Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
окуляри для незрячих окуляри для незрячих

Технології

Школяр з Дніпра створює девайси для допомоги фронту та пораненим

Опубліковано

Окуляри для незрячих ветеранів, вітрогенератор для військових та розумний годинник – це не повний перелік винаходів, які втілює в життя 15-річний юнак із Дніпра Ігор Шибка.

Хлопець навчається у 10-му класі спеціалізованої школи фізико-математичного профілю. Увесь свій вільний час присвячує позашкільному навчанню на курсах електроніки, розробляє власні проекти та готується до ЗНО.

Ігор за роботою

Протягом тижня має дуже насичений графік. З Ігорем вдалося зв’язатися для інтерв’ю пізнього вечора. У той час, коли журналісти “ШоТам” залипають від втоми – юний винахідник бадьорим голосом оповідає, над чим працює зараз, як проходить робочий день і ділиться планами на майбутнє.

Читайте також: Українець у 16 років заробив мільйон на гантелях

За словами винахідника його постійно надихає приклад батьків. “Батько веде гурток електроніки. За освітою він інженер-електронщик. Тому любов до цієї справи у мене з самого дитинства. Серйозно почав вивчати із 8-го класу. Мама – дипломована астроном”, – каже Ігор.

Ідея винаходу окулярів для незрячих прийшла, коли побачив поранених

За словами Ігоря, він навчився помічати проблеми, які потім лягають в основу його проектів і мають їх вирішувати.

Ті самі окуляри окуляри для незрячих

У 2015 році разом з родиною почали займатися волонтерською діяльністю, допомагали батальйонам на фронті і госпіталю. Мама читала там лекції. Хлопцеві довелося бачити бійців, які втратили зір. Займаючись електронікою, Ігор вирішив допомогти воїнам. Так він розробив окуляри для незрячих.

Читайте також: Український школяр розробив електронні “окуляри” для незрячих

Суть розробки Ігоря – окуляри для незрячих людським голосом повідомляють відстань до перешкоди та допомагають краще орієнтуватися у просторі.

“Окуляри для незрячих оснащені ультразвуковим датчиком дальності. Він вимірює відстань до перешкоди, а контроллер отримує та обробляє ці дані. До системи можна підключити навушник або динамік. Після обробки даних із датчика окуляри сповіщають людині моїм голосом відстань до перешкоди. Усі голосові повідомлення записані в мікросхему пам’яті. Об’єм пам’яті становить 62 кБ. Обчислювальний блок, або плата контролера зібрана на базі контролера Atmega 328, він збирає дані із ультразвукового датчика”, – пояснив суть роботи окулярів для незрячих винахідник.

Такий прилад необов’язково носити, як традиційні окуляри. Його можна закріпити на будь-якій частині тіла. Проте він все одно спрацює, коли побачить перешкоду. Наприклад, може сповістити, з якого боку стоїть предмет. Він також розпізнає перешкоди згори. За словами хлопця, такі винаходи вже існують, проте вони сповіщають лише дзижчанням чи іншим звуковим сигналом.

Замаскований електрогенератор для фронту

Інший проект для військових, яким займається зараз юнак – мобільний вітровий  електрогенератор. Суть проекту – зробити такий генератор невидимим для ворожих тепловізорів.

Читайте також: Українець створив кардіомонітор, що передає дані на смартфон

На одному з конкурсів Ігор познайомився з хлопцем, батько якого воював. Той розповів, що на фронті є проблема із підзарядкою телефонів. Спеціальна батарея швидко сідає, power-bank теж не витримує. Але головна проблема – усі пристрої нагріваються і легко викривають військових, адже противник може у тепловізор побачити джерело тепла.

Після уроків починається творчість

Отож Ігор вирішив розробити пристрій для військових, який генеруватиме електроенергію, але не виділятиме тепло. За словами хлопця, він швидше не винайшов електрогенератор, а вдосконалив прототип. Юнак спілкується з бійцями з Айдару, яким допомагає. Вони виступають експертами і кажуть, які саме функції потрібно закласти у майбутній винахід.

Уже існуючий пристрій створив із матеріалів, які є на фронті. Щоб хлопці не купували, а могли відтворити його із підручних матеріалів.

Читайте також: Український будильник для допомоги армії переміг у європейському конкурсі

Принцип роботи – не складний. Вітряк передає енергію у маленьку коробочку, яка працює як перетворювач. Звідти подається напруга для зарадяки телефонів. Уся проблема була в тому, що електрогенератори і проводка в умовах фронту швидко знищується. Удосконалений Ігорем винахід простий і його не складно відтворити знову. Крім того, він тихий і не виділяє тепла. Це означає, що ворог вночі не зможе “засікти” його через тепловізор.

“Зараз з моєю подругою вже зробили перший макет. Але він ще дуже сирий. Через місяць розроблятимемо далі. І скоро має з’явитися робоча модель. До літа хотілося б відправити кілька генераторів бійцям на передову”, – планує Ігор.

Від іграшкових роботів до “розумних” розеток

Юний винахідник працює над різними проектами, проте бекграундом до всіх його ідей є розробки для космічних експедицій. Каже, що коли починав вчити контролери (Контро́лер (controller) — спеціалізований компонент системи, що призначений для управління зовнішніми пристроями комп’ютера: накопичувачами, відеосистемою та дисплеєм, принтерами тощо – Ред.), перший час робив роботів. Була ідея зробити робота, який працюватиме на марсі. Але в прототип пішла ідея, де робот бачить перешкоду перед собою, розвертається і об’їжджєа предмет. Також зробив робота, який проходить лабіринт та може керуватися через смартфон і Wi-fi.

У Ігоря вже ціла команда однодумців

“Але це були більше іграшки, ніж проекти. Хочу реалізовувати свої знання на чомусь більш вагомому, ніж іграшки”, – каже Ігор.

У 2017 році хлопець зробив розетку, яка керується зі смартфону. Типу – пішов з дому і забув вимкнути праску – зайшов у свій гаджет і вимкнув живлення на рівні розетки.

Читайте також: У Вінниці створили звукові маячки для допомоги незрячим

На той час було мало розробок і прототипів. Це все було платно і дорого. Вивчаючи електроніку і веб-дизайн, придумав, як запускати процес, щоб розеткою можна було керувати через сайт. Минулого року вдало захистив цей проект.

Зараз юний винахідник вирішив зайнятися розробкою металошукача. Одне з його хобі – археологія. На літо Ігор вже придумав розвагу з друзями: ходитимуть з металошукачем, копатимуть, шукатимуть знахідки.

“Постійно беру участь в конкурсах, намагаюся швидко все доробити. Паралельно з цим роблю “годинник для школи”. Там будуть автоматичні дзвінки. Задумка в тому, щоб директор міг заходити через телефон на сайт, який керуватиме дзвінками по школі. Комп’ютер на автоматі має запускати процес”, – каже хлопець.

Читайте також: Український стартап зацікавив військових представників інших країн

Попри юний вік, хлопець встиг заявити про себе на різних конкурсах та олімпіадах. Має багато нагород та відзнак. Отримав “Премію мера Дніпра”, стипендію від Малої академії наук, премію від Кабінету міністрів, нагороду “Кожен спроможний”. У Києві нагородили премією “Диво-дитина”.

“У 2016 році мене назвали найрозумнішою дитиною України. Не знаю, як вимірювали розумність. Те, що я роблю – може зробити кожен. Варто не лінуватися і 2-3 роки попрацювати. Коли був ще малим – не лінувався вчити те, що в школі не давали. Я б не сказав, що я розумніший за інших просто знаю те, чого інші можуть не знати”, – каже Ігор.

Мріє відчути невагомість

Найбільша мрія хлопця – побувати в космосі. Хоче відчути невагомість. Астронавтом не хоче бути, бо доведеться працювати. А Ігор хоче насолоджуватися тим, що в космосі. Хлопця приваблює ідея космічного туризму. По завершенню навчання в школі планує продовжити займатися електронікою. Працюватиме над системою керування супутниками і космічними кораблями.

Каже, навчатися буде в Україні. Переїжджати закордон поки не планує. Після того, як Ігор заявив про себе перемогами на олімпіадах і конкурсах – українські виші не поспішають боротися за нього. За словами хлопця, досі не надходило цікавих пропозицій щодо навчання в українських вишах чи запрошень для участі у цікавих проектах. Проте йому надає допомогу фонд “Солідарність”. Фінансують діяльність, розробки, навчання, поїздки.  

“Не хочу кудись їхати, але досвід краще здобувати закордоном. Хоча поки рано про це говорити. Поки не вступлю до університету – складно прогнозувати”,

– каже Ігор.

Юнак дуже радий, що живе в той час, коли все стрімко розвивається. Його тішить те, що може й сам долучитися до розробок.

“Круто жити в один час з такими винахідниками, як Ілон Маск. Він для мене людина, на яку треба рівнятися”, – каже Ігор.

Коментарі

Технології

Українці зможуть подати онлайн-заяву про репарації від росії у 45 категоріях

Опубліковано

У наступному році українці зможуть оформити заяву в «Дії» про відшкодування збитків, які завдала рф. Зараз на порталі можна заповнити одну форму про пошкоджені або знищенні будинки.

Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Запуск нових категорій

«Зустрічався з командою міжнародного Реєстру збитків для України, проговорили результати роботи й плани на наступний рік. Зараз посилюватимемо команду та фіналитимемо всі юридичні й технічні питання, щоб уже в першій половині 2025 року були доступні всі категорії заяв до реєстру», — написав Михайло Федоров.

Серед нових категорій заяв додадуть форми для тих, хто вимушено покинув дім, кого поранили, у кого знищили автівки, та інші види збитків. Детальніше можна прочитати за посиланням Реєстру збитків для України.

Читайте також: Українська компанія створила 3D-протези для відновлення пальців

Найпоширеніші причини для репарацій

  • Бойові дії у фронтовій або прифронтовій зоні;
  • артилерійський обстріл;
  • повітряна атака;
  • окупація населеного пункту;
  • руйнування Каховської ГЕС.

У квітні цього року на порталі «Дія» почали збирати інформацію про знищене житло. Наразі найбільше заяв отримали з Донецької, Харківської та Херсонської областей.

«Це важливий механізм, по суті, основа для майбутніх репарацій. Чим більше заяв, тим чіткіше розуміння світу про шкоду, якої завдала росія Україні», — написав очільник міністерства.

Послугу в «Дії» реалізує Міністерство цифрової трансформації та Міністерство юстиції України за сприяння проєкту «Підтримка цифрової трансформації», котрий фінансують USAID та UK Dev. Партнер проєкту — Фонд Східна Європа.

Раніше ми писали, що «Дія» запрошує користувачів на інтерв’ю: як покращити цифрові держпослуги.

Фото обкладинки: Unsplash

Коментарі

Читати далі

Технології

Українська компанія створила 3D-протези для відновлення пальців

Опубліковано

Стартап Dotyk Fingers розробив механічні 3D-протези для людей, які втратили частини пальців. Компанія використовує технології 3D-друку та штучного інтелекту, щоб зробити процес користування максимально простим і доступним.

Про це повідомляють в соціальних мережах компанії.

Історія стартапу

Ідея створення Dotyk Fingers виникла після волонтерської роботи команди з українськими ветеранами, які проходили лікування в Німеччині. За словами CEO стартапу Олександра Тернового, навіть у країні з розвиненою медичною системою пацієнти часто зіштовхувалися з відмовами страхових компаній у наданні протезів пальців.

«Навіть місцеві жителі не могли отримати доступ до функціональних рішень для пальців через бюрократичні обмеження»,розповідає Олександр виданню Vector.

Як працює процес замовлення

  1. Клієнт надсилає фотографію руки з монетою 10 гривень для визначення масштабу;
  2. штучний інтелект аналізує розміри й автоматично підлаштовує модель протеза під параметри руки;
  3. замовнику надсилають один-два прототипи для тестування;
  4. після підтвердження точності виготовляють остаточний протез із нейлону.

Основними клієнтами Dotyk Fingers є ветерани війни та працівники ризикованих професій, як-от столярі чи металообробники, які втратили пальці під час роботи.

Читати також: У Бучі запрацювала станція моніторингу якості повітря

Плани на майбутнє

Стартап працює над внесенням своїх протезів у реєстр лікарських засобів МОЗ України, що дозволить людям отримувати їх за державний кошт.

«Ми прагнемо зробити доступ до протезів якомога простішим і допомогти тим, хто потребує функціональних рішень для покращення якості життя», — зазначають у компанії.

Нагадаємо, що українська студія випустить гру-медитацію, в якій можна створювати сади (ВІДЕО).

Фото: Dotyk Fingers.

Коментарі

Читати далі

Технології

У Бучі запрацювала станція моніторингу якості повітря

Опубліковано

У Бучанському ліцеї №9 встановили станцію SaveEcoSensor 3.0, яка в режимі реального часу відстежує якість повітря в громаді.

Про це повідомляє Бучанська міська рада.

Як працює станція

Сенсор вимірює концентрацію дрібнодисперсного пилу PM2.5 та PM10 кожні 145 секунд і надає дані за міжнародним індексом якості повітря AQI.

Відтепер жителі громади можуть стежити за станом повітря через платформу SaveEcoBot за посиланням.

Фото: з фейсбуку Бучанської міської ради

Читати також: У Бучі встановлюють новорічну ялинку за кошти меценатів (ФОТО)

Юні екологи ліцею отримали можливість щодня аналізувати показники та вивчати екологічну ситуацію в місті. У міськраді зазначають, що такий моніторинг допоможе підвищити екологічну обізнаність жителів і своєчасно реагувати на зміни якості повітря.

Нагадаємо, що на Київщині відкрили новий гуртожиток для ВПО з п’яти областей (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Освіта4 дні тому

Як бухгалтерка й інженерка стали креативницями: ці жінки встигають і дітей виховувати, і професію змінювати

Олена за спеціальністю бухгалтерка, а Тетяна 11 років пропрацювала інженеркою на будівництві. Кожна з них...

Економіка і бізнес6 днів тому

«Ми перетворили помилки на успіх»: як бренд ECOSEXUAL створює екобізнес

Вона хаотично споживала речі, аж поки одного дня не збагнула — справжнє щастя не вимірюється...

Культура2 тижні тому

Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка...

Культура4 тижні тому

Степ, аромат полину, запахи моря і гір — це проєкт «Yuşan-Зілля» про єдність культур українців і кримських татар 

У залі поволі згасає світло, простір наповнюють перші акорди. Український голос починає пісню, а в...