Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Розбиті «кадирівці», Чорнобаївка та «Саратов». 10 найгучніших перемог ЗСУ за місяць війни

Опубліковано

З початку повномасштабного вторгнення російської армії на територію України окупанти втратили понад 40 тисяч бійців, 530 танків та більш як 230 літаків і гелікоптерів. Втрати ворога збільшуються щодня, а в Міноборони зізнаються, що офіційна статистика відстає від реальних цифр. За перший місяць героїчного спротиву українська армія здобула десятки важливих перемог, звільняючи міста та ліквідуючи генералів РФ.

ШоТам розповідає про 10 найгучніших перемог ЗСУ за перший місяць повномасштабного вторгнення. 

Ліквідація генерала Тушаєва та сотень «кадирівців»

Вже через два дні після початку нового етапу російсько-української війни ЗСУ вдалося знищити близького соратника Рамзана Кадирова, чеченського генерала Магомеда Тушаєва. Він командував 141 моторизованим полком «кадирівської» гвардії, яку пропагандистські медіа одноголосно називають «елітною».

Однак під Гостомелем українські військові довели зворотне: крім ліквідації Тушаєва Збройним силам України вдалося розтрощити й весь нібито елітний загін «кадирівців». 

Український військовий під час боїв за Київщину
Фото ілюстративне. Автор: Макс Лєвін.

А вже в березні стало відомо, що вцілілі «кадирівці» примусово повернулися до Грозного. Їх відкликали з території України через величезні втрати та невиконання поставлених завдань. За даними СБУ, українська армія ліквідували кілька сотень воїнів Рамзана Кадирова, і Гостомель – не єдиний приклад.

Загалом так звані «елітні війська» протримались в Україні приблизно два тижні. Вже 13 березня вони (вціліла частина) відступили до Білорусі та повернулися додому. 

Знищення щонайменше п’яти авіаційних полків РФ

За даними Генерального штабу ЗСУ, станом на ранок 24 березня ворог втратив вже 108 літаків. Це понад 5 авіаційних полків або ж окрема повітряна армія, знищена різними підрозділами Збройних сил України.

Новини про збиття російських літаків з’являються практично щодня й із різних регіонів України: Київ, Одещина, Харківщина, Миколаївщина, Маріуполь тощо. 

Воїни Повітряних сил України
Військовослужбовці Повітряних сил ЗСУ. Фото: АрміяInform.

Крім того, РФ вже втратила 124 гелікоптери, значна частина з яких – бойові «Алігатори». Також окупанти систематично втрачають свої безпілотники. За перший місяць повномасштабного вторгнення офіційно відомо про 50 збитих «пташок». Деякі з них – «новітні» та такі, що «не мають аналогів». Принаймні, про це заявляють пропагандистські ресурси. 

Зокрема, три «найсучасніші» БПЛА «КУБ», які також називають «дронами камікадзе» збили 23 березня бійці Територіальної оборони столиці зі стрілецької зброї. 

Ліквідація шістьох генералів

19 березня в СтратКомі ЗСУ оприлюднили попередні дані про кількість знищених офіцерів російської армії. Їх кількість вже наближається до 20, і шестеро з них – генерали. Це колосальні втрати для армії РФ.

«Елітні російські дивізії стають елітними добривами для українського чорнозему. Гинуть і високопоставлені російські генерали, які, не маючи змоги продемонструвати хоч якусь перемогу, особисто беруться керувати бойовими діями безпосередньо на передку», – зазначили в СтратКомі.

Бійці Сил спеціальних операцій ЗСУ
Фото ілюстративне: Командування ССО.

Серед генералів, яких вдалося ліквідувати нашим захисникам:

  • наближений до Кадирова генерал-майор Магомед Тушаєв, який командував 141 моторизованим полком Нацгвардії РФ;
  • генерал-майор Віталій Герасимов – перший заступник командувача 41-ї армії Центрального військового округу;
  • генерал-майор Андрій Колесніков командувач 29-ю армією Східного військового округу;
  • генерал-майор Андрій Суховецький – заступник командувача 41-ї армії Центрального військового округу;
  • генерал Олег Мітяєв – командир 150-ї мотострілецької дивізії;
  • генерал-лейтенант Андрій Мордвічев – командувач 8-ї гвардійської загальновійськової армії Південного військового округу.

Знищення кораблів у Бердянську

Ранок 24 березня почався з чергового успіху Збройних сил України. У ВМС повідомили про знищення великого десантного корабля «Орськ» у порту тимчасово окупованого Бердянська. Утім згодом, 25 березня, у Генштабі уточнили, що знищено не «Орськ», а «Саратов».

Корабель окупантів палає в порту Бердянська

«Саратов» – це також великий десантний корабель, який міг перевозити військову техніку або сотні бійців російської армії. Ще два судна – «Куніков» та «Новочеркаськ» – зазнали пошкоджень та почали тікати.

Читайте також: Як допомогти українській армії? Реквізити, волонтерство та інші способи

За даними офіцера ЗСУ Анатолія Штефана, кораблі окупантів зазнали втрат і серед екіпажів. Зокрема, зранку 24 березня офіцер повідомив про щонайменше 11 поранених та 3 загиблих окупантів. 

Легендарна Чорнобаївка

Село Чорнобаївка, що на Херсонщині, вже встигло перетворитися на справжній «бермудський трикутник» для російської армії. Станом на ранок 25 березня ЗСУ щонайменше десять разів розбивали техніку окупантів та місцевому аеродромі.

Для росіян цей аеродром – стратегічно важлива локація. Там сили РФ базують свої гелікоптери та поступово підтягують сили та техніку з окупованого Криму.

«Вертоліт тільки у кіно може сідати, де хочеш, літати, де хочеш. Потрібна вертолітна топографічна привʼязка й аеродромне забезпечення, тому вони змушені обирати аеродром. Вони грають у «пʼятнашки», намагаються пересуватися, щоб не стояти в одному місці, але не можуть його не використовувати. Там склався такий вузол, і на цей вузол прилітають і ще будуть прилітати», – пояснив феномен Чорнобаївки радник голови ОП Олексій Арестович.

Момент знищення техніки РФ у Чорнобаївці
Аеродром у Чорнобаївці. Фото: Цензор.Нет

Утім знищення ворога у Чорнобаївці – не завжди заслуга саме ЗСУ. Періодично російські військові допомагають нашій армії. Так сталося й 22 березня. Тоді росіяни зазнали втрат двічі: спочатку від ЗСУ, а згодом влучили ракетою ППО у власну техніку. 

А вперше по аеродрому з окупантами ЗСУ вдарили 27 лютого. Після цього там було знищено десятки гелікоптерів і командний пункт Південного військового округу РФ разом із командувачем.

Рекорд в ефективності використання Javelin

За оцінками Міністерства оборони США, українські військові встановили рекорд в ефективності використання переносного протитанкового ракетного комплексу Javelin. Станом на 18 березня наші захисники здійснили 112 пострілів по ворожій техніці, з них влучили в ціль – 100. 

Тренування з ПТРК Javelin
Українські військові під час навчань з ПТРК Javelin. Фото: Міноборони.

Про успішне використання Javelin офіційні сторінки ЗСУ звітують з першого дня повномасштабного вторгнення. Зокрема, 24 лютого влучними пострілами з цього ПТРК бійці знищили 15 танків Т-72 на Сумському напрямку.

Ліквідація морпіхів, які готувалися до штурму Одеси

Інформація про ймовірну висадку російського десанту на узбережжі Одеси та області ширилася з першого дня вторгнення. Російські кораблі справді неодноразово наближалися до берегів Одеси, утім все завершувалося обстрілами прибережної зони та гідною відповіддю українських захисників.

Речник Одеської ВЦА Сергій Братчук неодноразово наголошував, що подібні дії РФ – лише провокації та залякування. А вже 22 березня він повідомив про знищення більшої частини десанту, який так і не встиг висадитися.

Військовослужбовець ЗСУ дивиться в бінокль
Фото ілюстративне, УНІАН.

«Тут інформація цікава і приємна надійшла. Частково той особовий склад, який намагався висадитися у нас на одеському узбережжі, на щастя, вбитий, знищений і гниє під Миколаєвом та під Маріуполем. А залишок так званих морських піхотинців, що ще бовтаються мов лайно у Чорному морі, пішов на корм бичкам», – повідомив Сергій Братчук.

Читайте також: «Не можу залишатися осторонь». Історія художника Нікіти Тітова, чиї роботи стали символом боротьби за Україну

Згодом також стало відомо, що разом із десантниками українські захисники знищили командира 810-ї гвардійської окремої бригади морської піхоти Росії полковника Олексія Шарова. Тож сили РФ втратили не лише десант, а й офіцера, який, за задумом Кремля, мав штурмувати Одесу.

Розгром окупантів на Балаклійському заводі

У ніч з 8 на 9 березня українським військовим вдалося знищити приблизно 500 одиниць техніки, яку окупанти розташували на Балаклійському ремонтному заводі в Харківській області. Це одна з найбільших одномоментних втрат ворога за останній місяць.

Про успішну спецоперацію повідомили в Службі безпеки України. Виявилося, що до масового знищення російської техніки доклалися й звичайні українці. Вони помітили танки й бронемашини окупантів та повідомили про це через офіційний чат-бот у Telegram. Як наслідок – мінус пів тисячі одиниць російського металобрухту.

Боєць ЗСУ біля спаленої техніки окупантів
Фото ілюстративне, Новинарня.

«Ось що нам пишуть захисники. Вночі “поклали спати” окупантів на Балаклійському ремонтному заводі. Близько 500 одиниць техніки знищено. Дякуємо за інформацію! Присилайте ще! Тож не зупиняємось на досягнутому: продовжуйте слідкувати за кожним рухом окупантів», – розповіли в СБУ.

Результативність українських «Стугни» та «Корсара»

Не Javelin єдиними! Українські військові ефективно використовують і вітчизняний протитанковий ракетний комплекс «Стугна». Наскільки ефективно? Лише за перші два тижні один з бійців знищив за допомогою українського ПТРК одразу п’ять танків російських окупантів.

Військовослужбовець ЗСУ тренується керувати "Стугною"
Українська Стугна. Фото: АрміяInform.

Не менш ефективно український ракетний комплекс використовують і воїни територіальної оборони. Наприклад, 12 березня бійці 112-ї бригади ТрО столиці спалили п’ять одиниць російської техніки під час бою біля села Скибин, що на Київщині. Серед знищеного – два танки, один БМП, один БТР з особовим складом на броні та один новітній броньований автомобіль. І це все – також результат влучної роботи нашої «Стугни».

Танк окупантів, знищений бійцями ТрО ЗСУ столиці
Фото: 112 Окрема Бригада територіальної оборони міста Києва

Ще один вітчизняний протитанковий ракетний комплекс, яким ЗСУ нищать техніку ворога, – наш «Корсар». Завдяки йому, зокрема, вдалося розгромити колону броньованих машин піхоти РФ на півдні України.

Знищення ще одного «елітного» підрозділу армії РФ

На початку березня в боях за український Харків Збройні сили України перейшли в контратаку та розгромили підрозділ 200-ї мотострілецької бригади ЗС РФ. Це один із найкращих та елітних підрозділів російської армії.

Як розповів військовий журналіст Юрій Бутусов, розрахунок ПТРК Javelin зокрема знищив російську САУ 2С3 «Акація», внаслідок чого машина «розлетілася на атоми» разом з екіпажем.

«На цих полях я особисто нарахував понад 30 одиниць знищеної і захопленої російської техніки. 1-у БТГР 200-ї бригади очолював особисто комбриг полковник Денис Курило. І ця бригада вважається однією з найбільш елітних бойових частин російської армії, яка отримує найсучасніше озброєння», – написав Бутусов.

Журналіст наголосив, що підрозділ «елітної» бригади, якою так пишаються російські генерали, розгромив бригаду один український неповний механізований батальйон у зустрічному бою. 

Звільнення Лук’янівки та контрнаступ на Київщині

24 березня також стало відомо, що українській армії вдалося перейти в контрнаступ та звільнити від російських окупантів село Лук’янівка, що на Київщині. Під час боїв підрозділ росіян, що складався з 200 бійців, втратив щонаймеше 40 людей. Частина загарбників втекли з поля бою.

«О 12 ми почали контранаступ, операція виконана повністю, з абсолютним успіхом. Ми вибили ворога. За даними полоненого, тут було приблизно 200 росіян, частина втекла, інші залишилися лежати в землі. Три танки і 9 БМП знищені. Так само ЗСУ, ССО і добровольчі підрозділі займають інші села Баришівського району, ми наступаємо по лінії фронту. Будемо тримати село й брати в кільце ворога. Будемо вибивати їх подалі від Києва», – розповів учасник боїв Дмитро Лінько.

За його словами, під час спецоперації зі звільнення Лук’янівки українським військовим також вдалося знищити три танки та 9 БМП. Напередодні ЗСУ оточили міста Ірпінь і Буча та селище Гостомель, що під Києвом. 

Коментарі

Суспільство

На Київщині відкрили новий гуртожиток для ВПО з п’яти областей (ФОТО)

Опубліковано

Гуртожиток відкрили у селі Дорогинка, що знаходиться у Фастівському районі. У ньому житимуть сім родин.

Про це повідомили на сайті Київської обласної військової адміністрації.

Родини житимуть у п’яти двокімнатних помешканнях, одному трикімнатному та одному однокімнатному. Їх обладнали меблями та побутовою технікою. У гуртожитку збудували два санвузли, кухню та зону відпочинку.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: На Київщині побудували міст за сучасними технологіями, який має сонячні панелі (ФОТО)

У нових квартирах житимуть сім’ї з таких областей:

  • Запорізької;
  • Дніпропетровської;
  • Донецької;
  • Сумської;
  • Херсонської.

У КОВА додали, що це житло надали без будь-яких термінів проживання.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: Столичному театру на Подолі присвоїли ім’я його засновника: що про нього відомо

Підтримка ВПО на Київщині

Цей проєкт реалізовували за фінансової підтримки Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) та благодійної організації «Благодійний фонд РОКАДА».

Також у Київській області вже реалізували кілька спільних проєктів для розміщення тих, хто покинув свій дім через війну. В Ірпені, Богуславі та Сквирі реконструювали гуртожитки, а в селах Бориспільського, Бучанського та Фастівських районів переобладнали помешкання для проживання родин. На сьогодні створили 500 нових місць для поселення ВПО.

Нагадаємо, що в чотирьох громадах Київщини запрацювали соціальні хаби: що отримають відвідувачі.

Фото обкладинки: Pixabay

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі