Суспільство
Основи бухобліку. Що потрібно знати підприємцю
Співвласник компанії Е.С.Консалтинг Олександра Томашевська про бухоблік для фахівців і про те, на що власнику підприємства варто звернути увагу
Олександра Томашевська
Співвласник компанії Е.С.Консалтинг, експертка з податкового законодавства
Баланс підприємства – це відкрита книга для фахівця. Переглянувши цей документ, про підприємство можна сказати все – добрий чи поганий у нього фінансовий стан, на що варто звернути увагу. Він являє собою звіт, який складається з двох частин.
Перша називається баланс, друга – звіт про фінансові результати, який узагальнює діяльність підприємства за певний період. Баланс можна скласти за місяць, за квартал або за рік. Сформувати його можна в будь-який момент, на необхідну власнику будь-яку дату і подивитися, як зараз у підприємства йдуть справи.
З яких частин складається баланс підприємства?
У кожного підприємства є активи і пасиви. Існує метод бухгалтерського обліку – метод подвійного запису. На перший погляд, це нагадує китайську грамоту. Який актив, який пасив, що таке подвійний запис? Насправді, всі ці показники вміщаються в одній табличці, яку потрібно просто запам’ятати. Активи, які вказуються в одній колонці, відповідають на питання «що»? Пасиви – на питання «звідки»? Це, звичайно, спрощений підхід до врахування, але він дозволяє отримати базову інформацію, а це – дуже непогано.
Що таке активи?
Активи балансу складаються з трьох частин. У першій частині вказано дороге майно, як правило, нерухомість або автотранспорт. У другій частині прописуються існуючі запаси. Це можуть бути товари, матеріали, іншими словами все те, що швидко можна перетворити в гроші. Активи, про які ми говоримо, використовуються не так довго, як ті, які вказуються в першій частині. У третій частині прописується заборгованість перед компанією.
Що таке пасиви?
Пасиви розповідають про джерела походження того, що можна побачити в активах. Щоб краще дізнатися про те, що відбувається в компанії, краще намалювати одну табличку, де лівий стовпчик і три підпункти – це активи, а праві і відповідно теж три стовпці – пасиви. І тут з’являється термін подвійного запису, суть якого – показати, що у мене з’явилося і звідки воно взялося.
Баланс можна скласти за місяць, за квартал або за рік. Сформувати його можна в будь-який момент, на необхідну власнику будь-яку дату і подивитися, як зараз у підприємства йдуть справи
В першу частину пасивів (в табличці нумеруємо четвертим, оскільки перші три були відведені під активи) – це власний капітал. Що таке власний капітал? Коли власник відкриває свою справу, він бере кошти з сейфа і вкладає їх в бізнес. Так у підприємства з’являється капітал, який відображається в пасиві балансу. Наступна (п’ята в табличці) частина – це довгострокова заборгованість. У шостій частині теж вказується заборгованість, наприклад, можна прописати борги із зарплати. Заповнивши всі дані, виходить табличка з шести частин – це і баланс.
Що таке Форма-2?
У кожного підприємства є показники, які видно тільки в динаміці. Це статті доходів і витрат. Трохи нижче, під табличкою балансу, малюється «хвостик» – Форма-2. Це так званий звіт про фінансові результати. Тут все ще простіше.
У сьомій частині ми вказуємо доходи від різних видів діяльності, а восьмий і дев’ятий присвячені витратам. Ось так виглядає вся система обліку. «Якщо ви збираєтесь вивчити план доходів та витрат, потрібно вивчити ці дев’ять позицій. Далі можна займатися деталізацією і поглиблювати кожен розділ. Але загальна картина виглядає приблизно так », – говорить Олександра Томашевська про бухоблік для фахівців.
Читайте також: Адвокати — але від економіки. Як економісти рятують компанії від космічних штрафів і хочуть “автоматизувати” бухгалтерів
Бухгалтерський облік можна вести в цифрах, тобто в грошах. Існує і так звана аналітика. Подвійний запис важливий, оскільки він не дозволяє щось втратити, оскільки всі показники необхідно фіксувати.
Можете навести приклад?
Уявімо, що підприємець відкрив свій бізнес і вніс до статутного капіталу 100 тис. грн. Виходить, що у компанії 100 тис. грн пасивів і 100 тис. грн активів на рахунку (ці кошти зайшли в компанію і стали її активом).
Бізнесмен купує тонну яблук за 100 тис. грн. Що відбувається? На рахунку у компанії більше грошей немає, вони були витрачені на яблука. Тобто у другій частині активів, де запаси, потрібно вказати яблука. У цьому рядку прописуємо не тільки грошовий показник, але і натуральний. Товари можуть зазначатися в штуках, тоннах і кілограмах. Якщо, наприклад, у компанії зіпсується 100 кг яблук, то можна відразу вказати збиток, прив’язаний до кілограмів і грошей. Існуюча система обліку дозволяє це робити.
Дуже часто перед бухгалтером виникає складність – як ідентифікувати операцію. Наприклад, компанія придбала диван. Для одного підприємства диван – це основний засіб, який він буде експлуатувати, тобто використовувати його для прийому клієнтів. Тому інформацію про нього потрібно внести в першу частину активів. Але якщо компанія займається виробництвом диванів, то інформація про нього потрапить туди ж, куди і яблука – в другу частину активів. Тому що його, як товар, планується продати. Один і той же об’єкт може по-різному ідентифікуватися, оскільки у одного товару може бути різні призначення.
Повертаємося до яблук. Що я роблю з ними? Продаю своєму партнеру за 150 тис. грн і тепер він повинен розплатитися за поставку. Ця інформація фіксується в третьому розділі активів. Коли він заплатить, в розділ доходи (7 розділ), у Формі-2 з’явиться інформація про доходи – 150 тис. грн. Витрати – це 100 тис. грн., за які були куплені яблука, тож фінансовий результат компанії складає 50 тис. грн. «Уявіть, що бізнес зупинився, і на цьому етапі формуємо баланс. Чистий прибуток, тобто наші 50 тис грн., переноситься в пасиви, в четвертий розділ. Тому що чистий прибуток – це власний капітал компанії», – говорить Олександра Томашевська про бухоблік для фахівців.
Навіщо баланс власнику компанії?
Власнику компанії інформації у балансі достатньо, щоб зрозуміти, що відбувається з бізнесом. Якщо уявити, що в яблука вклали не 100 тис. грн, а 10 млн грн., однак компанія не може розрахуватися за поставку, оскільки вони не продані. Цю інформацію потрібно вказати в шостому розділі (третій розділ пасивів), і це означатиме, що у компанії є зобов’язання заплатити за яблука і всі кошти – в товарі. Значить, компанія ледве зводить кінці з кінцями. Власнику потрібно подумати про те, навіщо компанія придбала таку кількість продукції і куди її продати, щоб вийти в нуль і погасити борги. Повна інформація дає можливість приймати рішення.
Суспільство
Нові рейси до Карпат
- поїзд № 33/34 Кривий Ріг — Ясіня: це нове додатково сполучення між Кривим Рогом, Львовом та популярними туристичними напрямками в Карпатах;
- поїзд № 61/62 Дніпро — Рахів (через день): нове сполучення для людей, які подорожують із Придніпров’я до Львова та Карпат;
- поїзд № 83/84 Київ — Солотвино (через день): на цьому напрямку збільшать кількість квитків на 50%;
- поїзд № 125/126-129/130 Полтава, Кременчук — Ужгород (через день): рейс поєднає Полтавщину зі Славськом та Закарпаттям.
- поїзд № 85/86 Запоріжжя — Львів — Рахів: маршрут продовжили до станції Рахів.
- поїзд № 145/146 Харків — Чернівці (через день): це сполучення дозволить жителям Слобожанщини дістатися Буковини.
Потяги до Харкова
Покращення маршрутів
Скорочення рейсів
- Поїзд №13/14 Київ — Солотвино на 1 годину 9 хвилин;
- Поїзд №55/56 Київ — Рахів на 57 хвилин з Києва до Рахова;
- Поїзд №45/46 Ужгород — Харків на 51 хвилин із Ужгородадо Харкова;
- Поїзд №39/40 Запоріжжя — Солотвино на 45 хвилин із Запоріжжя до Солотвина та на 42 хвилин із Солотвина до Запоріжжя;
- Поїзд № 3/4 Запоріжжя — Ужгород на 41 хвилин із Ужгорода до Запоріжжя.
Коментарі
Суспільство
- Запорізької;
- Дніпропетровської;
- Донецької;
- Сумської;
- Херсонської.
Підтримка ВПО на Київщині
Коментарі
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Коментарі