

Суспільство
Перший український хіпі та майже веган. Що ви знаєте про життя та творчість Григорія Сковороди? (ТЕСТ)
Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Григорію Сковороді – 300! Людина, за якою не встигав цілий світ, мандрівник, письменник та вчитель. Це, без перебільшення, видатна постать в історії України. Однак що ми знаємо про нього, крім «сродної праці» та «нерівної рівності»? А якщо ми скажемо, що Сковорода був неформалом та любителем сиру? Зібрали 11 цікавих фактів у новому тесті від ШоТам.
Сковорода народився у вільній козацькій родині Сави та Пелагеї. А де саме?

Майбутній філософ народився 3 грудня 1722 року у Чорнухах на Полтавщині. Батько – Сава Сковорода – був козаком, а в мирний час продавав вино та займався шинкуванням.
Григорій Сковорода був талановитим педагогом і ніколи не карав учнів та не бив різками. Водночас філософ мав власну систему оцінювання – замість балів. Яку «оцінку» міг отримати найкращий учень?
Учнів, які схоплювали все на льоту, філософ називав "зверок вострий", за хороші відповіді можна було отримати оцінку "вельми тямкий", а якщо тексту було забагато і не в тему, то варто очікувати на "повне безглуздя".
Що найбільше в житті цінував Сковорода?

Найбільше Сковороді імпонує саме спокій. Зокрема, у його творі «Ой ти, пташко жовтобоко» є такі слова: «Нехай у тих мозок рветься, хто високо вгору дметься. А я буду собі тихо коротати милий вік. Так мине мене все лихо, щаслив буду чоловік».
Образ чого згадується у творах Сковороди понад 1000 разів?
Так-так, у творах Сковороди образ серця з’являється 1146 разів. Для нього серце – єство людини, таємнича Божа іскра, що є в кожному з нас. А водночас – бездонна душевна глибина та «арена вічної борні добра та зла». Зрештою, ви точно чули таку цитату філософа: «Всяк є тим, чиє серце в нім».
На якому з цих музичних інструментів Сковорода не вмів грати?

Музикою Гриць захопився ще в дитинстві. Почалося все зі звичайної сопілки, вирізаної з гілки дерева. А в зрілому віці Григорій Сковорода вже грав на флейті, скрипці, бандурі та гуслях. І саме флейта була постійною супутницею філософа під час мандрів. Для нього музика була чимось чарівним, всесильним, особливим: «Музика – це великі ліки в скорботі, втіха в печалі, забава в щасті».
Сковорода захоплювався Харковом та по-особливому любив це місто. Настільки, що вигадав для нього власну назву. Знаєте, яку?

Сковорода назвав Харків Захарполісом, тобто містом Захара на честьбіблійного пророка Захарії.
А як називав Григорій Савич себе?
Сковорода називав себе «Варсава», що дослівно означає «син Сави» – «Савич». А оскільки ім’я батька філософа означає «сокій», то маємо повну розшифровку такого псевдоніму – «Син спокою».
Сковорода був вегетаріанцем і не вживав м’яса. На його думку, воно…

Саме так, розпалює плоть. У листах до Михайла Ковалинського Григорій Савич радив не вживати м’яса, оскільки воно «розпалює плоть».
Попри відмову від м’яса, мислитель обожнював сир. Вгадаєте, який саме?
Сковорода не просто любив, а обожнював сир! Саме цей продукт був для нього чи не найкращим подарунком. Але особливо захоплювався автор пармезаном.
Хто з сучасних український авторів назвив Сковороду «першим українським хіпі».
«Першим хіпі» в Україні Григорія Сковороду назвив Юрій Андрухович. Визначення може здаватися доволі нестандартним як для легендарного філософа. Утім з погляду сучасності він і справді був «неформалом», що жив за власними принципами та законами.
Для чого студенти Києво-Могилянської академії щороку збираються біля пам’ятника Сковороді?

Так, усе доволі прозаїчно й просто – щороку студенти влаштовують акцію «Чистий Сковорода» та миють пам’ятник видатному філософу. А ще вірять, що цей «обряд» дозволяє легше впоратися із наступною сесією.
Поділіться своїми результатами:

Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
У Миколаєві відкрили Центр підтримки та укріплення сім’ї, повідомили на фейсбук-сторінці міської ради.
Зазначається, що у новому центрі надаватимуть безкоштовні соціальні послуги родинам ВПО з дітьми, а також сім’ям громади, котрі опинилися у складних життєвих обставинах.
У дитячому просторі діти разом зі своїми батьками зможуть в комфорті і безпеці розважатись, розвиватись та відновлюватись за допомогою команди фахівців.
Новий дитячий простір розташований у безпечному місці на базі містечка «Казка». Він має ігрову зону, наповнену сучасними дидактичними та розвиваючими іграшками, кінозону, кімнати для роботи за різними напрямками – з батьками, дітьми, підлітками.
Читайте також: Від маскувальних сіток до БПЛА. Топ-10 громадських організацій, що допомагають ЗСУ
Тут кожен зможе знайти заняття відповідно до віку та інтересів: розважально-інтерактивна програма, майстер-класи з графіки та ліплення з глини, гуртки з творчості, настільні ігри, ігри-тренажери, рухливі програми з йоги і хореографії, уроки англійської мови, арттерапія, а також психо-соціальна підтримка.
Проєкт реалізовано у співпраці за фінансової підтримки спільно з Миколаївською міською радою в межах Програми екстреного реагування.
Як потрапити?
- Центр працюватиме з 9:00 до 17:00 щодня.
- Наразі триває набір дітей для участі у тренінгах та активностях Центру. Запрошують діток віком від 6 років.
- Реєстрація дітей для запису та подальшої участі в заходах та активностях Центру за посиланням.
Читайте також: «До війни ми не розуміли, наскільки сильні й круті». Декораторка з півдня створила благодійний проєкт, аби допомогти воїнам ЗСУ
Нагадаємо, турецькі благодійники відкрили у Миколаєві «Пункт незламності»з пекарнею.
Фото: скриншот із відео.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
У Палаці творчості дітей та юнацтва Хмельницького відкрили перше в області модельне укриття.
Про це повідомили на фейсбук-сторінці Хмельницької обласної військової адміністрації.
Суть укриття полягає в тому, щоб здобувачі знань під час повітряної небезпеки могли перебувати у безпечних умовах та продовжувати навчальний процес, подібно тому, як це відбувається у звичайних навчальних класах та аудиторіях.
Відповідно до вимог ДСНС, такі модульні укриття оснащені всім необхідним для збереження життя й комфорту учнів.
Укриття оснащене базовим пакетом: меблі, проєктор, захищені мережі електропостачання, освітлення (враховуючи аварійне), санітарні приміщення, водопостачання, роутери, електрогенератори, обігрівачі, радіостанції, аптечки та респіратори, покриття для підлоги, установка вентиляції.
Як відзначили в ДСНС України, проєкт реалізував Фонд Східна Європа за програмою «Безпечна школа», у рамках якої облаштовуються базові укриття в освітніх закладах з основним обладнанням.

Рятувальники розповіли, що в момент відкриття сучасним модельним укриттям змушені були скористатися не лише учні, а й жителі прилеглого мікрорайону, бо з усіх гучномовців міста пролунав сигнал «Повітряна тривога».
Укриття поєднало безпеку, освітній процес і психологічні аспекти для комфортного перебування дітей.
«У рамках проєкту «Безпечна школа» ми звернулися до ДСНС, щоб спільно випрацювати потреби та норми для укриттів. Саме на їхніх порадах ми облаштовували це модельне укриття», – розповів Віктор Лях, Президент Фонду Східна Європа.
Читайте також: Від маскувальних сіток до БПЛА. Топ-10 громадських організацій, що допомагають ЗСУ
Відтепер у модельному укритті буде і пізнавальна література від ДСНС та дитячого фонду ЮНІСЕФ – підручники про мінну безпеку, з рекомендаціями в ілюстрованому матеріалі про поведінку під час надзвичайних ситуацій та іграми – усе це буде використано вчителями для навчання під час довготривалих повітряних тривог.

Нагадаємо, в одній зі столичних шкіл відкрили укриття, де можна безпечно проводити навчальний процес під час ракетної чи іншої повітряної загрози.
Також у Харківському ліцеї-інтернаті облаштували зразкове укриття.
Фото: facebook.com/admkm.gov.ua.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Благодійний фонд «Соломʼянські котики» та KSE Foundation облаштували ще два «пункти незламності» у Києві.
Про це вони розповіли у своєму телеграм-каналі.
«Друзі, ми відкрили ще дві Теплиці у Києві! Пишаємось партнерством з KSE Foundation, з якими ми разом реалізуємо цей важливий проєкт. Тепер ще більше людей можуть комфортно працювати, навчатися, спілкуватися та проводити час у теплі і з чайком», – зазначили активісти.
Нові розташовані за адресами:
- 82 школа (Миколи Шпака 4);
- 142 ліцей (провулок Політехнічний 2А).
Крім того, «Соломʼянські котики» анонсували спільний запуск ще кількох Теплиць по всьому Києву. Допомогти у цьому і підтримати проєкт або підказати місце для облаштування пункту за цим посиланням.
Нагадаємо, у Запоріжжі рятувальники презентували пересувний «Пункт незламності».
Також ми писали, що у «Пунктах незламності» незабаром з’являться термінали супутникового зв’язку Starlink.
Фото: надані ШоТам.