Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

На Полтавщині реставрують артефакт, якому 2 тисячі років

Опубліковано

На Полтавщині взялися реставрувати амфору, зроблену до нашої ери. Її знайшли на території колишнього Більського городища. Туди вона потрапила із Греції. Реставратори історико-культурного заповідника «Більськ», що в Котельві, склали посудину із 20 шматочків, решту – доліпили гіпсом. Нині ж почали покривати фарбою, йдеться в сюжеті Суспільного.

“Втрачені форми робляться з гіпсу, гіпсуванням. А перед цим форма з пластиліну робиться і тоді гіпс накладається. А сама амфора була ось, видно фрагменти”, – розповідає реставратор заповідника «Більськ» Анатолій Штанько.

Як реставрують?

Уцілілі фрагменти скріпили спеціальним клеєм. На відновлення втрачених Анатолій Іванович використав близько кілограма гіпсу. Горло та ручки виліплював приблизно пів місяця.

У таку амфору вміщується понад 10 літрів. Під час реставрації виліплені фрагменти покривають акриловими фарбами. Колір обирають так, щоби він відрізнявся на тон. Це для того, аби було помітно, де частини автентичні, а де відновлені.

Читайте також: На Хмельниччині під час реставрації фортеці натрапили на сенсаційну знахідку

Все, що лишилося від автентичної посудини, – це два десятки глиняних фрагментів. Їх знайшли під час розкопок у Більську на глибині 80 сантиметрів.

Чим особлива посудина?

Фрагменти виявили восени 2018. Це на території, яку називають Барвінковою горою.

Науковиця заповідника «Більськ» Лариса Охріменко каже: “Було кілька археологічних мініоб’єктів. Це були ями, скелети людей, наконечники стріл. І серед таких знахідок був виявлений розвал цієї корчаги, античної амфори”.

Датують амфору кінцем 5 – початком 4 століття до нашої ери. За тих часів подібного посуду тут не виготовляли.

“Посуд, яким привозили сюди різний грецький імпорт. Вино, все, чим Греція торгувала. І так вони тут залишалися. Їх везли в галерах, їх було дуже багато”, – пояснює зберігач фондів заповідника «Більськ» Олег Шапорда.

Після завершення робіт амфору зберігатимуть у фондах заповідника «Більськ» та презентуватимуть на виставках.

Що таке Більське городище?

Нагадаю, Більське городище – це укріплене поселення скіфського часу, розташоване поблизу села Більськ Котелевського району. Його датують кінцем 8 – початком 3 століть до нашої ери.

Городище cкладалося з трьох укріплених поселень, об’єднаних фортечною стіною. Його загальна площа – майже 4,5 тисячі гектарів. Деякі дослідники ототожнюють Більське городище з літописним містом Гелон, яке згадував у своїх працях давньогрецький історик Геродот.

Фото заповідника “Більськ”

Коментарі

Суспільство

Дитячий будинок сімейного типу з Донеччини отримав новий дім на Київщині (ФОТО)

Опубліковано

Нове помешкання отримала родина Катерини і Олексія Тарусіних. У ньому житимуть десять дітей віком від 4 до 16 років.

Про це повідомив очільник Київської ОВА Руслан Кравченко

Родина переїхала на Київщину після того, як евакуювалася з Донеччини через обстріли російської армії. У новому будинку є просторі кімнати, сучасна кухня, дитячі ігрові зони тощо. Помешкання придбали коштом субвенції з державного бюджету.

Читайте також: На Київщині працюватиме модульна благодійна пекарня (ФОТО)

«Щиро вітаю родину Тарусіних з цією важливою подією! Нехай новий будинок стане місцем, де пануватиме любов та гармонія, а для дітей — справжнім домом, де вони зможуть відчути себе по-справжньому щасливими. Вдячний таким родинам, які відкрили свої серця та дім для дітей, що потребують любові й турботи. Ви — приклад людяності та сили духу!» — написав Руслан Кравченко.

Нагадаємо, що у Богданівці на Київщині відкрили перший тимчасовий освітній простір.

Фото: фейсбук-сторінка Руслана Кравченка

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Запоріжжі вперше провели унікальну операцію зі стентування аорти

Опубліковано

У Запорізькій обласній клінічній лікарні вперше виконали стентування грудного відділу аорти — складне малоінвазивне хірургічне втручання, яке замінило традиційну відкриту операцію із розрізом грудної клітки.

Про це повідомили в Національному інституті серцево-судинної хірургії імені М.М. Амосова.

Як це було

Операцію провели спільно з ендоваскулярним кардіохірургом Національного інституту серцево-судинної хірургії імені М.М. Амосова. Над пацієнтом працювала злагоджена команда з трьох відділень лікарні: інтервенційної кардіології та рентгенангіографії, судинної хірургії та кардіохірургії.

Читати також: У Києві відкрили сучасний реабілітаційний центр для важкопоранених військових (ФОТО)

Пацієнтом став 49-річний чоловік із посттравматичною аневризмою аорти, яка виникла після автокатастрофи у 2007 році. Ця патологія — «бомба сповільненої дії», здатна спричинити миттєву смерть у разі розриву. Аневризму виявили випадково, оскільки явних симптомів чоловік не мав.

Під час операції лікарі закрили уражену ділянку аорти спеціальним стентграфтом — внутрішнім каркасом, що стабілізує судину. Методика дозволяє уникнути значного травмування та пришвидшити відновлення пацієнта.

Нагадаємо, що до київської лікарні під’єднали дві мобільні котельні (ФОТО).

Фото: Запорізька обласна клінічна лікарня.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Києві капітально відремонтують «Парк пам’яті» та крематорій

Опубліковано

На території Київського міського крематорію та меморіального комплексу «Парк пам’яті» проведуть масштабний ремонт, реконструкцію та реставрацію. Головний акцент — на впорядкуванні зон, де проводять поховання українських військовослужбовців.

Про це повідомили у КМДА.

Що оновлять

  • Ритуальні корпуси крематорію;
  • обладнання та адміністративний корпус;
  • елементи благоустрою, зокрема паркову зону.

Проєкт передбачає також ремонт фасадів, гідроізоляцію, відновлення оздоблення стін і стель, захист бетонних конструкцій. Для зручності маломобільних груп облаштують пандуси та антиковзні підлоги.

Реставраційні роботи планують розпочати навесні. Проєкт уже отримав погодження Департаменту охорони культурної спадщини.

Читати також: На Київщині понад 20 тисяч об’єктів повернули до життя

Про комплекс

«Парк пам’яті» — архітектурно-містобудівний ансамбль із залами прощання, крематорієм, адміністративною будівлею, колумбарієм, парком і Стіною Пам’яті. Комплекс розташований поруч із Байковим кладовищем — пам’яткою національного значення.

За словами фахівців, через 50 років безперервної експлуатації комплекс перебуває в неналежному стані. Корозія конструкцій та зношеність обладнання вимагають термінового втручання.

Нагадаємо, що у Києві комунальники розчищають русло річки Либідь.

Фото: guide.kyivcity.gov.ua.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Культура3 дні тому

Забуте ремесло: як родина на Львівщині відновлює різдвяні зірки

Надлітає сніг, на вулиці ніч, і серед мороку світиться єдине віконце майстерні в селі Дубляни...

Суспільство2 тижні тому

Замість цукерок на свята — турбота. Досвід волонтерки, що у 24 роки стала наставницею дитини з інтернату

В окремій кімнаті у львівському інтернаті особлива атмосфера — у різнокольорових чашках заварений чай, а...

Суспільство2 тижні тому

«Я створюю затишок для ВПО»: кримка робить безкоштовні ремонти в старих будинках

Переселенці змушені полишити все: рідні стіни, улюблену подушку, теплий плед, який так довго дарував відчуття...

Освіта3 тижні тому

Як бухгалтерка й інженерка стали креативницями: ці жінки встигають і дітей виховувати, і професію змінювати

Олена за спеціальністю бухгалтерка, а Тетяна 11 років пропрацювала інженеркою на будівництві. Кожна з них...