Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Об’єднуй локально, дій глобально. Як метаспільноти розвивають культуру

Партнерський матеріал

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Культурні менеджери стикаються з одними й тими ж проблемами: як допомогти своїми проєктами суспільству, як об’єднатись з містянами та партнерами. Розв’язання цих проблем — це спільнодія держави, партнерської мережі та волонтерства. Так формується концепція «метаспільноти». 

Метаспільнота — це об’єднання, що складається з самостійних культурно-менеджерських підрозділів. Важливим елементом їхньої взаємодії є партнерство на локальному і глобальному рівнях. Часто люди ведуть проєкти інтуїтивно, кілька разів на рік зустрічаючись на великих конференціях, але цього замало для підтримання стабільної партнерської екосистеми. 

Команда proto produkciia.

Партнерство у культурі дає більше результатів і можливостей. Партнери можуть поділитися експертністю, допомогти з новими ідеями й векторами розвитку, а також побудувати велике коло зв’язків. На прикладі трьох міст розповідаємо, як навколо культурних проєктів збирається спільнота, як партнерства масштабують діяльність організацій та формують метаспільноту.

Організації, які змінюють ідентичність міст 

proto produkciia, Івано-Франківськ

Агенція proto produkciia з Івано-Франківська була заснована у 2017 році під назвою «ІНШІ». Сьогодні команда працює у двох містах і втілює сміливі мистецькі та освітні ідеї.

Ольга Дятел
Ольга Дятел

Продюсерка культурних та освітніх подій, засновниця агенції proto produkciia

З моменту появи «ІНШІ» ідентифікувала себе як подієва агенція. Ми хотіли поділитись підходом в організації подій, у центрі якого є не тільки знання, але й людина: як вона себе почуває, наскільки простір та умови сприяють навчальному процесу. Це була стартова точка. Потім ми захотіли привозити в місто музичні гурти та стали організаторами концертів, кілька разів зробили всеукраїнські тури, почали займатися музичною екосистемою. Перший великий концерт зробили з гуртом Карна у рамках форуму UkraineLab. На цей концерт зібралося близько 800 людей.

Далі почали займатися візуальним напрямом мистецтва. Так утворилася «Асортиментна кімната» як громадська організація та мультифункціональний простір, який найчастіше використовується як галерея. 

Альона Каравай
Альона Каравай

Кризова менеджерка й тренерка

Галерея отримала свою назву на заводі «Промприлад». У минулому асортиментні кімнати слугували для репрезентації того, що вироблялось на заводі – тобто, для демонстрації кінцевого продукту. За аналогією з цією традицією Асортиментна кімната стала простором, в якому демонструється поточний «асортимент» сучасного візуального мистецтва – як на рівні «продуктів», так і на рівні ідей та сенсів, які виробляються в місті та навколо нього.

Ольга Дятел
Ольга Дятел

Продюсерка культурних та освітніх подій, засновниця агенції proto produkciia

Сьогодні proto produkciia — це мистецький перформативний, музичний та візуальний продакшн. Також агенція займається онлайн-школами, фасилітацією мистецьких спільнот, онлайн-форумами та логістикою подій.

Що агенція хоче змінити в Івано-Франківську? Звичайно, є контекст міста, але ми більше відчуваємо себе українським гравцем, який хоче масштабувати український освітній культурний продукт і презентувати його за кордоном. Нам більше імпонує підхід дослідження та взаємного обміну з локальними спільнотами. Команда не каже комусь, як має бути. У нас є жива зацікавленість людьми та бажання додавати різноманіття.

Модуль, Дніпро

Митцівня «Модуль» займається розвитком аудіовізуального мистецтва та андерграундної культури у Дніпрі та за його межами. На базі Модуля наразі існує дві студії звукозапису, музичний лейбл Dnipropop, саунд-лабораторія, концертний майданчик/нічний клуб, школа діджеїнгу, студія із відеопродакшну і магазин вінілових платівок. 

Євген Гончаров
Євген Гончаров

Співзасновник клубу «Модуль»

Я починав організовувати драм-н-бейс вечірки ще у далекому 2005-му році. Через 5 років ми з друзями та однодумцями створили музичну спільноту Abstract beats community, мета якої була — популяризація абстрактної та глибокої музики. Так ми запустили серію вечірок, які поєднували у собі музику та візуальне мистецтво, робили виставки сучасних художників, вуличних артистів, ілюстраторів. Ми почали привозити закордонних гостей, тож вечірки ставали все масовішими, траплялися навіть солд-аути. 

Приблизно у той час я познайомився з Микитою Козачинським, який трохи згодом став моїм партнером у заснуванні митцівні. Ідея заснування свого майданчика виникла у 2013-му році, але одразу за нею сталася Революція Гідності та почалася війна. Було не до вечірок, але декілька ми все ж провели. Їхньою метою був збір коштів на допомогу для армії, лікування військових та інші потреби. 

До ідеї відкриття свого простору ми з Микитою повернулися навесні 2016-го року і почали пошук локації. Локація знайшлась у дворику старого Палацу Культури Міністерства Внутрішніх Справ. Це була міліцейська друкарня, де вироблялися посвідчення, повістки, орієнтування, але вже 10 років вона була закинута. Великою проблемою для нас стала відсутність грошей, тож я продав свій автомобіль, він набрався боргів серед друзів, і ми почали ремонт. За 4 місяці ми відкрилися у ніч на Хелловін живим концертом гурту Хамерман Знищує Віруси.   

Дніпро довгий час був закритим містом, у якому розроблялися секретні технології для космічної та військової галузі СРСР. Навіть після відкриття міста менталітет замкнутості залишився у наших містян. Другою великою проблемою є масштабний відтік молоді до столиці та Європи. Нашою працею ми намагаємося змінити ці фактори. Хочемо показати, що є сучасна електронна музика, є якісні виконавці в альтернативних стилях, і вони точно не гірші за тих, до яких люди звикли. Ми бачимо зміни, і це надихає працювати нас й далі. 

Культурна агенція Ɐ, Харків

Культурна Агенція Ɐ — це громадська організація, що використовує соціокультурні події як інструмент впровадження змін в суспільстві.

Аліна Ханбабаєва
Аліна Ханбабаєва

Співзасновниця Культурної агенції Ɐ

Наша організація офіційно існує чотири роки, але працювати ми почали як ініціативна група ще у 2013-му, коли планували наш перший фестиваль — «День Музики у Харкові» — частину міжнародного фестивалю Fete de la musique. Щороку 21 червня ми робимо великий музичний фестиваль у середмісті Харкова, що збирає понад 200 музикантів та понад 20 тисяч глядачів. Протягом 6 років ми були основними організаторами цієї події, а цього року запросили всіх охочих ставати співорганізаторами.

У 2014-му році почалися події на Майдані, а слідом війна. Ми не розуміли, наскільки безпечно та етично проводити велику вуличну подію, але вирішили ризикнути, і не помилилися. Отримали багато позитивних відгуків. Люди писали нам, що в цей день вони відчули, що в Харкові не буде ХНР. Тоді ми зрозуміли, що фестиваль, який об’єднує людей незалежно від їх світогляду, релігійних та політичних переконань — мабуть, єдиний доступний нам інструмент, що дозволяє робити внесок у збереження мирного життя в місті. 

Читайте також: В Африці проведуть віртуальний Український фестиваль: запрошують всіх долучатися

Потім організували «Фестиваль музики й Добра» — низку благодійних подій, де збирали допомогу для поранених військових та переселенців, які тікали з охоплених війною міст та осідали у Харкові. Один з таких концертів був у філармонії, куди можна було потрапити, сплативши на вході не грошима, а продуктами або засобами гігієни, які команда потім передала організації, що опікувалася потребами переселенців. Зібрали тоді мікроавтобус продуктів й трохи грошей, а ще зрозуміли, що такий формат привабив до філармонії нову аудиторію — 90% відвідувачів потрапили на концерт симфонічного оркестру вперше. Так ми зрозуміли, що культурні події — це дієвий інструмент привернення уваги до суспільних проблем та роботи з різними верствами населення. І на тривалий час це стало основним вектором нашої роботи.

Мабуть, найбільший проєкт організації — це міжнародний фестиваль соціальних інновацій та нової музики Plan B. Це фестиваль про пошук спільних рішень у сферах освіти, технологій, соціального підприємництва, волонтерства, екології, прав людини. Про те, як культура і мистецтво можуть впливати на суспільство, про культуру співіснування в спільному просторі, про розвиток спільнот. 

Команда фестивалю Plan B

Окрім конференції-нетворкінгу Plan B Day, ми організовуємо Plan B Night — серію концертів та вечірок провідних українських та європейських музикантів. Вдень люди знайомляться на конференції, а потім зустрічаються в неформальних обставинах в клубах і на концертах. У результаті цього спілкування часто з’являються нові проєкти. Ще одна важлива частина — Idea Boot Camp — це навчальна програма, де активісти перетворюють свої ідеї на проєкти під керівництвом менторів з 15 країн світу.

Команди та партнерства, засновані на спільних цінностях 

Ольга Дятел, proto produkciia, Івано-Франківськ

Повноцінна команда агенції proto produkciia почала формуватися два роки тому, і всі на старті були готові до динамічної роботи. Чи то організація тренінгів в різних містах області, чи то приймання міжнародного форуму, чи то процес виробництва опери, чи то супровід 100 онлайнових воркшопів — уся робота вимагає постійної включеності та енергії: 

Сьогодні нас — 10 людей, які працюють весь час. Дуже часто наші напрями роботи формуються з того, чого нам як людям та команді хочеться навчитися. Ми постійно шукаємо людей в команду, які готові витримувати динаміку та хочуть вчитися.  

В Івано-Франківську місцем зустрічі та синхронізації з іншими для нас став бар «ГОСТ». Це місце має чарівну властивість притягувати дуже різних людей. Там можна знайти перетин різних митців: від письменника Прохаська, до Буяка — художника примітивіста.

Читайте також: 30 років Незалежності: 30 найбільших успіхів та досягнень України

proto produkciia працює з горизонтальним підходом до створення спільнот. Ми із живою зацікавленістю працюємо у нових містах без бажання розповідати, що і кому потрібно робити. Ми досліджуємо, як люди живуть і що можна робити спільно. У нас багато точкових взаємодій з локальними партнерами. Хтось може годувати наших артистів, хтось стає партнерською організацією для всеукраїнського проєкту. 

Євген Гончаров, Модуль, Дніпро

Наша команда об’єднала саунд продюсерів, музикантів, прокатників звуку, фотографів, відеооператорів, урбаністів, культурних менеджерів, художників, волонтерів та просто небайдужих містян з метою покращення культурного середовища Дніпра. З перших днів відкриття «Модулю» до нас почали доєднуватися митці, які відчували потребу у реалізації свого творчого потенціалу. 

 Ми взаємодіємо з культурними інституціями, промо групами, мистецькими об’єднаннями, фестивалями та міською владою. Для когось ми надаємо майданчик для подій та допомагаємо із налагодженням трансляцій, комусь надаємо аудіоматеріали наших резидентів лейблу для їхніх проєктів. Опосередковано через наших резидентів, які гастролюють по всій країні, ми взаємодіємо з іншими концертними майданчиками, фестивалями та промо групами. 

Аліна Ханбабаєва, Культурна агенція Ɐ, Харків

Навколо проєктів агенції об’єднуються різні люди: громадські діячі, театрали, музиканти, освітяни, працівники медіа, волонтери. У більшості учасників є свої масштабні та важливі культурні, соціальні, медійні проєкти. Наша команда працює в різних містах: Харкові, Києві, Львові, Черкасах, Вашингтоні. До створення ініціатив в інших містах ми підключаємо локальних партнерів. Це така метаспільнота, яка перегруповується залежно від потреб того чи іншого проєкту.

Знаковим для нас стало знайомство із засновниками сербського фестивалю Exit — найбільшого музичного фестивалю у Східній Європі, які тривалий час були менторами нашої команди. Разом з ними ми започаткували фестиваль соціальних інновацій та нової музики Plan B. 

У нас багато локальних партнерів з різних сфер, і дуже часто це партнерство зароджується на Plan B, мета якого зокрема підсвічувати цікаві та актуальні проєкти та ініціативи. Є випадок, коли ідея перетворилася на великий фестиваль. 

Формування спільноти навколо проєктів. Традиції всередині спільноти

Ольга Дятел, proto produkciia, Івано-Франківськ

У перформативних, музичних або візуальних проєктах ми активно працюємо з мистецькою спільнотою. Спільнота людей, яка формується навколо навчальних проєктів — це люди, які проходять школи або беруть участь в міжнародних онлайн та офлайн форумах. Наша спільнота партнерів — люди та організації, з якими ми співпрацюємо роками в різних напрямах та проєктах. Це три спільноти, що формуються навколо нашої діяльності. Нашою сильною стороною є вміння змішувати ці спільноти та створювати зв’язки. Наприклад, окремі митці навчаються у школах фасилітації або фінансового менеджменту, а в команди збираються люди, які б інакше не зібрались. 

 Ми любимо піклуватися про спільноту партнерів, адже це завжди про взаємопосилення, обмін концентрованим досвідом та навичками. Саме для партнерів ми іноді організовуємо посиденьки на пляжі або «підвішуємо» коктейлі. Наприклад, у червні людина у Києві тиждень могла відсвяткувати наш ребрендинг, випивши коктейль в громадському ресторані Urban Space 500. Основні наші ритуали — наявність фізичного контакту або предмету. Ми любимо розсилати фізичні подарунки на Новий рік партнерам та людям, які часто беруть участь у наших школах. 

Зараз працюємо над інтеграцією в міжнародні спільноти. Спільно з Theodor Heusse Kolleg формуємо групу тренерів та фасилітаторів з більш ніж двадцяти країн. Завдяки програмі Prform Europe восени працюватимемо в групі з близько 1000 представників та представниць майданчиків в секторі перформативного мистецтва з усієї Європи. 

Євген Гончаров, Модуль, Дніпро

Спільнота навколо «Модуля» збиралася поступово і органічно. Хтось знав нас та допомагав з перших днів, хтось побачив інформацію в інтернеті та приєднався трохи згодом. Нам допомагають різні люди — архітектори, музиканти, айтішники, волонтери, студенти, дрібні бізнесмени. Хтось привіз якісь меблі з дачі, хтось приніс фарбу та пофарбував підлогу, хтось — апаратуру, а у когось була машина, і він допоміг із трансфером для артистів. За потреби ми звертаємося до необхідної нам інституції із пропозицією, а після отримання згоди починаємо реалізовувати проєкт. Усіх нас об’єднує розуміння, що ми живемо разом у цьому місті й в ньому багато проблем. Якщо не почати процес перетворень, місто таким і залишиться. 

У нашої спільноти існує традиція збиратися для спілкування та відпочинку. Ми регулярно проводимо барбекю-паті у подвір’ї «Модуля», куди приходять митці для нетворкінгу. Щовівторка ми граємо в футбол з командою митців, музикантів та культурних менеджерів. Це дуже згуртовує усіх нас. Ще маємо традицію влітку робити опенейр мініфестиваль «Електропікнік», який відбувається біля річки.

Зараз усі наші сили та час направленні на організацію масштабного аудіовізуального фестивалю Dnipropop on air, який відбудеться на Монастирському острові у закинутому міському зоопарку 10-11 вересня. Ми намагаємося підібрати оптимальний склад як дніпровських, так і українських музикантів та митців. Це покаже, що Дніпро має потужний та перспективний осередок культури та музики. 

Аліна Ханбабаєва, Культурна агенція Ɐ, PLAN B

Частина людей з нашої команди та спільноти приходили в наші проєкти волонтерити, а тепер ми працюємо разом. Бувало й так, що хтось долучався до проєкту, потім йшов на іншу роботу, але продовжує нам допомагати. Або навпаки — хтось з команди йде працювати в інший проєкт, і ми починаємо співпрацювати вже на цьому рівні. Наприклад, наша маркетингова команда зараз думає над тим, як працювати над комунікаціями та брендингом для соціальних інновацій.

Ми — «план б» один одного, адже можемо спитати поради, попросити про підтримку. Спільноти, об’єднані цінностями, бажанням змін і готовністю робити їх власноруч, підсилюють одна одну, роблять більш видимими та ефективними. Більшість людей, які працюють над створенням проєктів агенції, мають свої, тому найкращий спосіб бачитися — відвідувати події одне одного, підтримувати ресурсами, вкладати свій час, допомагаючи. 

Читайте також: «Хочемо, щоб нас почули». Як люди з інвалідністю стали професійними акторами

У цьому сезоні ми відкрили свій простір — Plan B Dvir, що працює як локація для івентів та офіс, який ми ділимо з різними партнерськими ініціативами. З розуміння, що нам бракує часу на спілкування часто навіть всередині команди, народився ще один наш проєкт — Community Party, який ми робимо в колаборації з онлайн-журналом про культуру «ЛЮК» та громадською ініціативою «Дім культури». Плануємо знайомити представників різних культурних, соціальних проєктів, відповідальний бізнес, налагоджувати міжсекторальні зв’язки й перетворити це на традицію для креативної спільноти у Харкові.

Ще одна ініціатива, яку ми втілюємо разом з Creative Management Camp — «Навзаєм». Цього року ми отримали підтримку від Українського Культурного Фонду на реалізацію нетворкінг-проєкту. Це онлайн-екосистема для вільного обміну знаннями. Ми хочемо допомагати людям з креативних індустрій знаходити наставників та єдинодумців та вчитися. Так можна ставати партнерами одне для одного. Ми віримо, що майбутнє за взаємовигідною співпрацею та вмінням вибудовувати зв’язки. 

Підтримай ШоТам

Суспільство

У Маріуполі ліцей автотранспорту отримав обладнання для навчання слюсарів

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Маріупольський професійний ліцей автотранспорту, який навчає майбутніх слюсарів-ремонтників, отримав спеціальне обладнання для практичних навичок.

Про це повідомив у фейсбуці Проєкт USAID.

До переліку обладнання входять ноутбуки, автомобільні підйомники, домкрати, набори ключів, гідравлічний прес, вулканізатор, установка для мийки деталей та інші інструменти, необхідні слюсарю для ремонту автомобілів.

Читайте такожДе купити взуття? Вісім стильних варіантів від українських брендів

Це обладнання допомагає покращити практичні навички слюсарів, які навчаються у ліцеї, сприяє підвищенню конкурентоспроможності молодих фахівців під час працевлаштування на підприємствах Маріуполя та Донецької області.

Такод база ліцею поповнилася новим комплексом для ремонту форсунок, а трохи раніше – вертикально-хонінгувальним верстатом та універсальним знімачем шківів. Це обладнання будуть використовувати під час практичних занять учнів за професією “Слюсар з ремонту колісних транспортних засобів”. Обладнання стане частиною матеріально-технічної бази Регіонального навчально-практичного центру слюсарного напрямку, що відкритий на базі ліцею.

Читайте такожТерикони Донбасу самозаймаються і вибухають: чому це екологічна біда для регіону? (ВІДЕО)

Сучасне обладнання дозволяє також підготувати кваліфікованих фахівців, зокрема з-поміж безробітних. З початку жовтня ліцей отримав замовлення від Маріупольського міського центру зайнятості на підготовку слюсарів-ремонтників за рахунок Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Зараз навчаються семеро людей.

Навчання організоване за дуальною формою здобуття освіти, яка орієнтована на реальні потреби роботодавця та поєднує отримання слухачами теоретичних знань з практикою на майбутньому робочому місці. За три місяці слухачі курсів отримають свідоцтво державного зразка про здобуття кваліфікації слюсаря-ремонтника. Усі, хто приходить навчатися за цією спеціальністю, гарантовано отримують роботу.

Нагадаємо, на Луганщині аграрний ліцей отримав новий трактор для студентів.

Усі фото: facebook.com/ERAUkraine.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

Британія передасть Україні ракетну зброю і військові кораблі

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Україна отримає від Великої Британії ракетне озброєння і військові кораблі.

Про це в інтерв’ю телеканалу Дом повідомив посол України у Великій Британії Вадим Пристайко.

За його словами, будуть побудовані військово-морські бази. За першими двома вже розпочато підготовчі роботи. Одна з них буде розташована на узбережжі Чорного моря, друга — Азовського.

“Це будуть спеціальні військово-морські захищені бази, де будуть розміщені війська, де буде жити персонал, їхні сім’ї. Все, що необхідно для того, щоб це були сучасні НАТОвського стандарту військово-морські бази”, — розповів Пристайко.

Будуть побудовані два військово-морські порти. Також Україна придбає у Великій Британії два протимінні кораблі. Передбачено будівництво кораблів меншого класу в Україні та в Британії.

Читайте також: Де купити взуття? Вісім стильних варіантів від українських брендів

“Спочатку їх побудують у Британії, потім технологію передадуть разом з виробництвом на українські верфі, що дасть змогу залучити наших робітників на місцях, дасть змогу підтримати місцевий і загальний бюджети. І побудовані кораблі увійдуть до складу наших Військово-морських сил”, — продовжив Пристайко.

Окрім того, Україна отримає ракетну зброю, яка дасть змогу посилити оборонні можливості у морі.

Нагадаємо, у Житомирі продемонстрували антидронові комплекси України.

Як ми повідомляли раніше, українська гвинтівка «Нічний хижак» вийшла на міжнародний ринок.

Головне фото: kanaldom.tv.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

Хоровий рекорд: 750 криворіжців заспівали «Хай живе вільна Україна»

Опубліковано

Підтримай ШоТам

У Кривому Розі понад 750 людей заспівали про Україну і встановили національний рекорд наймасовішого виконання пісні.

Про це пише 0564.ua.

Представники Національного проекту «Книга рекордів України» зафіксували в Кривому Розі масове виконання пісні «Хай живе вільна Україна».

Пісню виконали більш як 750 учасників творчих вокальних і хорових колективів Кривого Рогу та інших міст Дніпропетровської, Київської, Кіровоградської, Полтавської областей.

Встановлення рекорду України відбулося в рамках IV Всеукраїнського фестивалю козацької пісні. Щодо пісні «Хай живе вільна Україна», її автор —  Микола Шапошник, аранжував Петро Андрійчук. 

Читайте такожСеред клієнтів – NASA та НАТО. Як український IT-вець продає сокири по всьому світу

2016-го ЮНЕСКО визнала козацькі пісні Дніпропетровщини нематеріальним культурним надбанням людства. Цьому передувала тривала копітка робота краєзнавців, музикантів та науковців краю під керівництвом Олександра Вілкула та Євгена Удода.

Інше відео рекорду можна переглянути за посиланням.

Нагадаємо, львівська крамничка гітар стала рекордсменкою: працює понад 100 років.

Усі фото: 0564.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі