Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Не підходь, не чіпай, дзвони 101»: як у громаді на Київщині місцевих навчають ризикам вибухонебезпечних предметів

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту журналістики рішень. Ми створили його для людей, які постраждали від мінно-вибухових травм.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо історії українців, які втратили кінцівки чи отримали інші тяжкі поранення, щоби люди з такими випадками знали — в їхній унікальній ситуації є вихід.


Історії, які ми тут зібрали, є прикладом лідерства для підприємиць та активісток. Попри війну, ці жінки відкривають чи продовжують бізнес, волонтерять і мотивують волонтерити.

На городах, дорогах, у лісах та інших місцях на прифронтових територіях українці продовжують знаходити вибухонебезпечні предмети. Аби нещасних випадків ставало менше, людям потрібно знати, якими бувають міни та боєприпаси, що робити, якщо вони їх знайшли, та як допомогти іншим у разі поранення. 

На кінець 2023 року за підтримки UNDP більше 300 жінок та чоловіків підвищили свою обізнаність про ризики вибухонебезпечних предметів. Разом з Програмою розвитку ООН в Україні (UNDP) ШоТам розповідає, як Поліська громада запросила до себе інструкторів з інформування про ризики вибухонебезпечних предметів, щоб убезпечити своїх жителів, та чому це важливо робити.

Одна з перших громад в Україні, що постраждала від російського вторгнення

Поліська громада на Київщині з центром у Красятичах має в підпорядкуванні 29 сіл. Село Луговики розташоване всього за 20 кілометрів від українсько-білоруського кордону. Саме воно стало одним з перших, яке було окуповане російськими збройними силами (з 24 лютого до 2 квітня 2022 року). 

З наслідками вторгнення у громаді борються й досі. Заступник селищного голови Віталій Новік каже, що забруднення цих земель вибухонебезпечними предметами було колосальне. ДСНС обстежували ділянки, подвір’я та городи, розміновували їх, але на території громади ще лишаються необстежені лісові масиви й земельні угіддя. 

У громаді траплялися й смертельні інциденти. Віталій Новік розповідає, що в селі Рагівка місцеві чоловіки підірвалися на міні, коли їхали автівкою. У Вовчкові натомість підірвався вантажний автомобіль з двома людьми.

Загалом в Україні діє 30 операторів протимінної діяльності, які пройшли сертифікацію здійснювати діяльність за різними напрямками. Серед них є організації, які сертифіковані для проведення інформування про ризики вибухонебезпечних предметів, зокрема Halo Trust, міжнародна організація зі знешкодження боєприпасів, що не вибухнули, яка працює у 30 країнах, Швейцарський фонд протимінної діяльності в Україні (FSD), займається гуманітарним розмінуванням та інформуванням про мінну небезпеку, Демайнінг Солюшинс — українська компанія, що хоче звести до мінімуму небезпеку, яка спричинена наявністю наземних мін та вибухонебезпечних залишків війни на території України. 

А також:

  • Асоціація саперів України;
  • Представництво Данської ради у справах біженців;
  • філія Норвезької ради біженців в Україні (NPA);
  • представництво ДанЧьорчЕід в Україні (DCA);
  • відокремлений підрозділ Міжнародної Федерації Handicap в Україні;
  • комерційні оператори Укроборонсервіс;
  • Безпечні наземні рішення тощо.

Повний перелік можна переглянути на сайті Міністерства Оборони України.
Щоб уникнути нещасних випадків та інформувати людей про ризики, у Поліську громаду запросили представників Данської ради у справах біженців. 

«До вибухонебезпечного предмета не можна підходити – потрібно одразу повідомляти за номером 101»

Данська рада у справах біженців (DRC) – це гуманітарна організація, що допомагає вимушеним переселенцям та тим, хто постраждав від війни. Серед напрямів – гуманітарна допомога, програми фінансової підтримки, юридичні консультації, а також освітній проєкт «Стопміна», у межах якого фахівці організації розповідають про ризики вибухонебезпечних предметів і допомагають знаходити такі предмети в громадах. Останнім займаються фахівці з розмінування – вони не знешкоджують міни чи снаряди, але можуть професійно їх виявити й повідомити про них. 

Віталій Новік ділиться: представники DRC не вперше приїздять до їхньої громади та проводять семінари. Це залишається актуальним, адже небезпека підриву все ще є. Місцевих попереджають, що не можна ходити до лісу та в ті місця, де перебували російські збройні сили.

У січні 2024 року в Красятичах провели семінар для працівників і працівниць місцевої лікарні. Олександр Нездоймишев – інструктор DRC з інформування про ризики, пов’язані з мінами та вибухонебезпечними залишками війни – розповідає:

«Ми починаємо роботу в громадах з пріоритетних груп ризику – це комунальні заклади, які працюють на небезпечних територіях громади, наприклад, лагодять обладнання після обстрілів, а також школи, лікарні, лісництва. Хочемо максимально охопити населення громади, бо нам важливо, щоб люди могли захистити себе від ризику»

На семінарах говорять про вплив мін і вибухонебезпечних залишків війни, з’ясовують, за якими ознаками можна розпізнати небезпечні території та як діяти, якщо натрапили на боєприпас, опинилися на мінному полі чи побачили постраждалого.

Олександр Нездоймишев з Данської ради у справах біженців проводить інструктаж для місцевих про ризики вибухонебезпечних предметів. Фото: ШоТам

Заступник головного лікаря Поліської центральної лікарні Олександр Гапоненко побував на сесії від Данської ради у справах біженців. Тепер він знає, що така небезпека може чекати будь-де: і біля дороги, і на полі, і на власному подвір’ї. Тому, як вважає лікар, такі зустрічі необхідні, адже хочеться, щоб таких випадків меншало: 

«Дуже змістовна сьогодні була лекція. Дізнався більше про касетні боєприпаси – раніше не знав, як саме вони працюють. Головне, що треба пам’ятати – до вибухонебезпечного предмета не треба підходити, а варто одразу повідомляти 101».

Лікарі з Поліської центральної лікарні в Красятичах на Київщині слухають лекцію про ризики вибухонебезпечних предметів. Фото: ШоТам

Дитяча цікавість і небезпека

На сайті «Стопміни» доступні безоплатні онлайн-курси для дорослих, дітей 6-11 років та підлітків 12-17 років.  

«Сьогодні після сесії до мене звернулася жінка й розказала, що її діти знаходили боєприпаси в закинутому бліндажі. Цього робити не можна, діти могли постраждати! Саме тому важливо проводити тренінги не лише для дорослих, а й для дітей», – зауважує Олександр. 

Сесії для дітей адаптовані під певну вікову категорію, їх проводять у форматі історії-казки про друзів. На прикладі персонажів дитина дізнається, як їй правильно поводитися, а що робити категорично не можна.

Фельдшерка села Залишани Людмила Сороченко вважає, що подібні лекції необхідні в школах, бо деколи дитяча цікавість сильніша за відчуття небезпеки:

«З дітьми треба спілкуватися більше. Наголошувати на тому, що знайти патрони – це, звісно, цікаво, але насамперед небезпечно».

Щоб запросити представників обраного оператора протимінної діяльності у вашу громаду, зверніться до нього особисто. Перелік операторів можна знайти на сайті Міністерства Оборони України.

Матеріал створено в партнерстві з Програмою розвитку ООН (UNDP) в Україні та за підтримки Уряду Японії. Серія публікацій реалізується в межах проєкту «Сприяння безпеці людей в Україні шляхом реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною». Думки, висловлені тут, належать авторам і не обов’язково відображають точку зору UNDP в Україні чи Уряду Японії.

Суспільство

Коргі Лакі з України став моделлю для пам’ятника королеві Єлизаветі II в Англії

Опубліковано

Українець по імені Коргі Лакі відзначився як одна з моделей для пам’ятника королеві Єлизаветі II, який недавно було відкрито у британському графстві Ратленд.

Про це повідомляє BBC Україна.

Фото: Getty Images

Про памʼятник

Бронзовий пам’ятник, який встановили поруч з бібліотекою в Окемі, став центром уваги під час офіційного святкування дня народження королеви, на яке зібралося чимало людей. Художник Хайвел Претлі зобразив королеву, оточену трьома коргі – її улюбленцями.

За інформацією ВВС Україна, однією з моделей для королівських собак став пес українки Антоніни Кириленко.

Читати також: Резиденти “Дія.City” анонсували спілку Diia.City.Union для розвитку IT: що це означає

Коргі Лакі

Одного дня чоловік Антоніни вирішив взяти собаку по кличці Лакі із собою на роботу, прогулятися через парк. Там їх зустрів скульптор Хайвел Претлі. Лакі став моделлю для постаменту пам’ятника, ставши прототипом для коргі, який стоїть на задніх лапах.

Фото: Антоніна Кириленко

Скульптор уважно вивчив поведінку та особливості песика, грався з ним і зробив багато фото, щоб якомога точніше відтворити його у скульптурі. Родина Лакі була постійно на зв’язку з митцем та бачила весь процес створення монумента: від маленької глиняної скульптури – до відлиття бронзової статуї. Результат, за словами Антоніни, перевершив усі їхні очікування.

Нагадаємо, що в Києві покажуть фотовиставку про знищену росією українську культурну спадщину.

Фото: Getty Images

Читати далі

Суспільство

В Київ Цифровому запустили опитування щодо перейменування вулиць

Опубліковано

Голосування щодо перейменування 19 топонімів у застосунку “Київ Цифровий” триватиме до 12 травня.

Про це повідомляє Київська міська рада.

Як зазначив заступник міського голови – секретар Київської міської ради Володимир Бондаренко, важливо почути думку мешканців столиці перед тим, як депутатський корпус Київської міської ради прийме рішення про перейменування цих міських об’єктів.

Варіанти змін

Пропозиція змінити назву площі між вулицями Січеславською та Кирпи на честь Північноатлантичного альянсу внесена. Крім того, киянам запропоновано обрати нові назви для вулиць Тургенєва, Пушкіна, Брюсова, Боткіна, Крилова, Нахімова, Достоєвського, Єсеніна, Ковалевської, Чаадаєва та Заслонова.

Читати також: Резиденти “Дія.City” анонсували спілку Diia.City.Union для розвитку IT: що це означає

Також, пропонується перейменувати вулицю Станіславського на вулицю Богдана Ступки. Представники театру імені Івана Франка зауважують, що саме на цій вулиці проживав Ступка і працював у театрі протягом понад 30 років. Вони вважають, що це буде відповідним і символічним кроком для всього театрального мистецтва, якщо ця вулиця отримає ім’я великого українського актора.

Користувачі застосунку “Київ Цифровий” можуть обрати варіант, який, на їхню думку, є найбільш доцільним для перейменування конкретного топоніма. Для участі в голосуванні потрібно перейти до розділу “Електронна демократія”, обрати “Опитування”, переглянути перелік назв та проголосувати.

Як проголосувати

Для того, щоб проголосувати в додатку “Київ Цифровий”:

  • обирайте “Електронна демократія” ⟶ “Опитування”;
  • переглядайте перелік назв і натискайте “Проголосувати”.

Нагадаємо, що виробники дронів можуть отримати гранти на 80% від вартості проєкту.

Також ми повідомляли, що демо гри Threads of War про звільнення України від окупантів вже доступне на платформі Steam.

Фото: Київ Цифровий

Читати далі

Суспільство

В Києві покажуть фотовиставку про знищену росією українську культурну спадщину

Опубліковано

Четвертого травня в столиці буде представлена фотовиставка, на якій буде представлено фотографії, зроблені 65 журналістами, які зафіксували воєнні злочини РФ щодо культурної спадщини України.

Про це повідомляє Інститут масової інформацію.

Про акцію

Інститут масової інформації (ІМІ) та UNESCO звернулися до українських журналістів, репортерів і фотографів з проханням задокументувати наслідки шкоди, яку російська агресія завдала церквам, театрам, бібліотекам та культурним діячам.

Виставка об’єднала роботи 65 фотожурналістів. Через об’єктиви їхніх камер ми бачимо пошкоджені фасади церков, розбите скло культурних центрів, обвалені стелі театрів та попелом засипані бібліотеки. Саме вони зафіксували роботу художників, перформерів, культурних діячів і волонтерів, які продовжують працювати в умовах війни.

Читати також: В Україні покращився політичний та безпековий показники в Індексі свободи слова: дослідження

Як потрапити на виставку?

Виставка працюватиме в Національному музеї мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків з 4 травня до 19 травня включно.

Адреса: вулиця Терещенківська, 15. 

Час роботи: з 10:30 до 17:00, четвер з 12:00 до 19:30 (понеділок, вівторок – вихідні).

Вхід вільний.

Проєкт реалізує Інститут масової інформації за фінансової підтримки UNESCO Heritage Emergency Fund та народу Японії.

Нагадаємо, що в Харкові стартував кінофестиваль, присвячений музиці та культурі.

Також ми повідомляли, що в Україні покращився політичний та безпековий показники в Індексі свободи слова: дослідження.

Фото: Валентин Кузан

Читати далі