Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Об’єднали світових митців, авіакомпанію та міжнародних донорів. У Бучі відновили школу мистецтв: покрокова історія реновації

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Їм вдалося згуртувати навколо себе світових митців, провідну німецьку авіакомпанію та міжнародних благодійників. А все для того, щоб відновити школу мистецтв, яка постраждала під час окупації Бучі.

Сьогодні реновація будівлі практично завершена: благодійники оновили фасад, замінити вікна та двері, оновили комунікації та закупили нові музичні інструменти. На все знадобилося трохи більше року та близько 10 мільйонів гривень інвестицій. Як відбудовували школу мистецтв, про руйнування якої дізнався весь світ – у матеріалі ШоТам.

Дмитро Чейчук

заступник міського голови Бучі 

Місто оговтується від окупації, але викликів ще вистачає

Насамперед варто сказати, що Буча поступово оговтується після страшних подій минулого року. Процес відбудови динамічний, але тривалий. Тобто не є статичним – ми постійно щось робимо, виконуємо якусь роботу, відновлюємо нові об’єкти.

Після деокупації пріоритетним завданням для міськради стало відновлення інфраструктури та надання соціально важливих послуг. Це і водопостачання, і електроенергія,  і налагодження водовідведення, і забезпечення доступу до медичної допомоги тощо. Тобто ми прагнули зробити все можливе, аби люди могли якомога швидше повернутися додому. Це було першочерговим викликом. 

Другий виклик – демонтаж будівель, які постраждали внаслідок збройної агресії та зазнали критичних руйнувань. А отже, були небезпечними для містян. Ми всі знаємо, що деякі люди готові повертатися на зруйновані об’єкти ледь не одразу після деокупації. Але чи це безпечно? Питання риторичне. Тому для нас було вкрай важливо зачистити ці території й унеможливити будь-які ризики.

А далі ми взялися за підготовку до опалювального сезону. Зокрема сфокусувалися на відновленні вікон і дверей, аби зменшити тепловтрати. Згодом – відновлення міських котелень. Звісно, окремі виклики з’явилися під час блекаутів, адже місто мало забезпечити джерела живлення, щоб люди мали доступ до води. Тобто паралельно із відбудовою в широкому сенсі цього слова ми постійно вирішуємо ще й якісь короткотермінові питання.

Бучанська міська рада
Після деокупації Бучі минув вже рік, проте місто й досі оговтується від свавілля та жорстокості російських окупантів. Фото: ШоТам.

Кожен донор має власні умови, тож головне – діалог

Насправді у контексті відбудови Буча має прекрасний досвід співпраці з міжнародними організаціями. Хтось із них обирає конкретні напрями, хтось допомагає нам із відновленням комплексно. Натомість міська рада звертається до всіх можливих фондів, організацій та донорів, які можуть зацікавитися участю у відбудові нашого міста. 

І це не «сліпа» розсилка листів. Скажімо, якщо ми знаємо, що певна організація спеціалізується на відновленні критичної інфраструктури, то приходимо до неї із відповідним запитом. Так само, наприклад, і з ЮНІСЕФ: у цьому випадку звертаємося із конкретним запитом про допомогу з відбудовою навчальних закладів чи укриттів у школах і дитсадках. 

Кожен донор має власні критерії та умови співпраці, тому кожен випадок – це предмет діалогу. Певна кількість благодійників заходить на правах єдиного донора, який бере на себе повну відбудову конкретного об’єкта. А хтось заходить і каже: «У нас є такий напрямок діяльності, ми готові взяти участь у відновленні міста, спрямуйте нас». І ми розглядаємо абсолютно всі варіанти. Тобто для нас прийнятно і долучити донора до вже розпочатих проєктів, і віддати йому проєкт «під ключ». Головне – це результат.

Заступник міського голови Бучі
Заступник міського голови Бучі Дмитро Чейчук переконаний: громади мають приймати пропозиції від усіх донорів, навіть якщо вони прагнуть долучитися до вже активних проєктів. Адже не всі організації можуть взятися за самостійне відновлення цілих об’єктів. Фото: ШоТам.

Відбудова школи мистецтв – приклад ефективної співпраці

Один із яскравих прикладів відновлення «під ключ» – це Бучанська школа мистецтв імені Левка Ревуцького. Міжнародна організація зайшла конкретно на цей об’єкт, самостійно визначила обсяг роботи та обрала підрядні організації. І доволі серйозно взялася за реалізацію проєкту. Я вважаю цей кейс чудовим прикладом співпраці місцевої влади та благодійників. Адже за контроль і координацію відповідала міська рада, а результат забезпечили донори. Це доводить, що подібна колаборація працює доволі ефективно.

А ще вкотре демонструє, що головне в нашій справі – комунікація. Тому колегам із інших деокупованих громад раджу брати участь у всіх можливих заходах від міжнародних організацій, постійно контактувати з ними та бути на зв’язку із фондами, які продемонстрували зацікавленість вашою громадою. Це підтверджує досвід не лише Бучі, а й багатьох інших громад, які вже залучили донорів до відбудови. Тож комунікуйте, спілкуйтесь і відновлюйтесь

Прапор України

Любов Матерева

директорка Бучанської дитячої школи мистецтв імені Левка Ревуцького

Після деокупації вирушила до нашої школи

Упродовж усієї окупації та боїв за Київщину я була на зв’язку зі своїми колегами. Телефонувала, писала, знала, хто та де перебуває. Але після звільнення міста приїхати сюди змогла не одразу. Я бачила, що тут відбувалося – танки, жертви та насилля. Тож чекала знайомих, які б відвезли мене автівкою з Ворзеля до нашої школи.

Коли приїхала, побачила розбиті вікна, обстріляний фасад та зруйновані комунікації. Я просто дивилася на будівлю школи, але не могла навіть зайти туди: окупанти могли залишити щось під час відступу. Тож довелося чекати фахівців із розмінування.

Звісно, це відбулося не швидко, але вже десь через тиждень прийшла наша черга й будівлю обстежили. На щастя, вибухових пристроїв там не було, та й самі окупанти, схоже, не заходили в школу. Адже всередині так само висів синьо-жовтий прапор. Крім того, у нашу концертну залу влучив російський снаряд, але дивом всі музичні інструменти вціліли.

Опинившись в будівлі, оглянувши всі пошкодження, ми не розуміли, що робити далі. Так, пережити окупацію – це величезний стрес. Та водночас ми мали відповідальність перед батьками, викладачами та учнями. Утім через бойові дії діти та викладачі опинилися в різних місцях. Тому було вирішено зупинити діяльність школи до кінця навчального року. 

Директорка бучанської школи мистецтв
Директорка школи мистецтв Любов Матерева зустріла повномасштабну війну у Ворзелі. Майже одразу після деокупації жінка поїхала в Бучу: аби перевірити, в якому стані школа. Фото: ШоТам.

Першими благодійниками стали митці зі світовими іменами

А далі в нас було лише одне завдання – відновити нашу школу мистецтв. Ми виклали світлини із пошкодженнями на сторінки закладу в соціальних мережах, і, здається, що благодійники самі нас знайшли. Вже 18 червня 2022 року в Німеччині у Мюнхенській філармонії відбувся благодійний концерт за участю відомих німецьких та українських митців, під час якого зібрали першу суму на відбудову та реновацію нашої школи. Тож нашими першими благодійниками стали саме музиканти, і це, як на мене, дуже символічно. А невдовзі німецький національний перевізник виділив відсоток від кожного квитка на нашу відбудову.

Ці перші внески заохотили і нас, і керівництво громади шукати кошти для повної реновації навчального закладу. І нам пощастило: після розголосу в Мюнхені на міськраду вийшов благодійний фонд BGV CHARITY FUND. Тоді відділ культури міської ради підписав з BGV меморандум про співпрацю та партнерство, в межах якого ми почали планувати поетапне відновлення школи. До того ж фонд залучив до проєкту кількох німецьких донорів, зокрема організацію #WeAreAllUkrainians та Help alliance авіаперевізника Lufthansa.

Школа мистецтв у м. Буча на Київщині
Першими благодійниками, які передали кошти на відбудову школи, стали німецькі музиканти, які влаштували концерт у Мюнхенській філармонії. Фото: ШоТам.

Відбудова школи триває у кілька етапів

Загалом донори інвестували у відновлення нашої школи близько 10 мільйонів гривень, фактично зберігши ці кошти для місцевого бюджету. На першому етапі нам вдалося замінити вікна і водно-комунікаційні мережі. Чи була в цьому нагальна потреба? Безумовно. По нашій території їздили танки і бронетранспортери, які фактично «продавили» всю мережу. А отже, після деокупації труби виявилися пошкодженими.

Також у межах першого етапу для викладачів закупили 40 ноутбуків – аби освітяни могли забезпечити безперервне онлайн-навчання. І це не примха, а необхідність, оскільки багато дітей виїхали за кордон, та й повітряні тривоги лунали чи не щодня. 

Музичні інструменти
Попри обстріли та прямі влучання всі інструменти, що зберігалися в школі мистецтв, вціліли. Фото: ШоТам.

Крім того, заклад отримав 7 електронних фортепіано, 4 гітари, акордеон, 6 маленьких синтезаторів та віолончель. І, напевно, найголовніше – на початку 2023 року донори передали нам потужний генератор на 100 кВт для забезпечення роботи закладу.

Ще в школі повністю замінили систему електричного опалення. Тут варто розуміти, що будівлі вже понад 20 років, і ця система дійсно потребувала оновлення. Тож завдяки благодійникам у кожному класі з’явилися датчики, було встановлено щитову та налагоджено роботу так, аби команда закладу могла регулювати температуру в кожному кабінеті. І приємний бонус: під час першого етапу було реалізовано 100 стипендій на безкоштовне навчання для талановитих і обдарованих дітей.

Попереду – створення духового оркестру 

Вже на другому етапі нам зробили новий фасад у патріотичному стилі. Це вкрай важливо в наших реаліях – показати кожній дитині, що тут Україна. Однак на цьому роботи не обмежилися: благодійники прагнули забезпечити безбар’єрний доступ до всіх приміщень і зробити школу дійсно інклюзивною. Тож у закладі переобладнали вбиральню, встановили пандус, придбали крісло-підіймач, аби абсолютно всі діти могли з легкістю потрапляти на другий поверх.

Крісло-підйомник у бучанській школі мистецтв
Інклюзивність та безбар’єрний доступ до всіх кабінетів школи – пріоритет для благодійників, які взялися за відновлення навчального закладу. Фото: ШоТам.

Наразі ми очікуємо на третій етап відновлення – ближче до вересня. Він передбачає закупівлю музичних інструментів для духового оркестру. Це, скажу чесно, наша мрія. І у нас для неї вже є практично все: і викладачі, і бажання дітей. Хочемо створити оркестр, який після перемоги України виступить із концертом перед усім світом і доведе, що українці – незламні.

Вже маємо 250 нових заяв та готові до роботи

До повномасштабної війни у нашій школі навчалися понад 600 дітей. Однак після 24 лютого багато сімей виїхали. Хтось покинув навчання, а хтось, навпаки, продовжує відвідувати онлайн-заняття, навіть перебуваючи в Європі. Ба більше, наші діти не лише навчаються, а й виступають за кордоном, представляючи Україну на різних конкурсах. Здобувають золоті медалі, виборюють перші місця. 

Банер у школі мистецтв у Бучі
Учні школи мистецтв, які виїхали за кордон, продовжують займатися із викладачами онлайн, а також представляють Україну на міжнародних конкурсах. Фото: ШоТам.

Нині заклад відвідують 400 дітей. Але ми вже провели вступні іспити на новий навчальний рік і отримали майже 250 заяв. Крім того, практично щодня приходять батьки з дітками, які також хочуть до нас вступити. Тому в серпні плануємо проводити додаткові вступні іспити й творчі конкурси.
А тому в нас точно все вийде.

І я раджу іншим освітянам також вірити в світле майбутнє та нашу перемогу. Я не можу дати якоїсь універсальної поради щодо того, що і як варто робити, якщо ви опинилися в схожій ситуації. Але точно знаю: потрібно боротися. Боротися, перемагати, комунікувати й домовлятися про співпрацю.

Бучанська громада готова поділитися досвідом відбудови з іншими! Для цього зателефонуйте заступнику міського голови Дмитру Чейчуку: +38(068)328-39-05.

Суспільство

Укрзалізниця виготовила ще два медичних евакуаційних вагони для ЗСУ

Опубліковано

Укрзалізниця додала до свого парку ще два медичні евакуаційні вагони для потреб Медичних сил ЗСУ. Загалом їх кількість становить 66, і до кінця року планується збільшити цю кількість на ще 4 вагони.

Про це повідомляє Укрзалізниця.

Про ініціативу

Евакуація та перевезення поранених воїнів у спеціально обладнаних медичних вагонах показали свою ефективність. Насамперед, це швидкість та можливість надання повноцінної медичної допомоги (у т.ч. екстреної хірургічної та реанімаційної) під час ходу поїзда.

Читати також: Українські розробники створили бойовий колісний дрон CRAB (ВІДЕО)

Про потяги

Усі вагони оснащені апаратами штучної вентиляції легень, переливання крові, кардіомоніторами, аспіраторами та іншою медичною технікою. Завдяки живленню від генератора вони є повністю автономними.

“Дякуємо вагонобудівникам, локомотивним та евакуаційним бригадам Укрзалізниці, що спільно з медиками Командування Медичних сил Збройних Сил України самовіддано працюють задля порятунку поранених воїнів”, – повідомляє УЗ в своєму зверненні.

Нагашаємо, що українські хакери здійснили кібератаку на сервіси партії “єдина росія”.

Також ми повідомляли, що за рік існування кластеру Brave1 на ньому зареєстрували 1600 оборонних розробок.

Фото: УЗ

Читати далі

Суспільство

Українські дитячі книги потрапили до списку найкращих видань у Японії 

Опубліковано

У Японії було опубліковано список дитячих ілюстрованих книжок, відомий як “Ehon 50”, де були включені дві українські книги: “Куди і звідки” від Романи Романишина та Андрія Лесіва та “Жовтий метелик” Олександра Шатохіна.

Список з’явився на сайті японської Національної шкільної бібліотечної асоціації.

Про книгу “Жовтий метелик”

На веб-сайті видавництва “Видавництво Старого Лева” у примітці до книги “Жовтий метелик” Олександра Шатохіна зазначено, що це “тиха книжка”, яка розповідає про життя після війни, про страх і обмежені можливості у такій ситуації.

Уперше книжка вийшла у “Видавництві Старого Лева” у 2022 році. В Японії її надрукувало видавництво Kodansha LTD.

У 2023 році книжка увійшла до переліку 100 найкращих книжок-картинок зі всього світу.

Читати також: Цим їдальням було 50 років. Як у громаді на Волині реформували застарілу систему харчування в школах і садочках

Про книгу “Куди і звідки”

У 2020 році видання від творчої майстерні “Аґрафка” вийшло вперше у друк від видавництва “Старого Лева”. В Японії воно було опубліковане завдяки видавництву Bronze Publishing у перекладі Юкіко Хіромацу. Це видання розповідає про рух та подорожі не лише людей, а й тварин, рослин, вітру, води та планет. Загалом книгу переклали на 15 мов.

Також ми повідомляли, що Нацбанк випустив монету до роковин Чорнобильської трагедії.

Фото: книга “Куди і звідки”

Читати далі

Суспільство

У Києві вперше пройде фестиваль феміністичного кіно: що про нього відомо

Опубліковано

У травні в Києві відбудеться перший феміністичний кінофестиваль “Гаккебуш”, на якому будуть демонструватися фільми, створені жінками. Крім показів фільмів, у програмі передбачені зустрічі з авторськими стрічками та лекціями.

Про це повідомляється на сайті фестивалю.

Про фестиваль

Організатори зазначають, що мета фестивалю феміністичного кіно “Гаккебуш” – надихнути українських режисерок та операторок, що тільки розпочинають свій шлях у кіноіндустрії. Вони прагнуть допомогти їм бути відважними у своїй творчості та знаходити аудиторію, яка їх почує.

Головною метою є створення платформи для нетворкінгу та формування спільноти для постійного творчого процесу.

Події відбуватимуться 11 та 12 травня у Будинку кіно.

Читати також: На честь Дмитра Капранова перейменували вулицю в Конотопі

Програма фестивалю

У програмі фестивалю буде представлено 10 короткометражних фільмів. Крім цього, існує можливість подати заявку на показ ігрового або документального короткометражного фільму, проте це можна зробити лише до 30 квітня.

Фільми можуть брати участь у фестивалі, навіть якщо вже мали національну прем’єру, але вони не повинні бути вільно доступними в інтернеті або розміщені на стримінгових платформах.

Умови участі:

  • жінка є режисеркою та/або операторкою та/або головною героїнею фільму;
  • тривалість не перевищує 30 хвилин;
  • знято після 1 січня 2022 року.

Фестиваль організовує кіноорганізація “Гаккебуш” за підтримки Національної спілки кінематографістів України й Projector Foundation.

Нагадаємо, що Нацбанк випустив монету до роковин Чорнобильської трагедії.

Також ми повідомляли, що в Польщі в прокат вийде український фільм “Я, Побєда і Берлін”.

Фото: сайт фестивалю

Читати далі