

Суспільство
«На допитах демонстративно запалювала цигарку»: що ви знаєте про Аллу Горську? (тест)
У якому віці Алла Горська свідомо перейшла в спілкуванні на українську, хоча народилася в російськомовній сім’ї?

Алла Горська народилася в Ялті в російськомовній сім'ї. Через роботу батька родина переїхала до росії, а згодом — до Києва. Батько Горської був партійним діячем, який принципово спілкувався російською. Сама ж Алла свідомо перейшла на українську після 30 років, коли долучилася до клубу творчої молоді «Сучасник», і для цього навіть брала уроки в подруги — журналістки Надії Світличної.
Під час розслідувань злочинів сталінського періоду Алла Горська, Василь Симоненко та Лесь Танюк виявили місце поховання жертв репресій 1930-х років. Про яке місце йдеться?

У своєму щоденнику Лесь Танюк писав про те, як він, Горська та Симоненко відвідали Биківнянський ліс і побачили, як біля нього діти грають у футбол людським черепом. Після звернень митців з листами до Київської міськради, Аллу постійно викликали на допити в КДБ. Художниця Галина Севрук пригадувала, що під час них вона демонстративно запалювала цигарку.
У якому місті Алла Горська та її чоловік Віктор Зарецький створили мозаїку «Боривітер»?

У 1967 році Алла Горська зі своїм чоловіком Віктором Зарецьким та колегами-художниками у колишньому готелі «Україна» в Маріуполі створила мозаїки «Дерево життя» та «Боривітер». У 2022 році їх зруйнували росіяни.
Яку роботу Алли Горської та її колег партійне керівництво засудило та наказало розбити?

Ректор Київського університету Іван Швець сам розбивав молотком вітраж «Шевченко.Мати», який мав прикрасити вестибюль головного корпусу, але який радянська влада засудила як «ідеологічно шкідливий».
У 1968 році Алла Горська разом з іншими діячами підписала документ проти незаконних арештів дисидентів. Як називається цей документ?

У 1968 році Алла Горська стала однією зі 139-ти діячів культури та науки, які підписали лист-протест проти арештів і закритих справ дисидентів та передали його тодішньому радянському керівництву. Документ називали «Листом 139-ти» або «Київським листом».
Хто на похороні Алли Горської прочитав власний вірш, присвячений її пам'яті, який починався з таких слів «Ярій, душе. Ярій, а не ридай. У білій стужі сонце України…»?

Ці рядки належать другу Горської Василю Стусу. 41-річну Аллу Горську вбили радянські спецслужби, розбивши голову сокирою. У вбивстві звинуватили її літнього свекра, якого також знайшли мертвим.
У 2019 році вийшов фільм, де Аллу Горську зобразили найкращою подругою головного героя та сильною особистістю, яка не боялася говорити правду. Про який фільм йдеться?

У 2019 році вийшов фільм «Заборонений» про життя та боротьбу Василя Стуса. Роль Алли Горської в ньому зіграла акторка Катерина Шереверова.
Що завжди було на вечорах пам’яті Алли Горської, адже вона це дуже любила та завжди ділилася з друзями?

Онука Алли Горської Олена Зарецька згадувала, що дитиною на вечорах пам’яті несла кошик з яблуками, розсипала їх біля портрету бабусі та говорила: «Відкриваю вечір пам’яті моєї бабусі Алли Горської».
У 2023 році видали книгу «Алла Горська. Мисткиня в просторі тоталітаризму», яку написала близька людина Горської. Хто саме її написав?

Автором книги є син Алли Горської Олексій Зарецький, якого жінка ніжно називала Лесиком. Проте вона вийшла друком завдяки онуці Олені, яка вирішила видати її вже після смерті свого батька.
Поділіться своїми результатами:
Суспільство

Альпініст із Латвії Юріс Улманіс завершив експедицію Антарктидою, під час якого збирав гроші на підтримку українських медиків через UNITED24. Наразі він зустрічається з громадами у США та розповідає американцям про війну в Україні.
Про це повідомили в UNITED24.
Експедиція до Південного полюса
Юріс Улманіс здійснив експедицію Антарктидою у січні 2025 року. Він збирав гроші через фандрейзингову платформу UNITED24 на підтримку українських медиків. Коли альпініст дістався Південного полюса, він розгорнув там український прапор із логотипом UNITED24.
Суспільний мовник Латвії LSM+ повідомляв, що Юріс Улманіс досяг Південного полюса 14 січня 2025 року. Він подолав 120 кілометрів по Антарктиді, а позаду себе тягнув 40-кілограмові сани із речами. У 2023 році альпініст зійшов на Еверест, де також здіймав український прапор.

Зустрічі з американцями
У березні чоловік вирішив організувати зустрічі з громадами у різних містах США. Юріс Улманіс розповідає про повномасштабну російсько-українську війну, свій досвід фандрейзингу та можливості для допомоги Україні.
Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)


Про фонд UNITED24
UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:
- «Оборона»;
- «Гуманітарне розмінування»;
- «Медична допомога»;
- «Відбудова України»;
- «Освіта та наука».
Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).
Раніше ми писали, що астронавт NASA Скотт Келлі під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24
Суспільство

За посередництва Держави Катар із тимчасово окупованих територій вдалося повернути п’ять українських дітей. Це повернення втілили у межах ініціативи Bring Kids Back UA.
Про це повідомив уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.
На підконтрольну територію України повернули дітей віком від 11 до 16 років. Вони проживали у Криму та Донецькій, Луганській й Запорізькій областях.

У межах ініціативи вдалося повернути зокрема й 12-річну дівчинку, батько якої перебуває у полоні в росії. За останні три роки вона двічі змінювала своє місце проживання та мала конфлікти з матір’ю. Команда ініціативи змогла допомогти бабусі оформити опіку над дівчинкою. Надалі дитині надаватимуть усі необхідну підтримку.
Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)
Також повернули хлопчика, який проживав з батьком та регулярно піддавався жорстокому поводженню з його боку.
«Мама намагалася самостійно вивезти хлопчика, але спроби були безуспішні. І лише завдяки зверненню до нашого офісу та залученості незмінного попередника Держави Катар матір та її син воззʼєдналися»‚ — написав Дмитро Лубінець.




Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Лубінця
Суспільство

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.
Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.


Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів.


До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.


З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.


На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.


У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.


До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія.


Share: