Економіка і бізнес
Права на парковки у Києві передаватимуть через Prozzoro
Паркувальні майданчики Києва передаватимуть в управління через систему Prozzoro. Проект рішення про вдосконалення системи організації паркувального простору в місті прийняли депутати на черговому засіданні.
Як це реалізують?
Відповідно до нових правил, долю сотень паркувальних майданчиків вирішуватиме відкритий конкурс в системі Prozzoro.Продажі. Йдеться про продаж прав на розміщення або облаштування парковок, якими опікується КП «Київтранспарксервіс». Департамент транспортної інфраструктури КМДА та комунальне підприємство мають три місяці, аби запустити всі необхідні процедури.
Читайте також: У Києві евакуйовують неправильно припарковані авто
“Ми змінюємо систему управління, яку отримали у спадок. Вона – неефективна та корупційна. Абсолютно прозорі умови для ведення бізнесу – гарантія чесної конкуренції у роботі підприємців у нашому місті та надходжень до бюджету столиці. Це запорука того, що до нас будуть приходити інвестори, що Київ стане заможним містом”, – кажуть у міськраді.
Нові правила для ФОПів
Окрім того, всі попередні договори з ФОП-ами, а таких біля 600, на продаж майданчиків відтепер відмінять, а вільні адреси виставлять на прозорий конкурс, де реалізують за вигідними для міста цінами. Це рішення – класичний спосіб боротьби з корупцією і заміна ручного управління єдиним правилом.
У міськраді нагадали, що завдяки системі Prozzoro місто уже зекономило мільярди гривень. Так, наприклад, раніше столиця отримувала лише 280 тисяч гривень в рік від здачі в оренду місць для об’єктів пересувної торгівлі. Після залучення до цього процесу системи Prozzoro надходження до бюджету міста тільки від однієї пересувної кав’ярні сягнули 900 тисяч гривень у рік.
Економіка і бізнес
Які потяги стали флагманськими
- №15/16 Харків – Ясіня. Поїзд назвали на честь видатного театрального діяча Леся Курбаса. Театр митця «Березіль» став культурною візитівкою Харкова;
- №17/18 Харків – Ужгород. На честь 300-річчя від дня народження українського філософа Григорія Сковороди у 2022 році потяг отримав назву «Сковорода».
- №79/80 Дніпро – Львів. Потяг «Січеслав» назвали на честь історичної варіації перейменування міста Дніпро у 1918 році.
- №91/92 Київ – Львів. Поїзд має назву «Леополіс», він повністю складається з нових вагонів, які збудували під час війни.
- №105/106 Київ – Одеса. «Чорноморець» — це головний поїзд Одеського депо з історичною назвою.
Як облаштували вагони
Музичний супровід
- «Сковорода» — «Паровоз» Євгена Хмари;
- «Леополіс» — «Місто весни» у виконанні «Один в каное» та «Океан Ельзи»;
- «Січеслав» — «Доброго вечора, ми з України» гурту PROBASS & HARDI;
- «Лесь Курбас» — інструментальна версія «Черемшини»;
- «Чорноморець» — мелодія «Край Чорного моря» Табачникова.
Коментарі
Економіка і бізнес
Врожай батату зібрали на Одещині в Білгород-Дністровському районі. Картоплю на семи гектарах вирощувало фермерське господарство «Буджак».
Про це повідомив голова Одеської ОВА Олег Кіпер.
За словами керівника господарства Олексія Згіріна, сорт батату «Борегард» вирощували за допомогою новітніх технологій. Аграрії використовували безвірусний посадковий матеріал, що дозволило зменшити кількість хімічних обробок і покращити якість овочів.
Читайте також: Київський заклад створив символічну ялинку з українських колосків (ФОТО)
«Одеський регіон стає осередком інноваційного агробізнесу. Однією з таких цікавих новинок є вирощування батату, або солодкої картоплі. Ще кілька років тому цей коренеплід був екзотикою, а сьогодні — зайняв своє місце в меню багатьох ресторанів та сімейних застіль»‚ — написав Олег Кіпер.
Як вказують у галузевому виданні AgroReview, раніше в Україні батат вирощували переважно на Херсонщині, але на невеликих площах.
Нагадаємо, що В Україні запустили цифровий сервіс єРослинництво: для чого він потрібен.
Фото обкладинки: Freepik
Коментарі