Суспільство
Підтримати своїх. Це 20 українських бізнесів, що допомагають ЗСУ та переселенцям
Вони не лише відновили роботу і підтримують економіку України, а й допомагають нашим воїнам та піклуються про переселенців. Це добірка з 20 українських соціальних бізнесів, які відмовляються від частини прибутку заради перемоги, створюють робочі місця для ВПО та підтримують інших під час війни.
Кожен із цих бізнесів має власну історію, яка після повномасштабного вторгнення розділилася на «до» і «після». А ще вони практично не афішують свою благодійність, тож саме час це виправити. Адже навіть у найтемніші часи є місце для світлих історій та добрих людей.
Армія шкарпеток Dodo Socks
Майже вісім років тому успішні айтівці Марта й Андрій вирішили кардинально змінити своє життя. Замість роботи в ІТ-сфері вони почали створювати шкарпетки з незвичними принтами. Спочатку – для себе та друзів, а згодом – і для тисяч українців.
Сьогодні продукція Dodo Socks – це не лише про «шкарпетки з харизмою», а й про цінності, які наближають нашу перемогу. За шість місяців повномасштабної війни підприємці переказали на допомогу ЗСУ понад сім мільйонів гривень, відмовившись від будь-якого прибутку та фактично працюючи «в нуль».
«Шо по русні?», «Паляниця», «100% бавовна» та «Хочу 100 млн мертвої русні» – фрази, що стали символами нашої боротьби, завдяки команді Dodo конвертуються в донати для фонду «Повернись живим», «Госпітальєрів» та нацгвардійців. Більше про бренд читайте в нашому матеріалі.
Секс-крамниця «Гарячі матусі»
Hotmamas – це львівська секс-крамниця, чия історія почалася в 2019 році з освітнього блогу про секс. Його вела майбутня співвласниця магазину Наталка Грабович. Якось їй запропонували прорекламувати девайс 18+. Так з’явилася ідея доповнити блог продажем інтимних девайсів. А згодом вони з подругою вирішили відкрити власну крамницю. Відібрали найкращі товари, облаштували простір у Львові – і понеслося.
З початком повномасштабної війни команда Hotmamas призупинила робота, а вже за тиждень – повернулася в офіс. Попит на продукцію не просто зберігся, а й зріс – зокрема, через клієнток, які прямували до Польщі й хотіли прихопити щось із крамниці з собою.
А ще Hotmamas задонатили армії понад 200 000 гривень. Дівчата розігрують набори для самовтіхи, продають лубриканти та спідню білизну. Частину вторгованих коштів віддають до благодійних фондів, що купують військовим безпілотники, амуніцію й все те, що допомагає нищити окупантів.
Креативна кераміка від KUST
KUST ceramics – бренд креативної кераміки, основна місія якого- надихати й мотивувати українців на творчий підхід до життя. Проєкт заснував скульптор Віктор Кущенко, який вісім років тому був змушений покинути рідний Донецька та переїхати до Києва.
У столиці чоловік відкрив власну майстерню, проводив майстер-класи та дивував відвідувачів презентацій своїми роботами. Так тривало до 24 лютого 2022 року – допоки Росія не розпочала повномасштабну війну. Після цього Віктору довелося вже вдруге рятуватися від обстрілів та вкотре починати все з нуля, цього разу – на Прикарпатті.
У Ворохті скульптор заснував новий благодійний проєкт, у межах якого безкоштовно навчає дітей переселенців ліпленню з керамічної глини. Аби зберегти дитячі вироби, Віктор назбирав $900 та придбав піч для обпалу глини. Тепер майстер збирає кошти на міксер для перетирання сухої глини. Підтримати проєкт просто: достатньо замовити будь-який курс чи майстер-клас від KUST для себе або подарувати сертифікат близьким.
Де замовити: сайт, інстаграм, фейсбук.
Постільна білизна від Ohra Home
Ohra Home – унікальний бренд постільної білизни, адже над створенням продукції працюють мами дітей з інвалідністю. Зазвичай, їм складно знайти роботу, адже більшість часу потрібно проводити з малечею. Утім Ohra Home вирішив цю проблему.
Від самого початку бренд перераховував частину прибутку на медичну допомогу та ліки для дітей з інвалідністю. А з початком повномасштабної війни – ще й підтримує Збройні сили України: кожен придбаний комплект білизни – це плюс 100 гривень на посилення нашої армії.
«Усе почалось з бажання і переросло у велику справу – фонд “Твоя любов” та бізнес Ohra Home. Ти розумієш, що ти потрібний і робиш хорошу справу. Я навіть не думала, що ми зможемо врятувати стільки родин», – розповідає співзасновниця бренду Юлія Бігун.
Де замовити: інстаграм, фейсбук.
Одяг для собак від Bark&Go
Бренд Bark&Go заснували завзяті собачниці Олександра та Наталя. Свого часу вони майже втратили надію відшукати для своїх чотирилапих улюбленців одяг, який буде зручним, практичним та водночас стильним. Та після знайомства вони зрозуміли: краще створювати речі власноруч, аніж витрачати купу час на пошуки.
Вже понад шість років дівчата шиють унікальний одяг для собак, серед якого – мембранні комбінезони, які повністю захищають від бруду та вітру. Аналогів української новації у світі досі немає, а речі львівського бренду вже одягнули песики у більш як 50 країнах.
Bark&Go продовжує роботу навіть сьогодні, під час повномасштабної війни. А ще підтримує українську армію, регулярно конвертуючи частину прибутку на донати для ЗСУ.
Де замовити: сайт, фейсбук, інстаграм.
Etnodim – вишиванки від столичного бренду
Etnodim – відомий український бренд вишиванок, якими захоплюються в усьому світі. А починалося все зі студентських часів та створеного нашвидкоруч сайту. Поступово бренд не лише розширив аудиторію, а й відкрив власне виробництво зі справді унікальними сорочками. Сьогодні їхні вишиванки одягають українські та світові зірки: Кетрін Винник, учасники гурту Kalush та президент Зеленський.
Після початку повномасштабного вторгнення вони передали на допомогу військовим понад два мільйони гривень. Крім того, підприємці самостійно евакуювали виробництво та працівників до Львова. А ще створили нові дизайни сорочок, присвячені містам-героям, художникам та Розстріляному відродженню.
«Війна вплинула на наші нові дизайни. Зараз популяризується все українське у багатьох інших сферах. Не тільки в одязі, а й в мистецтві, музиці. Ми щасливі такій тенденції. Etnodim надалі буде вдосконалювати та працювати над новими колекціями та наближати Україну до перемоги», – розповів засновник бренду Андрій Черуха.
Де замовити: сайт, інстаграм, фейсбук.
Українське взуття від компанії «Белста»
Їхні домашні капці ви точно бодай раз бачили вдома у друзів чи знайомих. «Белста» – український виробник взуття з міста Білгород-Дністровський, що на Одещині. 15 років тому компанію заснували Алла та Анатолій Гінаки, прагнучи замінити імпортну продукцію на ринку нашою – українською. І їм вдалося!
До повномасштабної війни компанія створювала приблизно 3,5 мільйони пар взуття на рік, забезпечуючи понад 40 представництв по всьому світу та мережу фірмових магазинів. А після вторгнення «Белста» почала відшивати маскувальні сітки та «розгрузки» для наших бійців. Крім того, компанія задонатила пів мільйона гривень на благодійність та передала переселенцям понад 10 тисяч пар взуття.
«Частину прибутку з кожного замовлення ми перераховуємо на підтримку волонтерським та благодійним організаціям, які підтримують ЗСУ, ТрО й інших військовослужбовців», – розповіла ШоТам начальниця відділу збуту та маркетингу Наталія Шевченко.
Карпатські смаколики від Bionerica
Bionerica – бренд, що виготовляє джеми та інші органічні смаколики. Компанію заснував волинянин Андрій Бабула, а почалося все зі звичайного збору сезонних ягід у Карпатах. Крок за кроком підприємець підкорив карпатськими травами та ягодами не лише український, а й європейський ринок. Однак просто продавати сировину – занадто нудно, тож засновник відкрив ще й власне виробництво.
«Сьогодні ми відправляємо за кордон дуже багато замороженої ягоди, багато грибів – свіжих та морожених – і сушені трави. Ми розуміємо, що наш продукт беруть в додаткову переробку; і кінцевий продукт стоїть на прилавках магазинів – джеми, чаї, лікувальні засоби», – розповідає власник Bionerica Андрій Бабула.
З початком повномасштабного вторгнення компанія не лише підтримує економіку країни, а й активно допомагає Збройним силам України: частину прибутку Бабула регулярно передає на підтримку наших воїнів.
Takamaka – пазли від дітей-переселенців
Український бренд Takamaka радує дітей та дорослих настільними іграми вже п’ять років. З початком повномасштабної війни компанія почала збирати кошти на реабілітацію дітей, які постраждали від російського вторгнення. Згодом команда Takamaka почала випускати пазли з дитячих малюнків, а вторговані кошти – передавати на психологічну реабілітацію малечі.
«У своєму інстаграмі ми запропонували дітям надсилати нам свої малюнки, аби згодом вони перетворилися на пазли. І ми почали, наскільки ця ідея зацікавила діток, у них з’явилося бажання щось робити. Тож нам захотілося продовження. Так виникла ідея дарувати пазли з дитячими малюнками дітям, які жертвують кошти на реабілітацію», – поділився керівник компанії Takamaka Ярослав Бойчук.
Завдяки бренду сотні дітей-переселенців вже пройшли реабілітацію від психологічних травм. Однак тисячі інших досі потребують допомоги. Підтримати малечу просто – достатньо придбати продукцію Takamaka.
Патріотичні дармовиси «В гостях у Франча»
Увесь світ знає про терор й геноцид в Бучі та Ірпені – це наслідки місячної окупації населених пунктів. Один з тих, хто проживає в Ірпені, – Сергій Козоріз. Йому пощастило покинути місто до приходу російських катів.
До війни Сергій захоплювався виготовленням брелоків, однак збільшого створював їх для друзів. За місяць, коли наші війська звільнили місто, хлопець повернувся до Ірпеня й витратив усі матеріали на колекцію патріотичних брелоків, аби заробити гроші на підтримку ЗСУ. Сьогодні Сергій продовжує виготовляти дармовиси у маленькій майстерні власного будинку й донині передає кошти на армію.
«Мене дуже надихає сама думка про те, що я роблю не тільки якусь справу. Наприклад, я зробив брелок і він крутий, красивий, він дарує якісь емоції. Мене надихає не тільки це, а й те, що гроші, які я за нього отримую, йдуть на допомогу нашій армії, йдуть на допомогу нашим солдатам», – розповів ШоТам Сергій Козоріз.
Де замовити: інстаграм.
«Шукр» – благодійний бізнес школярки-художниці
Завдяки старшій сестрі Поліні 16-річна школярка Ліза з Дніпра перетворила захоплення малюванням на сімейний бізнес. Дівчата придумали бренд «Шалені українці» та наносять авторські малюнки Лізи на речі, сумки-шопери та аксесуари для телефонів.
Поліна допомогла налагодити співпрацю з виробникам принтів на речах, Ліза постійно оновлює колекцію малюнків, а найменше сестричка Аліса дає остаточний вердикт щодо ескізів та робіт. Усього за місяць школярка-художниця передала військовим чотири тисячі гривень.
Сьогодні роботи Лізи замовляють в Україні, Німеччині та Ізраїлі. І все заради однієї мети: допомогти ЗСУ вибити окупантів з нашої землі. Підтримати благодійний проєкт школярки просто: обирайте будь-яку вподобану продукцію, а Ліза неодномінно конвертує прибуток у донати на армію.
Де замовити: інстаграм.
On a tree – ілюстрації, що оживають
On a tree – це український бренд сувенірів із деревини, заснований книжковою ілюстраторкою зі Львова Софією Філіпчук. Дівчина малювала ілюстрації, які згодом «оживали на дереві», – так і з’явилася справа з виробництва брошок та інших дерев’яних фігур.
Згодом до Софії приєдналася сестра Мар’яна, а в колекції On a tree з’явилися подушки, кофтини й елементи декору. А щоб зібрати ще більше коштів на армію, бренд запустив продаж філіжанок, шоперів і футболок. І все вдалося! Сестри вже передали на допомогу армію близько 100 тисяч гривень.
«Ми з Мар’яною почали робити футболки, закидувати на сайт, у соцмережі; людям це відгукнулося. Ми вирішили, що всі кошти відправимо на армію, адже ми не потребували жодних заробітків, нам просто потрібен мир у країні та щоб усі залишилися живі й здорові. Тому перший дохід ми повністю передали на ЗСУ», – розповіла Софія Філіпчук.
Де замовити: інстаграм.
«Клямра» – металеві вироби від воїнів ЗСУ
Ці металеві вироби нічим не поступаються всесвітньо відомим брендам Gucci чи Saint Laurent. Український бренд «Клямра» – ювелірні роботи майстрів, які виготовляють пряжки для ременів, підсвічники та інші речі вручну.
Бренд заснували Андрій Левицький та Михайло Лєбусов, прагнучи відродити давнє гуцульське мистецтво – мосяжництво – лиття кольорових металів з подальшою обробкою. Усе почалося з однієї пряжки для ременя й перетворилося на повноцінний бізнес.
Сьогодні засновники «Клямри» захищають Україну зі зброєю в руках, а колеги продовжують бізнес воїнів. За час війни майстерня виготовила для військових близько тисячі авторських пряжок, а частина прибутку щомісяця віправляється на рахунки благодійних фондів.
«Важливі дрібнички» від багатодітної мами
Багатодітна матуся Анна Бездудна вже понад три роки захоплюється в’язанням гачком. Поки її малеча займалася акробатикою, жінка почала в’язати просто у спортзалі. Поступово захоплення перетворилася на маленький сімейний бізнес.
А з початком повномасштабної війни Анна почала в’язати м’які іграшки для дітей, які постраждали внаслідок війни. Наразі вже понад 50 малюків отримали «важливі дрібнички» від майстрині. Матеріали для цих робіт Анна купує з коштів, отриманих від продажу звичайної продукції.
«В’язати для дітей-переселенців вмовила подруга. Вона написала: “Аню в цій ситуації твої роботи стануть бодай якоюсь відрадою для дітей». Тоді я зрозуміла, що мені треба продовжувати в’язати, адже це реально допомагає дітям в стресових ситуаціях у наш час», – поділилася із ШоТам Анна Бездудна.
Де замовити: інстаграм.
Honey House – енергетичні батончики для ЗСУ
Honey House – це львівська майстерня медових ласощів. До війни тут готували мед з горіхами та карамеллю й медовий шоколад, а десятки крафтовий рецептів бренду підкорили серця українців.
З початком повномасштабної війни майстерня почала готувати енергетичні батончики для українських захисників і захисниць. Один батончик важить 100 г та містить 300 кілокалорій – цього достатньо, аби замінити повноцінний сніданок. А допомагають засновникам майстерні переселенці з Харківщини та Донеччини.
«До мене часто на кухню приходили дівчатка, також хлопці, які були вимушеними переселенцями. Вони казали, що ця робота їм допомагає переключитися і не думати про те, що відбувається на фронті. Так ми всі разом з волонтерами перенесли ту Бучу, тому що ми були разом. Ми одне одного підтримували» – каже власниця Honey House Марія Бардин.
Крафтовий бренд вже передав на передову понад 25 тисяч батончиків. Утім солодощі з «Будинку меду» – не лише для військових, а й для всіх, хто прагне підтримати проєкт.
Lola Bra – «підвішена» білизна для переселенок
Суми зазнали артилерійських та ракетних обстрілів з перших днів великої війни. Постраждав і швейний цех Lola Bra – у будівлі посікло фасад та вікна. Через це ательє було змушене на кілька тижнів призупинити роботу. Однак згодом майстрині повернулися до рідних, хай і понівечених стін.
Ба більше, власниці бренду вирішили запустити благодійний проєкт для жінок-переселенок. Вони запустили опцію «підвішених» комплектів білизни для мешканок східних областей, які покинули домівки в Попасній, Рубіжному, Маріуполі та інших містах.
Перші тижні білизну доводилося передавати випадковими водіями, адже тоді логістика ще не встигла оговтатись від російської навали, а відділення пошти не працювали. Попри це команда Lola Bra продовжувала роботу, а сьогодні на їхньому рахунку вже понад 800 комплектів для переселенок.
Lady Di – перше в Україні інклюзивне ательє
Бренд Lady Di успішно розвивається на українському ринку вже четвертий рік. Компанія створює унікальні шовкові дизайнерські хустини та практично не має конкурентів. З початком повномасштабної війни бренд не лише зберіг робочі місця для всієї команди, а й почав допомагати ЗСУ та переселенцям.
З 24 лютого колектив Lady Di перерахував до Фонду Сергія Притули 100 тисяч гривень, облаштував тимчасове житло для переселенців та безкоштовно відшивав постільну бізну для ВПО. Паралельно із благодійністю бренд підтримує 14 художників з інвалідністю, які створюють дизайни для хустин.
«Специфіка нашої діяльності полягає в тому, що ми підтримуємо відсотками від продажу наших художників, яких ми принтуємо на шовкових виробах. Таких авторів у нас є 14, і щомісяця вони отримують свої роялті», – розповідає співвласниця бренду Ірина Ляховенко, співвласниця ательє.
Кераміка ручної роботи від бренду KERRA
Бренд Kerra виробляє керамічний посуд: вази, підсвічники й все те, що доповнить помешкання частинкою далекого, але таки досяжного космосу. А завдячувати цій справі варто… любові до чаю. Засновники бренду брати Ілля та Антон Ашомоки мали власний чайний магазин та захоплювалися скульптуруванням. І коли звичайний посуд набрид – вони почали ліпити власні чашки!
Протягом шести років хлопці працювали на орендованій печі, сприймаючи власну справу як хобі. А торік наважилися й орендували приміщення для майстерні. Так і виник бренд KERRA.
«У цій майстерні ми створюємо фантастику в реальному житті. Нам подобається робити щось цікаве, щось незвичне, щось креативне й таке, чого ніхто не робить», – каже співзасновник бренду Антон Ашомок.
Після повномасштабного вторгнення брати почали допомагати українським воїнам. Вони влаштовують благодійні аукціони, де розігрують унікальні набори посуду. А ще донатять на ЗСУ з кожного продажу. Хіба це не знак, аби підтримати український бренд та допомогти армії?
Патріотичні чокери від Сool.chiki
Українська майстриня Діана Білоконенко передає на допомогу ЗСУ 90% свого прибутку. Усе почалося з першого патріотичного чокера, який дівчина створила для себе, повернувшись до України з Німеччини.
«Я очима чіплялася за все жовто-блакитне, і мені хотілося мати якусь таку штучку, яка б асоціювалася у мене з домом, з рідними кольорами», – розповіла ШоТам Діана Білоконенко.
Вдома майстриня продовжила створювати патріотичні чокери та заснувала власний бренд – Сool.chiki. За менш ніж два місяці роботи дівчина задонатила понад 10 тисяч гривень на підтримку армії. Кошти пішли на найнеобхідніше: машини, коптери, каски та тактичні навушники. Отже, логіка проста: чим більше чокерів у вас, тим легше українським військовим боротися з окупантами.
Де замовити: інстаграм.
Кримськотатарська кухня в «Мусафірі»
«Мусафір» – вже легендарний ресторан кримськотатарської кухні в Києві. Утім його історія почалася задовго до російсько-української війни – ще в 2007 році. Тоді звичайні мешканці українського Криму вирішили створити сімейний заклад у рідному Бахчисараї.
Ресторан доволі швидко набув популярності не лише серед місцевих, а й серед туристів. Бізнес розвивався і планував розширюватися, але півострів опинився під російською окупацією. Тоді власники закладу переїхали до столиці й перезапустилися на новому місці.
Сьогодні «Мусафір» продовжує роботу, а ще – регулярно допомагає українському війську. Зокрема, команда ресторану збирає кошти на автівки для ЗСУ та інше обладнання, яке допомагає нашим воїнам наближати перемогу.
Де відвідати: Київ, вул. Саксаганського 57а, вул. Богдана Хмельницького 3б та вул. Рогнідинська 4а.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі