Колонки
Не бійтеся афішувати допомогу, або Навіщо бізнесу будувати позитивний імідж під час війни
Позитивний імідж для бізнесу – як броня для військового. Він захистить від інформаційних атак та спроб рейдерства. Він впливає на довіру клієнтів та примноження прибутку. Позитивне сприйняття бізнесмена може стати ключем до найрізноманітніших дверей, які ведуть до збільшення впливу його компанії. Як під час війни вибудувати позитивний імідж – деякі корисні поради я зібрав в цій колонці.
Українських бізнесменів не вчили працювати в умовах війни. Так само і українських PR-спеціалістів. Можливо, тому ми бачимо комунікаційні провали на кшталт «Героїчної Бучі Комбучі», колготок із принтом ЗСУ тощо. Бо навчання відбувається в бойових умовах, яке вимагає тонкого відчуття запиту суспільства. А його відсутність може завдати безповоротних втрат іміджу бізнесу та його керівника.
Імідж – це образ. Це те, як про вас думають інші, коли вас немає. Це те, які ви вживаєте слова в своїй публічній комунікації чи які використовуєте жести, якого кольору хустка в піджаку чи якої марки годинник на руці. Важливо все. Адже і слова, і жести, і аксесуари можуть говорити про ваші цінності, характер, переваги чи недоліки. Міцний авторитет бізнесмена в суспільстві випливає з привабливого іміджу. Але не менше про вас розкажуть і ваші справи.
Війна чітко окреслила стратегічний напрямок будь-якої комунікації. Вдала комунікація має акцент на Героях – українських військових. Бізнесмен не обирає час, в який йому працювати, але може вибирати вдалу стратегію комунікації для цього часу. Тому найперше, з чого починається вибудова іміджу зараз, – це підтримка армії. Український підприємець, який хоче працювати в Україні, має підтримувати своє військо. А бізнесмен, який думає про позитивний імідж – робити це публічно. І що більшою є потужність бізнесу – то більш потужною має бути підтримка армії. Якщо підтримка не пропорційна величі, як це не парадоксально, це може завдати удару по іміджу.
Проживайте складні часи разом із громадянами. Виявляючи турботу та емоційну підтримку, можна досягти успіху.
Чи потрібно публічно декларувати фінансову підтримку армії? Так. Громадяни сприймають позитивно такий внесок у перемогу. Я не пам’ятаю жодного випадку, коли підтримка армії українським бізнесменом була засуджена суспільством. Крім того, така публічна декларація може стати важливим елементом відповіді на питання про ваші цінності та сприяти побудові позитивного іміджу.
Coca-Cola в період світових війн без зайвої скромності працювала над створенням свого іміджу. Компанія створила рекламні постери, на яких були зображені військові, які п’ють їхній напій. Один із таких постерів містив напис: «Старий друг Кока». Це було своєрідним натяком на те, що цінності залишаються незмінними навіть під час війни. Крім того, компанія здійснила й інші заходи для створення образу напою, який був улюбленим серед військових. Відповідні постери та фото можна побачити в архіві компанії. Після війни настав поствоєнний період, і компанія не зупинилася, використовуючи вже інший контекст для побудови позитивного образу своєї марки.
Читайте також: Гайд для активістів. Як стати потужним голосом, який не зможе ігнорувати влада
Не бажаєте мілітаризуватися – сконцентруйтеся на допомозі внутрішньо переміщеним особам (ВПО). Тема переселенців не ваша? Тоді співпраця із перевіреними гуманітарними організаціями може стати ідеальним рішенням. Але проживайте цю епоху разом із громадянами. У воєнні часи, виявляючи турботу та емоційну підтримку, можна досягти успіху. Подумайте, ким або чим ви готові опікуватися і говорити про це публічно. І дійте.
Ідеально, якщо ви знайдете спосіб допомоги, який максимально відповідатиме напрямку вашого бізнесу. Наприклад, директор мережі музичних крамниць може підтримувати безкоштовними уроками музики дітей військових. Відвідувати ці уроки і знайомитися із батьками та дітьми, розповідати їхні історії у своїх соціальних мережах. Звичайно, слід зважати на розмір вашого бізнесу та соціальний статус вашої персони. Від цього залежатиме, чи варто в комунікації ставати форвардом або ж краще, щоб про ваші вчинки переповідали ЗМІ.
Відгук навислій загрозі над суспільством та країною конкретними справами – це не лише про соціальну відповідальність чи моральну підтримку, а й про зміцнення власного авторитету. Під час інформаційних кампаній для отримання авторитету в суспільстві застосовується ефективна стратегія – наголошення на спільних проблемах громадян та висловлюванні на ті теми і під таким кутом, що відповідає аудиторії. Дослідження підтверджують, що це спряє зростанню авторитетності в очах громадян. Цей метод є простим, але дієвим для побудови довіри. Але в будь-якому випадку це неможливо зробити, якщо не наважитися заявляти публічно про свій внесок у перемогу.
Інформаційна інфраструктура
Бізнесмен може обмежитися комунікацією через власну сторінкою у Фейсбук чи через колонки в ЗМІ, збираючи навколо себе ком’юніті, демонструючи підтримку військових, свою експертність тощо. Побудова іміджу такими інструментами не вимагає порівняно значних ресурсів, а послідовність дій поступово збільшуватиме кількість прихильників та вимальовуватиме позитивний імідж.
Якщо ж ми говоримо про керівників великого чи середнього бізнесу, то чого хочуть такі бізнесмени? Вибудувати імідж і репутацію такої собі reliable person. Людини, якій можна довіряти, людини діла і слова. Людини, чия репутація йде перед нею і говорить про бізнесмена більше, ніж будь-яке погоджене інтерв’ю. Вибудова подібного сприйняття стає парасолькою в таких питаннях як інформаційні атаки, спроби навісити ярлики чи рейдерські дії. Вибудова позитивного іміджу стане бронею від зазіхань на бізнес чи безпосередньо на власників. Мати підтримку суспільства – це бути захищеним від зовнішніх небезпек.
Читайте також: Чи потрібно вашому бізнесу бути в Threads? Кілька аргументів на користь нової соцмережі
Один із цікавих кейсів, який ефективно сприяє створенню позитивного іміджу і привертає увагу суспільства – це збір-розіграш «Майбах за донат 500 гривень». Проводить його журналіст «Української правди» Михайло Ткач. Мета: продати Mercedes-Maybach бізнесмена втричі дорожче його вартості. Виручені кошти, а це 30 млн гривень, будуть спрямовані на потреби ЗСУ.
Цей приклад цікавий з погляду побудови позитивного іміджу. Такий крок демонструє, що бізнесмен більше турбується про майбутнє країни, ніж про свої матеріальні статки. Цей крок однозначно вплине на популяризацію його особистого бренду. Десятки тисяч людей, які візьмуть участь в розіграші, стають свідками цієї події і асоціюватимуть благородну справу з ім’ям підприємця. Цей крок може стати дієвим і у питанні корекції негативного іміджу в позитивний бік. В українському суспільстві вкоренилося переконання, що багатство – це часто наслідок неправомірних дій. У такому контексті бізнесмен, який має моральні проступки, щедро віддаючи матеріальне, може бути помилуваний. Прізвище бізнесмена нам не називали, але, ймовірно, буде оголошено під час передачі авта.
Прозорість та відкритість – ключові чесноти бізнесу під час війни. Тому постійно спілкуйтеся зі співробітниками, клієнтами та громадськістю
Також можна згадати подібні кейси в минулому. У 2014-ому український бізнесмен В’ячеслав Константиновський обміняв свій Rolls-Royce Phantom на допомогу силам АТО. Тоді його крок прикував увагу багатьох ЗМІ і був висвітлений в позитивному світлі.
Через 8 років Андрій Данилко за 250 тисяч фунтів продав авто зі своєї колекції, яке належало Фредді Мерк’юрі, а виручені кошти пообіцяв спрямувати на створення сучасного центру реабілітації та протезування в Україні. Ця подія також привернула увагу українських та закордонних журналістів. І точно заклала свій камінчик у фундамент позитивного іміджу. Проте, варто зазначити, що розпродаж автопарку сам по собі не вирішить всіх проблем із іміджем, і точно миттєво його не побудує. Це лише один із можливих шляхів, який міг би стати таким собі флешмобом серед успішних бізнесменів.
Якщо у вашому автопарку лише одне авто і його неможливо інвестувати у побудову іміджу, звісно, існують й інші дієві кроки. Під час війни прозорість та комунікабельність – важливі чесноти. Тому постійно спілкуйтеся зі співробітниками, клієнтами та громадськістю, надаючи їм актуальну інформацію про вплив конфлікту на вашу діяльність.
Дайджест порад для керівників бізнесу
Шукайте передові ідеї, не бійтеся стати першим, хто впровадить їх у свій бізнес.
Підтримуйте етичне лідерство. Ваше лідерство повинно демонструвати відповідальність та вміння приймати важкі рішення. Покажіть здатність адаптуватися до змін, приймати виклики, визначайте пріоритети і беріть на себе відповідальність за прийняті рішення.
Реагуйте на проблеми вчасно. Будьте готовими швидко реагувати на негативні ситуації та проблеми, які можуть виникати через війну.
Зберігайте довіру і репутацію. Репутація є надзвичайно важливою під час війни. Прагніть підтримувати високі стандарти етики та прозорості, щоб зберегти довіру співробітників, клієнтів і громадськості. Репутацію важко вибудовувати, але дуже легко втратити.
Підтримуйте соціально важливі проєкти та допомайте тим, хто цього потребує. Це може позитивно вплинути на імідж компанії та її керівників. Розгляньте можливості спонсорства благодійних заходів або внесення внеску в громадські ініціативи.
Зосередьтеся на підтримці співробітників та клієнтів, які можуть бути безпосередньо або опосередковано задіяні у війні. Виявляйте розуміння, емпатію та допомогу, це допоможе підтримувати позитивний імідж.
І наостанок, демонструйте успішні кейси, в яких ваша компанія зуміла адаптуватись до умов війни та досягти успіху. Це може бути впровадження нових стратегій, запуск ефективних проєктів або надання допомоги громаді. Розповідайте про ці приклади через соціальні медіа, пресрелізи та інші комунікаційні канали. Залучайте для цього лідерів суспільної думки або експертів із вашої галузі.
Сподіваюсь, ці поради можуть допомогти підсилити ваш позитивний імідж та ділову репутацію і надихнути на створення чогось нового.
Це авторська колонка. Публікація відображає особисті думки автора, що можуть не співпадати з позицією редакції ШоТам.
Колонки
Статистика проєкту
- за програмою «Власна справа» — видали 19 000 мікрогрантів на 4,5 мільярда гривень;
- на розвиток переробних підприємств — видали 779 грантів на 3,9 мільярда гривень;
- на садівництво та розвиток тепличного господарства — видали 240 грантів на 1,1 мільярда гривень;
- ветеранам та членам їхніх родин — видали 1036 грантів на 481 мільйонів гривень.
Коментарі