

Суспільство
«Щодня видаємо машини, які рятують життя». Як українки доставляють з-за кордону реанімобілі для передової
Ця історія схожа на сюжет для феміністичного кіно. Жінки переганяють з-за кордону автомобілі швидкої допомоги, щоб захисники й захисниці на передовій могли вчасно врятувати своє здоров’я та навіть життя. Мешканки міста Долини, що на Івано-Франківщині, сідають за кермо реанімобілів і доставляють їх в Україну, попри несприятливі погодні умови, закарпатські звивисті дороги та втому. Ними захоплюються європейці й аплодують кожній водійці, яка перетинає кордон.
Як виникла ініціатива та які пригоди стаються в дорозі – про це ШоТам розповіла Леся Тисяк-Мураль, одна з організаторок проєкту, а також керівниця МБО «Благодійний фонд Долини».
Зібрала валізи, але вирішила залишитися
Думаю, кожен українець запам’ятає ранок 24 лютого як найстрашніше, що сталося в житті. Я збиралася йти на роботу, але скасувала всі плани, прочитавши новини. Ми з чоловіком протягом дня були прикуті до телевізора й не могли зрозуміти, що коїться. Як і в багатьох матерів, у мене був страх за свою дитину.
Того дня мій телефон розривався від дзвінків ділових партнерів з різних країн світу. Вони пропонували допомогу й були готові доїхати до кордону й забрати нас. Я вирішила, що буде правильно прийняти цю пропозицію, і навіть зібрала валізи, але… не змогла поїхати. Згодом великий страх переріс у те, що я не могла сидіти на місці та просто стежити за подіями. Потрібно було щось робити для перемоги.

Відновила роботу фонду з новим етапом війни
МБО «Благодійний фонд Долини» існує з 2014 року – з початку російсько-української війни. Тоді ми почали займатися допомогою військовим і, зокрема, доставленням автомобілів швидкої допомоги. Перші реанімобілі передали медичній команді швидкого реагування «Вітерець», яка була в гарячих точках фронту. Потім фонд працював у різних напрямках: ми забезпечували медичним обладнанням лікарні й допомагали хворим дітям.
Останні два роки наша діяльність була не дуже активною, однак нині ми її відновили й почали активно волонтерити. Від початку війни працюємо без вихідних, з ранку до ночі. Ми маємо багато партнерів за кордоном, і в перший день повномасштабного вторгнення вони запропонували допомогу. Наші румунські, італійські та французькі партнери підвозили до румунського кордону продукти харчування, засоби гігієни та інші речі, а ми їх забирали й роздавали тим, хто цього потребував. Тож спочатку фонд займався допомогою для переселенців, і наші волонтери проводили весь час на складах.

Діана Дольс – одна з наших партнерок. Вона українка, родом з Дніпра, багато років живе у Франції. Ми співпрацюємо з 2016-го. Разом з Асоціацією «Медична та благодійна допомога Франція – Україна» Діана багато років підтримує українські медичні заклади. Напевно, у нашій країні немає такої області, куди б не надійшла допомога від цієї організації. Діана має у Франції таку репутацію, що вже не вона шукає партнерів, а медичні установи звертаються до неї з проханням допомогти Україні.
Читайте також: Майстерня під Чорною Горою, цех у сільраді. Як пів сотні закарпатців створюють бронежилети для наших захисників
Саме Діана запропонувала мені долучитися до проєкту з доставляння реанімобілів в Україну. Я одразу погодилася – гуманітарною допомогою на той час уже займалося багато людей, а автомобілі швидкої дуже потрібні на передовій. Ми роздали все, що у нас було на складі, і почали займатися тільки медичними машинами.
Весь процес організовує та координує Діана Дольс, ми зі свого боку зустрічаємо автомобілі на кордоні, веземо їх до Долини, а потім видаємо військовим.
Аплодисменти від французів і доба на кордоні
Коли ми вперше приїхали на румунський кордон за медичними машинами, наші європейські партнери не очікували побачити виключно жінок. Вони здивувалися: «А чому тільки жінки?». Я відповіла, що чоловіків не пускають за кордон. Партнери були настільки вражені, що навіть зняли відеосюжет про те, як жінки-героїні доставляють реанімобілі, і майже тиждень показували його на своєму телебаченні. Коли ми переходили кордон вдруге, французи зробили живий коридор, через який проходила кожна наша волонтерка, вони аплодували кожній жінці – було дуже зворушливо.

Однак ці поїздки не проходять без пригод. Зокрема, коли переганяли першу партію з 15 машин, ми добу жили на кордоні – нас зі швидкими не пропускала Закарпатська ОДА. Потім це питання владналося, і вже з другою партією з 28 реанімобілів таких проблем не було. Французи виїхали ними у п’ятницю, у неділю ми забрали машини на кордоні, того ж вечора прибули додому, у понеділок освятили, а у вівторок почали роздавати.
Ми видаємо автомобілі щодня, і це найприємніший момент, адже знаємо, що вони їдуть туди, де потрібні, і врятують не одне життя. З першої партії всі машини вирушали в гарячі точки – до Києва, Дніпра, Запоріжжя, Миколаєва, Житомира та Чернігова. Тепер велика потреба в реанімобілях на Сході – Попасна, Сєвєродонецьк, Чугуїв, Січеслав, Покровськ та інші. Наприкінці квітня наші партнери готові надати чергову партію авто, не тільки швидких, а й катафалків, які, на жаль, теж потрібні.
Українки можуть усе
З усіма, хто долучився до ініціативи, я знайома багато років. У нас дружня атмосфера, адже ми працюємо для однієї цілі – щоб скоріше настав мир.
Окрім того, що займаюся організаційними питаннями, я теж водій і без проблем сідаю за кермо реанімобіля. Найважче – пережити три з половиною години, коли наші дівчата за кермом автомобілів швидкої допомоги їдуть додому. Переживаю за кожну з них і завжди закриваю колону.
На Закарпатті дорога вузька, серпантинова. Останнього разу взагалі падав сніг, і їхати було ще важче. Після таких поїздок я пів ночі відходжу, але то нічого страшного. Впевнена, що українки можуть усе, а допомога, яка йде не тільки від нас, а й взагалі від усіх людей, наближує до перемоги.

Найголовніше – не забути про все після перемоги
Я багато років займаюся різними творчими проєктами: організовувала конкурси краси, розважальні шоу, дитячі заходи. І в мене була колись мрія зробити благодійний бал і зібрати кошти на придбання обладнання для дитячої лікарні. Але тоді це не вдалося. Коли ми з дівчатами провели добу на кордоні, я їм говорила: «Після війни ми обов’язково влаштуємо бал!». І всі тепер чекають на нього. Тож я точно знаю, з ким святкуватиму перемогу. А в ній я впевнена з першого дня.
Читайте також: ШоТам бере шефство над військовим підрозділом з Дніпра. Як допомогти нашим воїнам
Коли військові приїжджають по машини, найперше у них запитую: «Коли буде перемога?». Одні кажуть, що скоро, інші – що ще довго, дехто вважає, що через два-три місяці. Один військовий сказав: «Коли буде перемога, я вам напишу». Тепер чекаю на його повідомлення.

Найголовніше – щоб після війни люди не забули про все, що нині відбувається. Ми, наші діти, онуки та правнуки повинні про це пам’ятати завжди. Не можна пробачати того, що сталося з Україною.
Багато хто говорив, що українці пасивні, і це частково правда. Проте коли трапляються критичні ситуації, наш народ дуже швидко збирається та допомагає і загалом робить неймовірні речі. Я вважаю, що багато людей повинні змінитися, почати любити свою країну, вивчити мову. Ми сильна нація, яка заслуговує жити в мирі та любові
Суспільство

11-річний Єнс із Данії зібрав понад 34 тисячі данських крон для дітей з України, які втратили свої домівки. Хлопчик виготовляє власні вироби з бісеру та продає їх.
Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Єнс виготовляє синьо-жовтих великодніх курчат із бісеру. Торік хлопчик зібрав 28 тисяч крон. За 2025 рік він уже встиг зібрати шість тисяч крон, а благодійна організація KOLO Nordic подвоїла цю суму до 12 тисяч крон.
Очільниця міністерства написала про бажання Єнса допомогти українським дітям:
«Хлопчик побачив у новинах, як багато дітей в Україні втратили свої домівки, і сказав мамі: “Що ми можемо зробити?”. Мама відповіла: “Творити добро!”. У свої 11 він показує світові, що щедрість духу не має віку».
Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)
Також завдяки міністру підприємництва Данії Мортену Бьодскову, який організував зустріч із Єнсом та його батьками, Юлія Свириденко мала змогу подякувати хлопчику за його роботу.




Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка Юлії Свириденко
Суспільство

Американська акторка Анджеліна Джолі поспілкувалася з 14-річною Поліною, яка дістала тяжкі поранення внаслідок російського удару по Харківщині. Акторка також передала Поліні записку зі словами підтримки.
Про це повідомили в UNITED24.
Поліна отримала тяжкі поранення в лютому 2025 року в Ізюмі. Зараз дівчина проходить лікування в дитячій лікарні «Охматдит». Найбільша мрія дівчини — знову ходити. Їй допомагають у цьому українські лікарі.
Також дівчина розповіла психологам, що вона дуже хотіла б зустрітися з Анджеліною. До втілення цієї мрії Поліни долучилися в UNITED24. Американська акторка поспілкувалася з Поліною онлайн. Разом із цим дівчина отримала від Анджеліни Джолі записку зі словами підтримки та побажаннями залишатися сильною.
Читайте також: «Ви надихнули весь світ!»: Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО)



Нагадаємо, що принц Вільям зустрівся з українськими дітьми у школі в Естонії.
Фото обкладинки: Harald Krichel
Суспільство

«Нова пошта» 26 березня нагородила українських волонтерів, благодійні фонди та громадські організації відзнакою «Варті». Її отримали 12 переможців голосування серед українців. Також компанія визначила 21 організацію, що найбільше доклалися до підтримки українців через гуманітарні відправлення.
Про це повідомили в «Новій пошті».
Хто здобув відзнаку «Варті»
До голосування за переможців долучилися понад 55 тисяч українців. Загалом відзнаку отримали 12 людей та організацій, які працюють у різних сферах.
77-річний Григорій Янченко переміг у номінації «Найстарший волонтер», також відомий як Дядя Гриша. Під час окупації Херсона він вирушав у людні місця з прапором України на кріслі колісному та з увімкненим гімном. Зараз він живе у Запоріжжі, але рідко буває вдома — подорожує містами України, збираючи кошти для військових. Відзнаку Дяді Гриші вручили у Кропивницькому під час чергового збору.
Наймолодшими волонтерками стали 6-річна Олександра та 4-річна Кіра з Харкова. Саша вже отримувала нагороду «Варті» рік тому. Тоді організатори підготували для неї сюрприз — вона побачила батька-військового, якого ненадовго відпустили зі служби. Через місяць чоловік загинув на фронті. Попри втрату, дівчинка разом із подругою продовжує допомагати ЗСУ, вона збирає кошти на маскувальні сітки, турнікети та автівки. Вона отримала відзнаку у річницю загибелі батька.

За технологічність у волонтерстві відзнаку отримав Сергій Стерненко — автор безперервного збору «Русоріз». Стерненко також регулярно демонструє, як FPV-дрони працюють на передовій.
За креативний підхід нагородили блогера з Миколаєва Юрія Степанця, який нині мешкає в Одесі. Він є найвідомішим в Україні коміком на кріслі колісному та ініціатором «неходових зборів» для військових. Волонтер часто наголошує: не всі можуть воювати в ЗСУ, але кожен, попри втому й втрати, здатен бути для ЗСУ на своєму місці.
Читайте також: Волонтеру Фумінорі Цучіко зареєстрували місце проживання в Харкові

За евакуацію нагородили Катерину Андреєву, яка разом із військовими рятує поранених захисників із прикордоння Сумщини та Курщини. Вона також вивозить мирних жителів і покинутих тварин з-під обстрілів. Свою відзнаку Катерина присвятила батькові, який віддав життя за Україну. За медичну допомогу військовим українці висловили вдячність парамедикам з «Госпітальєрів», які врятували тисячі життів, а за підтримку жінок — руху VETERANKA.
Разом із цим відзнаку отримали:
- всеукраїнська благодійна організація Ukrainian Food Foundation за підтримку ВПО;
- Олександр Мізерій за культурний розвиток. Він є лідером гурту «Смерека» з Вінниччини та волонтером, який вже відіграв понад 350 благодійних концертів і зібрав понад 4 мільйони гривень для ЗСУ;
- Андрій Бурахович за допомогу армії своїми руками. Андрій — механік, який майже цілодобово ремонтує автівки для фронту і вже відремонтував понад дві тисячі машин;
- благодійний фонд «Діти героїв» за психологічну допомогу понад 12 тисячам дітей, які через війну втратили одного або обох батьків;
- Анастасія Слюсар — лідерка фонду, який допомагає дітям, зокрема на прифронтових територіях.
«Попри втому, труднощі й втрати, волонтери продовжують рухатися далі — підтримують тих, хто цього потребує, і знаходять нові способи допомагати. Це про людяність, небайдужість і неймовірну силу. Вони працюють не заради відзнак, а просто тому, що не можуть інакше. Ми дякуємо кожному й кожній та завжди будемо поруч», — розповіла співзасновниця «Нової пошти» Інна Поперешнюк.
Переможці за обсягами гуманітарних вантажів
Організатори відзначили 21 організацію та фонд, що найактивніше користувалися послугами «Гуманітарної Нової пошти». Переможців обирали за найбільшими показниками кількості та ваги відправлень, категорії допомоги та її системність. «Нова пошта» відзначила:
- благодійні фонди «На Хвилі» та «Рій» («Допомога армії»);
- благодійні фонди «Медицина Херсонщини» та «Лелека-Україна» («Медична допомога»);
- благодійні організації «Українські сестри та кідфрендлі» та «Співдружність України» («Допомога дітям»);
- громадську організацію «Покликані жити» та благодійний фонд «Летс Хелп» («Допомога людям старшого віку»);
- благодійні організації «З теплом у серці» та «Європейські традиції доброчинності» («Допомога людям з інвалідністю»);
- «Бахмутське товариство захисту тварин “ЛАДА”» та благодійний фонд «Разом добра сила» («Допомога тваринам»);
- громадські організації «Добробат» та «Б50» («Відновлення житла та добробуту»).
- благодійна організація «Громадянин» та громадська організація «Джуніорс» («Спорт та реабілітація»);
- благодійний фонд «Щаслива лапа» («Лідер серед вантажних перевезень);
- міжнародний благодійний фонд «Небайдужі» та громадська організація «Свідомі кияни» («Найбільша кількість відправлень гуманітарного вантажу»).
Разом із цим у номінації «Навігатор допомоги» перемогли Юлія Кудрик й Оксана Миколюк за активне консультування й онлайн-супровід щодо перевезення гуманітарних вантажів.
Як вручали нагороди
Відзнаку вручали місцеві активісти, блогери, лідери думок, представники «Нової пошти», а також люди, які раніше отримували допомогу від волонтерів-переможців.

Про відзнаку «Варті»
«Варті» — це щорічна відзнака для волонтерів від «Нової пошти», яку заснували у 2022 році. Її започаткували для того, щоби підкреслити внесок українських волонтерів і благодійників.
Нагадаємо, «Нова пошта» розробила сервіс для ефективнішої доставки посилок.
Раніше ми писали, що UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії.
Фото: «Нова пошта»