Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Розлючують російських дипломатів та виправляють помилки. Як молодь популяризує українську мову в соцмережах

Опубліковано

Стати популярним блогером, відмовившись від російськомовного контенту? Знайти свою аудиторію, спілкуючись українською? Збирати мільйонні перегляди та потрапляти в усі тренди й рекомендації? Так, це можливо. Розповідаємо про молодь, яка перейшла на українську й популяризує рідну мову в соціальних мережах. Вони не просто спілкуються з читачами українською, а й виправляють помилки, мотивують та підтримують.

Чорнобровий – перший українськомовний тіктокер

Данило Гайдамаха (відомий під псевдонімом Чорнобровий) – один із найактивніших популяризаторів української мови в соцмережах. Він народився в Києві у російськомовній родині. Перейти на українську Данило вирішив під час навчання у старших класах.

Усе почалося з однієї розповіді в Instagram: на відео хлопець вперше публічно заговорив українською. Наступного дня в школі його почали цькувати та висміювати, але Данило не зупинився. Так само він зустрівся і з хейтерами, які вважають, що Чорнобровий коментує «занадто серйозні теми».  Головний аргумент скептиків – хлопець занадто молодий, аби говорити про війну чи політику. Утім Чорнобрового це не зупиняло. А згодом на українську перейшли й батьки Гайдамахи.

Данило став першим українськомовним тіктокером та активно популяризує рідну мову серед молоді. Він розповідає про власний досвід переходу на українську, читає вірші класиків та мотивує глядачів також переходити на українську. А ще йому вдалося розлютити МЗС Росії! В одному з інтерв’ю для французької газети блогер сказав, що російськомовних українців не існує, натомість є лише «зросійщені внаслідок шовіністичної московської політики».

«Подивіться на себе в дзеркало, оцініть ситуацію. Чому в Україні склалася така мовна ситуація? Спробуйте пошукати відповіді на ці запитання в інтернеті, почитати про заборони української мови. Потім прослідкуйте своє генеалогічне древо ‒ якою мовою говорив ваш рід? Подумайте: хіба у вас недостатньо сил, щоб говорити мовою землі, на якій ви живете?», – розповів хлопець в одному з інтерв’ю.

Читайте також: «Це найменше, що можна зробити для країни». Історії людей, які у свідомому віці перейшли на українську

Андрій Шимановський – мовний інспектора соцмереж

Ви точно бачили бодай одне відео з цим хлопцем! Він не лише популяризує українську, а й розповідає про найбільш поширені помилки, правильні наголоси та бореться з русизмами. А ще Андрій – професійний актор театру та кіно.

Хлопець народився на Житомирщині й з дитинства розмовляв суржиком. Перші спроби перейти на літературну українську майбутній блогер зробив ще у 10-річному віці. Тоді він прийшов до мами та поцікавився, чому всі довкола «змішують мови». Однак варто було відмовитися від суржику – оточення почало сприймати Андрія за «білу ворону» та просити розмовляти «нармальна».

@shymanovski

Хто тут має рацію? Прокачуй свою українську🇺🇦🔥 #мова #антисуржик

♬ оригінальний звук – Андрій Шимановський

Українську Шимановський повноцінно опанував вже після переїзду до столиці, де навчався на акторському факультеті. Перші блогерські спроби відбулися в Instagram, та з появою TikTok Андрій вирішив опанувати нову соціальну мережу. І в нього вийшло! Сьогодні за публікаціями «мовного інспектора» слідкують понад 200 тисяч людей, а загальна кількість вподобань на його публікаціях вже давно перевищила три мільйони.

@shymanovski

Прокачуй свою українську тут🇺🇦🤟 #мова

♬ оригінальний звук – Андрій Шимановський

«Інколи відбувається так, що мене багато людей хоче виправити, але вони помиляються, «просто нас так у школі вчили», але це не так. І я рекомендую розвернути словничок, почитати, що й до чого. Іноді буває кумедна агресія, хтось не розбирається, в чому справа, чим я займаюсь. Вони чують українську, починають атакувати. І смішно формулюють — «українофіл», – ділиться Андрій.

«Говори гарно» – покращити українську через жарти та сміх

Шимановський – не єдиний, хто воює проти суржику та неправильного наголосу в рідній мові. Проєкт Катерини та Владислава «Творчі Варенички» – ще один приклад того, як українська молодь популяризує рідну мову в соціальних мережах.

Найбільшу популярність пара здобула в TikTok. За їхнім акаунтом слідкують понад 200 тисяч людей, а кількість вподобань на відео незабаром перетне позначку в 7 мільйонів. Усі помилки та стереотипи блогери демонструють через жарти, імітуючи знайомі кожному ситуації. Наприклад, шкільну вчительку, яка замість українського «мізкувати» попронує школярам «пошевелити мозгами».

«Наша творчість побудована на абсурдному нетрадиційному гуморі з українською тематикою про важливі теми нашого життя. У наших відео можна зустрітися з героями, які були та є у світовому кінематографі, літературній спадщині та ігровій індустрії. А ще з нами можна покращити свою українську та позбавитися суржику», – кажуть про себе засновники проєкту.

Читайте також: Фізик-ютубер та хімік з Tik-Tok. Шість українських вчителів, які підкорюють соцмережі

Українська без помилок – короткі правила на кожен день

А для тих, хто надає перевагу навчанню без надмірної кількості жартів – радимо познайомитися з блогеркою-філологинею Марією Гнатів. Вона розповідає про найбільш поширені помилки в українській, пояснює, чому та чи інша форма слова не властива для нашої мови, та бореться з неправильними наголосами.

Її акаунт у TikTok доволі молодий, утім дівчина вже наблизилася до перших десяти тисяч фоловерів та назбирала майже 70 тисяч вподобань на відео. Схоже, цей текст – чудова нагода, аби підтримати ще одну блогерку, яка популяризує українську мову.

Не розмовляйте українською на протязі години – можна застудитися

Це ще один акаунт, завдяки якому ви зможете покращити свою українську. Блогерка Любов Орлецька публікує відео на різні теми, однак за хештегом #ЗаАвраменком на її сторінці в TikTok можна відшукати короткі відеоуроки про найбільш поширені помилки, які ми повторюємо практично щодня.

А ще авторка ділиться порадами, як покращити власну дикцію, та читає сучасну українську поезію. І робить це все професійно, адже має акторську освіту.

Читайте також: Від заборон до сучасності. Що ти знаєш про українську мову? (ТЕСТ)

Три слова на кожен день – як урізноманітнити свою мову

Філолог та репетитор Антон Бондаренко започаткував на своїй сторінці в Instagram челендж: щодня він розповідає про три слова з української мови, які ми всі бодай раз чули, але чомусь не вживаємо в повсякденному житті. Чому три? На думку блогера, це оптимальна кількість, яку можна запам’ятати, витративши лише хвилину на день.

Антон навчався у Франції, а до переїзду встиг попрацювати викладачем англійської. Однак, повернувшись до Києва, хлопець вирішив зайнятися популяризацією рідної мови. Каже, обожнює ділитися різними навичками та знаннями.

Наразі за його сторінкою слідкують майже 400 людей, а щоденні відео з трьома словами поки що збирають несправедливо малу кількість переглядів. Гайда виправляти ситуацію!

Суспільство

Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

Опубліковано

Альпініст із Латвії Юріс Улманіс завершив експедицію Антарктидою, під час якого збирав гроші на підтримку українських медиків через UNITED24. Наразі він зустрічається з громадами у США та розповідає американцям про війну в Україні.

Про це повідомили в UNITED24.

Експедиція до Південного полюса

Юріс Улманіс здійснив експедицію Антарктидою у січні 2025 року. Він збирав гроші через фандрейзингову платформу UNITED24 на підтримку українських медиків. Коли альпініст дістався Південного полюса, він розгорнув там український прапор із логотипом UNITED24.

Суспільний мовник Латвії LSM+ повідомляв, що Юріс Улманіс досяг Південного полюса 14 січня 2025 року. Він подолав 120 кілометрів по Антарктиді, а позаду себе тягнув 40-кілограмові сани із речами. У 2023 році альпініст зійшов на Еверест, де також здіймав український прапор.

Фото: сайт LSM+

Зустрічі з американцями

У березні чоловік вирішив організувати зустрічі з громадами у різних містах США. Юріс Улманіс розповідає про повномасштабну російсько-українську війну, свій досвід фандрейзингу та можливості для допомоги Україні.

Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)

Фото: фейсбук-сторінка UNITED24

Про фонд UNITED24

UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:

  • «Оборона»;
  • «Гуманітарне розмінування»;
  • «Медична допомога»;
  • «Відбудова України»;
  • «Освіта та наука».

Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).

Раніше ми писали, що астронавт NASA Скотт Келлі під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24

Читати далі

Суспільство

З окупації повернули п’ять українських дітей (ФОТО)

Опубліковано

За посередництва Держави Катар із тимчасово окупованих територій вдалося повернути п’ять українських дітей. Це повернення втілили у межах ініціативи Bring Kids Back UA.

Про це повідомив уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.

На підконтрольну територію України повернули дітей віком від 11 до 16 років. Вони проживали у Криму та Донецькій, Луганській й Запорізькій областях.

У межах ініціативи вдалося повернути зокрема й 12-річну дівчинку, батько якої перебуває у полоні в росії. За останні три роки вона двічі змінювала своє місце проживання та мала конфлікти з матір’ю. Команда ініціативи змогла допомогти бабусі оформити опіку над дівчинкою. Надалі дитині надаватимуть усі необхідну підтримку.

Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Також повернули хлопчика, який проживав з батьком та регулярно піддавався жорстокому поводженню з його боку.

«Мама намагалася самостійно вивезти хлопчика, але спроби були безуспішні. І лише завдяки зверненню до нашого офісу та залученості незмінного попередника Держави Катар матір та її син воззʼєдналися»‚ — написав Дмитро Лубінець.

Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Лубінця

Читати далі

Суспільство

Київ століття тому й зараз: вгадайте, що за місце на архівному фото (ТЕСТ) 

Опубліковано

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.​

Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.

Клацніть, щоб перевернути

Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів. ​

Клацніть, щоб перевернути

До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.

Клацніть, щоб перевернути

​​З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.

Клацніть, щоб перевернути

​​На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.

Клацніть, щоб перевернути

У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.

Клацніть, щоб перевернути

До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія. ​

Клацніть, щоб перевернути

Share:

Читати далі