Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
Звільнення у сфері IT Звільнення у сфері IT

Економіка

Першими в IT скоротять початківців. Aoza Technologies про вплив карантину на індустрію

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Існує думка, що на карантині звільнення у сфері IT не відбудуться, на відміну від інших індустрій. Адже віддалена робота – звична справа для принаймні 80% українських IT-спеціалістів, які працювали на аутсорсі. А бізнесу, щоб конкурувати на глобальному ринку, без послуг розробників не обійтись. 

Але в новій реальності на український IT, як і на інші сфери бізнесу, чекає хвиля скорочень, а на деякі компанії – навіть закриття, каже Євген Титов, CEO Aoza Technologies.

Хто майже точно прогорить, якщо не змінить стратегію (Євген пояснює на прикладі)?

Чи намагатись шукати роботу початківцям, враховуючи, що працевлаштовані джуніори – першими потраплять під хвилю скорочень? 

Відповіді на усі ці питання – в нашому конспекті стріму від Lobby X. 

Довідка. Стрім Ринок праці після локдауну від Владислава Грєзєва, керівника платформи з працевлаштування Lobby X – про виклики, що постали перед українським ринком праці в умовах карантину. Зокрема, як буде відбуватись працевлаштування  в ту чи іншу бізнес-сферу, чого очікувати роботодавцям і до чого готуватись шукачам роботи. 

Звільнення у сфері IT

Євген Титов

CEO Aoza Technologies

Його невелика, бутікова, IT-компанія працює на клієнтів з України. Також до Aoza Technologies звертаються міжнародні клієнти – зі Швеції, Німеччини, Іспанії, Америки. В основному компанія розробляє програмне забезпечення для бізнес-рішень під ключ. Окрім аутсорс-проєктів з діджиталізації бізнесу мають і власні продукти.  
Наразі кілька людей, що відповідають за управління, працюють з офісу. Інші – віддалено. Частину співробітників довелось скоротити.  

У карантин виживуть тільки розробники. Або ні

Все в економіці взаємопов’язане: якщо не працюють кафе, то й сфера IT опосередковано страждає. Але, само собою, в розробників набагато більше можливостей дотягнути до кінця кризи, ніж у компаній, які в Україні працюють в оффлайні. І це не в останню чергу пов’язано з тим, що ми працюємо на закордонні компанії. А там за роботу платять більше грошей, ніж в Україні. 

Ми спеціалізуємося на IT-рішеннях для бізнесу і працюємо з такими компаніями, де або взагалі немає IT-складової, або вона не розвинена. Оскільки технічні рішення для цих бізнесів наразі не першочергові, в кризовій ситуації не всі з них погодяться вкладати гроші у стартапи, як раніше. 

Читайте також: Чи візьмуть вас кур’єром в Glovo? Генеральний менеджер про дощ замовлень і антикризову стратегію

Приміром, напередодні подій пандемії та кризи ми мали укласти кілька контрактів. Тепер же клієнти або відтермінували їх, або сказали, що зараз не мають ні часу, ні бажання, ні коштів розвивати нові продукти. 

Тому більшою мірою ми зараз адмініструємо ті продукти, які вже існують. 

Звільнення у сфері IT. Джуни – перші кандидати на виліт 

Зараз, в першу хвилю звільненьу сфері IT, першими скоротять джунів (від junior – початківець з малим досвідом роботи у сфері IT, авт.) та людей, які не досить гарно працювали.

Знаю, що великі аутсорс-компанії також почали скорочення. Вони поки оптимізують бюджети, що стосуються таких статей витрат, як ріст зарплат, корпоративи, перельоти.

Читайте також: Як зберегти попит під час карантину? Чотири історії про те, як бізнесу не закритись у кризу

У їхньому випадку все, мабуть, залежатиме від портфеля клієнтів – якщо той більш-менш не постраждав, то й IT-провайдер буде мати роботу. 

Проте, думаю, через 2-3 місяці, коли великі аутсорс-компанії відчують всю повноту кризи, деяким працівникам доведеться піти й звідти. 

За яким принципом звільняли людей в Aoza Technologies? 

Звільнення у сфері IT не обійшли стороною і нашу компанію. Скорочували штат ми за кількома принципами. 

По-перше, довелось попрощатись з деякими product managers (PM). Навіть одного PM, який дуже довго в нас працював – лояльну до компанії людину. Це, звичайно, морально складно було. Але водночас ми бачили: з нього в нас далі вже нічого не виросте. 

По-друге, звільнили персонал, який набирали спеціально на виріст під деякі проєкти. Частина з них закрилась, а фінансова подушка в нас невелика для того, аби зараз протримати їх на зарплаті. 

Скоротили також деяких працівників, яких планували звільнити, і тримали, поки була під них робота. Звичайно, що тепер в команді Aoza людей поменшало, а навантаження на кожного збільшилося. 

Деякі проєкти були передані іншим розробникам. І в перший тиждень карантину було складно, коли люди наново починали входити в курс проєктів. Особливо тих, які на стадії завершення. Але ми впорались.

Хто вистоїть, а хто – прогорить 

Щоб втриматись у кризу, для IT-компанії важливо, в першу чергу, мати кілька клієнтів-драйверів бізнесу. Тому що якщо в компанії багато маленьких клієнтів, то ти просто тонеш у їх менеджменті. 

Що ж до одного, але великого клієнта… Нещодавно була ситуація в Дніпрі: компанія з 70 розробниками у штаті, з них майже дві третини людей працювали на одного клієнта. І от він пішов. Думаю, якщо керівництво не застосує екстрених заходів, то компанія може навіть закритись. 

На мою думку, більше шансів матимуть компанії, які під час цієї кризи дороблюватимуть та модифікуватимуть свої продукти.

Хто за час кризи встигне адаптуватись і змінити свою бізнес-модель, швидше доробити функціонал проєкту, той матиме високий старт, коли криза мине. 

Бо ринок буде перезапущений повністю, принаймні деякі його галузі. І такі компанії матимуть більше шансів отримати свого користувача і вигідну позицію на ринку. 

На кого з клієнтів вплинув карантин. Розбір по індустріях

Наразі ми працюємо над проєктами з ритейлу, медицини, з віддаленої роботи. Є проєкти, які пов’язані з кінцевими користувачами чи навіть будівництвом. Якраз сфера будівництва, коли карантин увійшов в силу, в нас абсолютно відпала. Те ж саме сталось із застосунками, що пов’язані з кінцевими користувачами – модою, наприклад. 

Але в цілому бізнес активно адаптується до нових умов роботи в онлайні.

Деякі клієнти, навпаки, зараз звернулись до нас за новим функціоналом для своїх додатків чи веб-систем. Функціоналом, пов’язаним якраз з автоматизацією багатьох процесів, які раніше відбувались в офлайні. 

Якщо говорити в цілому, то компанія в нас не дуже велика за розмірами й тому на нас криза вплинула мінімально. 

Десь роботи стало менше, десь – в рази більше. Буквально нещодавно ми віддали в реліз новий додаток, а до цього працювали десь 3 тижні взагалі без вихідних – так що роботою завантажені. 

Чи має сенс початківцям шукати роботу на карантині? 

Відповідь на питання, чи варто джунам найближчим часом пробувати сили в індустрії, коли відбувається так багато скорочень у сфері IT залежить від політики  компанії. 

Я можу розповісти, яку стратегію на такий випадок маємо ми в Aoza Technologies.

В компанії завжди було так: коли з’являється проєкт – шукаємо під нього команду. У часи кризи проєкти – з’являються, людей – шукаємо. 

Ми не проти того, аби в ці часи брати джунів. На довгостроковому проєкті з такого “виростити” гарного мідла (програміст середнього рівня – авт.).

Моя думка така: soft skills (від англ. – неспеціалізовані навички, які забепечують успішну участь у робочому процесі та високу продуктивність шукача – авт.) важливіші за hard skills (професійні навички, які напряму стосуються ваших робочих обов’язків – авт.), тому ми завжди спершу дивимося, чи людина підходить нам в команду, як взаємодіє з іншими. 

Єдине що: тепер будемо більш прискіпливими в пошуках. У кризу складно буде знайти роботу людям типу “увійти в IT”, які були замотивовані історіями про те, як колишній шахтар заробляє тисячі доларів розробником. Таких історій стане менше, бо будемо ретельніше відсіювати шукачів через перше інтерв’ю. 

Підтримай ШоТам

Економіка

У Маріуполі капітально відремонтували Набережну

Опубліковано

Підтримай ШоТам

У Маріуполі завершили капітальний ремонт дороги по вулиці Набережній, що зв’язує Лівобережний та Центральний райони.

Про це повідомили у пресслужбі міської ради.

Уздовж магістралі встановили огорожу. Зазначається, що оновили близько трьох кілометрів дороги. Був повністю знятий старий шар асфальту і покладений новий. Також замінені бордюри. Встановлено нові знаки і нанесена пластикова розмітка.

Гарантія дорожнього полотна – 10 років. На ділянці повністю відновлена ​​зливова система. Покладені додаткові труби та встановлені решітки. У планах – облаштування пішохідного тротуару і велодоріжки.

Читайте такожДати перцю. Як у Великій Доброні на Закарпатті всім селом виготовляють паприку

Огорожу, встановлену уздовж дороги, дозволить скоротити швидкість їзди автомобілів і мінімізувати аварійність.

До облаштування Набережної підійшли комплексно. Це не тільки капітальний ремонт, але і вся необхідна дорожня інфраструктура. Наголошується, що ділянка стала більш комфортною і безпечною, як для водіїв, так і для пішоходів.

Нагадаємо, світовий банк надасть $39 млн на будівництво лінії швидкісного трамваю у центрі Києва.

Усі фото: mariupolrada.gov.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Економіка

Сербська компанія проінвестує будівництво потужного вітропарку на Херсонщині

Опубліковано

Підтримай ШоТам

На території Дар’ївської територіальної громади Херсонської області сербська компанія CWP Global має намір інвестувати у будівництво вітропарку потужністю 73 МВт. Компанія вже почала роботу над впровадженням проєкту.

Про це повідомили у пресслужбі Херсонської облдержадаміністрації.

Віцепрезидент CWP Global Мая Туркович наголосила, що Херсонська область має значні перспективи для розвитку альтернативної енергетики, зокрема вітрової. Саме тому компанія вже розпочала роботу над впровадженням проєкту з будівництва вітропарку.

Читайте також: Дати перцю. Як у Великій Доброні на Закарпатті всім селом виготовляють паприку

За результатами обговорень погоджено подальші кроки спільної взаємодії інвестора та місцевої влади.

Про інвестора

Міжнародна компанія CWP Global розробила, профінансувала та реалізувала проєкти об’єктів у сфері відновлювальної енергетики загальною потужністю 1525 МВт на 3 млрд євро. Нині розробляє проєкти загальною потужністю 1400 МВт в Європі через CWP Europe і 2000 МВт у Австралії через CWP Renewables. Компанія діє у Сербії, Болгарії, Монако, Румунії та Австралії (Сідней).

Нагадаємо, американська VR Capital інвестує €75 млн у вітропарки Одещини.

Як ми повідомляли раніше, за Дністровським лиманом збудували вітроелектростанцію.

Головне фото: enext.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Економіка

Світовий банк надасть $39 млн на будівництво лінії швидкісного трамваю у центрі Києва

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Уряд схвалив залучення позики від Світового банку у розмірі $39 млн на будівництво нової трамвайної лінії у Києві від вул. Старовокзальної до станції метро «Палац спорту» із заїздом на Вокзальну площу.

Про це повідомили у пресслужбі Мінінфраструктури

Зазначається, що це один із ключових проєктів розвитку пасажирського електротранспорту у столиці. Він дозволить продовжити лінію швидкісного трамвая до центру міста та розвантажити червону гілку метро, зокрема і станцію метро «Вокзальна», яка нині виконує функцію великого транзитного вузла.

Наголошується, що до реалізації цього рішення Київ рухався роками.

Серед головних переваг реалізації проєкту:

  • поява альтернативного маршруту, який покращить сполучення між мікрорайонами Правого берега Києва, Центральним залізничним вокзалом та центром столиці;
  • зменшення навантаження на Святошинсько-Броварську гілку метрополітену;
  • зменшення кількості приватного транспорту в центральних районах міста і, як наслідок, зниження рівня заторів;
  • проведення реконструкції вулиць, якими пролягатиме новий трамвайний маршрут;
  • поява нового екологічного транспорту знизить рівень забруднення повітря у центрі Києва.

Читайте також«Це як термометр для добробуту». Як у Кременчуці почали визначати Індекс благополуччя молоді

Позика буде надана в рамках Угоди між Україною та Світовим банком щодо розвитку міського громадського транспорту. Наразі Київська міська державна адміністрація завершує підготовку техніко-економічного обґрунтування проєкту.

Нагадаємо, Україна створить кліматичний фонд за підтримки Світового банку.

Як ми повідомляли раніше, Україна отримала $350 млн від Світового банку.

Головне фото: epravda.com.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі