Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Побудували амбулаторію з руїн за 9 місяців. Історія відновлення медзакладів у Макарові на Київщині

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Ми заходимо у фоє, що більше нагадує офіс міжнародної компанії. Світле та просторе. Нас зустрічають привітні люди на рецепції, поруч з якою розташований величезний банер з десятками логотипів компаній. Всі вони – донори відбудови Макарівської амбулаторії на Київщині.

Переходимо у лабораторний блок. Бачимо інклюзивні ліфти та вбиральні. Це гордість амбулаторії – бути комфортними для всіх людей. Також тут працює аптека, де крім звичайних ліків, можна отримати благодійні гуманітарні препарати. Далі йдемо до «серця» амбулаторії – кабінетів сімейних лікарів та педіатрії. Лікарі з радістю розказують про сучасні апарати. «Це не адронний колайдер, а теперішня необхідність», – кажуть напівжартома у закладі.

Це нова Макарівська амбулаторія, яку відбували усього за 9 місяців за кошти благодійників. Попередню, яку оновили буквально за рік до великої війни, дотла знищили росіяни. А лікарів амбулаторії прихистила для роботи Макарівська багатопрофільна лікарня.

Про допомогу пацієнтам під час окупації, збір на відбудову всією країною та взаємодопомогу медзакладів, читайте у ШоТам.

Сергій Соломенко

директор комунального некомерційного підприємства «Макарівський центр первинної медико-санітарної допомоги».

Не було що відбудовувати – після пожежі лишилось одне згарище

До повномасштабного вторгнення у громаді працювало 9 амбулаторій та 19 фельдшерсько-акушерських пунктів, а також багатопрофільна лікарня. Наша Макарівська амбулаторія – була збудована за новітніми канадськими технологіями і коштувала близько 12,5 мільйона гривень. Ми обслуговували понад 16 тисяч жителів громади, з яких близько 4 тисяч – це діти, однак встигли пропрацювати так менше ніж рік.

У перший тиждень великої війни наші лікарі намагались допомагати жителям громади, наскільки це було можливо. Та чим активнішими ставали бойові дії, тим більше людей евакуювались. 6 березня ми востаннє бачили нашу амбулаторію та сподівалися, що вона вціліє.

На жаль, 28 березня 2022 року будівля Макарівської амбулаторії разом з обладнанням, вакцинами та частиною документів згоріла дотла. Кілька прямих влучань російських снарядів зруйнували все. 

28 березня 2022 року була повністю зруйнована та згоріла амбулаторія. Фото: Київська ОВА

У Макарові це не єдиний постраждалий медичний заклад: дві амбулаторії та близько 6 ФАПів теж були пошкоджені від російських обстрілів і потребували капітального ремонту. Нас підтримали міжнародні партнери, зокрема, організації «Лікарі без кордонів» та International Medical Corp. Частина закладів відремонтована і вже приймає пацієнтів. Інша частина працює, хоча ще чекає кошти на капітальний ремонт.

Однак з нашою амбулаторією все було складніше. Лікарі, які повертались з евакуації, розмістились у приміщення пошкодженої, але вцілілої Макарівської лікарні. Так ми змогли у квітні 2022 року знову надавати допомогу нашим пацієнтам. Паралельно почали співпрацювати з міжнародними партнерами та відкрили мобільну клініку, де лікарі працювали на 2-3 населених пункти. 

Нова амбулаторія коштом благодійників

У травні розпочалася відбудова Макарівської амбулаторії. Почали з обстеження ДСНС, Національної поліції та комісії місцевої влади. Після цього – деякі юридичні процеси зайняли час. 

Збором коштів на відбудову зайнявся благодійний фонд Київської школи економіки – KSE Foundation. Він зміг залучити українські та міжнародні компанії для допомоги: Carlsberg Ukraine, VISA, Chernovetskyi Investment Group, Energy Resources of Ukraine, SOCAR та багато інших. Донатили на відновлення всією країною – через застосунок Укргазбанку українці зібрали майже мільйон гривень. Загалом нова амбулаторія коштувала благодійникам 29 мільйонів гривень. Та така відбудова – це не просто повернення до попередніх умов, це новий амбітний проєкт з осучаснення медицини.

Донорів розмістили на спеціальному донерволі в амбулаторії. Фото: ШоТам.

Дизайн-проєкт створила для нас команда Bogdanova Bureau. Для нас те, що вони зробили – це абсолютне диво. Тому всіх донорів ми розмістили на спеціальному банері в амбулаторії – донерволі.

Нова споруда дещо більша за попередню і побудована з дотриманням всіх державних будівельних норм та стандартів щодо інклюзивності для людей з обмеженими можливостями.

Наприклад, дверні отвори у нас більші за стандартні на 95 сантиметрів, сформовані пандуси та ліфти, а в усіх необхідних місцях є кнопки виклику персоналу для допомоги. 

В амбулаторії дотримуються стандартів щодо інклюзивності. Фото: ШоТам.

І саме будівництво тривало швидко – всього 9 місяців. І щонайцінніше, все було максимально відкрито. Кожен з колективу амбулаторії міг побачити, як тривають роботи на будівельному майданчику. Це неабияк вселяло оптимізм і віру у краще. 

У квітні 2023 року ми повернулись у приміщення амбулаторії. Пройшли значний шлях, та попереду ще багато викликів. У першу чергу, на жаль, не всі лікарі повернулись, тому шукаємо на заміну. Інші виклики більш організаційні, і повʼязані з опалювальним сезоном. Ми вже готуємось до відключень світла, аби амбулаторія могла повноцінно працювати.

Відчуваємо, що рухаємось у правильному напрямку: наші пацієнти повертаються додому та з кожним разом вимагають від нас більшого рівня сервісу й якості надання медичних послуг. Тож ми маємо слідувати цьому рівню – знаходити сучасне обладнання, оснащувати амбулаторію новітніми технологіями та оцифрувати всі можливі процеси. Але всі ці виклики ми здолаємо, тому що ми українці, ми сильні, працюємо над цим.

Загалом нова амбулаторія коштувала благодійникам 29 мільйонів гривень. Фото: ШоТам.

Галина Романенко

директорка комунального некомерційного підприємства

«Макарівська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування».

Встановили ліфти до підвалу-бомбосховища лікарні

Бойові дії не оминули нашу лікарню. Від російських обстрілів найбільше постраждали лікувальний корпус та приміщення поліклініки. Ці будівлі залишився майже без вікон та з пошкодженим дахом, а перед входом стирчав нерозірваний снаряд. Ми відверто думали, що відбудувати цю лікарню найближчим часом буде неможливо. Тому з 5 квітня відновили роботу у сусідньому селі Червона Слобода. 

Нині відновлено всього 65 ліжок стаціонару зі 120. Фото: ШоТам.

У середині квітня ми тут трішки поприбирали, вставили вікна в приміщенні анестезіології з ліжками для інтенсивного лікування, і відновили медичну допомогу. Макарівська селищна рада перенаправила кошти, що були заплановані на купівлю обладнання для лікарні, на ремонт покрівлі. Міжнародні фонди надавали нам і медикаменти, і обладнання: Medicos Del Mundo передали мамограф за 4,6 мільйона гривень, БФ «Blagomay» – операційний стіл.

Загалом наша лікарня була розрахована на 120 ліжок, та нині відновлено всього 65 ліжок стаціонару. Поки у нас працює близько 84 працівники медичного персоналу, а роботу зосередили в приміщенні стаціонару. Це хірургія та травматологія, неврологія, терапевтичні та кардіологічні пацієнти. Все ще тривають роботи у приміщенні терапії. 

На відбудову лікарні вже витратили близько 19 мільйонів гривень. Фото: ШоТам.

Наша робота частково змінилась. Якщо раніше ми надавали суто медичну допомогу, то нині маємо поєднувати з відновлювальними роботами. Також ми вимушені були переформатувати внутрішні алгоритми дій, наприклад, встановили системи оповіщення у всіх приміщеннях та відновили роботу ліфтів у підвальні приміщення з укриттям. На відбудову ми вже витратили близько 19 мільйонів гривень. Та сподіваюсь, що цього року ми повністю відновимось.

Цей матеріал створено ГО «Криголам» за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ICAP Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку. 

Зміст статті не обовʼязково відображає погляди ICAP Єднання, погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду США.

Коментарі

Суспільство

У Києві захищають хвойні дерева від незаконних вирубок перед святами (ФОТО)

Опубліковано

У Києві стартувала кампанія із збереження хвойних дерев у передноворічний період. Комунальні служби посилять охорону ялин, сосен, туй і ялівців за допомогою патрулювань і спеціальних хімічних обробок.

Про це повідомляє КМДА.

Захист дерев включає в себе оброблення репелентами. Він є безпечними для рослин, але у приміщенні виділяють неприємний запах. Крім того, будуть застосовувати клеєво-крейдяну суміш, яка дає дереву «брудний» вигляд. Оброблені зони будуть позначені попереджувальними табличками.

Читати також: У Києві відкриють виставку з новорічними прикрасами 19 та 20 століть

За самовільну вирубку хвойних дерев передбачені значні штрафи:

  • від 510 до 5 100 гривень за незаконну вирубку в межах міста;
  • від 17 000 до 25 500 гривень або навіть позбавлення волі до трьох років за вирубку в лісових зонах.

Нагадаємо, що у столиці відкрили інсталяцію I’m fine, яку створили з пошкодженого обладнання звʼязку (ФОТО).

Фото: виставлені КМДА.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Києві очистили озеро та демонтували незаконну дамбу (ФОТО)

Опубліковано

У Дарницькому районі Києва очистили озеро Зариваха, а незаконну дамбу, яка перекривала водойму, демонтували.

Як повідомляє Державна екологічна інспекція Столичного округу, інспектори отримали звернення про засмічення прибережної смуги. На місці вони побачили стихійне звалище, дамбу, зведену з мішків та шин, а також трубу, встановлену без дозволу.

Читати також: На ярмарку в Чехії представили український стенд, де плели маскувальну сітку (ФОТО)

Співробітники КП «Плесо» розчистили прибережну зону озера та демонтували незаконну конструкцію. Завдяки спільним зусиллям вдалося відновити природний вигляд прибережної території та покращити її екологічний стан.

Фото: Державна екологічна інспекція Столичного округу

Нагадаємо, що у столиці відкрили інсталяцію I’m fine, яку створили з пошкодженого обладнання звʼязку (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Дві українки увійшли до рейтингу «100 жінок року» від BBC

Опубліковано

Українки Ольга Олефіренко та Ольга Руднєва увійшли до списку «100 жінок 2024 року» від BBC. Це перелік найвпливовіших жінок, які надихають та змінюють світ.

Про це повідомляє ВВС Україна.

Ольга Олефіренко: від мрії до власної ферми

Ольга Олефіренко вирішила втілити мрію свого батька — створити ферму, проте перша спроба виявилася невдалою. Фінансові труднощі змусили її продати першу худобу.

Усе змінилося минулого року, коли Ольга склала бізнес-план і отримала фінансування від Українського фонду ветеранів. Цього разу вона зробила акцент на модернізації своєї ферми, використанні сучасних агротехнологій та створенні нових робочих місць.

Читати також: Українські бійці дзю-дзюцу здобули 274 медалі на чемпіонаті світу

Ольга Руднєва: засновниця центру Superhumans

Ольга Руднєва створила у Львові травматологічний центр Superhumans. Він спеціалізується на протезуванні кінцівок для ветеранів російсько-української війни. Центр також надає реабілітаційні послуги.

За перші два роки роботи понад тисяча людей отримали допомогу в Superhumans. Це стало важливим кроком у відновленні як фізичного, так і психологічного стану українських захисників.

Про премію «100 жінок року»

Проєкт «100 жінок» заснований у 2013 році.

Він звертає увагу на те, яким непростим був цей рік для жінок, і відзначає тих, хто завдяки своїй стійкості прагне до змін. Як і у попередні роки, проєкт приділяє особливу увагу зміні клімату, і отже, до списку увійшли жінки, які борються з наслідками кліматичної кризи та допомагають своїм громадам подолати її вплив та адаптуватися до нього.

Минулоріч до переліку потрапили письменниця Оксана Забужко, захисниця прав дітей Олена Розвадовська й експертка з клімату Ірина Ставчук.

Повний список найвпливовіших жінок року доступний на сайті BBC.

Нагадаємо, що у столиці відкрили інсталяцію I’m fine, яку створили з пошкодженого обладнання звʼязку (ФОТО).

Фото: сайт ВВС Україна.

Коментарі

Читати далі