Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«На допитах демонстративно запалювала цигарку»: що ви знаєте про Аллу Горську? (тест)

Опубліковано

18 вересня 1929 року народилася відома українська художниця, шістдесятниця та правозахисниця Алла Горська. До 95-ї річниці з дня народження мисткині ШоТам підготував тест, який допоможе дізнатися більше про «троянду шістдесятництва».

У якому віці Алла Горська свідомо перейшла в спілкуванні на українську, хоча народилася в російськомовній сім’ї?

Алла Горська з чоловіком. Фото з родинного архіву Олени Зарецької
Правильно! Неправильно!

Алла Горська народилася в Ялті в російськомовній сім'ї. Через роботу батька родина переїхала до росії, а згодом — до Києва. Батько Горської був партійним діячем, який принципово спілкувався російською. Сама ж Алла свідомо перейшла на українську після 30 років, коли долучилася до клубу творчої молоді «Сучасник», і для цього навіть брала уроки в подруги — журналістки Надії Світличної.

Під час розслідувань злочинів сталінського періоду Алла Горська, Василь Симоненко та Лесь Танюк виявили місце поховання жертв репресій 1930-х років. Про яке місце йдеться?

Фото: Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України
Правильно! Неправильно!

У своєму щоденнику Лесь Танюк писав про те, як він, Горська та Симоненко відвідали Биківнянський ліс і побачили, як біля нього діти грають у футбол людським черепом. Після звернень митців з листами до Київської міськради, Аллу постійно викликали на допити в КДБ. Художниця Галина Севрук пригадувала, що під час них вона демонстративно запалювала цигарку.

У якому місті Алла Горська та її чоловік Віктор Зарецький створили мозаїку «Боривітер»?

Фото: Український інститут
Правильно! Неправильно!

У 1967 році Алла Горська зі своїм чоловіком Віктором Зарецьким та колегами-художниками у колишньому готелі «Україна» в Маріуполі створила мозаїки «Дерево життя» та «Боривітер». У 2022 році їх зруйнували росіяни.

Яку роботу Алли Горської та її колег партійне керівництво засудило та наказало розбити?

Фото: Локальна історія
Правильно! Неправильно!

Ректор Київського університету Іван Швець сам розбивав молотком вітраж «Шевченко.Мати», який мав прикрасити вестибюль головного корпусу, але який радянська влада засудила як «ідеологічно шкідливий».

У 1968 році Алла Горська разом з іншими діячами підписала документ проти незаконних арештів дисидентів. Як називається цей документ?

Фото з родинного архіву Олени Зарецької
Правильно! Неправильно!

У 1968 році Алла Горська стала однією зі 139-ти діячів культури та науки, які підписали лист-протест проти арештів і закритих справ дисидентів та передали його тодішньому радянському керівництву. Документ називали «Листом 139-ти» або «Київським листом».

Хто на похороні Алли Горської прочитав власний вірш, присвячений її пам'яті, який починався з таких слів «Ярій, душе. Ярій, а не ридай. У білій стужі сонце України…»?

Фото: Дзвінка Калинець-Мамчур
Правильно! Неправильно!

Ці рядки належать другу Горської Василю Стусу. 41-річну Аллу Горську вбили радянські спецслужби, розбивши голову сокирою. У вбивстві звинуватили її літнього свекра, якого також знайшли мертвим.

У 2019 році вийшов фільм, де Аллу Горську зобразили найкращою подругою головного героя та сильною особистістю, яка не боялася говорити правду. Про який фільм йдеться?

Скриншот з фільму
Правильно! Неправильно!

У 2019 році вийшов фільм «Заборонений» про життя та боротьбу Василя Стуса. Роль Алли Горської в ньому зіграла акторка Катерина Шереверова.

Що завжди було на вечорах пам’яті Алли Горської, адже вона це дуже любила та завжди ділилася з друзями?

Фото з особистого архіву Олени Зарецької
Правильно! Неправильно!

Онука Алли Горської Олена Зарецька згадувала, що дитиною на вечорах пам’яті несла кошик з яблуками, розсипала їх біля портрету бабусі та говорила: «Відкриваю вечір пам’яті моєї бабусі Алли Горської».

У 2023 році видали книгу «Алла Горська. Мисткиня в просторі тоталітаризму», яку написала близька людина Горської. Хто саме її написав?

Фото: видавництво «Прометей»
Правильно! Неправильно!

Автором книги є син Алли Горської Олексій Зарецький, якого жінка ніжно називала Лесиком. Проте вона вийшла друком завдяки онуці Олені, яка вирішила видати її вже після смерті свого батька.

«На допитах демонстративно запалювала цигарку»: що ви знаєте про Аллу Горську? (тест)
Не засмучуйтеся, що ви так мало знаєте про Аллу Горську! Тепер вам відомо більше, і можете поділитися цими фактами з іншими
Непоганий результат, так тримати! Діліться в коментарях, що ще ви знаєте про Аллу Горську
Вау, ви знаєте майже все про «троянду шістдесятництва»! Діліться цим тестом з друзями, аби й вони перевірили свої знання

Поділіться своїми результатами:

Читайте також: Боролися за Україну навіть ціною життя: 10 культурних постатей, про яких варто знати кожному

Коментарі

Суспільство

Пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО)

Опубліковано

У Національній дитячій спеціалізованій лікарні «Охматдит» завершили першочергові протиаварійні роботи, які захистять сучасний лікувально-діагностичний корпус від зовнішніх впливів. Завдяки цьому медики зможуть безперебійно працювати навіть у холодну пору року.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці закладу.

Хто і що зробив

Роботи виконала будівельна компанія ТОВ «ЮНІТ ДЕВЕЛОПМЕНТ» за фінансової підтримки благодійного фонду «Таблеточки».

У рамках протиаварійних заходів:

  • Встановлено сендвіч-панелі у пошкоджені віконні та дверні прорізи, які дозволяють обробляти поверхні антисептиками, забезпечуючи належні умови для лікування.
  • Ізольовано частину приміщень тимчасовими конструкціями для захисту від зовнішніх впливів.
  • Демонтовано небезпечну пошкоджену плитку з фасаду.
  • Утеплено стіни мінеральною ватою, інженерні мережі, а також частково замінено пошкоджені елементи, які контактували із зовнішнім середовищем.
Фото: «Охматдит»

Читати також: У Вінницькій області активісти планують відновити старовинний палац Кошарських (ФОТО)

Що це дає пацієнтам

За словами представників лікарні, завдяки цим роботам заклад зможе:

  • Приймати на 15% більше пацієнтів, ніж до аварії.
  • Забезпечити якісні умови лікування для дітей.
  • Стабільно працювати під час опалювального сезону.

Фото обкладинки: «Охматдит».

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Львові побудують шість перехоплювальних паркінгів: для чого вони потрібні

Опубліковано

18 листопада затвердили проєкт будівництва шести перехоплювальних паркінгів на в’їздах до Львова. Це рішення стане важливим кроком у розвантаженні центральних районів міста та розвитку інфраструктури громадського транспорту.

Про це повідомив Керівник департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР Олег Забарило.

Де облаштують паркінги

Для реалізації проєкту обрали шість ділянок:

  • Вул. Б. Хмельницького:
    9 500 м², 380 паркомісць. Тут планують розширити маршрути громадського транспорту та створити виділені смуги для його руху.
  • Перехрестя вул. Городоцька — вул. Збиральна:
    8 500 м², 340 місць. Забезпечать зручний доступ до громадського транспорту.
  • Вул. Стрийська (біля іподрому):
    Найбільший паркінг площею 31 600 м², що вміщатиме 1264 автомобілі. Виділені смуги для громадського транспорту дозволять скоротити затримки до центру на 49%.
  • Вул. Зелена:
    5 400 м², 216 місць. Облаштують зручний доступ до тролейбусів.
  • Вул. Личаківська:
    5 000 м², 200 місць. Це допоможе зменшити транспортний потік з Винників та прилеглих громад.
  • Перехрестя вул. Т. Шевченка — вул. І. Величковського:
    21 000 м², 840 місць. Зручно розташований для потоків із західного напрямку.
Фото: візуалізація від tvoemisto

Переваги для міста

Проєкт спрямований на зниження кількості автомобілів у центрі Львова, скорочення затримок у русі громадського транспорту та поліпшення доступності міських маршрутів.

Нові паркінги стануть основою системи «перехоплюй і їдь», що відповідає сучасним тенденціям розвитку сталої мобільності. Вони забезпечать зручність для мешканців та гостей Львова, зберігаючи при цьому історичний і екологічний баланс міста.

Читати також: У Львові відкрили пам’ятну дошку на честь 135-ліття першого очільника УНР (ФОТО)

Що таке перехоплювальні паркінги

Перехоплювальний паркінг — це спеціально облаштована авто- або велостоянка, зазвичай розташована на в’їздах до міста. Головна ідея такого паркінгу — дати можливість жителям приміських зон залишити свій транспорт і пересісти на громадський транспорт для поїздки до центру міста.

Як це працює?

Власник автомобіля залишає свій транспортний засіб на стоянці на весь день, а до центру чи інших частин міста їде громадським транспортом, маршрут якого інтегрований з паркінгом. На зворотному шляху авто забирається з паркінгу.

Нагадаємо, що на Львівщині запустили першу пересувну аптеку (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На Харківщині будують підземне укриття для лікарні на 430 людей (ФОТО)

Опубліковано

На базі центральної районної лікарні в Близнюківській громаді Лозівського району триває будівництво великого підземного укриття для пацієнтів і медперсоналу.

Про це повідомив начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

Укриття для понад 430 людей

Підземне укриття зможе вмістити більше ніж 430 осіб. У його межах облаштують кабінети, операційний блок і палати інтенсивної терапії. За словами Олега Синєгубова, лікарня є ключовим медичним об’єктом громади, тому забезпечення її функціонування навіть під час обстрілів — пріоритетне завдання.

Фото: опубліковане на фейсбук-сторінці Олега Синєгубова

Сучасне обладнання та автономія

Близнюківська ЦРЛ уже отримала новітнє обладнання завдяки підтримці Міністерства охорони здоров’я. У лікарні працює сучасна лабораторія для проведення різних медичних досліджень, встановлено комп’ютерний томограф і дві кисневі станції. Також заклад оснащений автономними системами живлення, водопостачання та новою котельнею.

Фото: опубліковане на фейсбук-сторінці Олега Синєгубова

Читати також: Дитяча лікарня на Київщині співпрацюватиме з флорентійським медичним закладом «Мейєр»

Безпека під час війни

Будівництво укриття демонструє важливість безпеки пацієнтів і медиків у прифронтових громадах. Воно стане не лише захистом під час обстрілів, а й простором, де зможуть надавати медичну допомогу навіть у критичних умовах.

Близнюківська лікарня — це приклад поєднання безпеки, інновацій та турботи про здоров’я кожного мешканця громади.

Нагадаємо, що благодійний фонд «Старенькі» збирає кошти на теплі набори для літніх людей Чернігівщини.

Фото: опубліковане на фейсбук-сторінці Олега Синєгубова.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Культура2 тижні тому

Степ, аромат полину, запахи моря і гір — це проєкт «Yuşan-Зілля» про єдність культур українців і кримських татар 

У залі поволі згасає світло, простір наповнюють перші акорди. Український голос починає пісню, а в...

Суспільство3 тижні тому

Адаптивний одяг, інклюзивний посуд і дошки для нарізання: ці ініціативи полегшують життя людям з пораненнями

Нарізати овочі, поснідати улюбленими стравами, одягти штани — всі ці повсякденні справи стають справжніми викликами...

Суспільство4 тижні тому

«Чи я можу вам допомогти?»: це хлопці з соцмереж, які купують у бабусь квіти та роблять інші добрі справи

Ви точно бачили ці відео в соцмережах, коли хтось купує продукти для літньої жінки, скуповує...

Економіка і бізнес4 тижні тому

Українські пазли за мотивами Гаррі Поттера й не тільки: як бізнес із Харкова отримав ліцензію від Warner Bros.

Коли бізнес українських пазлів Woods Story тільки починався, Вікторія та Михайло все робили самі, адже...