Суспільство
На Одещині створили унікальний гастротур для туристів
Туристичний маршрут “Дороги вина та смаку Української Бессарабії” об’єднав уже понад 50 потенційних учасників. Про це йшлося під час презентації проєкту на 26-му Міжнародному туристичному салоні “Україна – UITM-2019” у Києві, повідомляє Zruchno.Travel.
Де проклали маршрут?
Маршрут “Дороги вина і смаку Української Бессарабії” проходить через Придунайську Бессарабію, охоплює Болградський, Ізмаїльський і Кілійський райони Одеської області. “Дороги вина і смаку” Болград – Криничне – Ізмаїл – Вилкове дозволять туристу ознайомитися з кулінарними особливостями регіону.
Маршрут “Дороги вина та смаку Української Бессарабії” вже готовий вийти на туристичний ринок. Він організований за європейськими стандартами і гарантує туристу, що його подорож буде смачною, безпечною, соціально відповідальною, автентичною та екологічною.
“За шість місяців створили унікальну еногастрономічну пропозицію, яка формувалася на засадах європейських інноваційних підходів до розбудови винного та гастрономічного туризму, а також з урахуванням європейських стандартів”, – підкреслила національний експерт проекту ЄС “Підтримка розвитку системи географічних зазначень в Україні” Олена Мотузенко.
Хто учасники?
Зараз у проєкті 21 категорія учасників, які представляють регіон. Насамперед, це виробники якісних локальних продуктів, які мають високий потенціал на географічне зазначення, але також є об’єднання виробників, туристичні асоціації та інші організації.
“Європейський Союз буде завжди підтримувати цю ініціативу. Цей проєкт є доказом того, що ми підтримуємо розвиток системи доріг вина та смаку в Україні, і керівник проєкту пан Саверіо Савіо, сподіваюсь, уже навесні презентує результат першої стадії його реалізації. Надалі досвід цього пілотного проєкту можна буде розповсюдити на інші регіони України”, – додав Керівник робочого сектору “Сільське господарство, безпека харчових продуктів та землі” Представництва ЄС в Україні Бен Крістіан Хелл.
Суспільство
Біотехнологиня та вчителька пішли зі своїх робіт, щоби розвивати прифронтове Запоріжжя. А тепер попри обстріли навчають молодь урбаністики, а жінок — робототехніки. Повну історію героїнь ми розказали на ютуб-каналі ШоТам.
Історія героїнь випуску
Світлана Мамай готувала дітей до успішного складання ЗНО у приватній школі. Та її цілі змінилися, коли на Запоріжжя полетіли ракети, а на околицях точилися бої. Тоді одразу зупинили навчання, а Світлана бачила себе лише у волонтерстві.
«Усе було досить сумбурно — невідомо, що далі. Розгублені діти, розгублена певною мірою я, втрата соціальних напрацювань, які в мене були. Тобто те, що в мене було важливим у викладанні — взаємодія з людьми, це енергетика, яку ти можеш отримувати, — воно повністю зникло», — поділилася культурна менеджерка ГО «Молодь Онлайн» Світлана Мамай.
Читайте також: Підприємець із Вінниці відкрив енергонезалежну реберню на воді (ВІДЕО)
У волонтерському штабі вона зустріла Анастасію Торянік, яка полишила роботу в біотехнологічній кампанії, аби надавати гуманітарну допомогу. Світлана та Анастасія спрацювалися і скоро опікувалися волонтерськими групами.
Та невдовзі ГО, яка координувала штаб, припинила роботу. Колежанки опинилися перед вибором: повертатися до звичних справ чи повністю йти в активізм. Тож вони долучилися до ГО «Молодь Онлайн», якій саме бракувало лідерок.
Тепер Анастасія організовує навчання для молоді Запоріжжя, а Світлана займається урбаністикою.
Про те, як активістки розвивають громадське життя у власному місті, дивіться повне відео на ютуб-каналі ШоТам. Це відео створили завдяки підтримці Уряду Канади в межах проєкту «Голос жінок і лідерство Україна», що впроваджує Український Жіночий Фонд.
Раніше ми писали, як режисерка відкрила власну кіностудію: 17 років до мрії (ВІДЕО).
Фото: ютуб-канал ШоТам
Коментарі
Суспільство
- англійською;
- польською;
- німецькою;
- французькою;
- іспанською.
Коментарі
Суспільство
Біографія фотографа
8 фото, що доводять злочини «совєтів»
- Розкуркулена сім’я біля свого будинку в с. Удачне Донецької області. 30-ті рр. ХХ століття
Коментарі