Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Колонки

Підтримка та адаптація переселенців: прогалини, які необхідно ліквідувати

Опубліковано

Російська агресія проти України, що розпочалася вже майже 10 років тому, призвела до безпрецедентного переміщення населення в Україні. За повідомлення віцепрем’єр-міністерки – міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірини Верещук, станом на березень 2023 року зареєстровано близько 5 мільйонів внутрішньо переміщених осіб, а фактична кількість сягає 7 мільйонів. 

Масштабне переміщення населення спричинило потужні виклики для України. Саме тому необхідно розробити діючі механізми підтримки та адаптації населення, яке вимушено покинуло домівки. Не лише з метою інтеграції осіб на новому місці, а й забезпечення підвищення їхньої власної економічної спроможності та незалежності. 

Один із ключових аспектів підтримки ВПО – забезпечення місця проживання та базових потреб. Для досягнення цієї мети необхідно створити програми професійного навчання та перекваліфікації, що допоможуть переселенцям знайти роботу. Надання кредитів і мікрокредитів можуть стати важливими інструментами для побудови власного бізнесу. 

Варто напрацювати зміни для реалізації права на освіту громадян України, що проживали на тимчасово окупованих і деокупованих територіях країни. Як-от впровадити процедуру підтвердження освітніх кваліфікацій, здобутих на тимчасово окупованих територіях України (вищої освіти).

Важливо зауважити, що йдеться не про визнання виданих окупаційною владою документів, а про підтвердження знань у межах окремих спеціальностей. Впровадження нових підходів і бачень щодо забезпечення реалізації освітніх прав надасть можливість внутрішньо переміщеним особам долучитися до роботи на підконтрольній Уряду України території та поповнити галузі економіки фахівцями, яких наразі бракує.

Крім того, важливо забезпечити психологічну підтримку внутрішньо переміщеним особам. Чимало з них пережили травматичні події та втрати, тому забезпечення доступом до психологічної допомоги та консультування має стати невід’ємною частиною адаптації ВПО. Вільний доступ до програм, що займаються підтримкою переселенців, може стати важливим фактором у побудові взаємопідтримки та спільноти.

Соціальна підтримка ВПО є ключовим завданням, що наразі постало перед державою. За результатами впровадження комплексних кроків по інтеграції внутрішньо переміщених осіб необхідно переглянути підходи до призначення допомоги на проживання ВПО. Система щомісячної адресної допомоги, що діє з жовтня 2014 року, також потребує змін. Важливо враховувати потреби осіб, рівень інтеграції у громаду, працевлаштованість, передбачати різні суми виплат. 

Формування почуття приналежності до нової територіальної громади є критичним завданням у процесі інтеграції та адаптації ВПО. Це важливо в контексті процесу децентралізації, що відбувається в Україні. Створення консультаційно-дорадчого, репрезентативного та посередницького органу при органах місцевого самоврядування (як-от Рад ВПО) дозволить забезпечити участь ВПО в демократичних процесах і підвищить рівень ухвалення суспільно значущих рішень в Україні. 

Ефективна координація зусиль уряду, міжнародних і громадських організацій, волонтерів є необхідною для успішної реалізації механізмів підтримки та адаптації переселенців. Спільна робота та обмін досвідом допоможуть виявити найкращі практики та розробити стратегії, що спрямовані на покращення життя внутрішньо переміщених осіб.

Україна стикається з надзвичайно складними викликами, пов’язаними з безпрецедентним переміщенням населення внаслідок російської агресії. Саме тому вкрай важливо змінювати систему інтеграції та адаптації ВПО, для зменшення наслідків такого переміщення.

Психологічна підтримка, реформа освіти та зміна підходів до надання соціальної допомоги, може сприяти їхній успішній інтеграції та адаптації. Координація зусиль між урядом, міжнародними партнерами та громадськими організаціями також є ключовим фактором для досягнення позитивних результатів. Забезпечення підтримки та надання сприятливих умов для розвитку внутрішньо переміщеним особам є важливим кроком у будівництві стійкого суспільства в Україні.

Ця публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю автора і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.

Це авторська колонка Юлії Матвійчук. Публікація відображає особисті думки авторки, що можуть не співпадати з позицією редакції ШоТам. 

Колонки

Видавництво «Основи» перевидає фотокнигу про українські балкони (ФОТО)

Опубліковано

Видавництво «Основи» готує до випуску оновлене видання фотокниги Олександра Бурлаки Balcony Chic, присвячене українським балконам. Книга, яка стала культовою для поціновувачів архітектури, отримає новий вигляд із доповненнями про реалії воєнного часу.

Про це повідомляє видавництво.

Що нового у Balcony Chic

Перевидання включатиме фотографії 2022–2024 років, які відображають трансформацію балконів під час війни. Серед знімків — зруйновані конструкції, встановлені сонячні панелі та системи Starlink, що стали символами адаптації та відновлення.

Коли чекати на книгу

Оновлене видання Balcony Chic зʼявиться у травні 2025 року. Вартість книги на етапі передзамовлення — 1190 гривень зі знижкою. Оформити замовлення можна вже зараз на сайті видавництва.

Читати також: Кияни можуть здати книги російською та отримати знижку на українські видання: як долучитися

Балкон як дзеркало часу

Олександр Бурлака за допомогою фотографій та текстів досліджує феномен балконів — від їхньої архітектурної функції до культурного та соціального значення. Видання, доповнене реаліями воєнного часу, відкриває нові грані сприйняття української архітектури.

Нагадаємо, що оскароносний режисер Мішель Азанавічус пише книжку про війну в Україні.

Фото: видавництво «Основи».

Читати далі

Колонки

Стали відомі девʼять фіналістів Нацвідбору на «Євробачення-2025»

Опубліковано

«Суспільне» назвало дев’ять фіналістів Національного відбору на «Євробачення-2025». Десятого учасника обиратимуть українці через голосування у застосунку «Дія».

Про це повідомляє «Суспільне».

Фіналісти, які вже змагатимуться за участь у «Євробаченні»:

  • Future Culture — Waste My Time;
  • Khayat — Honor;
  • Krylata — Stay true;
  • Molodi — My sea;
  • Ziferblat — Bird of pray;
  • Абіє — Дім;
  • ДК Енергетик — Сіль;
  • Маша Кондратенко — No time to cry;
  • Влад Шериф — Wind of change.

Читати також: Оголосили список учасників нацвідбору на «Євробачення-2025»

Музиканти, які потрапили до лонгліста, але не пройшли до фіналу після прослуховувань, змагатимуться за десяте місце через голосування в «Дії». Паралельно до 23 грудня триває голосування за членів журі фіналу.

Фінал відбору — 8 лютого.

Телевізійний концерт визначить, хто представить Україну на «Євробаченні-2025». Повний список фіналістів оголосять до 17 січня 2025 року.

Нагадаємо, що у Києві покажуть документальний фільм про досвід життя жінок у прифронтовій зоні.

Фото: «Суспільне».

Читати далі

Колонки

У межах проєкту єРобота українські підприємці отримали 10 мільярдів гривень

Опубліковано

За понад два роки дії програми 21 000 підприємців отримали гранти на старт або розвиток бізнесу. За цей час держава інвестувала 10 мільярдів гривень, з яких понад 4 мільярди повернулися в бюджет.

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства економіки України.

«Завдяки грантовій підтримці підприємці відкрили тисячі нових компаній, змогли збільшити виробництво, розширити асортимент продукції та послуг, освоїти нові напрямки діяльності та заявити про себе на нових ринках. А також створити близько 60 тисяч робочих місць в усіх регіонах країни. Бізнес працює, розвивається, сплачує податки, зміцнює нашу економіку», — зазначила Юлія Свириденко.

Вона повідомила, що понад чотири мільярди гривень повернулися в бюджет завдяки сплаченим податкам та зборам.

Статистика проєкту

Від запуску проєкту єРобота у липні 2022 року:

  • за програмою «Власна справа» — видали 19 000 мікрогрантів на 4,5 мільярда гривень;
  • на розвиток переробних підприємств — видали 779 грантів на 3,9 мільярда гривень;
  • на садівництво та розвиток тепличного господарства — видали 240 грантів на 1,1 мільярда гривень;
  • ветеранам та членам їхніх родин — видали 1036 грантів на 481 мільйонів гривень.
Фото: телеграм-канал Мінекономіки

Читайте також: Творче об’єднання МУР оголосило про створення премії для викладачів: як взяти участь

Як отримати грант

Подати заявку на отримання гранту можуть як підприємці, що вже працюють, так і люди, що не мають досвіду ведення бізнесу.

Заяви та бізнес-план можна подати через Дію. Обов’язковою умовою отримання гранту є створення нових робочих місць: від одного-двох при наданні мікрогранту до кількох десятків при наданні грантів за іншими програмами.

Грантові кошти повертаються державі у вигляді сплачених податків і зборів в процесі діяльності підприємства впродовж трьох років.

Нагадаємо, що в Україні обрали вчительку року: вона отримала 1 млн грн на свій проєкт.

Фото обкладинки: Pixabay

Читати далі