Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Побачити світ на дотик: як у Києві працює музей темряви

Опубліковано

У Києві працює незвичайний музей темряви “Третя після опівночі”, який дає змогу зрозуміти, як насправді живеться незрячим людям. Тут представлено все: від побутових речей до витворів мистецтва, але їх розглядатимете на дотик, в компанії незрячого гіда. 

Автори музею переконані, що одна з місій їхнього простору, аби відвідувачі змогли переосмислити своє життя, цінності та ставлення до інших людей. То що ж буде, якщо людина, яка звикла бачити, проведе 90 хвилин у цілковитій пітьмі?

 Аліна Марненко

Аліна Марненко

співзасновниця та керівниця музею “Третя після опівночі / 03:00”, який працює в Києві з 2017 року.

“Третя після опівночі вважається найтемнішим часом доби. А у нас на екскурсіях ми створили максимальні умови темряви — ви навіть не помітите, заплющені чи ні у вас очі. Це максимально реалістичні умови, в яких немає жодного візуального орієнтира”, – пояснює назву і концепцію музею Аліна.

Музей в цифрах:

  • 6 незрячих гідів проводять екскурсії у музеї.
  • 14 людей всього залучено в проекті.
  • 150 м² суцільної темряви становить площа простору екскурсії.
  • 421 незрячий відвідувач відвідав музей за роки його існування.
  • 2 мистецькі виставки та 50 тактильних експонатів було створено та представлено в музеї.
  • 600-800 грн коштує “Квест відчуттів” для групи до 4-х осіб.
  • 800-1000 грн коштує екскурсія “Прогулянка в темряві” для групи до 4-х осіб.
  • 1200 грн коштує “Побачення в темряві” для пари
  • 19572 відвідувачі побували в стінах музею.

Надихнув приклад німецького музею

Про подібну ідею ми з моїм другом Володимиром Дідусом почули від знайомих, які побували на екскурсії темрявою в Німеччині. Коли вирішили запустити власний проект в Україні, принципово не відвідували такі музеї, аби не обмежувати реалізацію готовим рішенням.

Команда незрячих гідів музею. “Це більше, ніж просто музей. Ми проведемо вас у світ, де все — інакше. Нам є що вам показати і розказати!” — Наіля, гід музею

Наша ідея нова для України, і ми не знали, як саме її сприймуть. Дуже важливо було правильно спозиціонувати наш проект.

Одна з головних особливостей нашого музею — сильний акцент на реалістичності та інтерактивності. Якщо у квартирі є холодильник, то його можна відкрити, і він дійсно “морозить”, а всередині щось є. В шафі висить одяг, на полицях стоять книги. Звичайно, це ускладнює процес “прибирання” після екскурсій, але це дає можливість повністю заглибитись в атмосферу. Деяким людям навіть буває незручно порпатись в шафах, бо вони настільки вживаються і вірять, що це чиясь квартира. 🙂

ТОП-5 відгуків відвідувачів після екскурсії:

1. «Коли я був в темряві, я був абсолютно безпорадний і не знав, що робити! А гід здавався мені якимось суперменом — він настільки легко з усім справлявся».

2. «Я завжди боявся підійти до незрячого на вулиці та запропонувати допомогу, а тепер розумію, наскільки це легко та важливо!»

3. «Ніколи не думав, що припаркована машина на тротуарі настільки заважає! Та й взагалі зрозумів, наскільки все непродумане у нашому місті».

4. «Виявляється, нас оточує така кількість звуків і запахів, а я зовсім їх не помічала. Після екскурсій настільки загострюються відчуття!»

5. «Я так часто люблю понити, що мені дуже важко. А ваші гіди — такі життєрадісні, веселі та активні. На що мені взагалі скаржитися? Тепер я значно більше ціную все, що маю».

“Дивитися” треба нюхом, слухом і тактильними чуттями

Загальна площа простору для екскурсії “Прогулянка в темряві” — 150 кв.м. Локації реалістично відтворюють повсякденні місця: мистецьку галерею, ринок, будинок, вулицю, природу, але в повній темряві, зі звуками та облаштуванням. Тут немає табличок “торкатися заборонено”, гіди заохочують відвідувачів вивчати деталі експонатів на дотик. Під час екскурсії люди виконують буденні справи без допомоги зору — наприклад, пробують перейти дорогу зі світлофором, відкрити двері у квартиру на дотик чи зорієнтуватись на слух.

Екскурсії проходять у цілковитій темряві

Діє окрема змінна експозиція з виставкою в темряві. Ми вже провели дві мистецькі виставки (архітектура, живопис та скульптура на дотик) і влітку відкрили виставку “Квест відчуттів” — це виставка, експонатами на якій будуть ваші власні відчуття. За годину треба виконати 10 різних завдань та перевірити, наскільки у вас розвинені всі органи чуття. І, звичайно ж, все відбувається в повній темряві та у супроводі наших гідів.

Після екскурсії є важлива частина рефлексії та спілкування вже на світлі в нашій кімнаті відпочинку — тут відвідувачі можуть поставити будь-які питання, навчитись писати шрифтом Брайля, пограти в масках в ігри, адаптовані для незрячих.

Музей оновлюється щороку 

Ми постійно незначною мірою оновлюємо простір екскурсії “Прогулянка в темряві” — додаємо нові деталі та завдання. В цілому, маю сказати, що завдань та предметів там завжди більше, ніж можливо осягнути за 1 екскурсію. Тому відвідувачі, які приходять до нас ще раз, завжди помічають для себе щось нове.

Відвідувачі музею навчаються читати шрифт Брайля

Робимо тематичний сценарій на період новорічних свят. А для пар у нас є екскурсія “Побачення в темряві” з романтичною вечерею в темряві.

Для перших виставок обирали найвідоміші експонати, які були найцікавішими для незрячих, а зрячі при цьому могли по-новому сприйняті вже, здається, дуже добре знайомі для них речі. Але, наприклад, одну картину ми спеціально обрали таку, яку більшість наших зрячих відвідувачів не бачили — таким чином у них є можливість спочатку спробувати сприйняти живопис на дотик і потім порівняти уяву з реальністю.

Як залучили незрячих гідів до роботи

Перед відкриттям ми опублікували вакансії на порталах для пошуку роботи, а також зробили розсилки у різних соціальних організаціях. І досить швидко наші перші гіди самі відгукнулись. Зараз, після відкриття, зазвичай працює “сарафанне радіо”, і ті, хто бажають, самі звертаються до нас.

Протягом року схожий музей планують відкрити у Львові

До речі, для незрячих людей відвідування музею – безкоштовне. Деякі дивуються – навіщо незрячим відвідувати екскурсію в темряві? Наша “Прогулянка в темряві” для них в першу чергу це розвага та квест, а також можливість показати рідним та друзям, як же вони сприймають світ. А тактильні виставки мистецтва це унікальна можливість познайомитись зі скульптурою, архітектурою та живописом.

Від $50-60 тисяч, щоб відкрити музей

Музей є соціальним підприємством, всі кошти від екскурсій ми спрямовуємо на підтримку проекту. Діяльність музею покриває операційні витрати.

Найдорожчим у проекті вийшло облаштування екскурсійного простору та розробка експонатів.

Для відкриття такого музею треба мати від 50-60 тис. доларів. Цього року плануємо відкрити ще один музей в Україні — у Львові. Наразі у нас діє кампанія на Спільнокошті, в рамках якої ми збираємо 200 тис. грн на покриття частини ремонтних витрат: долучитися за посиланням тут.

Позакласна робота: інтерактиви, лабіринти, квартирники

Ми регулярно беремо участь в фестивалях з виїзною інтерактивною інсталяцією (лабіринтом, скульптурами на дотик, проводимо майстер-класи по шрифту Брайля та інструктуємо, як пропонувати допомогу незрячим та супроводжувати їх).

Лабіринт “Побачити не дивлячись” на Atlas Weekend

Крім цього, в музеї проводимо різні тематичні заходи, наприклад, покази фільмів з тифлокоментарем (це спеціальна аудіодоріжка, яка стисло описує картинку на екрані) та музичні квартирники в темряві (звичайно ж, в справжній квартирі та повній темряві!).

До речі, наступний такий квартирник буде проходити 10 березня.

Для того, аби потрапити на екскурсію до музею, потрібно попередньо забронювати час.

Коментарі

Суспільство

У Києві відреставрують «Будинок з комахами», збудований у 1893 році (ФОТО)

Опубліковано

У КМДА прийняли проєкт реставрації будинку на вулиці Володимирській, 93. Він розташований у Голосіївському районі Києві, а знають його як «Будинок з комахами» Марії Станіславської.

Про це повідомила директорка Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Марина Соловйова, передають у міській адміністрації.

Як реставруватимуть пам’ятку

Під час перших етапів робіт реставратори захистять будинок від руйнування. Після цього його вже почнуть відновлювати.

Читайте також: У Києві на Вокзальній відкрили оновлений безбарʼєрний «МакДональдз»

«Збереження історичних пам’яток – це не лише питання архітектури, а й нашого культурного обов’язку перед наступними поколіннями. Реставрація житлової будівлі на Володимирській, 93 — це важливий крок для збереження автентичності Києва. Концепція, яку було представлено, враховує збереження ключових історичних елементів пам’ятки та забезпечує її подальшу інтеграцію в сучасне життя міста», — зазначила Марина Соловйова.

Цей прибутковий будинок внесли до Держреєстру нерухомих пам’яток України у червні 2023 року.

Нагадаємо, що столичному театру на Подолі присвоїли ім’я його засновника: що про нього відомо.

Фото: вебсайт КМДА

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Як підготуватися до відключень світла: ДСНС та гурт ТНМК запустили нове навчання (ВІДЕО)

Опубліковано

В Україні стартував безплатний онлайн-курс «Не стій — вмикай: світло, тепло, інтернет». У навчальних відео знялися музиканти гурту ТНМК Олег «Фагот» Михайлюта та Олександр «Фоззі» Сидоренко, а також пресофіцер ДСНС Олександр Хорунжий.

Про це повідомили у пресслужбі ДСНС.

Про створення курсу

Курс розробили працівники ДСНС за підтримки Фонду Східна Європа та Програми EGAP, що фінансується Швейцарією.

«Упоратися із такими проблемами у холодну пору року стає складніше, тому важливо мати альтернативні джерела живлення. Однак неправильне використання приладів, перевантаження систем та і просто незнання ключових правил безпеки призводять до пожеж, надзвичайних ситуацій, а іноді — й до нових жертв», — написали в ДСНС.

Читайте також: У Києві та регіонах побудують «розумні» електромережі: що це значить

Фото: вебсайт ДСНС

Мета навчальних відео

Після проходження навчання українці зможуть краще пережити осінньо-зимовий період. У ньому люди зможуть вивчити правила безпеки при використанні альтернативних джерел живлення та зменшити кількість побутових надзвичайних ситуацій. Під час курсу українці також дізнаються про те, як мати безперебійний доступ до інтернету, коли немає світла.

Читайте також: Японія та ПРООН передадуть Одесі та Харкову критично важливе енергообладнання: подробиці

У восьми випусках ведучі розповіли:

  • як заживити квартиру та приватний будинок;
  • як підготуватися до відключень у багатоквартирному будинку;
  • як заживити роутер та якого провайдера обрати, щоб мати доступ до інтернету;
  • як використовувати різні прилади у різних умовах;
  • на що звертати увагу під час вибору пристрою;
  • які є заходи безпеки під час користування різними приладами.

«Я — гуманітарій, а потрібно готуватися до зими. Мамі в Харкові думаю, як провести інтернет. Тож цей курс дійсно став мені у пригоді. Впевнений, слухачі теж отримають чимало корисної та нової інформації», — поділився Олександр Михайлюта.

Відео: ютуб-канал Фонд Східна Європа

Зареєструватися на курс «Не стій – вмикай: світло, тепло, інтернет» можна за посиланням.

Як відзначили у ДСНС навчання безплатне. А після навчання українці зможуть отримати сертифікат на 0,2 кредиту ЄКТС, це шість академічних годин.

Нагадаємо, що у Києві відбувся перший Форум Теплоенергетичного кластера.

Фото обкладинки: ютуб-канал Фонд Східна Європа

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця пришвидшить 38 рейсів та додасть вісім нових: які зміни чекати

Опубліковано

З 15 грудня українці зможуть їздити у гори п’ятьма новими маршрутами, а до Харкова створять три нових рейси. Укрзалізниця також зменшить час у дорозі для 38 потягів.

Про це повідомили в компанії.

Нові рейси до Карпат

Як повідомили у пресслужбі Укрзалізниці, до українських гір з’являться нові маршрути, серед яких:

  • поїзд № 33/34 Кривий Ріг — Ясіня: це нове додатково сполучення між Кривим Рогом, Львовом та популярними туристичними напрямками в Карпатах;
  • поїзд № 61/62 Дніпро — Рахів (через день): нове сполучення для людей, які подорожують із Придніпров’я до Львова та Карпат;
  • поїзд № 83/84 Київ — Солотвино (через день): на цьому напрямку збільшать кількість квитків на 50%;
  • поїзд № 125/126-129/130 Полтава, Кременчук — Ужгород (через день): рейс поєднає Полтавщину зі Славськом та Закарпаттям;
  • поїзд № 85/86 Запоріжжя — Львів — Рахів: маршрут продовжили до станції Рахів;
  • поїзд № 145/146 Харків — Чернівці (через день): це сполучення дозволить жителям Слобожанщини дістатися Буковини.

Читайте також: Прапор України в космосі: у перший туристичний вихід взяли синьо-жовтий стяг (ФОТО)

Потяги до Харкова

Компанія додасть потяг № 823/824 Харків – Дніпро: цей рейс стане новим способом доїзду між двома містами.

Поїзд № 165/166 Харків — Черкаси (через день): сполучення створили для пасажирів із Харкова, Дніпра, Черкас та низки інших станцій нового маршруту.

Маршрут поїзда № 105/106 (205/206) Одеса — Київ можуть продовжувати до Харкова у пікові періоди.

Читайте також: Урбаністичний трилер з Гордієнком та Вітовською-Ванца: вийшов трейлер «Дому за склом» (ВІДЕО)

Покращення маршрутів

Поїзд № 39/40 Запоріжжя — Солотвино відправлятиметься із Запоріжжя о 16:17, раніше він починав рух о 7:12.

«Це дозволить мешканцям міста проводити більше часу в дорозі вночі, вивільняючи день для інших важливих задач», — написали в Укрзалізниці.

Тепер потяг №113/114 Львів — Харків їздитиме щоденно. Також його продовжуватимуть у пікові періоди до Івано-Франківська.

Поїзд № 133/134 Київ — Рахів також курсуватиме щоденно.

Скорочення рейсів

Завдяки ремонтам залізниці, компанія пришвидшить такі потяги:

  • Поїзд №13/14 Київ — Солотвино на 1 годину 9 хвилин;
  • Поїзд №55/56 Київ — Рахів на 57 хвилин з Києва до Рахова;
  • Поїзд №45/46 Ужгород — Харків на 51 хвилин із Ужгородадо Харкова;
  • Поїзд №39/40 Запоріжжя — Солотвино на 45 хвилин із Запоріжжя до Солотвина та на 42 хвилин із Солотвина до Запоріжжя;
  • Поїзд № 3/4 Запоріжжя — Ужгород на 41 хвилин із Ужгорода до Запоріжжя.

Нагадаємо, що Укрзалізниця запускає пряме щоденне сполучення Київ — Будапешт: графік руху.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Укрзалізниці

Коментарі

Читати далі