Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Від заборон до сучасності. Що ти знаєш про українську мову? (ТЕСТ)

Опубліковано

Що ви знаєте про українську мову? Пам’ятаєте шкільні правила та історію про міжнародний конкурс мелодійності? І щось про Емський указ та Валуєвський циркуляр? До Дня української писемності та мови, який відзначають 9 листопада, підготували тест з цікавими фактами про українську мову. Обіцяйте не гуглити!

0%

Кому з українських письменників належить ця цитата? «Мова вмирає, коли наступне покоління втрачає розуміння значення слів».

Правильно! Неправильно!

Це слова українського письменника Василя Голобородька. А ось повна цитата: «Я народився і прожив майже все життя у тому краю України, де панувала можливість вибору: говорити українською або російською. Обставини підштовхували до переходу до домінуючої тоді російську, що й зробило багато моїх односельців та знайомих. Я ж залишився вірним українській мові, якою говорили мої батьки та дідусь і бабуся. Потім виявилося, що то був не лише вибір мови спілкування, але й вибір своєї подальшої долі... Мова вмирає, коли наступне покоління втрачає розуміння значення слів».

З якої літери починається найбільша кількість слів в українській мові?

Правильно! Неправильно!

Найбільша кількість українських слів починається саме з літери «П». А ось літера «Ф» є найменш «популярною». Здебільшого з неї починаються слова іншомовного походження.

Яке з українських слів має найбільшу кількість синонімів у «Короткому словнику синонімів української мови»?

Правильно! Неправильно!

У «Короткому словнику синонімів української мови» зібрано 4279 синонімічних рядів. Та лідером є слово «бити», яке має 45 (!) синонімів. До речі, «завірюха» також може похизуватися чималою кількістю синонімів – 40.

З якою мовою українська найбільш споріднена за лексичним запасом?

Слово і Діло
Правильно! Неправильно!

Правильна відповідь – білоруська, із нею наша мова має приблизно 84% спільної лексики. Думаєте, на другому місці опинилася російська? Зовсім ні. Її випередили польська (70%) та сербська (68%) мови, тоді як мова сусіда-агресора має 62% спільної лексики з українською.

Скільки форм майбутнього часу має українська мова?

Букви
Правильно! Неправильно!

У нашій мові є три форми майбутнього часу. Це проста (прочитаю), складна (читатиму) та складена (буду читати).

Що таке паліндроми?

Правильно! Неправильно!

Паліндроми – це «дзеркальні» слова та вирази, які можна прочитати і зліва направо, і навпаки. Наприклад, «Я несу гусеня» або «Янукович вивчив окуня».

Яку літери вилучали з української абетки в 1933 р. та повернули майже через 60 років?

Правильно! Неправильно!

У 1933 році під час реформи правопису, проведеної Н. Кагановичем і А. Олінтером, з абетки вилучили літеру «ґ». Причина – її відсутність в російській абетці. Повернулася літера «ґ» лише 1990 року.

Чи правда, що на одному з конкурсів українська мова посіла друге місце в світі за мелодійністю (після італійської)?

Правильно! Неправильно!

Можливо, ми когось здивуємо, але це фейк, який іноді можна почути навіть під час шкільних уроків. Жодних конкурсів насправді не було, ніхто не визнавав нашу мову наймелодійнішою чи навіть найбільш милозвучною. Як з’ясували фактчекери з «По той бік новин», ця теза – лише думка одного вченого на прізвище Бантиш, що перетворилася на справжній міф.

Скільки задокументованих утисків української мови налічують історики?

Правильно! Неправильно!

Українську мову обмежували, не визнавали, забороняли та утискали протягом 400 років. Сучасні історики нараховують понад 50 задокументованих прикладів утисків української. Це і Емський указ, і Валуєвський циркуляр, і заборона відзначати 100-річний ювілей Шевченка, і примусова русифікація тощо.

«Хай тобі грець!» – можливо, цю фразу козаки також використали, коли писали листа турецькому султану. Але що таке «грець»?

Правильно! Неправильно!

Грець, згідно зі словником Бориса Грінченка, параліч або апоплексичний удар (інсульт). Напевно, тепер цей вислів слід використовувати обережніше.

Павло Тичина писав: «Ой ти, земле, люба земле, — всю ж тебе душа приємле [приймає]. Ти рахманна і пухка». Що означає «рахманна»?

Читомо
Правильно! Неправильно!

Слово «рахманний» означає тихий, смирний, спокійний.

Що означає фразеологізм «пекти раків»?

Правильно! Неправильно!

Якій українській літері поет Іван Малкович присвятив вірш?

Високий замок
Правильно! Неправильно!

«Хай це, можливо, і не найсуттєвіше, але ти, дитино, покликана захищати своїми долоньками крихітну свічечку букви «ї», – пише Малкович. Цей рядок став крилатим, утім у цьому ж тексті поет згадує про ще одну літеру – «Є» – та закликає «оберігати її місячний серпик».

Що ти знаєш про українську мову?
Кращий друг/краща подруга Шевченка

Йой, ви це бачили? Жодної помилки, лише правильні відповіді! Це просто неймовірно! Поділись своїм результатом у Facebook та тегни нашу сторінку. Ми неодмінно порадіємо разом ❤️
Гордість Франка

Воу, практично без помилок, як тобі це вдалося? Чудовий результат! Чесно кажучи, ми й самі дивувалися деяким фактам, коли готували цей тест. Ділись результатом на своїй сторінці в Facebook та тегай нашу сторінку! Нехай якомога більше людей дізнаються про наш тест та твій успіх.😉
Ще трохи, і Франко тобою пишатиметься

Непоганий результат! Звісно, деякі питання виявилися складними, але ж тепер ти точно знатимеш правильні відповіді! Ділись результатом тесту на своїй сторінці в Facebook та тегай ШоТам.😉
Йой, хтось засмутив пані Лесю…

Ми дуже сподіваємося, що це жарт або збій в системі. Наші програмісти, звісно, все перевірять… А взагалі, гайда проходити тест знову! Не помиляється лише той, хто не хоче нічого робити!

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

«Житній буде жити»: киян запрошують долучитися до проєкту відновлення ринку

Опубліковано

Киян запрошують до громадської робочої групи, яка розробить проєкт відновлення Житнього ринку. В ініціативі «Житній буде жити» прагнуть об’єднати містян навколо ідеї відродження пам’ятки Подолу.

Про це редакції повідомили ораганізатори громадської ініціативи.

Громада вирішує, як виглядатиме ринок

Ідеологом ініціативи виступив архітектор Павло Пекер. Він запропонував використати принцип гіпер-демократичної архітектури, у якому громада стає повноцінним замовником проєкту, а архітектор — експертом та фасилітатором процесу.

«У світі вже існує досить багато кейсів, коли громада, а не девелопери, мала вирішальний голос у питанні, та яким має бути той чи інший простір, фактично створюючи ТЗ для архітектурного проєкту. Такі приклади є у Копенгагені, Берліні, Едінбурзі та, навіть, у Івано-Франківську», — розповідає Павло Пекер.

Читайте також: Клопотенко взявся за відновлення Житнього ринку: створює гастрономічний центр Києва. Що з цього вийде? Інтерв’ю з ресторатором

До громадської робочої групи вже долучилися архітектори, урбаністи, історики, фудексперти та жителі Подолу. Також ідею Павла підтримав і Євген Клопотенко, який виступає за збереження Житнього ринку, а фірма цифрових продуктів Formworks на партнерських засадах розробила лендінг проєкту.

За словами Павла, глобальна мета громадської робочої групи — сформувати спільне бачення розвитку Житнього ринку у відкритому діалозі з громадою — на основі реальних потреб мешканців, цінностей простору та майбутнього району.

Зустрічі громадської робочої групи проводитимуть у Києві. У проєкті запланували 4 обговорення. Перша із зустрічей відбудеться 21 червня. Реєструйтеся на зустріч за посиланням.

Раніше ми писали, що в Києві презентували оновлений проєкт Житнього ринку з урахуванням думки містян (ФОТО).

Фото надали орагнізатори ініціативи «Житній буде жити»

Читати далі

Суспільство

Захисник повернувся з полону та дізнався, що в нього народився син (ВІДЕО)

Опубліковано

Звільнений з полону захисник дізнався, що в нього народився син. Це сталося під час другого етапу обміну пораненими та важкохворими полоненими.

Відео з телефонною розмовою поширив омбудсман Дмитро Лубінець.

У слухавці захисник почув, що його сина назвали Артуром. Військовий повідомив своїй коханій, що вже повернувся в Україну.

«Повернення з полону стало для Захисника подвійною радістю — на нього чекала не лише довгоочікувана свобода, а й новина про народження сина Артура. Життя перемагає», — прокоментував омбудсман.

Фото обкладинки: скриншот з відео омбудсмана Дмитра Лубінця

Читати далі

Суспільство

На Житомирщині розробили проєкт відновлення площі, в яку влучила ворожа авіаційна бомба

Опубліковано

У Малині на Житомирщині розробили проєкт відновлення центральної площі. У березні 2022 року внаслідок влучання авіаційної бомби її було пошкоджено та частково зруйновано.

Про це повідомили в організації «U-LEAD з Європою».

Відремонтують та покращать

Малинська громада у співпраці з «U-LEAD з Європою» розробила проєкт, у якому площу Соборну відновлять та зроблять зручнішою для містян.

Планують не лише реконструкцію, а й:

  • зміну організації дорожнього руху у бік пріоритетності пішоходів, велосипедистів та громадського транспорту;
  • збільшити в 5 разів озеленення;
  • облаштувати паркомісця, у тому числі, для осіб з інвалідністю;
  • відновити та покращити вуличне освітлення.

Читайте також: Київські студенти презентували концепцію відновлення річки Либідь

Про Соборну

Соборну оточують вулиці з інтенсивним рухом як транспорту, так і пішоходів, тут є і велосипедний рух. Через центральну площу проходять усі маршрути міського громадського транспорту, а також проміські та міжміські маршрути. Активними користувачами площа є не тільки мешканці міста Малина, чисельністю — 27 тис. особи, а ще додатково 7,5 тис. осіб населення громади. 

Нагадуємо, що в Києві створили мобільну копію мозаїки Алли Горської. Панно повезуть в турне.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка «U-LEAD з Європою»

Читати далі