Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Наші студенти ламають стереотипи». Університет Третього віку в Хмельницькому навчає пенсіонерів-переселенців

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Навчатися ніколи не пізно – цю істину вже п’ять років поспіль доводять студенти Університету третього віку, створеного на базі Хмельницького міського територіального центру надання соціальних послуг. Університет відвідують пенсіонери, які не погоджуються з тим, що здобувати освіту – це справа тільки для молоді. Його слухачі активні, спраглі до знань, комунікабельні та відкриті до нового досвіду.

Цього року до навчальних груп долучилося чимало людей, які знайшли прихисток у місті Хмельницькому. Вони вивчають мови та історію України, опановують комп’ютер і смартфон, займаються аеробікою і малюють. Кураторка проєкту Марина Куриляк розповіла ШоТам, хто може стати студенткою або студентом Університету третього віку, як пенсіонери застосовують здобуті знання та як навчання сприяє адаптації переселенців.

Марина Куриляк

кураторка Університету третього віку

Пенсіонери у нас навчаються з 2017 року

Університет третього віку – це соціально-педагогічна послуга, завдяки якій пенсіонери можуть навчатися, знаходити однодумців, розширювати своє коло спілкування та просто цікаво й корисно проводити час. Починаючи із 2017 року, Університет відкриває свої двері для охочих навчатися. Незважаючи на світову пандемію коронавірусу та воєнний стан в Україні, ми намагаємося дати людям можливість займатися, хоча б у невеликих групах.

Як і в класичних вишах, своїх відвідувачів ми називаємо студентами. Ними можуть стати жителі Хмельницького та Хмельницької міської територіальної громади, які вийшли на пенсію: жінки від 55 років і чоловіки від 60. З початком повномасштабної війни до міста переїхало багато людей з регіонів, де особливо небезпечно. Тож переселенці, які вже отримали довідку внутрішньо переміщеної особи, також можуть скористатися нашою послугою та долучитися до навчальних груп.

Музичний урок в Університеті третього віку

24 факультети: від іноземних мов до хореографії

Перше, що зазвичай цікавить людей, – це вартість навчання. У нас воно безкоштовне. Ми пропонуємо 24 факультети, з яких можна обрати два. Серед них: основи вивчення оргтехніки та смартфона, українська, польська, англійська, німецька та італійська мови, основи збереження здоров’я, християнська етика, психологія, рукоділля, крій, пошиття та ремонт одягу, фольклор, історія України, живопис, образотворче мистецтво, академічний малюнок, хореографія, оздоровча аеробіка та фітнес, хоровий та вокальний спів, театр та спів, агроландшафт, правознавство тощо.

Ми набираємо групи від 15 осіб, заняття проводяться один раз на тиждень, а навчальний рік триває з вересня по травень. Студент або студентка протягом цього періоду можуть відвідувати заняття з одного чи двох факультетів, а наступного року поглибити знання з обраних дисциплін або ж обрати інші напрямки. Часто наші слухачі хочуть вдосконалити вміння спілкуватися іноземною мовою та продовжують віддавати перевагу відповідному факультету. 

спільнота пенсіонерів

Ми пропонуємо ті або інші дисципліни, досліджуючи інтереси пенсіонерів. Наприклад, люди поважного віку хочуть іти в ногу із часом, бути в тренді, говорячи сучасною мовою, і бажають опанувати роботу з комп’ютером і користування смартфоном. Їхні діти купують їм мобільні телефони, і ми навчаємо студентів завантажувати застосунки, сплачувати комунальні платежі через смартфон і спілкуватися в соціальних мережах. Цього року одними з найпопулярніших напрямків стали вивчення смартфона, комп’ютера, а також українська мова, психологія та хореографія. На кожен з них уже набрано дві-три групи. Наші слухачі обирають собі факультети і для розвитку, і для творчого дозвілля.

Вивчають мови, щоб подорожувати й допомагати онукам з уроками

Випускники Університету третього віку застосовують здобуті знання залежно від власної мотивації та обраних факультетів. Через повномасштабне вторгнення багато українців цього року виїхали за кордон, серед них були й наші студенти. Вони розповідали, що знання англійської та німецької мов їм дуже допомогли в спілкуванні й адаптації на новому місці.

Часто наші відвідувачі вивчають мови тих країн, де тепер живуть їхні діти й інші родичі. Нещодавно до нас прийшли чоловік і дружина, які хотіли вивчити німецьку, тому що їхня дочка переїхала до Німеччини. Вони планують провідати її та вільніше почуватися за кордоном, знаючи мову. Слухачам Університету третього віку важливо розширювати свої кордони й мати можливість подорожувати. Також згадую історію своєї сусідки, яка прийшла до нас вивчати польську. Її онук вивчав цю мову в школі, і жінка хотіла допомагати йому виконувати домашні завдання.

Університет третього віку навчає пенсіонерів користуватися смартфоном

Нині у нас багато охочих вивчати іноземні мови, і ми шукаємо викладачів, тому що нам бракує кадрів. Зокрема, є велика зацікавленість в англійській і польській мовах, тож ми запрошуємо відповідних фахівців, відкритих і готових працювати з людьми похилого віку, які ділитимуться своїми знаннями. Це можуть бути як студенти вишів, які хочуть здобути викладацький досвід, так і спеціалісти у своїх сферах, наприклад, вчителі в школі.

Багато хто зі студентів додатково шукають якийсь підробіток. Вони навчаються працювати зі смартфоном і комп’ютером, зокрема, для того, щоб уміти гарно сфотографувати якусь річ, обробити знімок і виставити на продаж на платформі онлайн-оголошень. Знання, якими діляться наші викладачі, стають у пригоді й у побутовому житті – наприклад, коли потрібно передати показники лічильників або оплатити певні послуги онлайн.

Наші студенти створюють мурали у Хмельницькому

Також студенти застосовують на практиці знання, здобуті на творчих дисциплінах. Зокрема, слухачі курсу живопису почали оздоблювати свої під’їзди та ґанки. У 2020 році група погодила з директором ідею створити мурал у місті. Ми підготували стіну, а студенти розписали її. Цього року вони знову взялися за мурал, нині він на українську тематику, і в останні теплі дні вони закінчують роботу над ним. Відвідувачі Університету третього віку вдосконалюють свої вміння, і в них виходить дедалі краще. 

мурал від пенсіонерів, які відвідують Університет третього віку

Навчання під час воєнного стану 

Коли сталося повномасштабне вторгнення, у нас спочатку, звісно, був шок. Ми припинили навчальний процес і не знали, як бути далі. Трохи згодом ми відновили заняття в онлайн-форматі, а потім повернулися до звичайних зустрічей в Університеті офлайн. Студенти дуже цього хотіли, щоб мати змогу відволіктися, повернутися до спілкування й нормального життя, наскільки це було можливо. Для них навчання у нас – це розрада на пенсії. Ми прислухалися до наших відвідувачів, забезпечили їм умови для занять і продовжуємо це робити. Ознайомили їх з інструкціями, як діяти під час повітряної тривоги, і запустили навчальний процес.

Цього року ми розпочали заняття в середині вересня. Ми ще й досі працюємо над запусками інших груп і факультетів. Уже понад 300 людей подали заяви на навчання, і до нас ще можна долучитися. Університет третього віку запрошує охочих долучитися до груп «Правознавство» та «Крій, пошиття та ремонт одягу». Ці факультети ще очікують нових студентів, і коли група збереться, будуть стартувати. Серед людей, які вже подали заяви, щонайменше 25 – це внутрішньо переміщені особи, які переїхали до Хмельницького здебільшого зі східних регіонів України.

Університет третього віку

Переселенці охоче записуються на українську мову, історію та смартфони

Ми переконані, що навчання в Університеті третього віку може сприяти адаптації переселенців у Хмельницькому, який для більшості з них є абсолютно новим містом. Адміністрація та викладачі Університету їх тут тепло зустрічають. Внутрішньо переміщені особи можуть познайомитися з людьми з подібними інтересами, відволіктися від гнітючих думок, здобути нові знання й навички. А також підтримати своє здоров’я на уроках аеробіки. Загалом усе, щоб не відчувати себе залишеними поза бортом.

Більшість переселенців записалися на факультет української мови. Оскільки, перебуваючи в російськомовному середовищі, багато хто з них не мав можливості вивчати українську, нині вони можуть поліпшити свої знання на наших заняттях. Актуальними дисциплінами для переселенців також стали історія, робота з комп’ютером, опанування смартфона, німецька мова, живопис і аеробіка.

навчання для пенсіонерів, що проводить Університет третього віку

Навіть під час війни нашим студентам – і хмельничанам, і переселенцям – важливо навчатися, щоб не бути самотніми та протидіяти стресу разом. Потрібно докласти багато зусиль, щоб здобувати освіту в поважному віці. Однак ми робимо все можливе, щоб підтримати людей у цьому й організувати навчання, від них потрібне тільки бажання й готовність долучитися. Ми пишаємося нашими слухачами й випускниками, оскільки вони не бояться ламати стереотипи.

Суспільство

У Києві зʼявився новий мурал на підтримку полонених захисників «Азовсталі»

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У центрі Києва художники створили мурал на підтримку полонених захисників «Азовсталі».

Про це повідомили в Асоціації родин захисників «Азовсталі».

У центрі Києва, біля сходів нижнього ярусу Подільської набережної на метро Поштова площа, поряд з графіті «АзовСталь», зʼявилося нове графіті на підтримку полонених захисників «Азовсталі».

Створення муралу ініціювали дружини військовополонених з бригади «Азов» з метою нагадати про те, що їхні мужні чоловіки вже майже 19 місяці в жахливих умовах знаходяться в російському полоні.

Основою муралу став малюнок ілюстраторки Ганни Біляєвої – дружини азовця, який досі перебуває в неволі. Втілили проєкт в життя фанати «Динамо Київ» та небайдужі волонтери з obolon_nets.

Читайте також«Не можу залишатися осторонь». Історія художника Нікіти Тітова, чиї роботи стали символом боротьби за Україну

«Асоціація родин захисників «Азовсталі» дякує всім причетним за створення муралу! Спільними зусиллями маємо робити все, щоб наші героїчні захисники Маріуполя не були забуті та нарешті повернулися додому! Разом – сила!», — йдеться у повідомленні.

Нагадаємо, американські волонтери створили нові мурали на пошкоджених будинках Бучі.

Також у Києві на фасаді Mad Heads Coffee Roasters з’явився мурал на підтримку захисників «Азовсталі».

Окрім того, у Києві створили мурал бійцю Азова «Оджосу».

Фото: facebook.com/AzovstalFamilies.

Читати далі

Суспільство

Нацгвардійці на Херсонщині знищили російський ЗРК «Витязь» (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Бійці Нацгвардії знищили російський зенітно-ракетний комплекс «Витязь» на Херсонщині. Це новітній російський ЗРК малої та середньої дальності, призначений для точкового захисту від літаків, балістичних ракет, дронів та високоточних атак.

Про це повідомив у своєму Telegram-каналі Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко.

Загалом за ці кілька днів, зазначив очільник МВС, операторами БпЛА військових частин Національної гвардії України на цьому напрямку знищено:

  • 8 одиниць легкового автомобільного транспорту військ рф;
  • 1 вантажний автомобль військового призначення;
  • 1 зенітно-ракетний комплекс середньої дальності нового покоління С-350 «Витязь»;
  • 1 автоматизований військовий зенітно-ракетний комплекс «ОСА» 10;
  • 3 антени РЕБ.

Читайте також«Я мріяла пожити в горах, але за інших обставин». Як активістка з Донеччини адаптує переселенців у Ворохті

Відзначимо, що Національна гвардія — військове формування з правоохоронними функціями. Призначене для виконання завдань із захисту та охорони життя громадян України. Загальна кількість — до 60 тисяч військовослужбовців.

Нагадаємо, бойова група К2 знищила ворожий блокпост на напрямку Соледар-Сіверськ.

Крім того, на Херсонщині нацгвардійці знищили російську спостережну станцію.

Також одеські гвардійці виявили спостережний комплекс «Муром-М», встановлений окупаційними військами на вежі.

Фото: facebook.com/NGUmainpage.

Читати далі

Суспільство

Німеччина передала Києву карети швидкої допомоги та пожежне авто

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Українська столиця отримала нову партію допомоги від німецьких партнерів. Зокрема – нові сучасні карети швидкої допомоги, пожежний автомобіль, комунальну техніку, мікроавтобус та 20-тонну вантажівку гуманітарної допомоги.

Про це повідомили на поорталі КМДА.

Зазначається, що вже з наступного тижня отримані автівки працюватимуть для киян. Київ прийняв допомогу від землі Баварія та від району Шарлоттенбург міста Берліна.

Баварія передала українській столиці 20-тонну вантажівку гуманітарної допомоги та 6 автомобілів. Зокрема, 3 нових сучасних машини швидкої допомоги Renault, мікроавтобус Ford, пожежний Mercedes та автомобіль Iveco.

Читайте також«Вони бачать моїми очима». Як описати жести, міміку і колір? Історія коментатора театральних вистав

Шарлоттенбург передав 2 вантажних автомобілі – MAN та Mersedes і багатофункціональний комунальний агрегат Bobcat. А також 2 генератори та електроінструмент. Автомобілі та агрегат будуть працювати в одному з районів столиці. А генератори та електроінструмент отримає керуюча компанія району.

Загалом від початку широкомасштабної війни Київ залучив та отримав як допомогу від європейських партнерів і благодійників загалом 55 пожежних авто. З них 14 – нових, найсучасніших, з можливістю піногасіння (два таких авто Київ передав Харкову). А також отримали 50 сучасних карет швидкої допомоги та 82 міських автобуси.

Нагадаємо, Буча отримала два автобуси від німецького міста-побратима.

Окрім того, Німеччина виділила 10 млн євро на створення в Україні центрів передових досліджень.

Фото: kyivcity.gov.ua.

Читати далі