

Суспільство
На Волині ветеран виготовляє сокири, якими нагороджують військових
На Волині ветеран Батальйону Кульчицького Павло Скшетуський опанував ковальське мистецтво та виготовляє унікальні сокири й ножі.
Про це пише «Сила правди».
Своє захоплення давньою зброєю Павло Скшетуський розпочинав із історичної реконструкції, а тому знає як виготовляти різну зброю і використовувати її на практиці.
Першу свою сокиру майстер виготовив ще під час служби в батальйоні імені Кульчицького в 2015 році, а системний процес та нову, найпопулярнішу форму леза розробили у 2017-у.
Читайте також: Серед клієнтів – NASA та НАТО. Як український IT-вець продає сокири по всьому світу
«Цю форму ми робили в 2017 році. Ми її називаємо псевдо-франциска. Давні франки, коли мігрували із Скандинавії, принесли із собою свої звичаї та форми зброї. Вони використовували подібну форму. Вона універсальна. І для бою, і для роботи це напівкругле лезо дуже зручне», — каже майстер.

За понад п’ять років Павло Скшетуський вже виготовив 800-900 сокир. Приблизно половина із них — для військових. Передусім для «рідного» Батальйону оперативного призначення Нацгвардії імені Кульчицького. У цьому підрозділі сокири від Скшетуського використовують як неформальну нагороду або подарунок.
Дивіться відео: Айтівець із Франківська виготовляє сокири для NASA і НАТО
«Комбат батальйону Кульчицького казав, що в атаку з ними ще не ходили, але багато хто в батальйоні їх має», — жартує майстер.

Проте купують їх також і цивільні, в тому числі з-за кордону.
«Спочатку купувала українська діаспора за кордоном. Потім по Україні. Зараз вже купують в тому числі й іноземці: в США, Канаді. Я знаю, що кожна сокира, яку я зробив — це потенційно ще 2-3 замовлення. Люди бачать готові вироби і хочуть собі також. Адже ці сокири не для того, щоб їх заховати і нікому не показувати. Цим не соромно похвалитися. Хоча так само це повністю робочий інструмент. Вони загартовані», — каже Скшетуський.
За час роботи Павло Скшетуський напрацював чимало «фішок», які роблять його вироби унікальними. Наприклад, так зване «рване лезо» — особливий візерунок на металі.
Нагадаємо, на Прикарпатті коваль виготовив дзвони із гільз самохідної артустановки «Піон».
Окрім того, волонтери виготовляють меблі з ящиків від снарядів.
Фото: sylapravdy.com.
Суспільство

«Укрзалізниця» створила офіційні канали в соцмережах для інформування пасажирів приміського сполучення. Компанія публікуватиме актуальні новини щодо графіка руху, нових рейсів, модернізацію електричок тощо.
Про це повідомили в УЗ.
Компанія створила канали у Telegram, Viber та WhatsApp. У них розповідатимуть про:
- затримки поїздів;
- призначення нових поїздів.
- модернізацію рухомого складу;
- тимчасове скасування поїздів та призначення альтернатив;
- інші важливі новини приміського сполучення.
В УЗ додали, що вони також публікуватимуть корисні поради пасажирам.
Аби знайти новини свого регіону, необхідно перейти за хештегом або позначкою із назвою локації наприкінці кожної публікації.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» відновлює втрачені квитки у застосунку: як їх повернути.
Фото обкладинки: RailGallery
Суспільство

Активісти руху спротиву «Жовта стрічка» розмістили на вулицях Ялти, Євпаторії, Севастополя та Сімферополя понад 200 проукраїнських символів.
Про це повідомили в «Жовтій стрічці».
У містах Криму активісти розмістили стікери та жовті стрічки. У Сімферополі учасники руху намалювали невелике графіті з буквою «Ї». У русі написали:
«Бо окупація — це тимчасово, а Крим — це Україна».
Читайте також: UNITED24 зібрали $23 000 завдяки розіграшу прапора з підписами захисниць Маріуполя




Нагадаємо, що до початку другого місяця весни активісти «Жовтої стрічки» провели нову акцію у Криму (ФОТО).
Фото: телеграм-канал руху
Суспільство

Пасажири «Укрзалізниці» відтепер можуть повернути втрачені через кібератаку квитки у застосунку. Користувачі зможуть згенерувати квитки, які вони придбали до масштабної кібератаки на компанію.
Про це повідомили в УЗ.
Як відновити квитки
- Зайти у свій акаунт у застосунку УЗ.
- Натиснути на банер на головній сторінці.
- Перейти на спеціальну сторінку для перегенерації.
- Натиснути «Завантажити PDF-квиток» і зберегти документ.
Також у компанії рекомендують користувачам оновити профіль, додавши актуальну електронну пошту. Це дозволить автоматично отримувати копії нових квитків на пошту.
Читайте також: «Абук» відкрив безплатний доступ до аудіокниг у міжнародних автобусах Flix
Про кібератаку на «Укрзалізницю»
23 березня 2025 року на офіційних сторінках УЗ почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків. Залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня.
Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням потягів. Окрім цього, в компанії запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безплатне відвідування залу очікування та чай у потягах.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка УЗ