

Суспільство
На території Лаври археологи знайшли дерев’яну лопату часів Київської Русі
На території Києво-Печерської лаври українські археологи знайшли дерев’яну давньоруську лопату із залізним окуттям.
Про це на своїй фейсбук-сторінці повідомив завідувач сектору археології заповідника Сергій Тараненко.
Він розповів, що найбільш поширеними ручними знаряддями для обробки ґрунту на Русі були лопати або «заступи».
Лопати могли виготовляти як повністю з деревини, так і дерев’яні із залізним окуттям.
Робоча лопать заступу мала прямокутну, трапецеподібну або трикутну форму і виготовлялася з дерев твердих порід, часто з дубу.
Читайте також: Майбутнє пам’яток – у приватних руках. Хто рятує культурну спадщину України? Історія ініціативи «Спадщина.UA»
Зазвичай ширина лопати була 12-16 см, висота – 25-30 см. До неї припасовувався держак довжиною 80-95 см.

Лезо дерев’яних лопат нерідко оковувалося залізом для більш ефективного застосування. Таке окуття складалося із 2 смуг, які значною мірою охоплювали нижню та бокові частини лопаті заступу.
У такий спосіб утворювалася підковоподібна пластина, зовнішній край якої служив вістрям, а внутрішній мав паз, в який встромлялася краями дерев’яна лопата.
Що знайшли?
Археологи знайшли на території лаври дерев’яний заступ із залізним окуттям. Його розміри — приблизно 22×18 см, з’єднане з ґрунтом і потребує реставрації.

«Серед археологічних знахідок залізні окуття заступів зустрічаються досить часто, вони знайдені, наприклад, на Княжій горі, Колодяжинському, Райковецькому, Городському та інших давньоруських городищах і містах», — уточнив Тараненко.
За своєю формою ці окуття подібні до тих, що використовувалися на заступах ХІХ – поч. ХХ ст., відомих за етнографічними матеріалами з терен України та Білорусі.

Лопати у давній Русі називалися «рило», їхнє зображення зустрічається й в іконографічних джерелах, наприклад, на мініатюрах Радзівілівського літопису.

Нагадаємо, на Київщині археологи знайшли залізні серпи «салтівського типу», датовані X–XI ст.
Окрім того, у Черкасах розкопали «литовський» замок XVI століття.
Фото: facebook.com/sergiy.taranenko.
Суспільство

Увечері 18 червня на вулиці Плуговій у Львові рятувальники допомогли витягти кошеня, яке впало у вузьку металеву трубу на глибині близько двох метрів. Його нявкання почули перехожі та викликали службу порятунку.
Про це повідомили в ДСНС Львівщини.
Спроби витягнути тварину самотужки виявилися марними, тому на місце прибули надзвичайники. За допомогою рятувальної мотузки їм вдалося дістати кошеня, яке тремтіло, але було неушкоджене. Тваринку передали людям, які не пройшли повз і зреагували на заклик про допомогу.
Нагадаємо, що у ЗСУ показали пухнастиків, які допомагають військовим на фронті (ФОТО).
Раніше ми писали, що у Львові відкрили перший міський хаб «Стрільниця» в історичній будівлі (ФОТО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ДСНС Львівщини
Суспільство

24 червня в Музеї книги і друкарства України відкриється виставка «Пилип Орлик. Шлях гетьмана», присвячена до 315-річчя Конституції Орлика та Дня Конституції України. Уперше у столиці представлять низку експонатів, що мають прямий стосунок до постаті гетьмана.
Про це повідомили в Міністерстві культури та стратегічних комунікацій.
На виставці покажуть 33 об’єкти, зокрема стародруки, гравюри, мапи, зброя, речі з родинною символікою Пилипа Орлика та Івана Мазепи, а також археологічні знахідки з Батурина.
Відвідувачі зможуть побачити й копії архівних документів зі Швеції, Франції, Польщі та України, які розповідають про життя та політичну діяльність Орлика.
Також відбудеться прем’єра історичного фільму Incognito, створеного з використанням ШІ. Виставка триватиме до 1 грудня.
Читайте також: Христина Скачківська-Сушко: єдина жінка-старшина в армії УНР (ВІДЕО)



Нагадаємо, що історики знайшли нові артефакти Пилипа Орлика та найдавніший козацький документ українською.
Фото обкладинки: портрет, написаний Наталею Павлусенко, 2021, Wikimedia
Суспільство

Спортсменка з Донеччини Олександра Піпа посіла перше місце на Кубку світу з кікбоксингу WAKO, який відбувся з 12 по 15 червня в Будапешті.
Про це повідомили на сторінці Курахівської дитячо-юнацької спортивної школи.
У змаганнях взяли участь близько 3500 спортсменів з різних країн. Олександру Піпу до турніру підготували тренери Данило Проломов та Артем Дріга. Під час нагородження спортсменка вийшла з прапором свого рідного міста Курахового, яке наразі окуповане, а також зі стягом евакуаційного загону поліції «Білий янгол».
Як зазначили в «Суспільне Донбас», Олександра не вперше бере участь у турнірах із цими прапорами. Раніше вона піднімала їх після перемог на чемпіонаті України та всеукраїнських змаганнях. Її батько, Василь Піпа, служить у загоні «Білий янгол».
Читайте також: Ярослав Ткач встановив новий європейський рекорд у скелелазінні на швидкість (ВІДЕО)


Нагадаємо, що семикласниця з Тернополя здобула «золото» на міжнародному конкурсі пісні в Польщі.
Фото: фейсбук-сторінка Курахівської дитячо-юнацької спортивної школи