Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Ми зациклені на своїй землі. Будемо відбудовувати і жити ліпше, ніж до цього». Історія відродження Високопільської громади на Херсонщині

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Високопілля – найпівнічніша громада Херсонщини, де зупинили навалу орків. Ці сміливі, обпалені південним сонцем місцеві люди пережили всі жахіття війни, про які і згадувати важко. Рашисти вбивали, катували, викрадали, мародерили і руйнували все хороше, що люди будували роками. Деокупована та не зломлена громада відновлюється. Тут люди із щирою вдячністю розказують про колосальну допомогу та єдність з усіма областями України та з різними країнами світу. Про незламну волю та природну тягу до рідної землі читайте у матеріалі ШоТам

Ганна Шостак-Кучмяк

начальниця Високопільської селищної військової адміністрації.

Край землеробів в окупації перетворився на пекло

Високопільщина – це край славетних хліборобів. Досить посушлива місцевість, але наші аграрії приловчился обробляти землю так, що рік за роком приносили рекордні врожаї. Фермери мали сучасну техніку та працювали за новітніми технологіями. 

Але минулого року війна дійшла і до нас. Наше 24 лютого почалось як і у всіх: чули далекі канонади та слідкували за інформацією у пресі. Чомусь ми думали, що ворог пройде повз і війна нас не торкнеться. Як же ми сильно помилялись! 

13 березня 2022 року російські війська окупували всю нашу громаду. З того часу життя перетворилось на пекло. Ми стали лінією захисту та форпостом для Дніпропетровщини. Саме тут ЗСУ зупинили орків і не дали просуваються вглиб країни. Звідси обстрілювали Криворізьку ТЕЦ та частину Дніпропетровщини. Наші воїни кілька раз намагалися вибити окупантів, та орки міцно тут закріпились.

Рашисти добре вивчили нашу територію. У нас дуже багато будівель збудованих німцями-колоністами з підвалами та сховищами. Повірте, орки це дуже швидко скумекали і використовували для засідок. 

У період окупації люди стали масово виїжджати, шукаючи хоч якісь шляхи. Тричі оголошувався «зелений» коридор і тричі орки його зірвали. Люди виходили самотужки як могли, бо залишатись було ще небезпечніше.

30 березня у моє рідне село Князівка зайшли українські воїни, тож 31 березня ми розпочали евакуацію людей. Кожен крок ЗСУ ворог обстрілював з більшою силою. Разом з людьми ми колоною виїхали до Кривого Рогу. Там допомогли у розміщенні людей, лікуванні, харчуванні та забезпечили всіма базовими речами. 

Ми зустрічали всі евакуаційні колони з нашої громади разом з криворізькою владою. Хтось їхав далі, хтось залишався, очікуючи звільнення домівки. Наші люди швидко стали допомагати тим, хто допомагав нам. Юні дівчата та хлопці розвантажували вантажівки з продуктовими наборами із центру та заходу країни та роздавали іншим також постраждали сімʼям з півдня та сходу.

Одразу після звільнення та зачищення території ми приїхали додому. Картина була страшна. Все розбите: повалені лінії електропередач, зруйновані газогони, будинки, школи, адмінбудівлі. Вони знищили все хороше, бо як то вони кажуть: «А кто вам разрешил так хорошо жить?». 

Росіяни руйнували все, що люди будували роками. Фото: ШоТам.

80% громади зруйновано. Все можна відбудувати і полагодити, але не можна повернути життя людей. 57 наших односельців отримали поранення несумісні з життям. 12 людей з нашої громади зникли безвісти і ми досі не знаємо їхню долю. 

У будівлі школи в одному з сіл орки зробили катівню, куди звозили людей з усіх усюд. Ми достеменно не знаємо, чиї рештки знаходимо. Віддаємо їх на експертизу ДНК. Вже зробили поховання та все ще чекаємо результатів аналізу – може це наші люди, а може ні.

Крім цього, прокуратура та правоохоронні органи розслідують факти згвалтування та мародерства російськими військовими. З хат грабували все, навіть дамські велосипеди та мопеди позабирали, а фермери втратили всю техніку – вона або розбита, або вкрадена. 

Та найважливіше те, що день звільнення настав. Це було 4 вересня 2022 року. Саме Високопілля стало відправною точкою, звідки погнали окупантів з Херсонщини. 

З першими викликами ми справились, тож справимось і з відбудовою

Найперший виклик після повернення – немає світла, газу, звʼязку… Люди, вбиті горем, перелякані. Але треба було працювати. Ми самотужки не справилися б.

Так з усієї України до нас приїжджали енергетики для ремонту мереж, які до цього ж були ще й заміновані. Тож спочатку йшли вибухотехніки, за ними енергетики – й так працювали. Так само працювали й досі працюють газовики.

Ми раділи кожному підключеному до мережі будинку, кожній увімкненій лампочці. Ці роботи були заплановані за графіком уряду, але завдяки копіткій роботі з поновлення ліній електропередач відбулось на два місяці раніше плану!

З перших днів потрібно було запускати торгівлю. Наші підприємці впорались і з цим. З генераторами і в руїнах, але у Високопіллі стало можливим випити горнятко кави. Це було вкрай необхідно і військовим, і електрикам та вибухотехнікам, і медиках, і волонтерам – всім нам. У тій каві було наче все життя. 

Наразі електрика є у кожному населеному пункті. Газ є майже скрізь, де він був до війни, але ще продовжуються роботи. Водогони були побиті так, що неможливо було працювати без саперів. Але ми зуміли повернути людей: запрацювала і вода, і каналізація, і всі комунальні послуги.

Вся спецтехніка комунальних підприємств була або вивезена окупантами, або розбита. Тому Агенція з ліквідації наслідків агресії виділяє нам кошти на оновлення автопарку. Адміністрація вже закуповує під наші потреби, аби ми легше перенесли зиму. 

Минулий опалювальний сезон ми пережили напружено – газ тільки-тільки починали відновлювати, та в цьому році буде легше. Формуємо базу потреб людей з пічним опаленням, особливо сімей з дітьми або тих, хто не має можливості закупити собі дрова чи вугілля. Ці дані ми передаємо обласній адміністрації, але ми не зупиняємось на державній допомозі, бо у держави є інші пріоритетні потреби з оборони. Тож ми шукаємо підтримку серед міжнародних благодійних організацій, пишемо листи і якщо хто хоч якусь категорію потреб закриє, ми будемо дуже вдячні.

80% громади зруйновано. Фото: ШоТам.

Розуміємо, швидко відбудувати лікарню не вийде 

Якнайшвидше мала запрацювати медицина для тих людей, хто залишився. Але лікарня була розбита. Наші лікарі намагалися хоч якось налагодити роботу, але з перших днів будівля була пошкоджена вибуховою хвилею, стояла без вікон і дверей. Та й орки шукали медиків, тож наші спеціалісти переховувались. Після деокупації єдиною будівлею, що більш-менш вціліла, був центр дитячої творчості. І тепер там надаємо медичні послуги.

Криворіжжя допомогло там засклити вікна, швидко поставили буржуйки і генератори – це дозволило нам розпочали прийом пацієнтів. Одразу приїхали до нас Лікарі без кордонів, Медицина катастроф та інші міжнародні організації, наша екстрена допомога почала працювати. 

Розуміємо, що швидко відбудувати лікарню не вийде – це колосальні кошти. Та й самотужки ми ніколи цю проблему не вирішимо, тому звертались за допомогою до держави. І на рівні області вирішено, що місці розваленої адмінбудівлі збудувати нову амбулаторію, де будуть разом розміщуватись і первинна ланка медицини, і екстренка, і стаціонар. Кошти держава виділяє, але треба час. Та поки ми закриваємо потреби як можемо: поляки відгукнулись і привезли будиночок для медиків. А вже зараз у всіх населених пунктах запрацювали відремонтовані ФАПи.

Медичні послуги тут надають у центрі дитячої творчості, що більш-менш вцілів. Фото: ШоТам.

Те саме по освіті: наші Високопільська та Архангельська школи та дитячий садок дуже пошкоджені. Вони включені до переліку робіт Фонду ліквідації наслідків збройної агресії за державний кошт. Та найголовніше те, що ні в одному нашому освітньому та медичному закладах не було бомбосховища. Нині ми звертаємо увагу і на цей аспект, тому жоден заклад не запрацює, допоки там не буде облаштоване якісне укриття.

Бізнес поступово повертається у громаду. Однак агросектор все ще не може запрацювати на повну потужність. А це наша серцевина, основа нашого бюджету. На жаль, наші землі все ще заміновані так, що фермери самі не впораються з цією бідою. 

Люди намагаються самотужки розміновувати, але часто це закінчується трагічно. Розуміємо, що потрібна спеціалізована техніка та професіонали.

Нині чекаємо нашої черги – саперні групи працюють у сусідній громаді. Таких спеціалістів дуже не вистачає в Україні. Тому ми волаємо на весь світ і говоримо про це на всіх майданчиках: нам конче терміново потрібна допомога саперів, які розблокують роботу фермерів. Говоримо навіть тим, хто не має до цього стосунку – бо може у них є знайомі і передають інформацію далі. Бо чим довше земля пустуватиме, тим складніше її обробляти. 

Коли ти вріс в цю землю корінням, то тут і залишишся

Ми – аграрна громада, і всі зациклені на землі. Коли ти вріс в цю землю корінням, то тут і залишишся. Повірте, українці відбудуються. І буде у нас набагато краще, ніж було. Тому що є велике бажання самих людей – повернутись додому.

До війни в громаді проживало 4 тисячі людей, та на момент деокупації залишилось всього 270 осіб. Наразі нараховуємо близько 2 тисяч жителів. Найважливіше те, що повертаються сімʼї з дітьми, і це наше майбутнє.

Про Високопілля лунало напевно по всьому світу. Тож одразу після деокупації до нас ринули наче паломники дуже багато людей. Хтось їхав навіть просто подивитись, що тут сталось. Але побачивши біду, просто так поїхати звідси не могли. Кожен намагався хоч якусь допомогу надати. 

Ми намагаємось відбудовувати житло, однак війна ще триває. Червоний Хрест, УВКБ ООН, Пліч-о-пліч та інші міжнародні організації нам постійно доставляють будівельні матеріали: шифер, дерево, покрівельні матеріали тощо. Коли людина отримує будівельні матеріали, але самотужки не може відбудуватися (бо не всі люди є фахівцями у будівництві), тож приходять на допомогу спеціалісти-волонтери. Також 7 населених пунктів відбудовується областями-патронами: Дніпропетровська, Чернівецька, Черкаська, Тернопільська, Хмельницька та іншими. 

Люди самотужки ремонтують будинки, або за допомогою спеціалістів-волонтерів. Фото: ШоТам.

Потужно працюють у громаді релігійні благодійні організації: греко-католицький фонд Карітас відбудовують 180 будинків і на цьому не зупиняються, продовжують свою діяльність інженери та соціальні робітники. Християнська організація Благодійний хаб міста Рівне на сьогодні відбудували нас близько 170 будинків. Християнська церква з міста Умань займаються дуже постраждалим селом Потьомкіне, про яке скептики говорили, що такі руйнування неможливо відбудувати. Усе можливо!

Суспільство

У Бразилії подружжя українців створило понад 120 тисяч писанок за 40 років

Опубліковано

Подружжя українців Жорже та Яра Сератюки, які проживають у Бразилії, за майже 40 років створили понад 120 тисяч писанок. Коли Україна здобула незалежність, вони були серед перших, хто приїхав відроджувати традицію писанкарства на Батьківщину.  

Про це розповіла Світлана Мельник, дружина посла України в Бразилії.

Вона зазначила, що роботи подружжя Сератюків відомі далеко за межами Бразилії і зберігаються у музеях і приватних колекціях по всьому світу. 

Яра Сератюк вважається унікальною у світі писанкаркою із філігранною технікою розпису перепелиних яєць, а її чоловік – автор багатьох власних новаторських технік та стилю.

Посол України в Бразилії Андрій Мельник, його дружина Світлана Мельник та подружжя українців Жорже та Яра Сератюки Фото/Facebook: Світлана Мельник / ©

Читайте також: Бійці ЗСУ показали, як розписують писанки на Великдень 2024 під Бахмутом

Як розповіла Світлана Мельник, поворотним моментом у літописі писанкарства у Бразилії вважається 1957 рік, коли була створена перша світська школа розпису писанок за ініціативою українських жінок Бразилії, які мали свою організацію при Хліборобсько-Освітньому Союзі у Куритибі.

Подружжя українців Жорже та Яра Сератюки Фото/Facebook: Світлана Мельник / ©

Її натхненницею стала піонерка писанкарської справи – Марія Кирилович Вoлошин. Школа мала неабиякий успіх. Кількість учнів щороку збільшувалась у рази.

Дружина посла України в Бразилії також нагадала імена найбільш видатних майстринь і майстрів, які стали брендами у світі бразильского писанкарства: це Жорж та Яра Сератюки, Тетяна та Юліана Бахтцен та Лідія Єдинь, Філомена Процек, Одеса, Марія та Ярослав Волочук, Пауло Марсіо Фуччі, Вальдоміро Ромео, Вільсон Жозе Котвіскі, Ана Марія Бовкаловські Мазепа, Мара Брессан Клімчук, Ана Хома Чудзій.

Напередодні Великодня кожна велика крамниця Куритиби мала за честь виставити на вітрині найкрасивіші роботи учениць школи.

“Так до писанки виник неабиякий інтерес, про неї стали писати у газетах та журналах, писанка почала захоплювати своєю магією не тільки українців, але і бразильців. У такий спосіб вона поступово зайняла гідне місце у культурній спадщині всієї Бразилії”, – розповіла Світлана Мельник.

Вона додала, що відмінність української писанки у Бразилії від традиційної на Батьківщині полягає у тому, що вона може поєднувати традиційні орнаменти різних регіонів України, відображати власний винайдений стиль автора або навіть запозичувати символи корінних народів Бразилії. 

Нагадаємо, картині, на яких зображені українські волонтери та лікарка з Маріуполя, покажуть у Парижі та Нью-Йорку.

Фото: Світлана Мельник

Читати далі

Суспільство

Британець українського походження проїде на велосипеді 7 тис. км для допомоги дітям в Україні

Опубліковано

Британсько-український технологічний підприємець, генеральний директор і засновник британської космічної компанії Spacebit Павло Танасюк проїде велосипедом 7 тисяч км, щоб зібрати кошти для українських дітей, які постраждали від розпочатої Росією війни.

Про це він повідомив «Радіо Свобода».

Свій велотур під назвою «Ride for victory» він розпочне приблизно через два тижні з Тайваню і загалом проїде три континенти – Азію, Америку і Європу.

«Спочатку я думав їхати 2-3 тисячі кілометрів, але коли я дізнався, що кордони України практично 7 тисяч кілометрів, це з Кримом, то я вирішив проїхати саме цю дистанцію – 6993 кілометри. Це саме ці кордони, які ми хочемо повернуть, бо це наша держава», – розповів Павло Танасюк.

Ціль підприємця – зібрати мінімум мільйон доларів. Гроші він хоче витратити на конкретний проєкт для дітей, постраждалих від війни. Який саме це буде проєкт, Павло Танасюк ще вирішує.

Читайте також: Картині, на яких зображені українські волонтери та лікарка з Маріуполя, покажуть у Парижі та Нью-Йорку

«Я – не професійний спортсмен, займався велоспортом у студентські роки. Для мене це буде важко, але коли я кажу важко, я завжди згадую, як важко нашим воїнам зараз на передовій, як важко дітям, які постраждали від війни. Тому для мене це такий персональний челендж, але і челендж допомоги дітям, допомоги Україні», – заявив він.

У матеріалі йдеться, що велосипед, на якому він вирушить у веломандрівку, повністю зроблений в Україні, щоправда, із запчастин з цілого світу, подарованих різними компаніями. Українська художниця Олеся Вакуленко розмалювала велосипед синьо-жовтими барвами і національним орнаментом. Під кермом, на рамі – металевий тризуб із підписом колишнього головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного на пластині з «Азовсталі». Шолом Павла теж розмальований кольорами українського прапора.

Дорогою Танасюк буде ночувати у наметі, в готелі або машині, яка його супроводжуватиме. Він вестиме стрім, розповідатиме людям про Україну і збиратиме донати.

Після закінчення марафону, який триватиме приблизно два місяці Павло Танасюк має намір продати велосипед на аукціоні, щоб виручити ще більше грошей на благодійну ціль.

Компанія Павла Танасюка розробляє технологію космічної робототехніки для місячних і планетарних місій. У кінці цього року він планує відправити на Місяць прапор і мапу України, а також радіаційний датчик виготовлений в Україні. Дані отримані з цього пристрою безплатно передаватимуть різним інституціям, університетам, і їх зможуть досліджувати студенти у своїх наукових роботах.

Нагадаємо, естонський депутат, який збірає гроші на ЗСУ, доїхав на велосипеді до Києва.

Фото: Радіо Свобода

Читати далі

Суспільство

Коли шість коліс — не зайві: у ПАР для спецпризначенців зібрали унікальний пікап

Опубліковано

Південноафриканська компанія Armormax Defence побудувала, можливо, один із найкрутіших Land Cruiser 79 у світі.

Цей пікап із колісною формулою 6×6 за твердженням його виробників створений спеціально для умов екстремального бездоріжжя. Автомобілебудівники з ПАР запевняють, що за весь час випробувань TAC-6 — так назвали позашляховик – вони жодного разу не зіткнулися з жодною механічною поломкою, повідомляє АрміяInform.

Спочатку TAC-6 розробляли для французьких спецпризначенців. Машина створювалася для того, щоб «їхати куди завгодно та повертатися знову і знову, з ким завгодно». І хоча пропонуються різні варіанти бронювання (і навіть установка зброї), TAC-6 можуть використовувати звичайні покупці, наприклад, фермери. Щоправда, фермер має бути не бідним: базовий TAC-6 коштує $81,5 тисяч, а броньована машина на $68 тисяч дорожча. Але, як то кажуть, товар того вартує!

«Коли справа доходить до мобільності, платформа TAC-6 перевершує будь-яку повнорозмірну 4-тонну вантажівку, доступну сьогодні», — заявили в компанії.

TAC-6 створюють на базі Land Cruiser 79 Series із 4,2-літровим двигуном V6 або 4,5-літровим V8. Шасі подовжують і додають другу роздавальну коробку для передачі моменту, що крутить, на третю вісь. Пікап оснащується спеціальними трикомпонентними приводними валами Dana та зберігає стандартні подовжені листові ресори (але також пропонується ліфт-пакет на 10 см).

Спочатку Armormax розробила шестиколісний Land Cruiser з механічною коробкою передач, але рік тому відклала проєкт і вирішила перейти на автоматичну коробку передач. Це не звичайна автоматична коробка передач, вона розроблена та омологована компанією ZF спеціально для TAC-6.

«Автомат» призначений для роботи в найважчих умовах. Спеціально для АКП створили окрему систему охолодження для того, щоб коробка не перегрівалася в спеку і при русі по піску з великим навантаженням.

Клієнти можуть замовити бронювання Land Cruiser до рівня B6, що забезпечить захист від пострілів зі штурмової гвинтівки. Також позашляховик може бути обладнаний баками для води, системою пожежогасіння, двома запасними колесами.

Armormax розробила для TAC-6 два паливні баки об’ємом 210 літрів та 90 літрів, що забезпечує запас ходу понад 2 тисячі км. А для версії з одинарною кабіною розроблено бак ємністю 610 літрів і, відповідно, вдвічі більшим запасом ходу.

TAC-6 спроєктований так, щоб зберігати надійність у складних умовах, а повна маса автомобіля сягає семи тонн.

Автомобіль TAC-6 був підданий значним випробуванням, що включали понад 250 тисяч кілометрів пробігу за різними ландшафтами Африки та Європи, щоб оцінити його мобільність і стійкість. Цей процес оцінки був розроблений для порівняння характеристик TAC-6 з існуючими повнорозмірними 4-тонними вантажівками.

Протокол включав серію суворих випробувань за участю французьких спецпризначенців, спрямованих на те, щоб довести машину до її експлуатаційних можливостей. Під час цих випробувань TAC-6 виявив лише дві несправності, обидві з яких були пов’язані з помилкою водія, через перенавантаження та згоряння зчеплення.

TAC-6 був спроєктований з урахуванням військового застосування, включаючи можливість транспортування у стандартному 20-футовому транспортному контейнері ISO. Таке конструктивне рішення дозволяє TAC-6 пропонувати широкий спектр варіантів.

Сюди входять різні системи озброєння, включаючи калібри 12,7 мм, 14,5 мм, 20 мм та 30 мм, мінометні системи калібру 60 мм та 81 мм, а також конфігурації, адаптовані для таких функцій, як бронетранспортер, підвіз боєприпасів, польова механічна майстерня, транспортування невеликих автомобілів, логістична підтримка, радіолокаційні платформи та доправлення та запуск  безпілотних літальних апаратів, а також застосування як пускова платформа для протитанкових керованих ракет.

Нагадаємо, у Києві відбудеться виставка, присвячена культурній спадщині Донеччини й Луганщини.

Фото: Armormax Defence

Читати далі