Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Колонки

Гайд для активістів. Як стати потужним голосом, який не зможе ігнорувати влада

Опубліковано

Хто такі активісти? Люди, яким не байдуже. Вони рятують пам’ятки архітектури від забудови, зривають корупційні схеми, виступають за збереження екології і захищають права українців. І таких прикладів можна навести чимало. Головне – роль активістів незмінно важлива як під час війни, так і після нашої перемоги. Але як громадським діячам не загубити свій голос у натовпі, ставши зручними або непочутими владою? Маю кілька порад.

Я підготував цю колонку, спираючись на досвід роботи заступником директора департаменту комунікації МВС України та консультанта з комунікацій та побудови позитивного іміджу політиків топ-рівня. Сподіваюсь, ці поради допоможуть вибудувати дійсно ефективний діалог із владою та укріпити ваш голос.

Виявлення спільних цілей. Не завжди влада сахається від активістів. Якщо вірно ідентифікувати спільні цілі та інтереси – можна добре попрацювати на благо громади. Зосереджуйтеся на аспектах, де ваші цілі збігаються, покажіть, яку вигоду співпраця може принести всім сторонам. Це створить основу для конструктивної комунікації та спільної дії. Але залишайтеся вірним собі – не піддавайтеся гарним гаслам, обіцянкам та не зачаровуйтеся авторитетом.

Активіст, якого почують у владі, – це людина-аргумент, а не емоція. Залиште емоції для соціальних мереж.

Розпочніть комунікацію з власної підготовки. Я зустрічав різних активістів, але добре пам’ятаю про тих, хто підготувався до зустрічі. І підготовка – це не лише про ваші аргументи чи меседжі, а й про розуміння процесів прийняття рішень та ключових людей в цьому процесі. Не займайте час тих, хто не приймає рішення у ваших питаннях. Визначте ключових гравців і дійте на них.

Раціональні чи емоційні? Щоб впливати на прийняття важливих рішень та реалізацію потрібних змін, громадські активісти мають професійно комунікувати з владою. Саме тому активіст, якого почують у владі, – це людина-аргумент, а не емоція. Залиште емоції для соціальних мереж.

Готуйтеся до переговорів, а не до війни. Дійте аргументовано. Використання статистики та досліджень показує, що ваші вимоги та пропозиції ґрунтуються на об’єктивних фактах, а не на особистих думках чи припущеннях. Але не шукайте статистику із країн далекого зарубіжжя: що ближче до України, то вона ефективніше діє на тих, хто приймає рішення.

Переконайте, що проблема більша, ніж здається. Так, досвід окремого жителя громади також важливий і може стати додатковим аргументом. Але якщо ви заручитеся підтримкою соціологічних досліджень, аргументи звучатимуть більш переконливо, а проблему можна підняти на вищий рівень.

Коли проблема системна і масштабна – вона не може бути ігнорована розумною владою. Соціологи та дослідники володіють авторитетом і впливом. Співпраця з ними додає вагомості вашим аргументам та вимогам. Запросіть експертну думку або підтримку від організацій, університетів чи інших наукових установ. Це допоможе підкреслити серйозність та надати наукової основи вашим пропозиціям.

Процес співпраці із владою може займати багато часу і сил. Лише наполегливість та віра в свою ідею принесуть бажаний результат.

Якщо здається що вас не чують. Повірте, чують. Продовжуйте невтомно робити своє.
Створіть механізми для залучення громадськості до процесу комунікації з владою. Організуйте громадські зустрічі, публічні слухання або опитування, щоб дати можливість громадськості висловити свої думки та стурбованість. Підтримка громадськості може значно посилити вашу позицію та вплив на владу.

Вибудовуйте власну мережу співробітництва. Інвестуйте час у зустрічі з іншими громадськими активістами чи організаціями, а надто якщо вони опікуються схожою на вашу тематикою. Вибудовуйте співпрацю з активістами з інших країн. Це допоможе отримувати більший вплив на владу.

Враховуйте контекст. Розробіть стратегію впливу, що враховує довгострокові та короткострокові цілі. Подумайте, які існують можливості для співпраці або тиску (петиції, лобіювання, запити, акції тощо). Враховуйте контекст і політичну ситуацію, щоб підібрати найефективніші методи.

Будьте терплячими та наполегливими. Процес співпраці із владою може займати багато часу і сил. Лише наполегливість та віра в свою ідею принесуть бажаний результат. Ми всі бачили багато випадків, коли чудові ідеї активістів згасали разом із їхнім рішенням приєднатися до політичної сили. Усі часи свідчать про те, що єдине правильне рішення для громадського сектору – бути відданими ідеї та співгромадянам.

Це авторська колонка. Публікація відображає особисті думки авторa, що можуть не співпадати з позицією редакції ШоТам.

Колонки

Видавництво «Основи» перевидає фотокнигу про українські балкони (ФОТО)

Опубліковано

Видавництво «Основи» готує до випуску оновлене видання фотокниги Олександра Бурлаки Balcony Chic, присвячене українським балконам. Книга, яка стала культовою для поціновувачів архітектури, отримає новий вигляд із доповненнями про реалії воєнного часу.

Про це повідомляє видавництво.

Що нового у Balcony Chic

Перевидання включатиме фотографії 2022–2024 років, які відображають трансформацію балконів під час війни. Серед знімків — зруйновані конструкції, встановлені сонячні панелі та системи Starlink, що стали символами адаптації та відновлення.

Коли чекати на книгу

Оновлене видання Balcony Chic зʼявиться у травні 2025 року. Вартість книги на етапі передзамовлення — 1190 гривень зі знижкою. Оформити замовлення можна вже зараз на сайті видавництва.

Читати також: Кияни можуть здати книги російською та отримати знижку на українські видання: як долучитися

Балкон як дзеркало часу

Олександр Бурлака за допомогою фотографій та текстів досліджує феномен балконів — від їхньої архітектурної функції до культурного та соціального значення. Видання, доповнене реаліями воєнного часу, відкриває нові грані сприйняття української архітектури.

Нагадаємо, що оскароносний режисер Мішель Азанавічус пише книжку про війну в Україні.

Фото: видавництво «Основи».

Читати далі

Колонки

Стали відомі девʼять фіналістів Нацвідбору на «Євробачення-2025»

Опубліковано

«Суспільне» назвало дев’ять фіналістів Національного відбору на «Євробачення-2025». Десятого учасника обиратимуть українці через голосування у застосунку «Дія».

Про це повідомляє «Суспільне».

Фіналісти, які вже змагатимуться за участь у «Євробаченні»:

  • Future Culture — Waste My Time;
  • Khayat — Honor;
  • Krylata — Stay true;
  • Molodi — My sea;
  • Ziferblat — Bird of pray;
  • Абіє — Дім;
  • ДК Енергетик — Сіль;
  • Маша Кондратенко — No time to cry;
  • Влад Шериф — Wind of change.

Читати також: Оголосили список учасників нацвідбору на «Євробачення-2025»

Музиканти, які потрапили до лонгліста, але не пройшли до фіналу після прослуховувань, змагатимуться за десяте місце через голосування в «Дії». Паралельно до 23 грудня триває голосування за членів журі фіналу.

Фінал відбору — 8 лютого.

Телевізійний концерт визначить, хто представить Україну на «Євробаченні-2025». Повний список фіналістів оголосять до 17 січня 2025 року.

Нагадаємо, що у Києві покажуть документальний фільм про досвід життя жінок у прифронтовій зоні.

Фото: «Суспільне».

Читати далі

Колонки

У межах проєкту єРобота українські підприємці отримали 10 мільярдів гривень

Опубліковано

За понад два роки дії програми 21 000 підприємців отримали гранти на старт або розвиток бізнесу. За цей час держава інвестувала 10 мільярдів гривень, з яких понад 4 мільярди повернулися в бюджет.

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства економіки України.

«Завдяки грантовій підтримці підприємці відкрили тисячі нових компаній, змогли збільшити виробництво, розширити асортимент продукції та послуг, освоїти нові напрямки діяльності та заявити про себе на нових ринках. А також створити близько 60 тисяч робочих місць в усіх регіонах країни. Бізнес працює, розвивається, сплачує податки, зміцнює нашу економіку», — зазначила Юлія Свириденко.

Вона повідомила, що понад чотири мільярди гривень повернулися в бюджет завдяки сплаченим податкам та зборам.

Статистика проєкту

Від запуску проєкту єРобота у липні 2022 року:

  • за програмою «Власна справа» — видали 19 000 мікрогрантів на 4,5 мільярда гривень;
  • на розвиток переробних підприємств — видали 779 грантів на 3,9 мільярда гривень;
  • на садівництво та розвиток тепличного господарства — видали 240 грантів на 1,1 мільярда гривень;
  • ветеранам та членам їхніх родин — видали 1036 грантів на 481 мільйонів гривень.
Фото: телеграм-канал Мінекономіки

Читайте також: Творче об’єднання МУР оголосило про створення премії для викладачів: як взяти участь

Як отримати грант

Подати заявку на отримання гранту можуть як підприємці, що вже працюють, так і люди, що не мають досвіду ведення бізнесу.

Заяви та бізнес-план можна подати через Дію. Обов’язковою умовою отримання гранту є створення нових робочих місць: від одного-двох при наданні мікрогранту до кількох десятків при наданні грантів за іншими програмами.

Грантові кошти повертаються державі у вигляді сплачених податків і зборів в процесі діяльності підприємства впродовж трьох років.

Нагадаємо, що в Україні обрали вчительку року: вона отримала 1 млн грн на свій проєкт.

Фото обкладинки: Pixabay

Читати далі