Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Від заборон до сучасності. Що ти знаєш про українську мову? (ТЕСТ)

Опубліковано

Що ви знаєте про українську мову? Пам’ятаєте шкільні правила та історію про міжнародний конкурс мелодійності? І щось про Емський указ та Валуєвський циркуляр? До Дня української писемності та мови, який відзначають 9 листопада, підготували тест з цікавими фактами про українську мову. Обіцяйте не гуглити!

0%

Кому з українських письменників належить ця цитата? «Мова вмирає, коли наступне покоління втрачає розуміння значення слів».

Правильно! Неправильно!

Це слова українського письменника Василя Голобородька. А ось повна цитата: «Я народився і прожив майже все життя у тому краю України, де панувала можливість вибору: говорити українською або російською. Обставини підштовхували до переходу до домінуючої тоді російську, що й зробило багато моїх односельців та знайомих. Я ж залишився вірним українській мові, якою говорили мої батьки та дідусь і бабуся. Потім виявилося, що то був не лише вибір мови спілкування, але й вибір своєї подальшої долі... Мова вмирає, коли наступне покоління втрачає розуміння значення слів».

З якої літери починається найбільша кількість слів в українській мові?

Правильно! Неправильно!

Найбільша кількість українських слів починається саме з літери «П». А ось літера «Ф» є найменш «популярною». Здебільшого з неї починаються слова іншомовного походження.

Яке з українських слів має найбільшу кількість синонімів у «Короткому словнику синонімів української мови»?

Правильно! Неправильно!

У «Короткому словнику синонімів української мови» зібрано 4279 синонімічних рядів. Та лідером є слово «бити», яке має 45 (!) синонімів. До речі, «завірюха» також може похизуватися чималою кількістю синонімів – 40.

З якою мовою українська найбільш споріднена за лексичним запасом?

Слово і Діло
Правильно! Неправильно!

Правильна відповідь – білоруська, із нею наша мова має приблизно 84% спільної лексики. Думаєте, на другому місці опинилася російська? Зовсім ні. Її випередили польська (70%) та сербська (68%) мови, тоді як мова сусіда-агресора має 62% спільної лексики з українською.

Скільки форм майбутнього часу має українська мова?

Букви
Правильно! Неправильно!

У нашій мові є три форми майбутнього часу. Це проста (прочитаю), складна (читатиму) та складена (буду читати).

Що таке паліндроми?

Правильно! Неправильно!

Паліндроми – це «дзеркальні» слова та вирази, які можна прочитати і зліва направо, і навпаки. Наприклад, «Я несу гусеня» або «Янукович вивчив окуня».

Яку літери вилучали з української абетки в 1933 р. та повернули майже через 60 років?

Правильно! Неправильно!

У 1933 році під час реформи правопису, проведеної Н. Кагановичем і А. Олінтером, з абетки вилучили літеру «ґ». Причина – її відсутність в російській абетці. Повернулася літера «ґ» лише 1990 року.

Чи правда, що на одному з конкурсів українська мова посіла друге місце в світі за мелодійністю (після італійської)?

Правильно! Неправильно!

Можливо, ми когось здивуємо, але це фейк, який іноді можна почути навіть під час шкільних уроків. Жодних конкурсів насправді не було, ніхто не визнавав нашу мову наймелодійнішою чи навіть найбільш милозвучною. Як з’ясували фактчекери з «По той бік новин», ця теза – лише думка одного вченого на прізвище Бантиш, що перетворилася на справжній міф.

Скільки задокументованих утисків української мови налічують історики?

Правильно! Неправильно!

Українську мову обмежували, не визнавали, забороняли та утискали протягом 400 років. Сучасні історики нараховують понад 50 задокументованих прикладів утисків української. Це і Емський указ, і Валуєвський циркуляр, і заборона відзначати 100-річний ювілей Шевченка, і примусова русифікація тощо.

«Хай тобі грець!» – можливо, цю фразу козаки також використали, коли писали листа турецькому султану. Але що таке «грець»?

Правильно! Неправильно!

Грець, згідно зі словником Бориса Грінченка, параліч або апоплексичний удар (інсульт). Напевно, тепер цей вислів слід використовувати обережніше.

Павло Тичина писав: «Ой ти, земле, люба земле, — всю ж тебе душа приємле [приймає]. Ти рахманна і пухка». Що означає «рахманна»?

Читомо
Правильно! Неправильно!

Слово «рахманний» означає тихий, смирний, спокійний.

Що означає фразеологізм «пекти раків»?

Правильно! Неправильно!

Якій українській літері поет Іван Малкович присвятив вірш?

Високий замок
Правильно! Неправильно!

«Хай це, можливо, і не найсуттєвіше, але ти, дитино, покликана захищати своїми долоньками крихітну свічечку букви «ї», – пише Малкович. Цей рядок став крилатим, утім у цьому ж тексті поет згадує про ще одну літеру – «Є» – та закликає «оберігати її місячний серпик».

Що ти знаєш про українську мову?
Кращий друг/краща подруга Шевченка

Йой, ви це бачили? Жодної помилки, лише правильні відповіді! Це просто неймовірно! Поділись своїм результатом у Facebook та тегни нашу сторінку. Ми неодмінно порадіємо разом ❤️
Гордість Франка

Воу, практично без помилок, як тобі це вдалося? Чудовий результат! Чесно кажучи, ми й самі дивувалися деяким фактам, коли готували цей тест. Ділись результатом на своїй сторінці в Facebook та тегай нашу сторінку! Нехай якомога більше людей дізнаються про наш тест та твій успіх.😉
Ще трохи, і Франко тобою пишатиметься

Непоганий результат! Звісно, деякі питання виявилися складними, але ж тепер ти точно знатимеш правильні відповіді! Ділись результатом тесту на своїй сторінці в Facebook та тегай ШоТам.😉
Йой, хтось засмутив пані Лесю…

Ми дуже сподіваємося, що це жарт або збій в системі. Наші програмісти, звісно, все перевірять… А взагалі, гайда проходити тест знову! Не помиляється лише той, хто не хоче нічого робити!

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

Друга частина науково-фантастичного фільму «Дюна» вийшла на українських платформах: де можна подивитися

Опубліковано

Друга частина науково-фантастичного фільму «Дюна» вже доступна на українських онлайн-платформах. Кінострічку можна переглянути на таких платформах, як Megogo, Sweet TV та «Київстар ТБ». З 29 лютого вона також доступна в українському кінопрокаті.

Про це повідомляє видання village.

“Дюна” – це науково-фантастичний фільм, знятий за романом американського письменника Френка Герберта. У 2021 році вийшла перша із запланованих двох частин кіноадаптації режисера Дені Вільньова.

Читайте також: Яким буде меморіал Героїв України у Львові: результати всеукраїнського конкурсу

У фільмі розповідається про планету Арракіс (Дюна), де видобувають речовину «спайс», що здатна розкривати потенціал людства.

У другій частині «Дюни» головний герой, Пол Атрід, разом із плем’ям фременів мститься заколотникам, які вбили його родину.

У фільмі грають Тімоті Шаламе, Зендея, Остін Батлер, Флоренс Пʼю та інші.

Нагадаємо, вийшов тизер-трейлер документального фільму “Тісто”.

Фото: скриншот із трейлеру

Читати далі

Суспільство

У Києві презентували унікальний проєкт та мультфільм «Книга-мандрівка. Міста»

Опубліковано

16 квітня, у кінотеатрі «Оскар» в ТРЦ «Гулівер» відбулась гала-презентація проєкту та мультфільму «Книга-мандрівка. Міста». Проєкт «Книга-мандрівка. Міста» — створено одночасно у двох форматах мультфільмів, що виходить на офіційному YouTube-каналі «Книга-мандрівка. Україна», та книг, які видані «Видавництвом Старого Лева».

Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики.

Проєкт розповідає про шість незламних міст України: Харків, Чернігів, Суми, Запоріжжя, Миколаїв та Київ.

Авторкою проєкту стала Ірина Тараненко. Авторами текстів до кожної подорожі містами стали письменники, журналісти та діячі культури відповідних міст у співавторстві з командою «Books&Cartoons». Так, автором книги про Харків став Сергій Жадан, Чернігів – Дмитро Кузьменко, Суми — авторства Ірени Карпи, Миколаїв — від Братів Капранових, та Запоріжжя, історію якого розповів Вадим Єрченко.

Читайте також: Сніг посеред квітня: у гори Буковини повернулася зима – фото

Прем’єри мультфільмів та офлайн-презентації книжок відбулись в цих містах ще в березні та протягом квітня 2024 року. 

«Книга-мандрівка. Міста» створено за підтримки проєкту Агентства США з міжнародного розвитку USAID «Зміцнення громадської довіри» (UCBI). Партнери проєкту: Укрзалізниця, 1+1 media, Київстар ТБ, Novikova Agency, ТРЦ Gulliver, кіномережа «Оскар», ТМ «Моршинська», журнал VIVA.

Нагадаємо, актори з Франківського театру виступатимуть у Великій Британії.

Фото: Міністерства культури та інформаційної політики

Читати далі

Суспільство

Українські полярники записали звуки рідкісних китів

Опубліковано

Українським вченим вдалося зустріти рідкісних китів — південних плавунів та записати їхні звуки. Дослідження проводили за участі українського судна “Ноосфера” в протоці Джерлаш, де найчастіше реєструють зустрічі з південними плавунами.  

Про це розповіли в Національному антарктичному науковому центрі.

Українські полярники записали звуки рідкісних китів

Окремо пошук тварин здійснювали з моторного човна, який пересувався неподалік і обстежував важкодоступні для великого судна бухти.

Українські полярники записали звуки рідкісних китів

Завдяки цьому з судна вдалося записати звуки плавунів.

Українські полярники записали звуки рідкісних китів

Для запису використовували спеціальну акустичну систему, що складається з:

  • акустичного рекордера, вмонтованого в обтічний корпус;
  • троса довжиною 180 м;
  • крила, яке тримає корпус з рекордером на фіксованій глибині;
  • хвостовика, що запобігає надмірній вібрації.

Читайте також: Продавчиня із деокупованої Іванівської громади проходить курси з домедичної допомоги (ВІДЕО)

Така конструкція дозволяє робити якісні записи під час руху судна попри акустичні шуми, які воно створює.

Українські полярники записали звуки рідкісних китів

Біологи отримали понад чотирнадцять годин акустичних записів — попередня оцінка деяких з них показала наявність звуків не лише плавунів, а також косаток і горбатих китів. 

Акустичні дослідження на “Вернадському” виконують з 2021 року. 

Зокрема, вчені записували різних морських ссавців з човнів, а також вели безперервні записи під час сезону розмноження тюленів Ведделла біля станції. 

Також вже другий рік поспіль досліджують антарктичних китів за допомогою методу пасивного акустичного моніторингу — декілька стаціонарних акустичних рекордерів встановили поблизу острова Анверc і вони працюють цілорічно.

Пасивний акустичний моніторинг дозволяє дізнатися про сезонність перебування тварин там, де неможливо організувати постійні спостереження за участю людей. 

Нагадаємо, Україна буде виробляти компоненти для малих ядерних систем.

Фото: Національний антарктичний науковий центр

Читати далі