Суспільство
Соломія Крушельницька — зірка світової опери з Тернопільщини (ВІДЕО)
Її запросили виконати арію для царя Миколи, а вона заспівала йому українських пісень. Соломія Крушельницька — українка, яку за життя визнали найвидатнішою співачкою світу. Про легенду світової опери з України та її неймовірне життя, розповідає у відео ШоТам.
Вона була першою, хто гордо заспівав українською прямо на прийнятті в царя. Дівчина з Тернопілля, яка стала найвидатнішою співачкою світу.
Соломію Крушельницьку обожнювала Європа, квитки на її вистави розліталися. Мала численні нагороди, найбільша з яких — «Вагнерівська примадонна» ХХ століття.
Читайте також: Де проголосили Акт Злуки? А що було за рік до цього? Тест до Дня Соборності України
Соломія народилася в селі Білявинці на Тернопільщині 23 вересня 1872 року. Із дитинства багато співала, переймаючи від односельців народні пісні.
Навчалася музики в гімназії і в 11 років уперше виступила на сцені в Тернополі. У 19 років стала студенткою Львівської консерваторії, відтак продовжила навчання в Італії. Бере уроки вокалу в знаменитої Фаусти Креспі і підкорює італійську публіку голосом і красою.
«Вона була така, наче з байки, як з казки. То була рівна абсолютно постава такої ясної спини, довга спідниця. Такий жакет, як напівпальто, вище коліна», — Тетяна Воробкевич, викладачка Львівського музичного ліцею ім. Крушельницької.
«Чарівна Баттерфляй»
Її спів урятував оперу Пуччіні «Мадам Батерфляй» після невдалої прем’єри. Після цього Пуччіні подарував їй портрет із підписом: «Найчарівнішій Батерфляй».
Італія, Франція, Португалія, Австрія, Аргентина — всюди зустрічали українку оваціями. А після гучного успіху в Петербурзі її запросили на прийняття до царя.
Співала українською усюди
Там Соломія після кількох арій раптом заспівала українською. Вражений Микола ІІ запитав, якою мовою щойно співала Соломія? І вона відповіла: «Моєю рідною українською».
Усюди, де б вона не була — в Європі чи Америці, при кожній нагоді співала українською. 1939 року Соломія, скучивши за рідним краєм, приїхала до України.
Аж тут почалася Друга світова, і виїхати вона більше не змогла. Під час радянської окупації у співачки відібрали будинок, а німецька змусила голодувати. Аби заробити на життя, вона пішла викладати вокал.
Дивіться відео: 6 українських пісень, які вкрали росіяни і видавали за свої
Останній виступ 77-річної співачки відбувся у Львівській філармонії, того ж року її не стало. Однак світова слава Соломії Крушельницької живе й понині.
На її честь названа Львівська опера, вулиці в Києві, Тернополі та Львові. А в музеї італійського театру Ла Скала стоїть її бронзове погруддя.
Нагадаємо, українську рідзвяну пісню «Щедрик» показали на найбільшій у світі цифровій платформі для арт проекцій у Чикаго.
Також ми розповідали, як литовський рок-музикант переспівав свій хіт українською мовою.
Суспільство

У тіктоці з’явилося відео, на якому банкомат у Запоріжжі не припинив роботу після влучання у відділення. Попри руйнування, люди могли зняти тут готівку.
Відео поширив користувач з ніком 360vsesvit.
Люди в коментарях жартують, що цей ролик може слугувати рекламою банку.
Нагадуємо, що «Азов» та REYTEL’ випустили благодійний браслет «СТАЛЬ» (ВІДЕО).
Також ми писали, що «Укрзалізниця» запускає поїзд-галерею, що подорожуватиме Україною (ФОТО).
Фото обкладинки: cкриншот з відео користувача 360vsesvit
Суспільство

У Львові запускають пілотний проєкт «Влучні», де для ветеранів / ок та цивільних із порушеннями зору організують адаптивну стрільбу з лука . Охочим пропонують пройти пробні тренування, після яких формуватимуть основні команди.
Про це редакції повідомила «Фундація 03:00».
Проєкт благодійна організація втілює спільно зі спортивною школою «Електрон» імені Богдана Кокота. Ініціатива «Влучні» — це мрія ветерана Івана Романа, який втратив на фронті руку, ногу та частково зір. Між операціями він захопився стрільбою з лука і тепер хоче взяти участь у Паралімпійських іграх.
«Уявіть собі: тиша, натягнута тятива, відчуття сили в тілі та стріла, що летить точно в ціль. І це не метафора. Цей проєкт — не просто про спорт. Він про нові можливості, соціальну інтеграцію та силу бути в колі своїх», — описують проєкт організатори.
Для формування основних команд шукають тих, хто хоче професійно займатися адаптивною стрільбою з лука. Це ветерани / ветеранки й цивільні від 18 до 35 років з 1 групою інвалідності по зору. За словами тренерів, супутні порушення опорно-рухового апарату або пересування на кріслі колісному не будуть перешкодами.
Читайте також: Видатний французький ортопед відвідав Львів та провів 15 операцій військовим (ФОТО)
Проєкт «Влучні» пропонує:
- безкоштовні тренування з досвідченими тренерами у Львові;
- менторську підтримку від ветерана, лучника Івана Романа;
- можливість брати участь у змаганнях в майбутньому;
- до трьох тренувань на тиждень.
Усіх учасники й учасниці ораганізатори забезпечать базовим спорядженням. Стартують тренування вже на початку літа 2025 року.
Щоб долучитися — заповнюйте анкету.
Також для проєкту шукають волонтерів і волонтерок — психологів, реабілітологів, тифлопедагогів або просто людей, які хочуть бути поруч і підтримати майбутніх спортсменів: асистувати на тренуваннях, допомагати орієнтуватися, готувати спорядження, приносити стріли тощо.
Щоб стати волонтером — надсилайте заявку.
Нагадуємо, що «Азов» та REYTEL’ випустили благодійний браслет «СТАЛЬ» (ВІДЕО).
Фото обкладинки з фейсбук-сторінки ветерана Івана Романа
Суспільство

В Україну повернули 1200 тіл загиблих українців. Четвертий етап репатріаційних заходів провели згідно домовленостей у Стамбулі.
Про це повідомили в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими.
Як стверджує російська сторона, повернені тіла належать українським громадянам, у тому числі й військовослужбовцям. Найближчим часом слідчі правоохоронні органи спільно з експертними установами МВС проведуть експертизи та ідентифікацію репатрійованих загиблих.
Читайте також: Україна повернула тіла ще 1200 загиблих військових
За даними координаційного штабу, обмін вдалося провести за результатами роботи співробітників Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, Об’єднаного центру при СБ України, Збройних Сил України, МВС України, Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Секретаріату Уповноваженого з питань осіб зниклих безвісти за особливих обставин, ДСНС України, інших структур Сектору безпеки та оборони України.
Репатріацію провели за сприяння Міжнародному Комітету Червоного Хреста.


Нагадуємо, що додому повернулися українські захисники, які перебували в полоні з 2022 року.
Фото: фейсбук-сторінка Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими