Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Працевлаштування після мінно-вибухової травми: що потрібно знати роботодавцям і працівникам

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту журналістики рішень. Ми створили його для людей, які постраждали від мінно-вибухових травм.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо історії українців, які втратили кінцівки чи отримали інші тяжкі поранення, щоби люди з такими випадками знали — в їхній унікальній ситуації є вихід.


Історії, які ми тут зібрали, є прикладом лідерства для підприємиць та активісток. Попри війну, ці жінки відкривають чи продовжують бізнес, волонтерять і мотивують волонтерити.

Жителька Ірпеня Наталія Німченко отримала мінно-вибухову травму внаслідок російського обстрілу, коли евакуювалася разом з дітьми з міста в березні 2022 року. 

За 2 місяці Наталія вже повернулася до роботи в медичному центрі, де до повномасштабної війни працювала офтальмологинею. 

ШоТам розповідає, як жінці вдалося поєднувати реабілітацію та роботу, які є гарантії від держави щодо працевлаштування після отримання травми та як мають діяти роботодавці, коли їхній працівник травмувався внаслідок війни.

Міна вибухнула за кілька метрів від автівки

Наталія Німченко – лікарка-офтальмологиня з 20-річним досвідом роботи. На другий тиждень повномасштабної війни жінка вивозила дітей з Ірпеня власною автівкою. Почався мінометний обстріл автівок цивільних російськими збройними силами. За кілька метрів від авто Наталії вибухнула міна – так жінка з донькою отримали травми обох ніг. 

Першу медичну допомогу Наталія отримала в Ірпінському військовому шпиталі, а потім місяць лікувалася в медзакладах Києва та Львова, де жінці пересадили шкіру на ногах. У травні вона повернулася додому, аби пройти реабілітацію в місцевому медичному центрі. 

Повернулася на роботу за два місяці після травми

Трохи більше ніж за тиждень після повернення додому лікарка вийшла на роботу в медичний центр «СантаЛен», де працювала раніше.

«Людям була потрібна медична допомога, тому всі лікарі, які залишалися в місті, повернулися працювати. Лікувати – це моя робота, а ще я не хотіла сидіти вдома після травми сама, адже діти були за кордоном», – розповідає Наталія.

Офтальмологиня Наталія Німченко продовжила працювати в медичному центрі після травми. Фото: ШоТам

Попри те, що робота жінки не пов’язана з фізичним навантаженням, на початку було складно навіть сидіти за робочим столом чи апаратурою, адже після поранення були м’язові дефекти на ногах та ще не встигли зажити рани після операцій. 

«Психологічно також було складно, бо на прийом приходили люди, які отримали травми. Вони розповідали про всі ті жахи, які бачили, а я їх підтримувала та проживала з ними важкі спогади», – каже Наталія Німченко. 

Доступні офіси та відкриті роботодавці

Олександр Славський, керівник освітніх проєктів в Superhumans Center, де працюють над реабілітацією людей, що постраждали внаслідок війни вважає: роботодавці повинні обов’язково підтримувати спілкування з працівником, який отримав мінно-вибухову травму, ще на етапі його реабілітації. Після повернення на роботу керівництво має щиро поспілкуватися зі своїми працівниками про їхнє самопочуття, а також про облаштування робочого місця, зручність меблів, комфортний графік.

«Колегам, які працюють з людиною, що травмувалася під час війни, важливо пройти тренінг про травмоорієнтований підхід, аби зрозуміти етику спілкування з такою людиною: про що її можна запитувати, а що може викликати неприємні спогади. Таких людей точно не можна жаліти, але їх варто підтримати, допомогти юридичним супроводом або порадами», – розповідає Олександр Славський.

Роботодавцям, які наймають на роботу людей після мінно-вибухових травм з фізичними порушеннями, Олександр радить наступне:

  • зазначати у вакансіях інформацію про відкритість компанії до людей, які отримали травми, зокрема, мінно-вибухові;
  • подбати про доступність офісу та забезпечити для працівників можливість пересуватися на кріслі колісному;
  • облаштувати доступні в’їзди, туалети та ліфти;
  • колектив має прочитати «Довідник безбар’єрності», аби коректно спілкуватися зі своїми колегами.
Олександр Славський, керівник освітніх проєктів в Superhumans Center. Фото: ШоТам

За словами заступниці міністра економіки Тетяни Бережної, наприкінці літа минулого року Міністерство економіки України запровадило програму компенсації вартості робочих місць для осіб з інвалідністю. Роботодавці, які працевлаштовують людину з інвалідністю, можуть придбати допоміжні засоби для облаштування робочого місця та звернутися із заявою до Державної служби зайнятості, аби отримати компенсацію або ж зробити це через Дію. 

Серед допоміжних засобів можуть бути крісла колісні, поручні для вбиралень, адаптивні меблі, протиковзні позначки для підлоги та сходи. Для людей з порушенням слуху можна придбати адаптивні засоби для комп’ютерних систем, а для людей з порушенням зору – брайлівські клавіатури.

Зручний графік роботи та можливість проходити реабілітацію

Коли Наталія Німченко повернулася на роботу після травми, роботодавці запропонували їй працювати 2 дні на тиждень. Наталія каже, що це допомогло їй повноцінно поєднувати роботу з фізичним відновленням, адже інші 3 дні жінка проходила реабілітацію, а на вихідних у неї була можливість приділити час собі та відпочити.

Керівництво центру також подбало про доїзд жінки на період адаптації – оплачувало таксі, яке привозило Наталію на роботу та відвозило назад додому. 

До звичного графіка роботи Наталія повернулася за рік. Жінка вважає, що гнучкий графік для адаптації на роботі необхідний усім, хто отримав мінно-вибухову травму, особливо важку. Наприклад, якщо їй потрібні додаткові обстеження, то керівництво завжди йде назустріч та коригує графік.

Гарантії щодо працевлаштування для людей з інвалідністю від держави

Згідно із Законом України «Про охорону праці», люди з інвалідністю мають гарантії щодо працевлаштування. Наприклад, до них не застосовується випробувальний термін, а підприємства зобов’язані створювати для таких людей умови праці з урахуванням рекомендацій МСЕК та індивідуальних програм реабілітації.

У Кодексі законів про працю визначено: люди з інвалідністю за власним бажанням можуть розірвати строковий трудовий договір достроково, якщо роботодавець порушує умови договору чи інвалідність перешкоджає виконанню роботи. Крім того, за бажанням працівника може бути встановлений індивідуальний графік роботи (неповний робочий день або тиждень).

За законом роботодавець зобов’язаний забезпечувати додаткові заходи для безпечних умов роботи та за потреби організувати навчання, перекваліфікацію і працевлаштування людей з інвалідністю відповідно до медичних рекомендацій.

Працевлаштування людей з інвалідністю також вигідне і для бізнесу. «Коли бізнес працевлаштовує людей з інвалідністю, то отримує переваги кваліфікованих та мотивованих до роботи працівників, а також можливість не платити внески, які передбачені законодавством», – розповідає Олексій Мірошниченко, президент Конфедерації роботодавців України. 

За його словами, держава надає бізнесу дотації для створення робочих місць людям з інвалідністю через служби зайнятості або Фонд соціального захисту людей з інвалідністю. А також виділяє для такого бізнесу кредити, цільову фінансову допомогу і надає можливість зменшити єдиний соціальний внесок (ЄСВ) до 8%.

Матеріал створено в партнерстві з ПРООН в Україні за фінансової підтримки Уряду Японії. Серію публікацій реалізують в межах проєкту «Сприяння безпеці людей в Україні шляхом реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною».

Коментарі

Суспільство

Пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО)

Опубліковано

У Національній дитячій спеціалізованій лікарні «Охматдит» завершили першочергові протиаварійні роботи, які захистять сучасний лікувально-діагностичний корпус від зовнішніх впливів. Завдяки цьому медики зможуть безперебійно працювати навіть у холодну пору року.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці закладу.

Хто і що зробив

Роботи виконала будівельна компанія ТОВ «ЮНІТ ДЕВЕЛОПМЕНТ» за фінансової підтримки благодійного фонду «Таблеточки».

У рамках протиаварійних заходів:

  • Встановлено сендвіч-панелі у пошкоджені віконні та дверні прорізи, які дозволяють обробляти поверхні антисептиками, забезпечуючи належні умови для лікування.
  • Ізольовано частину приміщень тимчасовими конструкціями для захисту від зовнішніх впливів.
  • Демонтовано небезпечну пошкоджену плитку з фасаду.
  • Утеплено стіни мінеральною ватою, інженерні мережі, а також частково замінено пошкоджені елементи, які контактували із зовнішнім середовищем.
Фото: «Охматдит»

Читати також: У Вінницькій області активісти планують відновити старовинний палац Кошарських (ФОТО)

Що це дає пацієнтам

За словами представників лікарні, завдяки цим роботам заклад зможе:

  • Приймати на 15% більше пацієнтів, ніж до аварії.
  • Забезпечити якісні умови лікування для дітей.
  • Стабільно працювати під час опалювального сезону.

Фото обкладинки: «Охматдит».

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Львові побудують шість перехоплювальних паркінгів: для чого вони потрібні

Опубліковано

18 листопада затвердили проєкт будівництва шести перехоплювальних паркінгів на в’їздах до Львова. Це рішення стане важливим кроком у розвантаженні центральних районів міста та розвитку інфраструктури громадського транспорту.

Про це повідомив Керівник департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР Олег Забарило.

Де облаштують паркінги

Для реалізації проєкту обрали шість ділянок:

  • Вул. Б. Хмельницького:
    9 500 м², 380 паркомісць. Тут планують розширити маршрути громадського транспорту та створити виділені смуги для його руху.
  • Перехрестя вул. Городоцька — вул. Збиральна:
    8 500 м², 340 місць. Забезпечать зручний доступ до громадського транспорту.
  • Вул. Стрийська (біля іподрому):
    Найбільший паркінг площею 31 600 м², що вміщатиме 1264 автомобілі. Виділені смуги для громадського транспорту дозволять скоротити затримки до центру на 49%.
  • Вул. Зелена:
    5 400 м², 216 місць. Облаштують зручний доступ до тролейбусів.
  • Вул. Личаківська:
    5 000 м², 200 місць. Це допоможе зменшити транспортний потік з Винників та прилеглих громад.
  • Перехрестя вул. Т. Шевченка — вул. І. Величковського:
    21 000 м², 840 місць. Зручно розташований для потоків із західного напрямку.
Фото: візуалізація від tvoemisto

Переваги для міста

Проєкт спрямований на зниження кількості автомобілів у центрі Львова, скорочення затримок у русі громадського транспорту та поліпшення доступності міських маршрутів.

Нові паркінги стануть основою системи «перехоплюй і їдь», що відповідає сучасним тенденціям розвитку сталої мобільності. Вони забезпечать зручність для мешканців та гостей Львова, зберігаючи при цьому історичний і екологічний баланс міста.

Читати також: У Львові відкрили пам’ятну дошку на честь 135-ліття першого очільника УНР (ФОТО)

Що таке перехоплювальні паркінги

Перехоплювальний паркінг — це спеціально облаштована авто- або велостоянка, зазвичай розташована на в’їздах до міста. Головна ідея такого паркінгу — дати можливість жителям приміських зон залишити свій транспорт і пересісти на громадський транспорт для поїздки до центру міста.

Як це працює?

Власник автомобіля залишає свій транспортний засіб на стоянці на весь день, а до центру чи інших частин міста їде громадським транспортом, маршрут якого інтегрований з паркінгом. На зворотному шляху авто забирається з паркінгу.

Нагадаємо, що на Львівщині запустили першу пересувну аптеку (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На Харківщині будують підземне укриття для лікарні на 430 людей (ФОТО)

Опубліковано

На базі центральної районної лікарні в Близнюківській громаді Лозівського району триває будівництво великого підземного укриття для пацієнтів і медперсоналу.

Про це повідомив начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

Укриття для понад 430 людей

Підземне укриття зможе вмістити більше ніж 430 осіб. У його межах облаштують кабінети, операційний блок і палати інтенсивної терапії. За словами Олега Синєгубова, лікарня є ключовим медичним об’єктом громади, тому забезпечення її функціонування навіть під час обстрілів — пріоритетне завдання.

Фото: опубліковане на фейсбук-сторінці Олега Синєгубова

Сучасне обладнання та автономія

Близнюківська ЦРЛ уже отримала новітнє обладнання завдяки підтримці Міністерства охорони здоров’я. У лікарні працює сучасна лабораторія для проведення різних медичних досліджень, встановлено комп’ютерний томограф і дві кисневі станції. Також заклад оснащений автономними системами живлення, водопостачання та новою котельнею.

Фото: опубліковане на фейсбук-сторінці Олега Синєгубова

Читати також: Дитяча лікарня на Київщині співпрацюватиме з флорентійським медичним закладом «Мейєр»

Безпека під час війни

Будівництво укриття демонструє важливість безпеки пацієнтів і медиків у прифронтових громадах. Воно стане не лише захистом під час обстрілів, а й простором, де зможуть надавати медичну допомогу навіть у критичних умовах.

Близнюківська лікарня — це приклад поєднання безпеки, інновацій та турботи про здоров’я кожного мешканця громади.

Нагадаємо, що благодійний фонд «Старенькі» збирає кошти на теплі набори для літніх людей Чернігівщини.

Фото: опубліковане на фейсбук-сторінці Олега Синєгубова.

Коментарі

Читати далі