Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Оголосили лауреатів Шевченківської премії-2023

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Комітет з національної премії України імені Тараса Шевченка оголосив цьогорічних переможців.

Свою заяву Комітет опублікував на сайті Шевченківської премії.

«Комітет, керуючись відповідним порядком, 15 лютого 2023 року провів засідання та голосування, що визначило переможців», — йдеться у заяві.

За даними комітету голосування проходило у номінаціях:

  • література,
  • публіцистика, журналістика,
  • літературознавство і мистецтвознавство;
  • музичне мистецтво;
  • кіномистецтво.

У двох номінаціях (театральне мистецтво та візуальні мистецтва) переможців не оголосили.

За результатами конкурсу Комітет вчасно підготував і вніс Президентові України подання про присудження Національної премії та проєкт відповідного Указу Президента України.

Читайте також: «Відкривайте, Карпати приїхали». Як об’єднати локальних виробників? Досвід крафтової мануфактури To Ta Torba

Переможцями цьогорічної премії стали:

  • Калитко Катерина, поетеса – за книгу поезій «Орден мовчальниць»;
  • Компаніченко Тарас, Бережнюк Максим, Данилейко Северин, Крисько Ярослав, Охрімчук Сергій, виконавці гурту «Хорея Козацька» – за аудіоальбом «Пісні Української революції»;
  • Назаренко Михайло, літературознавець – за книгу «Крім Кобзаря. Антологія української літератури. 1792-1883» у двох частинах;
  • Портников Віталій, журналіст – за публіцистичні статті та виступи останніх років;
  • Цілик Ірина, режисерка – за документальний фільм «Земля блакитна, ніби апельсин».

У Комітеті відзначили, що у кожній номінації додадуть до премії премію «За внесок у перемогу» та оголосять усіх переможців 22 травня.

Про премію

Шевченківська премія – найвища творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва в Україні. Премію вручають із 1961 року до дня народження Тараса Шевченка, який відзначають 9 березня. Традиційно вручається в семи номінаціях: література, музичне мистецтво, театральне мистецтво, кіномистецтво, візуальне мистецтво, публіцистика та журналістика, літературознавство та мистецтвознавство.

Нагадаємо, номінантів на Шевченківську премію 2023 оголосили у січні 2023 року.

Фото: facebook.com/knpu.gov.

Суспільство

У Бучі за грантові кошти створюють відділення комплексної реабілітації

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У Бучі до кінця 2023 року запустити роботу відділення комплексної реабілітації за грантовою програмою ЄС.

Про це повідомили у Бучанській міській раді.

Зазначається, що цей проєкт громади став одним із переможців конкурсу Грантової програми ЄС в рамках проєкту «Мери за зростання». Вона спрямована на відновлення та підтримку місцевих економік, що постраждали від російської агресії проти України.

Нове відділення комплексної реабілітації створять на базі комунального некомерційного підприємства «Бучанський консультативно-діагностистичний центр».

Перед відкриттям громада пройде кілька етапів. Відповідно до 6-місячного плану, у Бучі підготують фахівців, розроблять кошторис і підпишуть ґрантову угоду на фінансування проекту.

Читайте такожОлександра Екстер? Хіба це не російська художниця? Час дізнатися більше про амазонку українського авангарду (ТЕСТ)

Наголошується, що вже до кінця року населення Бучанської громади зможе отримувати більш широкий перелік реабілітаційних послуг.

Нагадаємо, у Дніпрі відкрили реабілітаційний центр Recovery для поранених військових.

Також у Чернівцях відкрили підрозділ реабілітації для військових.

Окрім того, на Рівненщині відкрили перший в Україні Центр спінальної травми.

Фото: facebook.com/bucharada.gov.ua.

Читати далі

Суспільство

Українські військові завершили навчання на ЗРК Patriot – Пентагон

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

65 українських військових, які проходили навчання на зенітних ракетних системах Patriot у США, повернулися до Європи.

Про це заявив прессекретар Пентагону Пет Райдер під час брифінгу.

Українські бійці проходили навчання на базі Форт-Сіллі у штаті Оклахома.

«Цього тижня 65 українських військовослужбовців ППО пройшли підготовку на системах Patriot у Форт-Сілл, Оклахома, і тепер повернулися до Європи», – сказав Пет Райдер.

Він додав, що після навчань ці військові пройдуть додаткові навчання у Європі на системах Patriot, які надали Сполучені Штати, Німеччина та Нідерланди.

Читайте такожВулиці Ратушного, Чикаленка та Махова. Не знаєте, хто це? Час познайомитися із проєктом «Стріткод»

Загалом понад 7000 українських військовослужбовців пройшли підготовку у США з початку повномасштабного російського вторгнення.

Райдер також повідомив, що наприкінці цього місяця в Німеччині пройдуть загальновійськову підготовку понад 4 тисячі українських військових, зокрема дві бригади — одна оснащена бойовими машинами Bradley, а друга — машинами Stryker.

«Зараз триває додаткова загальновійськова підготовка на полігонах «Графенвер» і «Гогенфельс» у Німеччині за участю двох мотопіхотних батальйонів чисельністю 1200 військовослужбовців Збройних сил України», – сказав Райдер.

Про Patriot

Комплекси Patriot уперше були розгорнуті армією США в середині 1980-х. Patriot модернізується та перебуває на озброєнні понад 10 країн, зокрема США, Ізраїлю, Німеччини, Іспанії. Його роль – захищати від повітряних та ракетних загроз у складі інтегрованої системи ППО. Залежно від модифікації цей комплекс ППО здатний прикривати радіус 100 км, а балістичні ракети – збивати в зоні 15-20 км. Максимальна висота – 20+ км, швидкість – 5000 км/год.

Нагадаємо, польський міністр оборони Маріуш Блащак в інтерв’ю виданню LA RAZÓN повідомив. що Україна отримала перші системи протиповітряної оборони Patriot. Згодом цю заяву спростували.

Також з’явилися фото навчань українських зенітників на ЗРК Patriot у Німеччині.

Фото: CNN.

Читати далі

Суспільство

На Рівненщині майстер виготовляє прилади нічного бачення для автомобілів ЗСУ (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

 На Рівненщині радіомеханік Віктор Стасюк виготовляє прилади нічного бачення для автомобілів ЗСУ.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці Рівненської обласної військової адміністрації.

Перші 10 виробів вже передали на фронт. Їх випробували наші військові.

Майстер допомагає українським захисникам із 2014 року. Після повномасштабного вторгнення включився у процес допомоги ще активніше. Чоловік виготовляв павербанки з використаних електронних сигарет, з акумуляторів від ноутбуків, майстрував буржуйки, робив ліхтарі.

А коли дізнався, що захисники потребують прилади нічного бачення, взявся за них.

Дивіться відеоДружина військового шиє спорядження для захисників

Використовує для цього автомобільні монітори, аналогові камери, акумуляторні батареї та інші комплектуючі. І його вироби пройшли випробування.

«Хлопці на передовій їздять на завдання і в темну пору доби. Це доволі складно. Адже увімкнути фари, щоб освітити дорогу, не можуть, – небезпечно, бо їх помітять здалеку. Тому потрібен інший спосіб. А ось прилад нічного бачення дозволяє їхати в темряві. Звичайно, не на великій швидкості, але дорогу при цьому видно», -— пояснює Віктор Стасюк.

Читайте такожНе «село», а простір для можливостей. Як змінити громаду своїми руками? Три приклади з Бобрицької ТГ на Черкащині

Військовим розробка сподобалася. Ті, хто спробував прилад в роботі, просять ще. Тож майстер працює над новою партією.

Нагадаємо, на Прикарпатті коваль виготовив дзвони із гільз самохідної артустановки «Піон».

Окрім того, волонтери виготовляють меблі з ящиків від снарядів.

Фото: facebook.com/AFUkraine.

Читати далі

Шопочитати

Суспільство2 дні тому

Майбутнє пам’яток – у приватних руках. Хто рятує культурну спадщину України? Історія ініціативи «Спадщина.UA»

Що робити з культурними пам’ятками, які опинилися за крок до руйнування? Як зберегти історичну спадщину,...

Суспільство4 дні тому

«Зруйнуйте комунізм». Як уникнути помилок радянського минулого під час відбудови? Пояснює архітектор

Після перемоги на Україну чекає масштабна відбудова: окремих будинків, мікрорайонів, міст і навіть областей. Однак...

Суспільство7 днів тому

Жінкам від жінок. Хто шукає берці 35-го розміру для наших захисниць? Проєкт «Землячки» та його засновниця Ксенія Драганюк

Хто допомагає українським жінкам на передовій? Українські жінки в тилу! Громадська організація «Землячки» забезпечує наших...

Суспільство1 тиждень тому

Як створити рекламу, яку любитимуть? Кейс агенції Bickerstaff.369, яка перейменувала «Галичину» на «Донбас» і «Крим»

Минулого літа український бренд «Галичина» запустив креативну кампанію, перейменувавши свою продукцію на честь історичних регіонів...