допомогти

Я — дружина загиблого воїна, мама та психологиня, яка щось робить, аби допомогти іншим. Коли люди покидають свій дім і переїжджають у нове середовище, вони не знають, що на них чекає. 

Ми зустрічаємося з клієнтами індивідуально раз на тиждень, сеанс триває 45 хвилин. Часто до мене звертаються молоді мами з дітьми, які стають розгубленими на новому місці.

От нещодавно до мене приходила жінка з Сум, у якої там залишилися батьки. Через це вона відчуває постійну тривогу, тому я стараюся допомогти їй зібратися та навчитися боротися з тривогою, аби не переносити її на свою дитину. 

Часто люди бояться психологів, але ми хочемо допомогти. Я не даю порад, не засуджую, а слухаю та намагаюся допомогти розібратися з хаосом в голові, скерувати людину в правильному напрямку. Тоді на душі стає легше, адже зі мною можна поплакати та бути собою.

Переселенка Лариса Бабій на прийомі в психологині Марини Бушеленко. Фото: ШоТам

Після нашої роботи вони завжди дякують і зазначають, що бачать зміни: діти адаптуються в садочках, налагоджують сон і свій емоційний стан. Я допомагаю жінкам звернути увагу на власні бажання та згадати про свої базові потреби.

Я завжди раджу планувати своє майбутнє, бо якщо ви знаєте, чого прагнете, то відволікаєтеся від стресу. Насамперед це потрібно дорослим, але я працюю також з дітьми та підлітками. Перші сеанси ми проводимо за присутності їхніх батьків, а далі вже самі.

Марина Бушеленко біля будівлі соціально-психологічного простору для переселенців Бобровицької громади. Фото: ШоТам

Зараз ми починаємо співпрацювати з психологами з інших центрів, а ще плануємо проводити для переселенців у місті різноманітні тренінги. Наступного літа хочемо відкрити інклюзивну кімнату для дітей з інвалідністю та загалом завдяки психологічним технікам допомагати людям жити краще.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Києві відкрили реабілітаційний центр для військових та рятувальників

Опубліковано

На базі медичної установи МВС у Києві запрацював сучасний реабілітаційний центр RECOVERY — 14-й у національній мережі.

Про це повідомляють в інстаграм-сторінці центру.

Реабілітація за світовими стандартами

Центр щороку прийматиме до 2 тисяч пацієнтів — військових, поліцейських та рятувальників, які зазнали поранень під час бойових дій. Заклад оснащений сучасним обладнанням, зокрема:

  • тренажерами для відновлення після мінно-вибухових травм;
  • апаратами віртуальної реальності, що роблять реабілітацію цікавою завдяки гейміфікації;
  • системами для точного оцінювання прогресу пацієнтів.
Фото: RECOVERY

Читати також: У Києві відреставрують «Будинок з комахами», збудований у 1893 році (ФОТО)

Команда та інклюзивність

З пацієнтами працює мультидисциплінарна команда — лікарі, фізичні терапевти, ерготерапевти, психологи та інші спеціалісти. Простір центру створений із дотриманням принципів інклюзивності, забезпечуючи доступність для всіх категорій пацієнтів.

Нагадаємо, що на Київщині відкрили новий гуртожиток для ВПО з п’яти областей (ФОТО).

Фото обкладинки: RECOVERY.

Коментарі

Читати далі