Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Замість руїн – будинки у скандинавському стилі». Як відбудувати громаду після окупації? Кейс Новобасанської ТГ на Чернігівщині

Опубліковано

Новобасанська громада на Чернігівщині потрапила під російську окупацію 27 лютого 2022 року. Усього за місяць загарбники зруйнували пів тисячі приватних будинків, розікрали місцеві магазини та домівки селян. Утім навіть це не змусило українців опустити руки.

Сьогодні на місці зруйнованих домівок у громаді зводять дерев’яні будинки в скандинавському стилі барнхаус, а місцева влада запрошує до Нової Басані переселенців. Про 33 дні під окупацією, полон і показові «розстріли», деокупацію та відбудову громади команді ШоТам розповів Микола Дяченко.

Микола Дяченко

Голова Новобасанської територіальної громади

33 дні під окупацією, шпигування за ворожою технікою та полон 

Як і для більшості цивільного населення, початок повномасштабної війни був для нас неочікуваним. Можливо, військові й розуміли, що незабаром має щось початися. Проте ми були відверто далекі від цієї справи. А тому новий наступ росіян став для нас цілковитою несподіванкою.

Про ракетні обстріли Києва я дізнався вже о п’ятій ранку 24 лютого. Вирішив дочекатися восьмої години, аби прийти на роботу, зустрітися з колегами та розробити план дій. Утім вже за три дні, 27 лютого, наша громада потрапила під окупацію. Того дня росіяни зайшли у Новобиківський старостинський округ. Ми вже знали, що вони поруч. А 28 лютого російські війська зайняли центральну садибу Нової Басані.

Голова Новобасанської ТГ Микола Дяченко під час окупації шпигував за російською військовою технікою, а згодом потрапив у російський полон. Фото: ШоТам.

На той момент зі мною був мій заступник – Валерій Миколайович. Він жив неподалік, та оскільки наші сапери підірвали міст у Старому Бикові, повернутися додому вже не міг. Власне, ми вирішили залишитися у мене вдома й перебували там до 5 березня.

Ми жили неподалік сільської ради, поруч із церквою. Звідти було дуже зручно спостерігати за пересуванням російської військової техніки. Тож ми з колегою вирішили робити облік та передавати всю цю інформацію Збройним силам та Службі безпеки України.

Загалом нам вдалося нарахувати близько 850 одиниць військової техніки, що пройшла через Нову Басань. А вже за кілька днів, 5 березня, ми потрапили в полон російських окупантів.

«Выходи, будем расстреливать»

Росіян насамперед цікавила наша територіальна оборона. Вони постійно запитували, де ж наші військові облаштували сховище зі зброєю. Думали, що ми маємо нею скористатися. На щастя, фізичні катування нас оминули, проте росіяни постійно намагалися нас залякати, здійснювали психологічний тиск та всіляко знущалися.

Зокрема нас постійно перевозили з місця на місце, зі зв’язаними руками та закритими очима. Бувало, виводили по одному й стріляли просто над головою. Що вони хотіли цим сказати? Важко відповісти. Найімовірніше, це була частина того самого психологічного тиску. Але тоді, із зав’язаними очима, ти цього не розумів. Ти банально не знав, чи вбили вони людину поруч, чи ні. Повне відчуття невідомості, нерозуміння того, що може статися з тобою вже наступної хвилини.

Загалом окупація Новобасанської громади тривала з 27 лютого до 31 березня 2022 року. Понад 30 днів. Як-то кажуть, «руський мір» хотів принести нам «руську вєсну». Але насправді вони приносили дещо інше. Усі вони – передусім мародери, гвалтівники та вбивці. Вривалися до місцевих магазинів, крали речі з будинків у приватному секторі. Виносили все, навіть матраци.

Зруйнована будівля Новобасанської ТГ
Під час окупації громади росіяни зруйнували та пошкодили понад пів тисячі будівель. А під час відступу БТРи окупантів впритул стріляли по звичайних будинках селян. Фото: ШоТам.

Перший виклик – продукти, за ним – відбудова

Коли наші Збройні сили прогнали російські війська, ми зіткнулися із першим та найбільш терміновим викликом – дефіцитом продуктів харчування. Це питання потребувало негайного реагування. І лише після того, як завдяки допомозі благодійних організацій нав вдалося закрити цей запит, ми почали рухатися далі – до відбудови та відновлення.

Найбільше на території Новобасанської громади постраждали Новобиківський старостинський округ та центральна садиба в Новій Басані. Станом на липень 2023 року у нас складено понад 500 актів руйнувань, спричинених діями російських загарбників. І, на жаль, 69 із них – це оселі, знищені вщент. Відбудувати їх вже не вийде, лише зводити все «з нуля».

Та, на щастя, наша громада не обмежена увагою обласної адміністрації, волонтерських організацій та благодійних фондів. Завдяки цій всесторонній допомозі нам вдалося запустити процес відбудови Новобасанської ТГ, і робота закипіла. 

Нові будинки на території Новобасанської ТГ
Сьогодні на місці зруйнованих окупантами домівок у Новобасанській громаді встановлюють дерев’яні домівки у скандинавському стилі. Це результат плідної співпраці місцевої влади та благодійних організацій. Фото: ШоТам.

Замість руїн та згарищ – домівки в скандинавському стилі

Усе було зроблено доволі оперативно. Ми звернулися по допомогу до благодійної організації #PolandFirstToHelp, яка придбала та доставила нам модульне містечко. Туди ми заселили людей, які втратили житло внаслідок російської агресії, а також робітників, які залучені до відбудови громади.

Важливо, що допомога від міжнародних фондів та благодійних організацій дозволила не залучати до робіт саме бюджетні кошти. І, знову ж, за це ми дуже вдячні благодійній організації Help та проєкту «Район #1», які разом побудували для нас вже 26 дерев’яних каркасних будинків у скандинавському стилі барнхаус.

Ці будинки ми розділили навпіл. Половина – це домівки приватного призначення для місцевих мешканців, які втратили житло, ще 13 – будиночки для переселенців у Новобиківському старостинському окрузі. Туди вже підведені всі необхідні комунікації, наразі доставляють меблі. Гадаю, орієнтовно за місяць ми зможемо прийняти перших вимушених переселенців.

Переселенець із Бахмута Володимир
Це Володимир, переселенець із Бахмута. Він живе в Новобасанській громаді вже 5 місяців. Місцева влада виділила для нього один із модульних будинків від Poland First To Help, а місцеві мешканці поділилися ділянкою землі, на якій чоловік вирощує городину. Фото: ШоТам.

Сподіваємося, що можемо запросити ВПО зі спеціальностями, яких найбільше бракує нашій громаді – медиків, вчителів, механіків та юристів. Звісно, найбільше нас цікавлять саме сімейні лікарі, адже ми маємо повноцінну амбулаторію, але відчуваємо дефіцит спеціалістів. Тобто всі ці переселенці, які заїдуть до нових будинків, точно будуть працевлаштовані.

Підкреслю, що впродовж усього першого етапу відбудови наша громада тісно співпрацювала із волонтерами та зверталася до низки благодійних фондів. Але й вони не стояли осторонь. Саме завдяки цьому процес зрештою запустився, і сьогодні ми маємо конкретні результати. При чому, доволі непогані.

Відбудовуємо будинок для родини нашого захисника

Також наша громада відбудовує житло для військовослужбовця Збройних сил України. Це молодий хлопчина, який втратив домівку, а сьогодні перебуває на службі. Він має сім’ю, маленьку родину. І фактично через окупантів родина просто не має, куди повертатися.

Тому наша громада знову звернулася до організації «Район #1», які наразі запустили збір коштів для цього проєкту. Наразі нам вдалося повністю прибрати руїни та згарище, тож чекаємо на майбутню відбудову будинку нашого захисника. А паралельно працюємо над розмінуванням території та облаштуванням укриттів у місцевих школах.

Модульні будинки на території Новобасанської ТГ
Дерев’яні каркасні будинки, встановлені благодійниками, влада розділила порівну між місцевими жителями та переселенцями. Фото: ШоТам.

Місцевий бізнес теж не стоїть осторонь. Скажімо, у Новій Басані розташоване товариство з обмеженою відповідальністю «Наташа-Агро». Це настільки потужна організація, що вони самостійно справляються з усіма своїми викликами та питаннями. І при цьому встигають допомагати нам, уявляєте? Наприклад, ми планували завезти 4,5 тис. тонн щебеню для підсипки доріг, і третину взяло на себе це підприємство.

Словом, всі працюють, стараються. І маленький бізнес, і середній, і агропромисловий комплекс. Один приклад: ще торік, одразу після деокупації, у нас була засіяна вся земля. До того ж відновили роботу магазини, розкрадені та розбиті російськими військами. 

Головна порада – будьте відкритими до тих, хто хоче вам допомогти

Насправді в такій ситуації ми щиро раді будь-якій допомозі. І абсолютно всі фонди, організації, які нас підтримали, варті подяки. Незалежно від обсягів переданої допомоги. Кожен внесок у відбудову має важливе значення.

Та й взагалі це вкрай позитивна тенденція, що благодійні організації так сприймають проблеми звичайних громад, поділяють наш біль і часто самі пропонують допомогу. 

А тому маю одну просто пораду для громад, які також зіткнулися з жахом війни та працюють над відбудовою, – візьміть цю тенденцію на озброєння. Варто плідно співпрацювати з усіма організаціями, максимально їм сприяти, допомагати з підготовкою документації тощо.

Голова Новобасанської ТГ Микола Дяченко
Голова Новобасанської ТГ Микола Дяченко переконаний: іншим деокупованим громадам також під силу запустити процес відбудови. Головне – бути відкритими до тих, хто пропонує допомогу. Фото: ШоТам.

Які плани на майбутнє в нашої громади? Тут все просто. Ми маємо 503 акти про пошкодження, тож працювати точно є над чим. І це стосується приватного сектору. А війна, на жаль, принесла й інші втрати. Наприклад, наш дитячий садок знищено на 70%, відновити його неможливо. Тобто йдеться про повністю нове будівництво. Але я впевнений, що ми впораємося.

Новобасанська громада готова ділитися досвідом відбудови з іншими регіонами! Якщо ви потребуєте поради або консультації, сміливо телефонуйте Миколі Дяченку – +38(067)405-30-88.

Суспільство

Коргі Лакі з України став моделлю для пам’ятника королеві Єлизаветі II в Англії

Опубліковано

Українець по імені Коргі Лакі відзначився як одна з моделей для пам’ятника королеві Єлизаветі II, який недавно було відкрито у британському графстві Ратленд.

Про це повідомляє BBC Україна.

Фото: Getty Images

Про памʼятник

Бронзовий пам’ятник, який встановили поруч з бібліотекою в Окемі, став центром уваги під час офіційного святкування дня народження королеви, на яке зібралося чимало людей. Художник Хайвел Претлі зобразив королеву, оточену трьома коргі – її улюбленцями.

За інформацією ВВС Україна, однією з моделей для королівських собак став пес українки Антоніни Кириленко.

Читати також: Резиденти “Дія.City” анонсували спілку Diia.City.Union для розвитку IT: що це означає

Коргі Лакі

Одного дня чоловік Антоніни вирішив взяти собаку по кличці Лакі із собою на роботу, прогулятися через парк. Там їх зустрів скульптор Хайвел Претлі. Лакі став моделлю для постаменту пам’ятника, ставши прототипом для коргі, який стоїть на задніх лапах.

Фото: Антоніна Кириленко

Скульптор уважно вивчив поведінку та особливості песика, грався з ним і зробив багато фото, щоб якомога точніше відтворити його у скульптурі. Родина Лакі була постійно на зв’язку з митцем та бачила весь процес створення монумента: від маленької глиняної скульптури – до відлиття бронзової статуї. Результат, за словами Антоніни, перевершив усі їхні очікування.

Нагадаємо, що в Києві покажуть фотовиставку про знищену росією українську культурну спадщину.

Фото: Getty Images

Читати далі

Суспільство

В Київ Цифровому запустили опитування щодо перейменування вулиць

Опубліковано

Голосування щодо перейменування 19 топонімів у застосунку “Київ Цифровий” триватиме до 12 травня.

Про це повідомляє Київська міська рада.

Як зазначив заступник міського голови – секретар Київської міської ради Володимир Бондаренко, важливо почути думку мешканців столиці перед тим, як депутатський корпус Київської міської ради прийме рішення про перейменування цих міських об’єктів.

Варіанти змін

Пропозиція змінити назву площі між вулицями Січеславською та Кирпи на честь Північноатлантичного альянсу внесена. Крім того, киянам запропоновано обрати нові назви для вулиць Тургенєва, Пушкіна, Брюсова, Боткіна, Крилова, Нахімова, Достоєвського, Єсеніна, Ковалевської, Чаадаєва та Заслонова.

Читати також: Резиденти “Дія.City” анонсували спілку Diia.City.Union для розвитку IT: що це означає

Також, пропонується перейменувати вулицю Станіславського на вулицю Богдана Ступки. Представники театру імені Івана Франка зауважують, що саме на цій вулиці проживав Ступка і працював у театрі протягом понад 30 років. Вони вважають, що це буде відповідним і символічним кроком для всього театрального мистецтва, якщо ця вулиця отримає ім’я великого українського актора.

Користувачі застосунку “Київ Цифровий” можуть обрати варіант, який, на їхню думку, є найбільш доцільним для перейменування конкретного топоніма. Для участі в голосуванні потрібно перейти до розділу “Електронна демократія”, обрати “Опитування”, переглянути перелік назв та проголосувати.

Як проголосувати

Для того, щоб проголосувати в додатку “Київ Цифровий”:

  • обирайте “Електронна демократія” ⟶ “Опитування”;
  • переглядайте перелік назв і натискайте “Проголосувати”.

Нагадаємо, що виробники дронів можуть отримати гранти на 80% від вартості проєкту.

Також ми повідомляли, що демо гри Threads of War про звільнення України від окупантів вже доступне на платформі Steam.

Фото: Київ Цифровий

Читати далі

Суспільство

В Києві покажуть фотовиставку про знищену росією українську культурну спадщину

Опубліковано

Четвертого травня в столиці буде представлена фотовиставка, на якій буде представлено фотографії, зроблені 65 журналістами, які зафіксували воєнні злочини РФ щодо культурної спадщини України.

Про це повідомляє Інститут масової інформацію.

Про акцію

Інститут масової інформації (ІМІ) та UNESCO звернулися до українських журналістів, репортерів і фотографів з проханням задокументувати наслідки шкоди, яку російська агресія завдала церквам, театрам, бібліотекам та культурним діячам.

Виставка об’єднала роботи 65 фотожурналістів. Через об’єктиви їхніх камер ми бачимо пошкоджені фасади церков, розбите скло культурних центрів, обвалені стелі театрів та попелом засипані бібліотеки. Саме вони зафіксували роботу художників, перформерів, культурних діячів і волонтерів, які продовжують працювати в умовах війни.

Читати також: В Україні покращився політичний та безпековий показники в Індексі свободи слова: дослідження

Як потрапити на виставку?

Виставка працюватиме в Національному музеї мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків з 4 травня до 19 травня включно.

Адреса: вулиця Терещенківська, 15. 

Час роботи: з 10:30 до 17:00, четвер з 12:00 до 19:30 (понеділок, вівторок – вихідні).

Вхід вільний.

Проєкт реалізує Інститут масової інформації за фінансової підтримки UNESCO Heritage Emergency Fund та народу Японії.

Нагадаємо, що в Харкові стартував кінофестиваль, присвячений музиці та культурі.

Також ми повідомляли, що в Україні покращився політичний та безпековий показники в Індексі свободи слова: дослідження.

Фото: Валентин Кузан

Читати далі