Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Перший український хіпі та майже веган. Що ви знаєте про життя та творчість Григорія Сковороди? (ТЕСТ)

Опубліковано

Григорію Сковороді – 300! Людина, за якою не встигав цілий світ, мандрівник, письменник та вчитель. Це, без перебільшення, видатна постать в історії України. Однак що ми знаємо про нього, крім «сродної праці» та «нерівної рівності»? А якщо ми скажемо, що Сковорода був неформалом та любителем сиру? Зібрали 11 цікавих фактів у новому тесті від ШоТам.

Сковорода народився у вільній козацькій родині Сави та Пелагеї. А де саме?

Фото: freeradio.com.ua.
Правильно! Неправильно!

Майбутній філософ народився 3 грудня 1722 року у Чорнухах на Полтавщині. Батько – Сава Сковорода – був козаком, а в мирний час продавав вино та займався шинкуванням.

Григорій Сковорода був талановитим педагогом і ніколи не карав учнів та не бив різками. Водночас філософ мав власну систему оцінювання – замість балів. Яку «оцінку» міг отримати найкращий учень?

Правильно! Неправильно!

Учнів, які схоплювали все на льоту, філософ називав "зверок вострий", за хороші відповіді можна було отримати оцінку "вельми тямкий", а якщо тексту було забагато і не в тему, то варто очікувати на "повне безглуздя".

Що найбільше в житті цінував Сковорода?

Фото: starylev.com.uа.
Правильно! Неправильно!

Найбільше Сковороді імпонує саме спокій. Зокрема, у його творі «Ой ти, пташко жовтобоко» є такі слова: «Нехай у тих мозок рветься, хто високо вгору дметься. А я буду собі тихо коротати милий вік. Так мине мене все лихо, щаслив буду чоловік».

Образ чого згадується у творах Сковороди понад 1000 разів?

Правильно! Неправильно!

Так-так, у творах Сковороди образ серця з’являється 1146 разів. Для нього серце – єство людини, таємнича Божа іскра, що є в кожному з нас. А водночас – бездонна душевна глибина та «арена вічної борні добра та зла». Зрештою, ви точно чули таку цитату філософа: «Всяк є тим, чиє серце в нім».

На якому з цих музичних інструментів Сковорода не вмів грати?

Правильно! Неправильно!

Музикою Гриць захопився ще в дитинстві. Почалося все зі звичайної сопілки, вирізаної з гілки дерева. А в зрілому віці Григорій Сковорода вже грав на флейті, скрипці, бандурі та гуслях. І саме флейта була постійною супутницею філософа під час мандрів. Для нього музика була чимось чарівним, всесильним, особливим: «Музика – це великі ліки в скорботі, втіха в печалі, забава в щасті».

Сковорода захоплювався Харковом та по-особливому любив це місто. Настільки, що вигадав для нього власну назву. Знаєте, яку?

Правильно! Неправильно!

Сковорода назвав Харків Захарполісом, тобто містом Захара на честьбіблійного пророка Захарії.

А як називав Григорій Савич себе?

Правильно! Неправильно!

Сковорода називав себе «Варсава», що дослівно означає «син Сави» – «Савич». А оскільки ім’я батька філософа означає «сокій», то маємо повну розшифровку такого псевдоніму – «Син спокою».

Сковорода був вегетаріанцем і не вживав м’яса. На його думку, воно…

Фото: gwaramedia.com.
Правильно! Неправильно!

Саме так, розпалює плоть. У листах до Михайла Ковалинського Григорій Савич радив не вживати м’яса, оскільки воно «розпалює плоть».

Попри відмову від м’яса, мислитель обожнював сир. Вгадаєте, який саме?

Правильно! Неправильно!

Сковорода не просто любив, а обожнював сир! Саме цей продукт був для нього чи не найкращим подарунком. Але особливо захоплювався автор пармезаном.

Хто з сучасних український авторів назвив Сковороду «першим українським хіпі».

Правильно! Неправильно!

«Першим хіпі» в Україні Григорія Сковороду назвив Юрій Андрухович. Визначення може здаватися доволі нестандартним як для легендарного філософа. Утім з погляду сучасності він і справді був «неформалом», що жив за власними принципами та законами.

Для чого студенти Києво-Могилянської академії щороку збираються біля пам’ятника Сковороді?

Фото: vechirniy.kyiv.ua.
Правильно! Неправильно!

Так, усе доволі прозаїчно й просто – щороку студенти влаштовують акцію «Чистий Сковорода» та миють пам’ятник видатному філософу. А ще вірять, що цей «обряд» дозволяє легше впоратися із наступною сесією.

Що ви знаєте про Григорія Сковороду?
Йой. Здається, світ ловив-ловив і все ж спіймав вас. Небагацько правильних відповідей, але це чудовий привід, аби дізнатися більше про Григорія Сковороду! А ще не забудьте поділитися цим тестом із друзями, можливо, вони ще не знають про хіпі, фаната сиру та вегетеріанця Сковороду.
Ще зовсім трохи, і світ не зміг би вас спіймати! Непоганий результат, ви точно цікавилися постаттю Сковороди та бачили його не лише на 500-гривневій банкноті. Поділіться цим тестом із друзями, аби перевірити, чи зможуть вони повторити ваш результат.
Скільки-скільки балів? Що ж, світ дуже засмучений, але визнає, що так і не зміг вас спіймати! Чудовий результат! Схоже, філософія та погляди Сковороди у чомусь є близькими для вас. Поділіться цим тестом із друзями, аби перевірити, чи зможуть вони дати стільки ж правильних відповідей.

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

Міноборони створить навчальний хаб для інформування населення про мінну безпеку

Опубліковано

В Україні для інформування населення про мінну небезпеку створять Міжнародний інформаційно-інноваційний навчальний хаб з питань гуманітарного розмінування.

Як повідомили в Міноборони, таку заяву зробили під час форуму «Особливості інформування населення про ризики, пов’язані з мінами та іншими вибухонебезпечними предметами».

За планом оборонного відомства, навчальний хаб стане основним центром впровадження інновацій щодо інформування про мінну небезпеку. Це стосується розробки навчальних програм, виробництва інформаційного та медіаконтенту, інтерактивних застосунків тощо.

На базі хабу збираються відкрити інноваційний музей гуманітарного розмінування. Облаштовуватимуть простір у Центрі гуманітарного розмінування при КабМіні.

Читайте також: €1,5 млн на розмінування: Україна підписала угоду з Італією та ПРООН

«Противник використовує сучасні боєприпаси, носії яких здатні доставити в усі куточки України кластерні боєприпаси, міни, інші небезпечні вражаючі елементи. Тому нам слід зосередити увагу на проведенні інформаційних заходів не лише на деокупованих територіях, а й по всій країні, та з різними верствами населення, починаючи зі школярів і закінчуючи посадовими особами органів виконавчої влади та місцевого самоврядування», — сказав начальник управління протимінної діяльності Олег Шуварський.

У Міноборони стверджують, що створення навчального простору посилить інформування та просвітницьку діяльність про небезпеку від вибухонебезпечних предметів. Наразі такі заходи проводять підрозділи розмінування Сил безпеки та оборони й оператори протимінної діяльності.

Нагадуємо, що Нідерланди виділяють 175 мільйонів євро на ППО та дрони для України.

Фото: сайт Міноборони

Читати далі

Суспільство

ГУР та МЗС евакуювали 31 українця з Ірану (ФОТО)

Опубліковано

Головне управління розвідки спільно з Міністерством закордонних справ евакуювали 31 українця з території Ісламської Республіки Іран, де США точково вдарили по ядерних об’єктах. Наразі ці 5 чоловіків, 12 жінок та 14 дітей прямують до Києва.

Про це повідомили в Головному управлінні розвідки Міноборони України.

Евакуацію провели 24 червня за дорученням президента Володимира Зеленського. За сприяння міжнародних партнерів з Ірану українців транзитом через територію Республіки Азербайджан перевезли до Республіки Молдова. Звідти евакуйовані попрямують до Києва.

«Увесь час в Тегерані ми почувалися зовсім незахищеними, адже жодного разу там не було попереджувальних сирен. До того ж зник Інтернет і ми взагалі не розуміли, що відбувається. Ми дуже вдячні українському консульству в Тегерані, що постійно тримало з нами зв’язок. Я знаю, що в Україні також війна, але наша країна не залишає людей напризволяще», — поділилиася евакуйована з Ірану пані Варвара з Київщини.

Як зазначили в ГУР, це був завершальний етап комплексної операції України в Ізраїлі та Ірані з порятунку українських громадян із зон підвищеної небезпеки.

Читайте також: ГУР та МЗС евакуювали з Ізраїля 133 українців (ВІДЕО)

«Коли почалися обстріли, це було страшніше навіть, ніж в Україні. Коли сказали, що є можливість виїхати, ми вирушили на північ країни, де збиралися українці з різних міст Ірану. Ми вдячні усім, хто доклав зусиль. Ми нарешті повертаємося в Україну», — розповідає Наталя.

У ГУР додали, що громадяни України, які перебувають на території Ісламської Республіки Іран і мають намір повернутися додому, можуть звертатися до Посольства України в Ірані за посиланням. Перевезеннями евакуйованих опікувалася авіакомпанія SkyUp.

Нагадуємо, що з російської в’язниці у Криму звільнили українського журналіста.

Фото: фейсбук-сторінка ГУР

Читати далі

Суспільство

У Києві облаштували безбар’єрний пішохідний перехід на раніше нерегульованому перехресті

Опубліковано

На проспекті Лісовому, що в Деснянському районі, між будинками 13 і 18 на місці нерегульованого пішохідного переходу встановили світлофорний об’єкт. У конструкції передбачили звуковий супровід для людей з порушеннями зору.

Про це повідомили у КМДА з посиланням на КП «Центр організації дорожнього руху».

Побудували об’єкт із урахуванням принципів безбар’єрності:

  • встановили сенсорні кнопки зі звуковим супроводом для людей з порушеннями зору;
  • облаштували тактильну навігацію;
  • зробили пониження бортового каменю для зручності маломобільних груп;
  • створили велопереїзд.

Читайте також: На станції метро «Вокзальна» у Києві встановлюють пандуси (ФОТО)

Як нагадують у «Центрі організації дорожнього руху», для безпечного переходу через проспект пішоходам потрібно піднести руку до сенсорної кнопки виклику зеленого світла. А для виклику звукового супроводу для людей з порушеннями зору знизу розміщена кругла кнопка зі стрілкою, що вказує напрямок для переходу.

У комунальному підприємстві зазначили, що це рішення має зробити перехід безпечнішим і зручнішим, насамперед для дітей, які йдуть до школи.

Нагадуємо, що в Києві врятували котика, який провів понад 10 годин під завалами після обстрілу (ФОТО).

Фото: сайт КМДА

Читати далі