Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Можливості

За кілька місяців роботи написала 11 проєктів: ця студентка пройшла стажування й працює в Острозькій міськраді

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Єва Коритна думала про те, як би поїхати з Острога та шукати кращого життя. Але лишилася, щоб спочатку стати частиною студентського самоврядування, а невдовзі — і міського. 21-річна дівчина пройшла стажування й отримала роботу, а тепер пише проєкти та мріє покращити життя молоді не лише в Острозі, де навчалася, а й у рідному Краматорську.

ШоТам поговорили з Євою та її начальницею Ольгою Стецюк про проєктний відділ, стажування в міськраді, яке дає шлях до повноцінної роботи, та про те, чому важливо бути відкритими до молоді в міськрадах. 

Ольга Стецюк

начальниця відділу проєктної та інвестиційної діяльності виконкому Острозької міської ради

Міська рада — це не лише робота з 8 до 17

Відділ проєктної та інвестиційної діяльності працює з ініціативами жителів і залучає кошти на втілення корисних для громади проєктів. Також ми займаємося стратегуванням — визначаємо пріоритети розвитку нашої громади, шукаємо щось унікальне, що може зацікавити інвесторів.

Для підсилення роботи беремо стажерів. Ще у 2023 році ми затвердили таку програму за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» — я її координаторка. Минулого року мали сімох стажерів, у 2024 році — двох. 

Ми запропонували всім охочим заповнити гугл-форму. Опісля обрали двох стажерів і спочатку познайомили їх зі структурою роботи ОМС, разом відвідали сесію міської ради, засідання виконавчого комітету тощо. Показували їм і посадові інструкції, положення відділів.

Та головне моє завдання як координаторки програми було показати стажерам, що місцеве самоврядування та міська рада — це не просто робота з 8 до 17, якісь вимоги й обов’язки. Це також вміння виходити за межі своїх можливостей і посадових інструкцій, адже наш відділ — інноваційний та креативний. Ми маємо справу з конкурсами, спілкуємося з міжнародними донорами, пишемо заявки.

Що взагалі таке «проєктна ідея»? Це вирішення якоїсь актуальної проблеми в громаді. Тож ми зі стажерами працювали над «деревом» цілей, проблем, складали коло зацікавлених сторін, визначали, що таке «цільова аудиторія», адже в роботі проєктного менеджера це головне. 

Стажери й Ольга Стецюк під час стажування в червні 2024. Фото з соцмереж відділу

Також вони брали участь у Днях бюджету, щоб зрозуміти, як його складати, були учасниками такого заходу, як «Чашка кави» з начальником фінансового управління, долучалися до лекції про фінансову грамотність для молоді громади й загалом усі два тижні брали участь у житті міськради.  

Читайте також: Закарпатець повернувся після університету в село та залучає гранти на розвиток громади

Нам треба молодь, що не боїться висловлювати думки

З Євою Коритною я познайомилась у 2022 році як з журналісткою — вона розпитувала про роботу нашого відділу. Вже тоді я помітила її критичне мислення, ініціативність і креативність. Саме такі молоді люди нам дуже потрібні в громаді. 

У 2023 році вона була учасницею обмінної програми від Міністерства молоді та спорту й тоді теж показала себе як людина, яка бажає щось змінювати та має багато ідей. 

А вже у червні 2024 Єва прийшла до нас на стажування в міськраді, успішно пройшла його та з 1 серпня почала працювати у відділі. Відтоді вона разом з нами написала вже 11 проєктів! Вони й про психологічне здоров’я дітей військовослужбовців, і про переселенців, про систематизацію комунальної власності, про створення реабілітаційного відділення в нашій лікарні тощо.

Мені здається, що органам місцевого самоврядування потрібно більше брати на роботу молодих, перспективних, впертих людей, які не бояться висловлювати свою думку, креативити, і які, незважаючи ні на що, будуть іти до своєї мети. Єва — це приклад такої молодої людини, яка, маючи ідею, точно втілить її в життя.

Єва Коритна

колишня стажерка, а тепер спеціалістка відділу проєктної та інвестиційної діяльності виконкому Острозької міської ради

Якщо не займатися з дітьми зараз, то хто потім очолить міське самоврядування?

Я сама з Краматорська на Донеччині. В Острозі опинилась у 2020 році — вступила на журналістику й лишилася тут. На магістратуру вже пішла до Чернівецького національного університету на публічне управління та адміністрування, бо тепер це більше пов’язане з моєю роботою.

Спочатку я не збиралась долучатися до самоврядування. На третьому курсі хотіла взяти індивідуальний план навчання в академії, поїхати з Острога, шукати роботу та мати таку собі «американську мрію», де я дуже далеко від дому, класно працюю, купую собі квартиру й усе таке. 

Але таш тодішній студдекан ішов з цієї посади, тож треба було швидко знайти заміну. Запропонували мені, і я погодилася — це ж усього на пів семестру. Але все закрутилося, і зараз я дуже вдячна цьому досвіду, бо навчилася працювати з людьми, організовувати події та покращувати те, що є. Думаю, в цьому глобальна ціль будь-якої людини — бути на своєму місці й робити те, що маєш. На той момент моїм місцем був інститут, і я хотіла зробити його кращим.

У стажуванні в міськраді мене мотивували взяти участь дві речі: одна практична, інша — ні. Почну з останньої. Мої батьки працюють і живуть у Краматорську. Я час від часу приїжджаю до них та бачу, як змінилося місто. Мені дуже болить те, що зараз відбувається з молоддю в Краматорську, бо там не працюють школи, тож ми маємо величезну кількість підлітків і дітей, які не виїхали й сидять удома.

Під час роботи в студентському самоврядуванні я побачила, що є можливість залучати гроші та працювати з молоддю — ця ніша в Краматорську наразі вільна. І мені ці діти болять, бо якщо не займатися ними зараз, то хто потім очолить міське самоврядування за 15 чи 20 років? Тому в мене була глобальна ціль — навчитися писати проєкти, познайомитися з грантовою діяльністю, щоб потім повернутися в Краматорськ. Можливо, не жити, але створити там організацію та почати працювати з молоддю. 

А практична ціль проста — я закінчувала бакалаврат і думала про роботу, а будь-яке стажування — це можливість працевлаштуватися.

Читайте також: Щоб навіть у малих громадах молодь розвивалися: переселенка очолила першу молодіжну раду в Болграді

Навчилася писати бюджети й розраховувати власні сили

Про програму стажувань від Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» я дізналася випадково. Тоді за підтримки Проєкту в Острозькій громаді втілювали ініціативу «ІМПУЛЬС», у межах якої говорили про молодіжну політику. Так я потрапила на кілька заходів, і Ольга Стецюк запропонувала податися на стажування в міськраді. Я спробувала — в мене вийшло.

На стажуванні я шукала можливості, писала заявки, розробляла ідеї проєктів — наприклад, про підтримку ментального здоров’я дітей військовослужбовців, яких доволі багато в громаді. Також ми працювали над проєктом коворкінгу завдяки співпраці з Aгентство ООН у справах біженців в Україні (UNHCR Ukraine) та ГО «Крим SOS». Цей коворкінг відкритий для всіх охочих — це таке місце, де можна зібратися з думками, попрацювати, скористатися потрібною технікою тощо.

Що нового я дізналася? По-перше, що органи місцевої влади — це не тільки канцеляристські історії, де люди дуже складно говорять, і нічого не зрозуміло. Також я дізналася дуже багато про проєктну діяльність — теоретично я дещо знала, але саме на стажуванні практично зіштовхнулася з тим, як саме треба писати заявки, на що звертати увагу, як формулювати тощо. 

Особливо важливим для мене досвідом було написання бюджетів — раніше я думала, що це просто страшний сон, і що я сама ніколи не зможу нічого подібного робити. З’ясувалося, що класна команда може втілювати багато складних речей разом.

Були й речі, яких я навчилася на стажуванні та зараз використовую в своєму житті — наприклад, розрахунок власних сил. Раніше мені цього не вистачало, бо я думала, що все треба робити ідеально, наскільки б складно це не було, та на стажуванні мене навчили того, що треба прислухатися й до свого стану, бо є те, що можна делегувати.

Єва з колегами на Всеукраїнському молодіжному форумі. Фото з соцмереж героїні

Ще під час стажування в міськраді я почула, що, можливо, зможу лишитися тут працювати. Я дуже чекала на цю новину, дізнатися мала якраз після випускного з академії. І нарешті моя начальниця Ольга Стецюк написала, що з 1 серпня мене працевлаштують.

Тож тепер працюю, шукаю нові ідеї та можливості для громади, пишу проєкти. Я хочу залишатися в Україні та щось робити для того, щоб тут було добре жити.

Можливості

Стартапи з місією: як молодь розробляє рішення для змін у своїх громадах

Опубліковано

Понад 200 підлітків на вихідних об’єднуються в команди, беруть челенджі від місцевого бізнесу та влади й усього за два дні генерують реальні рішення — від соціальних підприємств до нової айдентики великих компаній.

Це не просто подія, а інструмент для змін — Хакатон «Бізнес + молодь: спільні рішення для громади», організований у молодіжних просторах Ko_Laba

ШоТам дізнався, як саме молодь генерує зміни та чому це тільки початок.

Марина Черниш

керівниця ESTEAM-напрямку в громадській організації GoGlobal

Про нашу молодь ще писатимуть технологічні медіа

Усе почалося з простої ідеї: дати молоді можливість застосовувати свої знання на практиці, експериментувати й досліджувати, як працює світ. У GoGlobal ми багато працюємо з підлітками, допомагаючи їм розкрити свої таланти, втілити ідеї і, що важливо, навчити підприємницької справи.

Через опитування молоді ми дізналися, що найбільше їх лякає бідність. Тому розвиваємо підприємництво у межах проєктної діяльності, аби підлітки могли реалізувати продукти та рішення і монетизувати їх.

Основа нашого підходу — ESTEAM-освіта, яка формує мислення, щоб розв’язувати проблеми комплексно, творчо й критично. ESTEAM — це не лише про науку чи технології, а й про реальні кейси, про те, як використовувати ресурси, шукати рішення та бачити в цьому сенс.

Підлітки в просторі Ko_Laba створюють проєкт для покращення якоїсь зі сфер життя своєї громади. Фото: GoGlobal

Ko_Laba — перший молодіжний ESTEAM-простір в Україні. Ми бачимо, що підлітки повертаються до просторів знову й знову, бо отримують тут щось більше, ніж навчання, — можливість діяти. Особливо в маленьких містечках такі простори стали справжніми точками тяжіння для активної молоді.

В Україні є небагато відкритих просторів або лабораторій, де можна не тільки поспілкуватися на «гуманітарному» рівні, а й спробувати себе в чомусь хардовому. Ko_Laba дає можливість протестувати свою ідею на сучасному обладнанні та пройти шлях від прототипу до готового виробу завдяки 3D-принтерам, лазерним різакам, плоттерам, термопресам, мікроелектроніці, ручному й електричному інструменту. 

Молодь тут не просто вчиться — вона створює. І, можливо, вже народжується перший стартап у Ko_Laba, про який ми скоро дізнаємося зі шпальт усіх технологічних медіа. 

Молодь чекає на різні активності в просторах, щоб мати змогу створити щось цікаве. Нещодавно в хакатоні взяли участь 44 команди, а це близько 200 підлітків. Фото: GoGlobal

Перші 12 просторів відкрили в Чернігівській, Харківській, Київській, Житомирській областях. Нещодавно запрацювала перша Ko_Laba на заході України — в Мукачеві. Попереду Миколаїв і Запоріжжя.

Модель простору для підлітків і молоді, яка хоче змін, базується на міжнародній практиці, яку ми адаптували до українських реалій.

Від комерційних моделей до соціального підприємництва

Проєктну діяльність ми почали з тримісячної інкубаційної програми за принципом «створити все, що завгодно». У перших 12 Ko_Labaʼх молодь, маючи всю технічну та матеріальну базу, втілювала свої ідеї та створювала ті продукти, які їй хотілося. В основі більшості рішень лежали актуальні проблеми — як особисті виклики, з якими вони зараз зіштовхуються, так і питання, що стосуються життя громади. 

Наприклад, команда з Чернігова розробила та виготовила ергономічний пристрій, який дозволить людині з ампутацією верхніх кінцівок утримувати ручку чи олівець ротом та ефективно користуватися ними для письма чи малювання.

Інкубаційна програма показала, що молоді не байдуже. Вона готова вже зараз комплексно підходити до будь-яких проблем і знаходити рішення в найнесподіваніший спосіб. А ще на рівні громад така подія стала справжнім рушієм того, щоб до молоді прислухалися та чули її потреби й ідеї.

Після цього логічним рішенням стало провести хакатон «Бізнес + молодь: спільні рішення для громади». Місцевий бізнес, влада й активісти запропонували челенджі, а підлітки шукали рішення — від екології до інклюзивності, від комерційних проєктів до соціального підприємництва. 

Хакатон проходив протягом одних вихідних, але результати вражають. Місцевий бізнес і влада взяли на озброєння ідеї молоді, а деякі проєкти зараз продовжують втілювати. 

Команди на хакатоні працювали над завданнями від місцевого бізнесу й влади та мали спеціальний челендж від GoGlobal. Фото: GoGlobal

У хакатоні брали участь навіть ті, хто не мав доступу до просторів. Наприклад, команда з Путивля Сумської області взяла челендж у своєї влади й вирішувала завдання від GoGlobal. Вони розробили проєкт соціального підприємства та виграли приз від GoGlobal — придумали зробити кавʼярню-книгарню, яка поєднує смачну каву та години навчання чи роботи, згуртовує навколо себе та дає молоді можливість для соціального підприємництва, реалізовуючи випічку чи поробки. 

Місцевий бізнес і влада зі свого боку мають підтримувати підлітків, щоб їхні ідеї ставали реальністю. Молодь ненавидить бюрократію, і така співпраця на хакатоні дозволяє пом’якшити й прискорити всі процеси. 

Як школярка ініціювала відкриття молодіжного простору

Мій улюблений приклад — як команда 4Real з Чугуєва розробила нові логотипи для великої місцевої компанії. Один з варіантів брендування так сподобався підприємцям, що вони вже почали його використовувати. Компанія вирішила віддячити молоді — подарувала в простір Ko_Laba ще один 3D-принтер, про який мріяли підлітки. 

Учасники хакатону працювали над створенням інтерактивних зон для кав’ярень, розробляли навчальні гуртки, шукали способи популяризації бізнес-продуктів і вдосконалювали мапу безбар’єрності. Фото: GoGlobal

Загалом у Чугуєві унікальна Ko_Laba — на той момент 11-класниця Дарія, яка брала участь в одній з наших програм, виявила бажання створити у своїй громаді такий простір. Її підтримали місцеві жителі та влада. У результаті донор відкрив у Чугуївській громаді Ko_Laba, хоча це не було для нього пріоритетом. 

Ця команда впродовж року діяльності простору бере участь у всіх запропонованих активностях і конкурсах. Вони майже щомісяця створюють щось нове або допрацьовують те, що вже існує. Така залученість — це неймовірно. Їх відзначали на всіх конкурсах, де вони брали участь. І влада Чугуєва пишається молоддю та шукає для них можливості. Наприклад, 20 підлітків — учасників хакатону — завдяки домовленості голови Чугуєва із закордонними партнерами поїдуть 20 липня на відпочинок у Нордгорн (Німеччина). Тобто хакатон — це win-win для усіх.

Коли підлітки мають сильну мотивацію та самі пушать зміни у своїй громаді, ми зі свого боку їх максимально підтримуємо та надаємо всі можливості. 

Якщо підлітків щось хвилює, тут вони можуть змінити ситуацію

Наші простори показали, що за невеликий проміжок часу можна реалізувати багато проєктів. Якщо молоді дати інструменти й ресурси, креатив буде нестися на максимум.

Усі ідеї, які реалізували на хакатоні, не залишаться в шухляді. Учасники мотивують одне одного не забивати на свій проєкт, а покращувати його та втілювати. Підлітки разом з владою та бізнесом з різних боків дивляться на одну й ту саму проблему, і це їх об’єднує.

Підготовкою хакатону в Ko_Laba займалися працівники просторів: вони залучали місцевий бізнес, формували команди та координували процес. Фото: GoGlobal

Ko_Laba — це спільнота, де молодь на одній хвилі думає над ідеями, дискутує, творить і реалізує проєкти. Такі активності, як хакатон для молоді, — це привід, щоб знову-таки прийти в простір і ще й покреативити. 

А наші працівники стали магнітом для підлітків. Вони мотивують, надихають молодь і допомагають створювати щось цікаве. Показують, що в Україні є такі самі можливості, як і будь-де, для того, щоб діти залишалися в Україні та вступали в наші заклади професійно-технічної освіти та виші.

Якщо підлітка щось хвилює, тут він може змінити ситуацію. І що більше буде таких просторів, то більше буде змін у нашій країні.

Тетяна Коврига

директорка освітньої фундації GoGlobal

Можливостей для самореалізації в Україні вдосталь

Результати хакатону перевищили очікування — хтось із команд уже отримав перші результати, хтось — замовлення та гроші, а хтось іще доробляє свої ідеї. Але головне — діти та підлітки прийняли виклик. Не побоялися навіть завдання з роботизації процесів на заводі. Це була справжня командна робота — куратори підтримували на кожному етапі, а учасники отримали досвід розробки ідей, пітчингу та менторства від топових бізнесів. До просторів прийшли й місцеві експерти, і влада, і депутати. 

Ми хочемо, щоб молодь у громадах знала, що можливостей для самореалізації вдосталь, що в Україні підприємництво — це круто. Що прокачувати soft skills і втілювати свої ідеї в життя можна та треба. Що ми, дорослі, поряд — готові допомогти й підтримати.

Читати далі

Можливості

Для жінок та дівчат з інвалідністю стартує міжнародна школа лідерства у Брюсселі: як податися 

Опубліковано

Відкрили реєстрацію на першу міжнародну школу «ЛІДЕРКА». Для проєкту шукають 15 жінок та дівчат з інвалідністю, які проживають у країнах-кандидатках на вступ до ЄС. 

Про це повідомила пресслужба правозахисної організації Fight For Right.

Що очікувати від програми лідерства 

Міжнародна програма «ЛІДЕРКА» пройде  14-18 липня 2025 року у Брюсселі. Усі витрати на проїзд, проживання та інші витрати на участь покривають організатори. За необхідності кошти виділять на проїзд особистого/-ї асистента/-ки.

Школа «ЛІДЕРКА» — це програма зміцнення потенціалу, де жінкам та дівчатам з інвалідністю надають можливість стати сильними лідерками, захисницями прав та творчинями змін у своїх громадах і країні.

Читайте також: У Нью-Йорку створюють першу в історії оперу про депортованих українських дітей (ВІДЕО)

Організатори обіцяють учасницям інтенсивне навчання, практичні тренінги та можливості для мережування. Майбутні лідерки розширюватимуть знання про політичні процеси та отримуватимуть інструменти для просування прав людей з інвалідністю на національному та міжнародному рівнях.

Також на основі додаткового відбору жінки та дівчата зможуть пройти тижневе стажування у європейських організаціях з прав людей з інвалідністю після завершення програми. Учасниць чекає менторська підтримка від Fight For Right та ENIL.

Як податися 

Для участі заповніть реєстраційну форму за посиланням до 10 червня 2025 року. Окрім заявки, надішліть коротке відео (до 2 хвилин) англійською мовою, на тему: «Чому я вважаю, що моє лідерство важливе для майбутнього Європи?»

До участі запрошують жительок країн-кандидаток на вступ до ЄС, зокрема України, Молдови, Грузії, Албанії, Північної Македонії, Чорногорії, Сербії, Боснії та Герцеговини та Туреччини.

Нагадуємо, що У США прочитали щоденники Ірини Цибух та зібрали 50 тисяч доларів для «Госпітальєрів» (ФОТО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Fight For Right

Читати далі

Можливості

«Укрзалізниця» набирає учасників на програму стажування RAILTECH LAB

Опубліковано

В «Укрзалізниці» стартувала нова програма стажування RAILTECH LAB, яка спрямована на залучення фахівців з технічною або залізничною освітою до роботи над інноваційними проєктами.

Про це повідомили в соцмережах «Укрзалізниці».

Програма створена для тих, хто прагне впроваджувати нові технології у сфері автоматизації, інфраструктури, енергоефективності та цифровізації транспорту.

В компанії наголошують: неважливо, ким саме ви працюєте зараз, — найбільше на стажуванні цінуватимуть ініціативу та бажання розвиватися.

Читайте також: «PromПрокачка» змінила простір для йогині, мами і дружини військового Світлани (ВІДЕО)

RAILTECH LAB надаватиме учасникам доступ до:

  • лабораторій;
  • конструкторських бюро;
  • науково-дослідних установ;
  • реальних проєктів, які змінюють логістику, мобільність і безпеку в Україні.

Долучитися до програми можна під час «Фестивалю кар’єри», що проходить з 22 по 25 травня на ВДНГ у Києві. Також можна написати боту в телеграмі: @iron_hr_bot.

Нагадуємо, що SWEET.TV передасть родинам переселенців ТВ-приставки з доступом до тисячі фільмів, серіалів і телеканалів.

Фото: «Укрзалізниця»

Читати далі