Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Перший український хіпі та майже веган. Що ви знаєте про життя та творчість Григорія Сковороди? (ТЕСТ)

Опубліковано

Григорію Сковороді – 300! Людина, за якою не встигав цілий світ, мандрівник, письменник та вчитель. Це, без перебільшення, видатна постать в історії України. Однак що ми знаємо про нього, крім «сродної праці» та «нерівної рівності»? А якщо ми скажемо, що Сковорода був неформалом та любителем сиру? Зібрали 11 цікавих фактів у новому тесті від ШоТам.

Сковорода народився у вільній козацькій родині Сави та Пелагеї. А де саме?

Фото: freeradio.com.ua.
Правильно! Неправильно!

Майбутній філософ народився 3 грудня 1722 року у Чорнухах на Полтавщині. Батько – Сава Сковорода – був козаком, а в мирний час продавав вино та займався шинкуванням.

Григорій Сковорода був талановитим педагогом і ніколи не карав учнів та не бив різками. Водночас філософ мав власну систему оцінювання – замість балів. Яку «оцінку» міг отримати найкращий учень?

Правильно! Неправильно!

Учнів, які схоплювали все на льоту, філософ називав "зверок вострий", за хороші відповіді можна було отримати оцінку "вельми тямкий", а якщо тексту було забагато і не в тему, то варто очікувати на "повне безглуздя".

Що найбільше в житті цінував Сковорода?

Фото: starylev.com.uа.
Правильно! Неправильно!

Найбільше Сковороді імпонує саме спокій. Зокрема, у його творі «Ой ти, пташко жовтобоко» є такі слова: «Нехай у тих мозок рветься, хто високо вгору дметься. А я буду собі тихо коротати милий вік. Так мине мене все лихо, щаслив буду чоловік».

Образ чого згадується у творах Сковороди понад 1000 разів?

Правильно! Неправильно!

Так-так, у творах Сковороди образ серця з’являється 1146 разів. Для нього серце – єство людини, таємнича Божа іскра, що є в кожному з нас. А водночас – бездонна душевна глибина та «арена вічної борні добра та зла». Зрештою, ви точно чули таку цитату філософа: «Всяк є тим, чиє серце в нім».

На якому з цих музичних інструментів Сковорода не вмів грати?

Правильно! Неправильно!

Музикою Гриць захопився ще в дитинстві. Почалося все зі звичайної сопілки, вирізаної з гілки дерева. А в зрілому віці Григорій Сковорода вже грав на флейті, скрипці, бандурі та гуслях. І саме флейта була постійною супутницею філософа під час мандрів. Для нього музика була чимось чарівним, всесильним, особливим: «Музика – це великі ліки в скорботі, втіха в печалі, забава в щасті».

Сковорода захоплювався Харковом та по-особливому любив це місто. Настільки, що вигадав для нього власну назву. Знаєте, яку?

Правильно! Неправильно!

Сковорода назвав Харків Захарполісом, тобто містом Захара на честьбіблійного пророка Захарії.

А як називав Григорій Савич себе?

Правильно! Неправильно!

Сковорода називав себе «Варсава», що дослівно означає «син Сави» – «Савич». А оскільки ім’я батька філософа означає «сокій», то маємо повну розшифровку такого псевдоніму – «Син спокою».

Сковорода був вегетаріанцем і не вживав м’яса. На його думку, воно…

Фото: gwaramedia.com.
Правильно! Неправильно!

Саме так, розпалює плоть. У листах до Михайла Ковалинського Григорій Савич радив не вживати м’яса, оскільки воно «розпалює плоть».

Попри відмову від м’яса, мислитель обожнював сир. Вгадаєте, який саме?

Правильно! Неправильно!

Сковорода не просто любив, а обожнював сир! Саме цей продукт був для нього чи не найкращим подарунком. Але особливо захоплювався автор пармезаном.

Хто з сучасних український авторів назвив Сковороду «першим українським хіпі».

Правильно! Неправильно!

«Першим хіпі» в Україні Григорія Сковороду назвив Юрій Андрухович. Визначення може здаватися доволі нестандартним як для легендарного філософа. Утім з погляду сучасності він і справді був «неформалом», що жив за власними принципами та законами.

Для чого студенти Києво-Могилянської академії щороку збираються біля пам’ятника Сковороді?

Фото: vechirniy.kyiv.ua.
Правильно! Неправильно!

Так, усе доволі прозаїчно й просто – щороку студенти влаштовують акцію «Чистий Сковорода» та миють пам’ятник видатному філософу. А ще вірять, що цей «обряд» дозволяє легше впоратися із наступною сесією.

Що ви знаєте про Григорія Сковороду?
Йой. Здається, світ ловив-ловив і все ж спіймав вас. Небагацько правильних відповідей, але це чудовий привід, аби дізнатися більше про Григорія Сковороду! А ще не забудьте поділитися цим тестом із друзями, можливо, вони ще не знають про хіпі, фаната сиру та вегетеріанця Сковороду.
Ще зовсім трохи, і світ не зміг би вас спіймати! Непоганий результат, ви точно цікавилися постаттю Сковороди та бачили його не лише на 500-гривневій банкноті. Поділіться цим тестом із друзями, аби перевірити, чи зможуть вони повторити ваш результат.
Скільки-скільки балів? Що ж, світ дуже засмучений, але визнає, що так і не зміг вас спіймати! Чудовий результат! Схоже, філософія та погляди Сковороди у чомусь є близькими для вас. Поділіться цим тестом із друзями, аби перевірити, чи зможуть вони дати стільки ж правильних відповідей.

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

Суспільство

КАІ чи НАУ? Авіаційний університет випустив кавер на пісню репера bbno$ «It boy»: відео

Опубліковано

В межах вступної кампанії НАУ випустив кліп «КАІ чи НАУ». Завдяки стильному і сучасному підходу університет хоче привернути увагу абітурієнтів і бути ближчими до них.

Зараз в Україні триває вступна кампанія. Абітурієнти обирають заклади вищої освіти, де вони хочуть навчатися, а університети намагаються залучити до себе найбільш талановитих вступників.

фото: НАУ

Національний авіаційний університет відійшов від стандартного офіційного спілкування зі вступниками і їхніми батьками. Замість цього комунікаційна команда вирішила говорити з абітурієнтами їхньою мовою. Університет випустив кліп — кавер на пісню It boy канадського співака bbno$ для промоції вступної кампанії, де закликали вступати в НАУ. 

фото: НАУ

«Зараз університети, особливо технічні, мають боротися за студентів. Звісно, абітурієнт обере той ЗВО, який забезпечить якісну освіту. Тому ми в НАУ приділяємо цьому дуже велику увагу: оновлюємо науково-викладацький склад, відкриваємо лабораторії, скоро запустимо кіберполігон і робимо багато крутих практик спільно з провідними інженерними компаніями — все, щоб наші студенти мали багато саме практичного досвіду. Але важливо не тільки те, що ми робимо, але і як комунікуємо. НАУ заговорив мовою молоді. Бо наша вступна кампанія та і вся комунікація має бути не як в класичного державного університету, а як в закладі, а якому протягом наступних 4-5 років студенту буде комфортно», — прокоментувала в.о. ректора НАУ Ксенія Семенова.

Читати також: Вступна кампанія 2024: майже 400 тисяч заяв подано майбутніми бакалаврами

фото: НАУ

Крім цього, в межах вступної кампанії триває розіграш «Моя перша стипендія». Асоціація випускників розігрує 20 стипендій у розмірі 3 тис. грн кожна серед усіх абітурієнтів, які обрали НАУ першим або другим пріорітетом, зареєструвалися в чат-боті та подали оригінали документів. Детальна інформація про розіграш міститься на сайті

Хто працював над кліпом

  • Знімальна група: команда відеопродакшену 2REC;
  • Ідея: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Текст пісні: Олег Прозоров;
  • Виконавець: Олег Прозоров;
  • Оператор: Олександр Левченко;
  • Помічник оператора: Артем Дулько;
  • Режисер: Олег Прозоров;
  • Актор: Євген Лисак;
  • Монтаж: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Звукорежисер: Максим Кушнір.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: НАУ.

Читати далі