Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

На Київщині археологи знайшли залізні серпи «салтівського типу», датовані X–XI ст.

Опубліковано

Відбувся новий етап археологічних розкопок могильника Острів на Київщині. Давній могильник площею близько 10 га розміщений у Рокитнянському районі Київської області, на правому березі річки Рось

Про це йдеться на сторінці дослідницького проєкту Острів у Facebook.

Експедиція відбулась за підтримки Німецького дослідницького фонду.

Археологи розповіли, цьогоріч досліджено 300 кв. м та зафіксовано 12 середньовічних поховання різного ступеню збереженості та понад 20 різночасових об’єктів, переважно – черняхівської культури (III–V ст.).

Потужність культурних нашарувань на даній ділянці сягала до двох метрів.

Уперше на пам’ятці зафіксовано залізні серпи т. зв. «салтівського типу», що датуються другою половиною X – початком XI ст.

Читайте такожМайбутнє пам’яток – у приватних руках. Хто рятує культурну спадщину України? Історія ініціативи «Спадщина.UA»

Також уперше в похованні зафіксовано давньоруських гончарний горщик першої половини-середини XI ст.

В одному з поховань окрім решток поховальної споруди зафіксовано горілу напівколоду, орієнтованою довгою віссю в тому ж напрямі, що й небіжчиця, вище комплексу на 0,2 м. У цьому ж похованні виявлено виту шийну гривну типу Totenkrone. Уперше зафіксовано трапецієподібну підвіску з тонкого листа бронзи покритого шаром білого металу.

Про проєкт «Острів»

Археологічний проєкт розроблений і розпочатий у 2017 р. співробітниками відділу археології Києва ІА НАНУ спільно з колегами з відділу давньоруської та середньовічної археології.

Проєкт розрахований на планові дослідження унікального для України археологічного комплексу, який є матеріальним свідченням зв’язків середньовічної Русі-України з балтським населенням.

Читайте також«Замість руїн – будинки у скандинавському стилі». Як відбудувати громаду після окупації? Кейс Новобасанської ТГ на Чернігівщині

Комплекс складається з балтського могильника «Острів» та середньовічного городища і прилеглого до нього селища в урочищі Старі Сухоліси (приналежність останніх до балтських етнічних груп ще належить встановити).

  • Могильник Острів знаходиться у Рокитнянському районі Київської області, на правому березі р. Рось та займає площу близько 10 га. Він був виявлений у 2017 р. у ході розвідувальних робіт. На сьогодні вивчено 24 поховання, виявлені артефакти, характерні для культури західних балтів – фібули, браслети, предмети озброєння.
  • Городище в урочищі Старі Сухоліси розташоване 500 м північніше могильника, на протилежному березі р. Рось, неподалік від с. Сухоліси Білоцерківського району Київської області. Площа городища складає близько одного гектару, збереглися потужні оборонні вали та залишки рову. Належати до т. зв. «болотних городищ», розташованих у заплавах рік, що не дуже характерно для давньоруської фортифікації, хоча у зоні Полісся відомі і такі городища. З напільної сторони до городища примикає неукріплене поселення. Городище відомо за розвідувальними роботами М. П. Кучери та Р. С. Орлова, але розкопки ані на території городища, ані на території поселення не проводилися.
  • Городище Бушеве розташоване у 20 км нижче за течією ріки Рось, біля с. Бушеве Рокитнянського району. З огляду на місце розташування та будову його дослідження є частиною дослідницького проєкту. До 1946 р. с. Бушеве мало назву «Прусси» що опосередковано може свідчити про обставини його виникнення та функціонування. Площа городища близько п’яти гектарів, збереглися потужні оборонні споруди. Так само належить до «болотних городищ». Поблизу городища відомо кілька сільських поселень давньоруського часу. Городище відоме за обстеженнями М. П. Кучери та Р. С. Орлова. М. П. Кучера здійснив дослідження валу городища.

У рамках реалізації проєкту здійснюються археологічні дослідження широкою площею на території могильника, розкопки городища та плануються дослідження сільського поселення у Сухолісах та Бушеве. Крім того, частково проведено сучасну інструментальну геодезичне фільмування та аерофотознімання обох городищ, селищ та некрополя.

Нагадаємо, у Києві на Оболонському острові знайшли археологічні пам’ятки старослов’янських часів.

Також ми повідомляли, що археологи відкопали на Рівненщині старовинну шпильку та намистину.

Фото: facebook.com/ostrivproject.

Суспільство

Фестиваль «Миколайчук Open» оголосив переможців міжнародної та національної програм

Опубліковано

У Чернівцях оголосили переможців національного та міжнародного конкурсів кінофестивалю «Миколайчук Open». Визначення переможців відбувалося шляхом глядацького голосування, а команди фільмів-переможців отримали грошові винагороди та статуетки фестивалю.

Про це повідомила кореспондентка Суспільного з церемонії закриття кінофестивалю.

У міжнародному конкурсі перемогу здобув фільм «Кріпачка», режисерів ДК (Дорота Кобєла) та Гʼю Велчман.

Друге місце посіла стрічка української режисерки Анни Бурячкової «Назавжди-назавжди».

Читати також: Нова пошта показала свій перший Boeing для виконання польотів

У національному конкурсі найкращим був визнаний короткометражний фільм «Нюанс», режисерів Маргарити Воронової та Олега Кібальника. Спеціальну відзнаку від партнерів фестивалю компанії «AMO Pictures» отримав фільм «Сонечко» режисера Сергія Кулибишева.

Команда фільму, що переміг у міжнародному конкурсі, отримала грошову винагороду в розмірі 1000 доларів. Переможці національного конкурсу були нагороджені по 500 доларів кожен.

Нагадаємо, що українці створили платформу, де можна розрахувати ймовірність вступу на бюджет.

Також ми повідомляли, що назву Броварів хочуть дерусифікувати: як саме.

Фото: Миколайчук Open

Читати далі

Суспільство

Які міста України найпопулярніші для відпочинку в 2024 році: опитування

Опубліковано

Львів став одним із найпопулярніших міст для відпочинку українців у 2024 році, згідно з дослідженням «Опитування українців про відпочинок в Україні», проведеним компаніями Gradus Research та Ribas Hotels Group.

Це дослідження виявило, як українці планують свої подорожі в умовах війни.

«Популярність Львова як місця для літнього відпочинку зросла на 3% порівняно з 2023 роком», – зазначають дослідники. До десятки найпопулярніших напрямків також увійшли Закарпаття, Одеса, Львівська область і Київ.

фото: Ribas Hotels Group

На літо 2024 року 80% опитаних українців планують відпустку. Більшість обирають відпочинок з партнером або сім’єю. Респонденти віддають перевагу сімейним готелям, апартаментам та котеджам в лісі або біля гір. Найпопулярніші активності на відпочинку – піші прогулянки, відвідування ресторанів, екскурсії та огляд пам’ятних місць.

фото: Ribas Hotels Group

Читати також: Укрпошта анонсувала марки про жителів Чорного моря

Найважливіші критерії вибору місця для відпочинку включають:

  • вигідну ціну;
  • чистоту місця проживання та відпочинку;
  • комфортні умови та прибирання в номері;
  • рекомендації друзів, колег, родичів та знайомих;
  • власний позитивний досвід.

Більшість респондентів позитивно ставляться до відпочинку навіть під час воєнного стану, включаючи поїздки за кордон.

Нагадаємо, що в Харкові будують перші в країні підземні школи для захисту дітей (ВІДЕО).

Фото: photo-lviv.in.ua.

Читати далі

Суспільство

Кінопроєкт «Мед мінних полів» отримав нагороду на Каннських левах 2024 року

Опубліковано

Український проєкт «Мед мінних полів» здобув визнання на престижному фестивалі Каннських левів, отримавши бронзову нагороду в категорії Outdoor: Promotional Items & Printed Media.

Про це повідомляє Saatchi & Saatchi Україна.

Лімітований продукт «Мед мінних полів» був створений компанією Saatchi & Saatchi Ukraine у співпраці з агрокомпанією Kernel, МЗС України, Спілкою пасічників України та Dronarium Ukraine. Мета цієї кампанії – привернути увагу до проблеми замінованості України.

Читати також: Укрпошта анонсувала марки про жителів Чорного моря

У рамках проєкту дрони засівали поля медоносними рослинами, з яких бджоли збирали мед. Вулики розміщували поблизу полів, де немає мін, але спеціально розроблені у формі попереджувальних знаків про мінну небезпеку.

«Мед мінних полів» розсилатимуть дипломатам і впливовим особам з метою залучення міжнародних партнерів до процесу розмінування України.

Команда Saatchi & Saatchi Ukraine вже чотири роки поспіль отримує нагороди на Каннських левах, підтверджуючи свою майстерність і відданість важливим суспільним проєктам.

Нагадаємо, що в Україні запускають програму навчання жінок-водіїв для вантажівок.

Також ми повідомляли, що назву Броварів хочуть дерусифікувати: як саме.

Фото: Saatchi & Saatchi Україна.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство5 днів тому

Табір, як у дитинстві, але для дорослих. Як працює перший в Україні кемпінг на деревах

Ви колись пробували спати в повітрі, коли поряд ліс, гори та зоряне небо вночі? А...

Суспільство1 тиждень тому

Вклали в бізнес по 2 тисячі гривень. Як друзі заснували власну СММ-агенцію у 20 років

Друг-однодумець, жага до авантюризму та добре бойківське вино — так чотири роки тому почалася історія...

Суспільство2 тижні тому

Щоденні обійми, заробіток і козяче щастя: як невістка зі свекрухою вдвох розвивають маленьку ферму на Черкащині

«У нас є сир, налітайте», — з цього повідомлення в соцмережах минулого року почалася історія...

Суспільство2 тижні тому

Той, хто створив дизайн ЗСУ. Тарас Іщик про творчу карʼєру в армії

Сотні чоловіків ішли добровольцями, не знаючи, яку роботу будуть виконувати в ЗСУ. Сотні бояться потрапити...

РЕКЛАМА: