Суспільство
На Полтавщині реставрують артефакт, якому 2 тисячі років
На Полтавщині взялися реставрувати амфору, зроблену до нашої ери. Її знайшли на території колишнього Більського городища. Туди вона потрапила із Греції. Реставратори історико-культурного заповідника «Більськ», що в Котельві, склали посудину із 20 шматочків, решту – доліпили гіпсом. Нині ж почали покривати фарбою, йдеться в сюжеті Суспільного.
“Втрачені форми робляться з гіпсу, гіпсуванням. А перед цим форма з пластиліну робиться і тоді гіпс накладається. А сама амфора була ось, видно фрагменти”, – розповідає реставратор заповідника «Більськ» Анатолій Штанько.
Як реставрують?
Уцілілі фрагменти скріпили спеціальним клеєм. На відновлення втрачених Анатолій Іванович використав близько кілограма гіпсу. Горло та ручки виліплював приблизно пів місяця.
У таку амфору вміщується понад 10 літрів. Під час реставрації виліплені фрагменти покривають акриловими фарбами. Колір обирають так, щоби він відрізнявся на тон. Це для того, аби було помітно, де частини автентичні, а де відновлені.
Читайте також: На Хмельниччині під час реставрації фортеці натрапили на сенсаційну знахідку
Все, що лишилося від автентичної посудини, – це два десятки глиняних фрагментів. Їх знайшли під час розкопок у Більську на глибині 80 сантиметрів.
Чим особлива посудина?
Фрагменти виявили восени 2018. Це на території, яку називають Барвінковою горою.
Науковиця заповідника «Більськ» Лариса Охріменко каже: “Було кілька археологічних мініоб’єктів. Це були ями, скелети людей, наконечники стріл. І серед таких знахідок був виявлений розвал цієї корчаги, античної амфори”.
Датують амфору кінцем 5 – початком 4 століття до нашої ери. За тих часів подібного посуду тут не виготовляли.
“Посуд, яким привозили сюди різний грецький імпорт. Вино, все, чим Греція торгувала. І так вони тут залишалися. Їх везли в галерах, їх було дуже багато”, – пояснює зберігач фондів заповідника «Більськ» Олег Шапорда.
Після завершення робіт амфору зберігатимуть у фондах заповідника «Більськ» та презентуватимуть на виставках.
Що таке Більське городище?
Нагадаю, Більське городище – це укріплене поселення скіфського часу, розташоване поблизу села Більськ Котелевського району. Його датують кінцем 8 – початком 3 століть до нашої ери.
Городище cкладалося з трьох укріплених поселень, об’єднаних фортечною стіною. Його загальна площа – майже 4,5 тисячі гектарів. Деякі дослідники ототожнюють Більське городище з літописним містом Гелон, яке згадував у своїх працях давньогрецький історик Геродот.
Фото заповідника “Більськ”
Суспільство
Коментарі
Суспільство
Як це було
Коментарі
Суспільство
Що оновлять
- Ритуальні корпуси крематорію;
- обладнання та адміністративний корпус;
- елементи благоустрою, зокрема паркову зону.
Коментарі