

Суспільство
ПРООН навчає рятувальників технологіям, щоб визначати місцеперебування людей
Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) в Україні організувала серію тренінгів для рятувальників, які працюють у Донецькій, Луганській та Запорізькій областях, де вони опановували технологію визначення місцезнаходження what3words.
Ця технологія вже успішно зарекомендувала себе серед рятувальних служб Сполученого Королівства, Північної Америки, Австралії, Південної Африки та Німеччини.
Користуючись адресами у форматі what3words, завдяки лише трьом словам громадяни зможуть передати рятувальним службам точні координати місця, де необхідна допомога.
Завдяки цьому служби зможуть визначити точне місцеперезнаходження надзвичайної події та швидше направити туди рятувальну підмогу.
Технологія what3words розділила весь світ на квадрати площею 3х3 метри та присвоїла кожному квадрату унікальну комбінацію з трьох слів.
Наприклад, ///чудовий.оберіг.сосновий – це точна адреса трьох квадратів у парку ім. Пушкіна в Краматорську на Донеччині.
Застосунок what3words безкоштовний, а звантажити його можна як для операційної системи iOS, так і для Android, або скористатися онлайн-мапою what3words.com.
Як працює?
Система не потребує підключення до інтернету, що значно спрощує її використання у місцевості з нестабільним мобільним зв’язком. Адреси у форматі what3words покривають увесь світ, а контент застосунку доступний 48 мовами, включаючи українську.
У надзвичайних ситуаціях для оперативного направлення допомоги на місце події визначення точних координат є критично важливим.
Проте люди, які звертаються до рятувальних служб, часто не можуть точно вказати, де конкретно вони знаходяться, особливо якщо у тій місцевості немає адрес чи розпізнавальних знаків.
Читайте також: Всі айтівці живуть на Балі? Співзасновник IT-Camp про безкоштовне навчання діток і попит на хороших фахівців
Як система допомогла?
Саме така надзвичайна ситуація трапилася з водієм вантажівки, коли колеса його автомобіля загрузли в піску на віддаленій ґрунтовій дорозі, де не було жодного розпізнавального знака, неподалік міста Лиман на Донеччині.
Оскільки водій не орієнтувався на місцевості, йому було складно описати своє точне місцезнаходження.
За підтримки ПРООН в Україні у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру диспетчери ДСНС, що працюють у трьох областях на сході України, пройшли навчання та вміють використовувати what3words-адреси, коли їм телефонують на 101.
Диспетчер, який відповів на дзвінок, зміг дізнатися у водія координати місця, де той перебував, у форматі what3words і буквально за декілька хвилин направив на місце події рятувальників 21-го Державного пожежно-рятувального загону.
Це перший в Україні випадок, коли рятувальна операція була здійснена завдяки інноваційній технології для визначення місцезнаходження.
Керівник Програми ООН із відновлення та розбудови миру Віктор Мунтяну зазначив, що через тривалий збройний конфлікт на сході України люди, що живуть у регіоні, покладаються передусім на підтримку рятувальних служб, коли їхньому життю загрожує небезпека чи коли вони потребують екстреної допомоги.
ПРООН не тільки провела тематичні навчальні тренінги для рятувальників, а й передала технічне обладнання, аби співробітники ДСНС могли використовувати технологію what3words на сучасних гаджетах.
Поставка містила 233 сучасні планшети, 69 комп’ютерів, інтерактивну панель, роутери та ноутбук.
Закупівля обладнання для підрозділів ДСНС здійснена у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.
Для довідки
Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).
Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії
Про what3words
Розроблена у 2013 році у Лондоні технологія what3words, співтворцем якої став Кріс Шелдрік, – це найпростіший спосіб повідомити своє місцезнаходження. Система покриває увесь світ, не потребує жодних оновлень та підключення до інтернету.
Згенеровані технологією адреси – це максимально зрозумілий для людського сприйняття формат, що дозволяє легко ділитися своїми точними координатами з іншими.
Він також може використовуватися у роботі різноманітних платформ та пристроїв, як-от у застосунках для виклику таксі чи для організації електронної торгівлі.
Система також оптимізована для зчитування голосових запитів та має вбудований модуль, що перешкоджає виникненню ймовірних помилок, одразу визначаючи та виправляючи їх.
Система what3words інтегрована в різноманітні застосунки, платформи та вебсайти за допомогою простого коду. Продукти, що працюють на основі цієї технології, є безкоштовними, а окремі НУО, які відповідають встановленим критеріям, сплачують символічний внесок. Партнерами проєкту є Mercedes-Benz, Triumph Motorcycles, Premier Inn, AA, а також рятувальні служби по всьому світу.
У команді працює понад 100 співробітників, а офіси компанії є у Великій Британії, США, Німеччині та в Улан-Баторі в Монголії. Компанія залучила понад 80 млн фунтів стерлінгів інвестицій від таких кампаній, як Intel, Aramex, Deutsche Bahn, Subaru та Sony Investment Fund.
Читайте також: Скайдайвинг для екстремалів: де в Україні можна стрибнути з парашутом і скільки це коштує
Нагадаємо, ЄС та ПРООН відкрили оновлені медичні колцентри на сході України.
Як ми повідомляли раніше, Укроборонсервіс навчатиме Дипполіцію Лівії розміновувати вибухівку.
Суспільство

Пасажири «Укрзалізниці» відтепер можуть повернути втрачені через кібератаку квитки у застосунку. Користувачі зможуть згенерувати квитки, які вони придбали до масштабної кібератаки на компанію.
Про це повідомили в УЗ.
Як відновити квитки
- Зайти у свій акаунт у застосунку УЗ.
- Натиснути на банер на головній сторінці.
- Перейти на спеціальну сторінку для перегенерації.
- Натиснути «Завантажити PDF-квиток» і зберегти документ.
Також у компанії рекомендують користувачам оновити профіль, додавши актуальну електронну пошту. Це дозволить автоматично отримувати копії нових квитків на пошту.
Читайте також: «Абук» відкрив безплатний доступ до аудіокниг у міжнародних автобусах Flix
Про кібератаку на «Укрзалізницю»
23 березня 2025 року на офіційних сторінках УЗ почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків. Залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня.
Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням потягів. Окрім цього, в компанії запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безплатне відвідування залу очікування та чай у потягах.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка УЗ
Суспільство

Фандрейзингова платформа UNITED24 та фінтех-компанія Activitis розіграли прапор України із підписами захисниць Маріуполя та астронавта NASA. Завдяки ініціативі українські медики отримають 23 549 доларів.
Про це повідомили в UNITED24.
Свої підписи на прапорі залишили звільнені з полону військовослужбовиці «Нава» й «Герда», а також амбасадор UNITED24 й астронавт Скотт Келлі. У грудні 2024 року вони вирушили в Антарктику. Там група розгорнула український прапор, а Скотт його підписав.
На знак подяки за фінансування поїздки «Нава» й «Герда» передали прапор компанії Activitis, на яких залишили і свої підписи.
Для того, аби отримати цей прапор, благодійники мали задонатити від 12 доларів на напрям «Медична допомога».
Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)
Про фонд UNITED24
UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:
- «Оборона»;
- «Гуманітарне розмінування»;
- «Медична допомога»;
- «Відбудова України»;
- «Освіта та наука».
Нагадаємо, що астронавт NASA Скотт Келлі під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24
Суспільство

У Львові розробили інтерактивну мапу, на якій можна знайти актуальні місця цвітіння квітів та дерев. «Квіткову карту Львова» створили в управлінні туризму спільно з управлінням екології міста.
Про це повідомили у Lviv Travel.
Мапа містить понад 50 локацій по всьому місту, які постійно оновлюють. Користувачі зможуть знайти місця цвітіння тюльпанів, сакур, магнолій, слив, груш Шантаклер тощо.
«Львів на весні особливо чудовий. Ми хочемо, щоб спостереження за цвітінням квітів та дерев стало додатковою можливістю для львів’ян та гостей міста, наповнитися позитивними енергією та емоціями. Карта допоможе скласти індивідуальний маршрут квітковим Львовом, відвідати маловідомі локації та ще краще познайомитися з містом», — розповіла начальниця управління туризму Львова Христина Лебедь.
Мапу можна переглянути за посиланням.
Читайте також: Два паралімпійці зі Львова задонатили на військо 400 тисяч грн призових

Нагадаємо, що у Чорнобильській зоні відчуження розквітнув червонокнижний білоцвіт (ФОТО).
Фото обкладинки: сайт Lviv Travel