Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

Панорамні вікна й сонячні батареї. Як архітектор Алекс Валентіров створив дитсадок, якому дивується світ

Опубліковано

Український дитсадок вперше потрапив у базу кращих архітектурних об’єктів світу — його згадали на авторитетному американському сайті ArchDaily. І ні, збудували його не в столиці, й він не приватний. У селі Обухівка на Дніпропетровщині за півтора року звели державний навчальний заклад для діток. Свої новаторські ідеї в межах чинних державних будівельних норм та архаїчних вимог контролювальних органів зміг реалізувати молодий архітектор Алекс Валентіров. Він розповів нам про унікальність цього проєкту, складнощі з впровадженням екологічних норм в українські будівлі та поділився планами стосовно майбутніх творінь.

Ескіз садка довелося переробляти

Архітектурний проєкт дитячого садка став моєю найбільшою гордістю. Перед тим, як робити ескіз, ми вивчали досвід багатьох країн, зокрема Франції, Німеччини, Японії. Він дійсно унікальний для України, насамперед через значну кількість світла від величезних панорамних вікон. Вони прямо стирають межу між внутрішнім простором і ландшафтним. Це державний дитсадок, навчання в ньому коштує приблизно 500 гривень на місяць. І, дійсно, люди думають, що він приватний, дуже дорогий. І всі дуже дивуються, коли дізнаються, що він муніципальний.

Ескіз дитячого садочка в селищі Обухівка (Фото: Станіслав Скалозуб/Facebook)

До нас звернулася місцева влада, яка хотіла звести новий дитсадок. Там велике селище, дітей дуже багато, а початкового закладу не було жодного. Одні мами возили малечу аж до Дніпра, інші змушені були сидіти з дітьми вдома. Ми намалювали перші ескізи, і потім з ним пішли за фінансуванням до обласної державної адміністрації. З ними в нас була досить непроста розмова, трішки було критики, уточнення технічного завдання. Навіть довелося докорінно змінити концепцію. Тобто, дитсадок, який ви зараз бачите, це перероблений варіант.

Сонячні батареї та власна котельня

На створення дитячого садка в Обухівці пішли півтора року, в тому числі рік — на саме будівництво. Вже згадані вікна в підлогу на південній стороні будівлі дозволяють в осінньо-зимовий період, коли сонце низько над горизонтом, отримувати більше сонячної енергії й достатньо прогрівати приміщення. А для захисту від високого сонця в літній період є балкони другого поверху і фасадна пластика.

Фото коридору дитячого садочка в селищі Обухівка (Фото: Станіслав Скалозуб/Facebook)

Дитсадок доброзичливий як зсередини, так і зовні. У коридорах на стінах зображені герої мультфільмів, яких діти можуть розфарбовувати. На стелях у спальнях — малюнки, які допомагають розслабитися і заснути. На подвір’ї — штучна трава, замість традиційного асфальту і щебеню. Дитсадок має повністю безбар’єрний вхід. Ми там впровадили енергоефективні технології. На даху — сонячні батареї, а поряд — власна альтернативна котельня. На будівництво цього закладу знадобилося 68 мільйонів гривень. У цю суму входить все: від будівельних робіт, до закупівлі столових приладів і постільної білизни. Площа садка становить приблизно 2 тисячі квадратних метрів. Розрахований він на 115 малюків.

Професію обрав несвідомо

Архітектурою я зацікавився приблизно 20 років тому. З дитинства дуже любив малювати, закінчив художню школу. Коли потрібно було вирішувати, яку професію обрати, родичі почали наполягати, мовляв, от є така гарна професія — архітектор і, можливо, за нею майбутнє. Мій вибір тоді був трішки несвідомий, адже я до кінця розумів, що це за фах. Але ж поки не спробуєш, не зрозумієш, чим саме будеш займатися все життя.

Читайте також: Про мерів, комуналку та безхатченків. Як книга «У міста є я!» допоможе дітям стати відповідальними мешканцями

Я вступив у будівельну академію у 2001 році, і з того часу поглиблено занурився в цю нелегку професію. Зараз займаюся проєктуванням дуже різних будівель й інтер’єрів. Перший проєкт у мене був ще на другому курсі. Як зараз пам’ятаю, було приватне замовлення на ескіз магазину на якомусь ринку. Потрібно було спроєктувати павільйон за ті, на той час, величезні гроші. Я тоді був такий натхненний: «О, круто, перше замовлення».

Архітектор має бути суперменеджером

Після четвертого курсу навчання мені пощастило поїхати на практику до польського міста Познань. Я працював там декілька місяців у дуже крутих майстернях, долучився до дуже амбіційних проєктів. Коли повернуся до України, мені вже не хотілося миритися з якимись старими стандартами, які в нас досі діють. Я прагнув розвивати свою справу з екологічними підходами. Відтоді я, заснувавши своє архітектурне бюро, працюю винятково з європейським мисленням.

Ескіз будівлі, розроблений Алексом Валентіровим та його партнерами

За останні 5-7 років сприйняття архітектора в нашій країні трішки змінилося. Раніше це була винятково ідейна людина, яка малювала якісь космічні фішки — і все. А зараз у баченні замовника це головний менеджер, який організовує всі процеси на будівельному майданчику. Тобто, вже недостатньо просто придумати щось, а треба провести взаємну етапність, прорахувати, хто, що, за ким повинен робити, треба всі матеріали передчасно придбати. Замовник хоче, замість головної болі, отримати нормальний процес на майданчику, який продумувати повинен якраз архітектор. Такий собі сучасний суперменеджер.

В ескізах просуваємо енергоефективність

Зараз поширена така трохи недобросовісна конкуренція, коли в ескізі продумують дуже поверхневі рішення. Ми ж намагаємося конкурувати якістю тих думок, які закладаємо в проєктні рішення. Зокрема, завжди у будівлях шукаємо взаємодію з повітрям, сонцем і всім, що нас оточує. Не завжди це потрібно нашим замовникам, на жаль. Тому що іноді потрібно швидко, дешево — у межах якогось певного бюджету. Повноцінно говорити про зелене будівництво в Україні поки що зарано. 

Ескіз будівлі, розроблений Алексом Валентіровим та його партнерами

Але все ж є безліч клієнтів, яким потрібне дуже продумане рішення якоїсь проблематики, з якою вони зіштовхуються. Наприклад, потрібно щось розмістити на якійсь ділянці або облаштувати сучасні функції в будівлі. Ми якраз намагаємося все це організувати.

Нотки урбаністики внесемо в цілий мікрорайон

Окрім дитсадочка в Обухівці, знаковими для мене проєктами була реконструкція декількох вокзальних комплексів. Це була співпраця з «Укрзалізницею». Ще до війни ми з ними оновлювали вокзали у Слов’янську та Краматорську, що на Донеччині. Третім за вагою важливим ескізом стало проєктування власного будинку. І це дійсно унікальний досвід. Коли ти працюєш для замовника, то абсолютно впевнений, як і що тобі потрібно зробити — логіка підказує правильне рішення. А коли для сім’ї, то виникає купа сумнівів, особливо з огляду на потребу узгоджувати все з родиною. Моя дружина — також архітекторка, тому іноді бувало важко.

Архітектор Алекс Валентіров та його дружина

Зараз на стадії концепції з одним із замовників ми розробляємо проєкт великого мікрорайону в Дніпрі. Хочемо зробити його за останніми урбаністичними трендами, з невисокою поверховістю — максимум вісім. Там буде дуже велика кількість публічних просторів, перш за все пішохідних, а трафік — повністю винесений на периферію всього мікрорайону. Плануємо зробити дуже комфортне повноцінне містечко на майже 20 гектарах. Це справді дуже амбіційний проєкт і вкрай важливий для мене.

Технології

На акаунті Unreal Engine опублікували роботу українського художника

Опубліковано

Офіційні акаунти Unreal Engine від компанії Epic Games поділилися роботою українського художника Артема Покутнього, яка викликала сильний інтерес.

Про роботу

Артем, якому 31 рік і який родом із Сум, створив відео, що вже зібрало майже 30 000 переглядів в акаунті Unreal Engine на платформі X (Twitter), де підписано понад 500 000 користувачів.

У відео зображено чоловіка в тактичному екіпіруванні, який дивиться телевізор вночі, помічає спалах світла, бере дробовик і йде з кімнати, а потім з’являється обличчя прибульця. Наприкінці виявляється, що все відбувалося на знімальному майданчику.

Читати також: У Дії можна повідомити про розміщення ворожого ППО: як це зробити

Історія Артема

Артем займається створенням відеоконтенту в Unreal Engine з 2022 року, здебільшого працюючи на платформі UpWork. За цей час він працював над різноманітними проєктами, включаючи рекламу комерційних продуктів, створення 3D-оточень для відео та презентацій, внутрішньоігрові відео, анімації в MetaHumans, багатосерійні відео та короткометражні фільми.

Його талант та творчий підхід до роботи привернули увагу не лише міжнародних компаній, таких як Allen Control Systems, але й глобальної спільноти Unreal Engine.

Нагадаємо, що в Києві створюють перші дощові садки.

Фото: Unreal Engine

Читати далі

Технології

Як залишитися на звʼязку під час відключень електроенергії: практичні поради

Опубліковано

Через обстріли ворогом енергетичної інфраструктури можливі знеструмлення. Тому щоб залишатися на зв’язку, скористайтеся простими порадами.

Про це повідомляє МінРеінтеграції.

Національний роумінг

Для використання національного роумінгу відключіть автовибір мережі.

На Android це робиться через: «Налаштування» – «Мобільна мережа» (або «Підключення») – «Оператор», а на iOS – через «Параметри» – «Стільникові дані» – «Вибір мережі».

Потім оберіть доступну мережу: Vodafone UA, UA-KYIVSTAR або LIFECELL. Якщо підключення не вдалося, спробуйте ще раз або виберіть іншу мережу. Після цього перевірте можливість здійснення вихідного дзвінка або SMS.

Читати також: В Україні почали тестувати 5G звʼязок

Завантажте мапу «Пунктів незламності»

 • Це дозволить вам знайти найближче місце, де можна зарядити телефон, підключитися до інтернету або зробити дзвінок.
 • Мапу можна завантажити в застосунку «Дія».ʼ

Нагадаємо, що в Києві встановлять шість міні-ТЕЦ.

Фото: Державна служба спеціального звʼязку

  Читати далі

  Технології

  В Україні почали тестувати 5G звʼязок

  Опубліковано

  В Україні вперше в тестовому режимі запустили 5G.

  Про це повідомляє Милайло Федоров в своєму Telegram-каналі.

  Інноваційний центр Промприлад в Івано-Франківську, офіс Vodafone у Києві, а також офіс Nokia в Гельсінкі зідзвонились за допомогою 5G і перевірили якість звʼязку.

  “Все працює”, – відзначає Міністр.

  Читати також: В Україні почали активно відкривати бізнеси: які сфери популярні

  Зараз 5G працює в понад 90 країнах світу. Зокрема, Європейський Союз планує покрити 5G територію всіх міст та основних шляхів до 2025 року. За словами Федорова, Україна має розвивати інновації та наздоганяти світ, навіть попри повномасштабну війну.

  “Дякую нашим партнерам – компаніям Vodafone та Nokia – за важливий крок до впровадження 5G. Сподіваюсь, дуже скоро зможемо масштабувати технологію”, – підкреслює він.

  Нагадаємо, що європейські видавці розширюють співпрацю з українськими видавництвами.

  Також ми повідомляли, що в Україні запускають програму для Defense Tech-стартапів з інвестиційним фондом у 1 млн євро.

  Фото: з вільних мереж

  Читати далі