Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Пане господарю чи вільний пролетарю? Як «совєти» комунізували українське Різдво (ТЕСТ)

Опубліковано

Різдво, Святий Миколай, колядки та щедрівки – усе це за радянських часів було під суворою забороною. А замість українських традицій «совєти» пропонували нам «правильні» свята із «надійними» персонажами. Але не вдалося. Попри всі обмеження, переслідування та покарання українці не підкорилися радянському режиму й продовжували святкувати Різдво та інші свята так, як це робили пращури. У новому тесті розповідаємо про абсурдні спроби СРСР «комунізували» головне зимове свято. 

Радянська влада боролося з Різдвом та іншими релігійними святами буквально всіма можливими методами. Так замість класичних і звичних різдвяних колядок нам пропонували «цензуровані» версії. У «оновленій» пісні «Добрий вечір тобі, пане господарю» замість господаря віталися з …

Правильно! Неправильно!

Так, радянська влада не змогла вигадати нічого нового, а тому просто переробила українські колядки. Звучало це, звісно, надзвичайно недолуго та абсурдно: «Добрий вечір тобі, вільний пролетарю! Нова радість стала, яка не бувала: Довгождана зірка волі в Жовтні засіяла!».

А хто «народжувався» у радянських колядках замість Сина Божого?

Правильно! Неправильно!

Уявіть собі, Ленін! Ось дослівне продовження пісні: «Де цар був зажився, з панством вкорінився, Там з голотою простою Ленін появився!».

Найбільше різдвяні свята любили, звісно ж, діти. Який аргумент «совєти» використовували, аби пояснити їм нові обмеження?

Правильно! Неправильно!

Аргументи були банальними та абсурдними. Дітей запевняли, що на різдвяні світа (і, вочевидь, через них) в країні нібито зростає кількість злочинів та фіксується найвищий рівень пияцтва.

Ганьбили в СРСР не лише Різдво, а й навіть ялинку. Її називали «антирядянщиною», «непотребом». Яку ще назву отримало різдвяне дерево від «совєтів»?

Правильно! Неправильно!

Так, ялинка була і «релігійним непотребом», і «попівським звичаєм». «Совєти» вигадували безліч назв, аби тільки вибити зі свідомості українців усе повʼязане із Різдвом та релігійними святкуваннями.

Антирелігійна кампанія радянської влади не була успішною, тож вже 28 грудня 1935 року в газеті «Комсомольська правда» з’являється допис «Давайте влаштуємо до Нового року дітям хорошу ялинку!». Знаєте, хто був автором цієї замітки, а водночас – автором «радянизації» зимових свят?

Правильно! Неправильно!

Цей текст написав Павло Постишев – радянський пропагандист, один з головних організаторів Голодомору 1932­–1933 років в Україні, сталінських репресій та розгрому українського національного відродження. Згодом саме він спробує замінити звичного українцям Святого Миколая на «правильного» Діда Мороза.

Звісно ж, українці не змирилися із заборонами радянського режиму. Різдво й надалі святкували, але робили це здебільшого тихо, в сімейному колі. Водночас були сміливці, які наважувалися й на публічну коляду. У яких двох містах України відбувся найвідоміший арешт колядників?

Правильно! Неправильно!

Арештована коляда 1972 року – один із найвідоміших випадків затримання й арешту українських колядників. 12 січня 1972 року КДБ заарештував 19 людей у Львові й Києві. Хто був серед них? Поет Василь Стус, літературний критик Іван Світличний, публіцист В’ячеслав Чорновіл, поетеса Ірина Стасів-Калинець, мисткиня Стефанія Шабатура та філософ Євген Сверстюк.

Чому радянський режим так боровся з колядниками в Україні?

Правильно! Неправильно!

Так-так, ось майже пряма цитата: «Відомо, що націоналістичні елементи у своїй ворожій діяльності раніше використовували «колядки» і «щедрівки» як одну із легальних форм залучення нових учасників до «українського руху». Як відзначав КГБ, «колядки в основному релігійного та обрядового характеру. Утой самий час, текст однієї з них містить фразу – Боже, волю Україні дай».

Аби дотиснути та знищити різдвяну традицію, під будинками на колядників чекали «спеціально навчені люди». Вони мали просте завдання – зробити так, аби до під'їздів ніхто не заходив. Як називалися ці «борці з колядою».

Правильно! Неправильно!

Так, це були «радітєльскіє дружини» – групи людей, які чергували біля підʼїздів будинків та слідкували, аби туди ніхто не заходив. Але чи допомогло чи радянському режиму викорінити наші традиції? Звісно ж, ні.

Як радянська влада боролася з українським Різдвом? (ТЕСТ)
Йой, здається, деякі питання були занадто складними. Але зберегти різдвяні традиції в радянські часи було ще складніше. Поділіться цим тестом із друзями, можливо, хтось зможе дати ще більше правильних відповідей.
Чудовий результат, більше половини правильних відповідей! Схоже, ви точно чули, що колядувати в радянські часи було небезпечно. На щастя, ці часи вже позаду. Поділіться цим тестом із друзями, можливо, хтось зможе повторити ваш результат!
Скільки-скільки? А ви точно не гуглили? Чудовий результат! Ви правильно відповіли на всі наші питання й точно знаєте, як радянський режим винищував українські традиції. На щастя, ці часи вже позаду та не мають жодного шансу на повернення. Поділіться цим тестом із друзями. Можливо, хтось зможе повторити ваш результат.

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

В Україні запустили гру з кібергігієни: які правила безпеки

Опубліковано

У рамках другої хвилі інформаційно-освітньої кампанії з підвищення кіберграмотності в Україні стартувала гра, яка допомагає перевірити знання з кібергігієни. Гра спрямована на допомогу мешканцям багатоквартирного будинку у покращенні їхніх навичок у цій області.

Про це повідомляє Game.shotam

Наприклад, у грі розглядаються ситуації, коли Марія Петрівна отримала електронний лист про виграш у сумі 1000 доларів та повинна надіслати свої банківські реквізити та дані пенсійної картки, або коли студент Віталік втратив ноутбук з усіма своїми паролями.

Крім гри, учасникам пропонується ознайомитися з основними принципами кібергігієни, такими як регулярна зміна паролів, перевірка посилань перед переходом та безпека мережі Wi-Fi. Для цього створено короткі навчальні відео з поясненнями.

Кампанія охоплює різні вікові групи:

  • Підлітки (11-17 років),
  • дорослі (18-59 років)
  • люди похилого віку (60+)

Кожна група має свої особливості в користуванні технологіями та потребує підтримки в питаннях кібербезпеки.

Кампанію реалізує Представництво Фонду цивільних досліджень та розвитку США в Україні за підтримки Державного департаменту США та сприяння Національного координаційного центру кібербезпеки при РНБО України й МОН України.

Нагадаємо, у Києві розкажуть про історію реставрації Андріївської церкви.

Фото: Game.shotam

Читати далі

Суспільство

Український павільйон представив на Венеційській Бієнале мапу бомбосховищ у Венеції

Опубліковано

У Венеції на вулицях розмістили мапи й буклети з інструкціями, де знаходити укриття у разі бомбардувань. Це нагадує мешканцям про наближення військової загрози та важливість готовності до можливої війни.

Про це повідомляє Суспільне.

фото: SKVOT

Читати також: У Торонто з’явиться новий магазин українських товарів

Про проєкт

Карту підготували у співпраці з креативною агенцією Bickerstaff.734. Мапи та буклети розвішали по вуличках Венеції. Цей різкий контраст слугує потужним нагадуванням про те, що війна поруч, та ніхто не застрахований від того, що вона може прийти до рідного міста.

фото: SKVOT

Неподалік від українського павільйону знаходиться Bunker II Guerilla Mondliale – бомбосховище з епохи Другої світової війни. На карті Google цей бункер відзначений як “закритий назавжди”, але акція українців заставляє європейців замислитися над тим, наскільки це “назавжди” є реальним.

Також з картою можна ознайомитися в онлайн-форматі.

Нагадаємо, що в “Укрзалізниці” відтепер діти зможуть читати книги про мандрівників: на яких рейсах з’явилися.

Також ми повідомляли, що в Венеції відкриють український національний павільйон із плетіння сіток.

Фото: SKVOT

Читати далі

Суспільство

Батько загиблого льотчика збудував ветлікарню (ВІДЕО)

Опубліковано

Втративши на війні сина-льотчика, Микола пережив інсульт, але вистояв і втілив спільну з сином мрію — добудував власну ветеринарну клініку… Микола Бондаренко — батько військового льотчика Сергія Бондаренка, який поклав своє життя, захищаючи українське небо над Миколаївщиною. Ще до повномасштабної війни вони разом почали будувати єдину ветеринарну клініку в селищі, і тепер Микола довів справу до кінця! Клініка «БМВ» допомагає власникам одразу кількох сусідніх сіл, які роками чекали на ветеринарні послуги неподалік.

Детальніше у відео ШоТам!

До повномасштабної війни Микола Бондаренко працював ветеринаром на підприємстві. Разом із сином Сергієм трудився над відкриттям ветеринарної клініки. Та все змінилося 24 лютого, після того, як син став на захист неба…

Читайте також: Підтримка інших надихнула на власну справу. На Львівщині жінки створили потужний психологічний хаб

У березні 2022 року в сім’ю Миколи прийшла страшна звістка – їхній син загинув на Миколаївщині. Посмертно президент нагородив його Орденом Богдана Хмельницького ІІ ступеня. А батько неймовірно важко переживав втрату сина.

“Постійно їздив на кладовище, а потім я захворів, у мене стався інсульт”, – розповідає Микола Бондаренко.

Для Миколи стала опорою його родина та відродження ідеї відкрити ветеринарну клініку. На той момент приміщення перебувало в аварійному стані та потребувало серйозної добудови. Але Микола знайшов у собі сили продовжити їхню з сином справу – спочатку власним коштом.

“Підпиляли дах, розвалювали, накривали, тому що шиферу більше половини не було. Все що можна було робити за свої кошти і своїми руками ми все робили”, – згадує Микола.

Пізніше чоловік подався на грант. Проєкт переміг у конкурсі ветеранів і родин військових. Отримавши 698 000 гривень, чоловік вклав у ремонт та купив УЗД-апарат для тварин. І ось Микола вже відчиняє двері у свою власну ветеринарну клініку! Тепер разом з командою він працює на стаціонарі та на виїздах. А господарі тваринок з наближених сіл дочекалися – поруч є клініка для тварин.

Справа Миколи та його Сергія продовжує жити та приносити користь суспільству!

Нагадаємо, в Україні пройде фестиваль американського кіно “Незалежність”.

Фото: ШоТам!

Читати далі