Суспільство
Переселенка відновлює 100-літній будинок зв’язкової УПА на Прикарпатті (ВІДЕО)
Вимушена переселенка з Дніпропетровщини Марія Федько взялася рятувати 100-літню мамину хату на Прикарпатті, яка була зв’язковою УПА. Тепер у хатині, де колись збиралися повстанці, знову гоготить вогонь у пічці та точаться розмови про боротьбу українців за Незалежність…
Історію будиночку та його нових господарів розповідає ШоТам.
Це обійстя на Івано-Франківщині понад 15 років стояло пусткою. Марія Федько із сином приїхали сюди, рятуючись від війни.
«Виросла тут, на цій печі, і ми цю зиму будемо теж тут жити. Надіюся, що буде тепленько і добренько нам. Так, Ромашо? І ти будеш на печі! Ромці хочеться дуже попробувати, що це таке: спати на печі. Як це мама спала на печі?», — розповідає переселенка з Дніпропетровщини Марія Федько.
Син Марії — Роман — має ментальну інвалідність, через обстріли перестав спати.
«Він не розуміє, що коїться. Біжить! А пояснити неможливо», — каже пані Марія.
У Гринівці їм пропонували іншу хату, але Марія вперто лагодить мамину. Каже, ця хата дасть їй сили, адже мама Марії була зв’язковою УПА.
Гуртом із односельцями Марія ремонтує хату, куди приходили повстанці. Уже поміняли підлогу, вікна, стелю, переклали пічку.
«Всі меблі, що тут є, це люди і волонтери нам стягували. Хата була пуста зовсім», — розповідає Марія Федько.
«Хата, звісно, була дуже така… не було куди заходити… Але підновили, зробили – зараз можна жити!», – каже сусід Марії Ярослав Корнутій.
Читайте також: «Ми запросили понад 500 підприємців». Як Володимир-Волинська громада допомагає українському бізнесу під час війни
Місцева влада допомогла підключити світло та навіть Інтернет. Невирішеним питанням залишається вода – стара криниця зруйнована. Марія вірить, що з допомогою людей до зими впорається і з цим.
Чоловік Марії захищає рідну землю у лавах ЗСУ. Дає дружині поради по телефону та каже, що вірить у свою «бандерівку».
«Каже: Ти ж у мене бандерочка? А я кажу: Авжеж! Я ж дочка зв’язкової-бандерівки! І не забувай про це! Я горджуся! Люди, може, ображаються, а мені приємно!», — розповідає Марія Федько.
Нагадаємо, волонтерка-танцівниця живе за 15 км від фронту і допомагає захисникам.
Також ШоТам розповідав, як бджоляр із Сєвєродонецька вивіз людей з окупації «медовою вантажівкою».
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі