

Суспільство
Оголосили номінантів на Шевченківську премію 2023
Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка оголосив список номінантів 2023 року.
Серед списку претендентів такі твори:
Література
- Авербух Олександр. Книга поезій «Жидівський король».
- Калитко Катерина. Книга поезій «Орден мовчальниць».
- Чередник Артем (Артем Чех). Роман «Хто ти такий?».
Літературознавство і мистецтвознавство
- Жадько Віктор. Книги «Коли б то Бог дав мені притулитися до університету», «У всякого своя доля».
- Назаренко Михайло. Книга «Крім Кобзаря. Антологія української літератури. 1792-1883» у двох частинах.
- Тарнашинська Людмила. Книга «Українське шістдесятництво: профілі на тлі покоління. Історико-літературний та поетикальний аспекти».
Публіцистика, журналістика
- Дубчак Ольга. Книги «Чути українською», «Бачити українською».
- Казарін Павло. Книга «Дикий Захід Східної Європи».
- Логвиненко Богдан (автор ідеї), Носок Микола (режисер), Пілюгіна Карина (продюсерка). Документальний серіал «Деокупація».
- Портников Віталій. Публіцистика 2017-2022 років.
Музичне мистецтво
- Гурт «Хорея Козацька». Аудіоальбом «Пісні Української революції».
- Петриченко Євген (композитор), Пліш Богдан (головний диригент Ансамблю класичної музики імені Бориса Лятошинського), Кононенко Ольга (генеральна директорка Державної організації «Національний будинок органної та камерної музики України», виконавча продюсерка). Музичний альбом-диптих «Коляда-триб’ют».
Візуальні мистецтва
- Кравець Віталій. Серія робіт «Анатомія Безхребетних».
Кіномистецтво
- Горбач Марина. Повнометражний ігровий фільм «Клондайк».
- Зінченко Олександр, Лисенко Сергій. Документальний серіал «Колапс. Як українці зруйнували імперію зла».
- Цілик Ірина. Фільм «Земля блакитна, ніби апельсин».
Театральне мистецтво
- Гнатковський Олексій. Комедія Вільяма Шекспіра «12 ніч, або Що собі хочете» Івано-Франківського національного академічного драматичного театру імені Івана Франка.
- Захоженко Дмитро (режисер), Хорошко Олексій (сценограф), Антоняк Марія (художниця по костюмах), Цимбаліст Оксана, Сидорко Василь (актори). Вистава «Філоктет. Античний рейв» за п’єсами Софокла та Гайнера Мюллера Львівського академічного драматичного театру імені Лесі Українки.
Про премію
Шевченківська премія – найвища творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва в Україні. Премію вручають із 1961 року до дня народження Тараса Шевченка, який відзначають 9 березня.
Вручається в семи номінаціях: література, музичне мистецтво, театральне мистецтво, кіномистецтво, візуальне мистецтво, публіцистика та журналістика, літературознавство та мистецтвознавство.
Читайте також: Безкоштовна психологічна допомога для українців: 10 перевірених сервісів та платформ
Лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка 2023 року традиційно мають оголосити в день народження Шевченка.
Нагадаємо, українські продюсери отримали нагороду Європейської кіноакадемії.
Також Європарламент вручив премію Сахарова українському народу.
Фото: facebook.com/knpu.gov.
Суспільство

15 березня медіа позитивних новин ШоТам випустило друге відео нового подкаст-шоу «ХУХ». Співзасновник ШоТам Артем Іпатов обговорює з гостями дійсно добрі новини, що сталися за тиждень в Україні.
Цього разу у нас в гостях стендап-комік «Підпільного», креативний продюсер і батько бігля Юра Коломієць. У випуску — філософські роздуми про вимушений оптимізм і водійок таксі, а також дуже багато добрих новин тижня про військо, культуру та український бізнес. Буде ще трошки реперського амплуа Юри та історій, як він був рятівником Малібу. Ну, а Артем нарешті зʼявиться в кадрі з собакою!
Дивіться, слухайте й донатьте — всі актуальні збори є в описі до відео та на QR-кодах у випуску.
Читайте також: «Підпільний Стендап» запустив нове шоу про книжки: першим гостем став Макс Кідрук
Фото: ШоТам
Суспільство

Ірландський актор Джек Глісон зачитав щоденник Єгора Кравцова з Маріуполя. Глісон зробив це на відкритті документального проєкту в Лондоні під назвою «Щоденники війни: непочуті голоси українських дітей».
Про це повідомили в UNITED24.
Проєкт розкриває історії дітей і підлітків, що пережили російські обстріли, окупацію чи були вимушені покинути власні домівки. Ініціаторкою стала Христина Храновська. Вона займається соціальними та культурними проєктами для дітей упродовж 15 років.
Джек Глісон зачитав уривок щоденника маріупольця Єгоpa Кравцова, який разом із мамою та сестрою пережив окупацію рідного міста.
Читайте також: Американська акторка Віра Ферміґа заспівала «Червону руту» на концерті в Нью-Йорку (ВІДЕО)
Зірка «Гри престолів», ірландський актор Джек Глісон, зачитав щоденник Єгора Кравцова з Маріуполя на відкритті документального проєкту «Щоденники війни: непочуті голоси українських дітей» у Лондоні. Виставка розповідає історії дітей, які стали свідками війни в Україні: пережили обстріли, окупацію чи змушені були покинути свої домівки. Ініціаторка проєкту ― Христина Храновська. _________ Game of Thrones star and Irish actor, Jack Gleeson, read out the diary of Yehor Kravtsov from Mariupol at the opening of the documentary project War Diaries: Unheard Voices of Ukrainian Children in London. The exhibition tells the stories of children and teenagers who witnessed the war in Ukraine, were forced to leave their homes, survived occupation, or endured shelling. The project's initiator and founder is Khrystyna Khranovska.
Опубліковано United24 Пʼятниця, 14 березня 2025 р.
«Щодня очі українських дітей бачать та проживають жахи війни, щось записують, щось проявляють на малюнках, а щось просто тримають в собі. На виставці представлені 14 історій, які дають можливість відвідувачам ознайомитися з досвідом війни в Україні очима дітей, без метафор»‚ — написали організатори проєкту.
Нагадаємо, що Starbucks випустив дизайнерські чашки від художника українського походження (ФОТО).
Фото обкладинки: Діана Андруник
Суспільство

Український бренд натуральної косметики Mr.SCRUBBER разом із 15-ю бригадою артрозвідки «Чорний ліс» випустили лінійку доглядових засобів. Половину від прибутку переказуватимуть на потреби військових бригади.
Про це повідомили ініціатори проєкту.
15-та окрема бригада артилерійської розвідки «Чорний ліс» — це формування артилерійських військ у складі Сухопутних військ ЗСУ.
До нової серії увійшли три косметичні засоби:
- концентрований шампунь для волосся й тіла;
- одеколон після душу та гоління;
- живильний крем для обличчя й тіла.
Читайте також: Астронавт NASA під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО)

Військові «Чорного лісу» зазначають, що кожна гривня з цієї співпраці допоможе забезпечити бійців необхідними ресурсами для ефективного виконання завдань.
Ініціатори проєкту також вирішили відзначити тих, хто долучиться до допомоги. У деякі набори додадуть ексклюзивні предмети від «Чорного лісу», а саме шеврони та коїни.
Нагадаємо, що Etnodim та «Хартія» випустили благодійні вишиті сорочки (ФОТО).
Фото: Mr.SCRUBBER та «Чорний ліс»