Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Можливості

«Хліб був як делікатес»: ця пекарня з Чернігова однією з перших запрацювала після деокупації області. Відновитися допоміг грант

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про підприємців, які за грант відновлюють свій бізнес.
Чому ми його робимо?… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про підприємців, які за грант відновлюють свій бізнес.
Чому ми його робимо?

Аби більше українських підприємців дізналися про можливості відкрити новий бізнес або відновити старий, навіть якщо його зруйнувала війна.

Пекарня «Flavor bakery» майже «однолітка» маленької Соні. Їм обом 2,5 роки. Дівчинка ледь не щодня буває серед свіжих круасанів, хрустких багетів та піци. Адже вона донька подружжя власників Олексія та Олександри з Чернігова, які й створили власний бізнес.

Під час облоги міста у 2022 році сім’я виїхала, та тільки-но область звільнили — повернулася і продовжила працювати. Чернігівці знову мали змогу скуштувати свіжого хліба, а на перший Великдень повномасштабного вторгнення купити паску, яка так нагадувала довоєнне життя. ШоТам розповідає, як завдяки гранту від Міжнародної організації з міграції (МОМ) та Уряду Німеччини підприємцям вдалося не опустити руки й розширити власну справу. 

Сімейна традиція переросла у бізнес

Олександра Андрєєва родом з Чернігова. Тут вона виросла, познайомилася з Олексієм й вийшла заміж. Раніше Олександра займалася продажами в інтернеті, а в Олексія завжди був інтерес до випічки, пригадує дружина:

«Про випічку чоловік замислювався давно. Звертав увагу, особливо коли ми відвідували якісь цікаві заклади. Десь у 2016 році він навіть поїхав на курси і намагався навчитися пекти сам, але зрозумів, що це не його. Та мрію про випічку не залишив».

Олександра каже, що в них була сімейна традиція: щонеділі снідати круасанами. Живе пара в центрі, тож чоловік зранку йшов вигулювати собаку і по дорозі купував круасани. Тож коли у 2021 році вирішили почати якийсь проєкт, вибір зупинився на пекарні. Розглядали варіант ще з напівфабрикатами чи сирами, куштували й продукцію франшиз з випічкою. Але все було не те. Та у друга Олексія був свій заклад зі свіжими круасанами, тож вирішили спробувати таку «дружню франшизу» — відкрили ще одну пекарню мережі.  

«Вирішили робити те, що любимо самі. Саме так, як ми б хотіли. Щоб той круасан їла моя дитина, а я не нервувала», — каже Олександра.

Влітку 2021 року Олександра вже була вагітна, Олексій шукав приміщення для майбутньої пекарні. Обрали спальний район, адже тут не було ні супермаркетів, ні інших пекарень, а людей доволі багато. 

У «Flavor bakery» почали із солодкої випічки та круасанів. Фото: ШоТам

24 листопада 2021 року у пари народилася Соня. А вже за місяць вони відкрили «Flavor bakery» — сімейну пекарню з французькими круасанами та свіжим хлібом.

Дві бомби впали біля будинку 

Перші місяці були насиченими — доньку брали на роботу в люльці: «Дитина росте поруч з пекарнею — вони однолітки», — каже Олександра. Адміністраторкою запросили стати найкращу подругу жінки і її куму, тож бізнес і справді був сімейним.

Олександра біля пекарні ще у процесі ремонту. Фото надала героїня

Люди добре відреагували на пекарню, приходили знайомитися і вітали з відкриттям. Олександра пригадує, це було наче звичайне життя, але на фоні тривожних новин. 24 лютого подзвонили дівчата з пекарні й спитали, що робити. Тоді на роботу, звісно, вже ніхто не вийшов:  

«Ми вирішили нікуди не їхати, бо й не було куди. Спочатку якось трималися, але тоді російські війська підійшли до міста. Біля нашого будинку впало дві бомби. У такому стресі пробули у Чернігові ще 11 днів і поїхали». 

За п’ять днів доїхали до Кам’янця-Подільського, з малою дитиною дорога була дуже складною. Та коли область звільнили, сім’я повернулася. У місті майже не було їжі, а в пекарні лишався якийсь запас продуктів. Тож 16 квітня, за тиждень після того, як відійшли російські війська, бізнес Олександри та Олексія знову запустився.

Грант підтримав не лише фінансово, а й емоційно

У 2022 році був ранній Великдень, тож вирішили виготовляти паски, їх у місті було майже не знайти. Також із залишків продуктів пекли хліб. 

«Хліб не був шикарний, а з невеличкого набору продуктів. Ніяких французьких багетів, ми робили просто хліб. І це вже був делікатес», — ділиться Олександра.

У «Flavor bakery» навіть робили каву, що для весняного Чернігова було надзвичайно. Потроху поверталися до життя. Олександра каже, тоді їй трапилася реклама гранту від МОМ та Уряду Німеччини на Фейсбуці. Подавала заявку з телефону, поки гойдала на руках дитину. Тож не очікувала якогось результату. Але фінансування подружжя таки отримало. 

«Грант ми отримали досить швидко, влітку почали збирати документи, а вже восени нам виплатили. Так ми реалізували практично всі свої нагальні потреби. Це безцінно крім того, що вирішилися наші фінансові проблеми, це дуже підтримало нас морально. Бо ми були в такому розпачі, здавалося, що нікому не потрібні, якась така апатія була. А тут є фонд, який підтримав. Ти важливий і твоя праця важлива», — ділиться Олександра. 

За 4500 євро вдалося придбати морозилку, холодильну вітрину, кавомашин, гриль й облаштувати літній майданчик. Також купили міцний стелаж на склад, щоб витримував борошно та додаткові полички.

Олександра показує морозильну камеру, яку вдалося придбати завдяки гранту від МОМ. Фото: ШоТам

Бізнес знову розвивався, люди просили щось більш ситне. Так у меню з’явилися хот-доги, сосиски в тісті та піца.

Роблять тісто для круасанів самі, а в начинку додають натуральні ягоди

І Олександра, і Олексій бувають в сімейній пекарні щодня, часто з ними приходить і маленька Соня. Жінка розповідає, що їхня пекарня особлива тим, що вони самі роблять тісто. Для круасана потрібне листкове тісто, його складно зробити, тому багато кафе закуповують вже готове, але не «Flavor bakery». У начинку додають лише натуральні ягоди: свіжі влітку, а взимку ті, які заморозили самі.

Зараз у пекарні працюють двоє барист та двоє пекарів. Фото: ШоТам

Тож ціни тут вищі, але клієнти цінують якість їжі. Та головне, що вдається підтримувати затишність цього місця, де все свіже і смачне.

«У нас всі клієнти постійні. Ми така своя пекарня на районі. Люди пропонують багато, і ми прислухаємося», — каже Олександра.

Олександра та Соня у колясці біля сімейної пекарні. Фото надала героїня

Після початку повномасштабного вторгнення багато змінилося — друг Олексія пішов до війська, тож мережа «Flavor bakery» переживала не найкращі часи. Олександра каже, наважилися підтримати бізнес друга, і місяць тому викупили ще одну пекарню. Тепер уся мережа перейшла до подружжя. Тож попереду багато роботи. 

Можливості

В Україні оголосили старт програми для підтримки соціального бізнесу: як долучитися

Опубліковано

Український соціальний венчурний фонд (USVF) та SILab Ukraine оголосили про початок другої хвилі онлайн-інкубатора StartUp4Good. У межах цієї програми стартапи та підприємства, які реалізують соціальні та екологічні проєкти в Україні, пройдуть навчання та отримають комплексну підтримку.

Про це повідомили організатори програми.

Хто може подати заявку

Для участі стартапи повинні мати чітку ідею соціального підприємства, команду від двох осіб, вагомий соціальний вплив, перші продажі або тестування, бачення збуту, реалістичність втілення та 100% присутність на онлайн-заняттях.

Насамперед на програму набиратимуть учасників з таких категорій:

  • внутрішньо переміщені особи, які починають бізнес з нуля;
  • ветерани та члени їхніх сімей;
  • люди з інвалідністю та члени їхніх родин;
  • багатодітні батьки;
  • маломобільні люди та інші вразливі категорії населення.

Українські підприємства зможуть пройти навчання, отримати менторство, долучитися до спільноти однодумців та використати частково поворотну фінансову допомогу на розвиток проєкту.

Читайте також: Розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі

Для участі у програмі проєкти повинні вирішувати конкретні соціальні чи екологічні проблеми:

  • працевлаштування ветеранів та внутрішньо переміщених осіб;
  • соціальні послуги для вразливих категорій населення;
  • екологічні ініціативи, включаючи перероблення військових відходів;
  • інші важливі соціальні та екологічні проєкти.

Формат і теми навчання

Програма триватиме з 14 травня по 30 липня 2025 року. Вона складатиметься з відеокурсу з практичними завданнями, 11 онлайн-сесій (по 3 години), щотижневих індивідуальних консультацій з менторами, домашніх завдань з підготовки бізнес-планів та презентації розробленого бізнес-плану.

Теми навчання:

  • вступ до соціального підприємництва та оцінка соціального впливу;
  • lean-підхід та бізнес-моделювання, створення MVP;
  • визначення цільових груп та соціальних проблем;
  • аналіз ринку;
  • маркетинг та комунікації;
  • формування воронки продажів і каналів збуту тощо.

Як взяти участь

Для участі у програмі варто заповнити заявку до 30 квітня 2025 року 23:00. Підприємці мають зробити кілька кроків.

  1. Заповнити коротку форму за посиланням.
  2. Отримати лист із матеріалами: відкриті лекції, посилання на повну заявку та доступ до телеграм-групи підтримки.
  3. Переглянути матеріали для якісної підготовки заявки.
  4. Заповнити детальну аплікаційну форму.

Після цього експертна рада програми відбере 25 команд-учасниць, які отримають офіційне підтвердження з детальним планом навчання.

Також 17 квітня о 16:00 організатори проведуть інформаційний вебінар щодо участі у програмі.

Нагадаємо, що громадські організації можуть долучитися до програми навчання в Європі: як взяти участь.

Фото обкладинки: Freepik

Читати далі

Можливості

Громадські організації можуть долучитися до програми навчання в Європі: як взяти участь

Опубліковано

Одна із найбільших австрійських фундацій ERSTE Foundation оголосила про початок реєстрації на програму для громадських організацій Civil Society Leadership Programme for Ukraine. Навчання відбуватиметься в Австрії та онлайн.

Про це повідомили організатори проєкту.

Програма навчання

Програму розробив проєкт NGO Academy, який є спільною ініціативою ERSTE Foundation та Віденського університету економіки і бізнесу (WU).

У межах навчання лідери організацій та ініціатив вдосконалюватимуть свої управлінські та лідерські навички, організаційну стійкість, а також розширюватимуть професійні зв’язки.

«Учасники ознайомляться з принципами та методами стратегічного менеджменту, фандрейзингу, комунікації зі стейкхолдерами, дізнаються про успішні кейси й перевірені інструменти, а також матимуть можливість застосувати здобуті знання у розбудові своєї організації»‚ — розповіли представники проєкту.

Спікерами та коучами для учасників стануть експерти в галузях менеджменту, лідерства, надання соціальних послуг, державної політики, фінансування та консалтингу.

Читайте також: Українські жінки можуть безплатно опанувати професію монтувальниці СЕС: умови програми

Етапи програми

З 28 по 8 жовтня 2025 року учасники проведуть 10 днів в Австрії, де проходитиме очна частина навчання. З листопада по грудень відбуватимуться індивідуальні сесії з наставниками в онлайн-форматі. Насамкінець 30 січня 2026 року відбудеться підсумкова онлайн-сесія.

Приймання заявок триває до 24 квітня 2025 року на сайті NGO Academy Ukraine за посиланням. Кількість учасників обмежена. Усі витрати, пов’язані з програмою, покриватиме стипендія.

Подати заявку можуть лідери ГО, що зареєстровані на активно діють в України. Організації повинні мати суспільно важливе значення. Лідери мають володіти англійською мовою на рівні B2 або вище. Додаткову інформацію можна отримати за посиланням.

Довідка

NGO Academy заснували у 2013 році ERSTE Foundation та Віденським університетом економіки і бізнесу задля зміцнення сектора громадянського суспільства в Центральній та Східній Європі. Проєкт надає можливості для навчання учасників суспільно важливих ініціатив та організацій.

Першу програму Civil Society Leadership Programme for Ukraine реалізували у 2024 році.

Нагадаємо, що Google запускає програму з ШІ для українських освітян: як доєднатися.

Фото обкладинки: Igor Ripak

Читати далі

Можливості

Українські жінки можуть безплатно опанувати професію монтувальниці СЕС: умови програми

Опубліковано

В Україні оголосили набір на програму навчання, завдяки якій жінки можуть здобути професію монтувальниць сонячних електростанцій. Проєкт запустили «Вімен ін Тех Україна» та «Greenpeace Україна» у співпраці з гуманітарною організацією «Людина в біді» та за фінансової підтримки чеського народу.

Про це повідомили організатори.

Що чекає на учасниць

У межах програми 30 українок зможуть навчитися нової професії, попрактикуватися у встановленні сонячних електростанцій на лікарнях, садочках та школах, а також отримав нову роботу.

Навчання відбуватиметься у форматі онлайн, але міститиме й обов’язкову тижневу практику в Києві. Організатори відшкодують учасницям вартість квитків до Києва та назад і проживання у столиці. Жінки працюватимуть з обладнанням від компанії Atmosfera.

Читайте також: Google запускає програму з ШІ для українських освітян: як доєднатися

Після проходження курсу жінки здобудуть професійні сертифікати, натомість найактивніші учасниці отримають допомогу у працевлаштуванні.

«В умовах повномасштабної війни та енергетичної кризи, спричиненої російськими атаками, попит на встановлення сонячних електростанцій в Україні зростає. Водночас під час війни загострилася проблема “кадрового голоду”. Активне залучення жінок у “зелену” технічну сферу, яка традиційно вважалася чоловічою, стає відповіддю на цю потребу. Тож ми запрошуємо українських жінок подаватися на конкурс і стати рушієм суспільних змін!» — розповіла старша кампейнерка Greenpeace Україна та лідерка проєкту «Зелене відновлення України» Поліна Колодяжна.

Як долучитися

Участь у програмі можуть узяти жінки з Івано-Франківської, Львівської, Дніпропетровської, Харківської та Миколаївської областей. Організатори вказують, що учасниці повинні мати базову технічну освіту або попередній досвід роботи у суміжній галузі.

Конкурс стартує 25 березня і триватиме до 11 квітня 2025 року (включно). Заповнити форму для реєстрації можна за посиланням. Жінки отримають відповіді протягом 14-18 квітня.

Нагадаємо, що українські айтівці створили застосунок, що дозволить водіям уникати ям і небезпечних доріг.

Фото обкладинки: Freepik

Читати далі