Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Мозок як у тумані». Що таке синдром хронічної втоми, чим він небезпечний та як уникнути

Опубліковано

Втому на собі відчував кожен. Напруження, емоційне перевантаження, безсоння — наша нервова система просто не встигає відновитися. Часом людині важко рухатись або робити щось звичне, що раніше не викликало труднощів. Відпочинок не завжди може допомогти, адже трапляється, коли виснаження переростає у «хроніку». Постійна втома може тривати місяць, два, три чи навіть більше. За різними даними відомо, що на це страждає одна людина зі ста. До Міжнародного дня запобігання синдрому хронічної втоми 12 травня ми розпитали у сімейної лікарки та психотерапевтки, чим небезпечний такий стан, які його прояви та як його уникнути.

Проблеми зі здоров’ям за завісою втоми

Втома — це суб’єктивне відчуття люди, і її причини можуть бути як психологічні чи фізіологічні, так і пов’язані зі способом життя. Вона може прикривати симптоми багатьох хронічних захворювань, таких як цукровий діабет, артрит, анемія, проблеми зі щитоподібною залозою, серцево-судинні захворювання тощо. Серед причин втоми може бути й емоційне вигорання, якщо людина робить монотонну роботу, має несприятливий клімат у колективі, ненормований робочий графік і взагалі не має можливості відпочивати.

Виснаження не минути і якщо людину постійно смикають на роботі, вона ні на хвилину не може розслабитися і постійно перебуває в напрузі, весь час відповідає за дуже важливі процеси. Серед причин варто згадати й ризики небезпеки на підприємстві. Постійні стреси можуть прикривати депресивні серйозні розлади, що також дуже важливо.

Відчули «хроніку» — мерщій до лікаря

Звісно, не вся втома перетікає в хронічну — так вже говорять про стан, який триває більш як три тижні, і людина відчуває його практично щодня. В будь-якому випадку їй обов’язково варто звертатися до лікаря. Розпізнати втому можна тоді, коли ви відчуваєте фізичне знесилення, не хочете й не можете виконувати звичну роботу,  у вас погіршується концентрація, пам’ять, важко думати, не можете критично оцінювати процес, роздратованість, сонливість. Тобто, якщо ваше єдине бажання — це закрити штори й двері та лягти спати, щоб ніхто не чіпав.

Fatigue

Якщо говорити про реакцію організму, яка свідчить про втому, це може бути підвищення чи зниження артеріального тиску і пульсу, нудота, прояви проблем зі шлунково-кишковим трактом. Ознаки саме патологічного стану — головний біль, постійне безсоння або сонливість, загострення епізодів хронічних хвороб, якщо такі є.

Хронічну втому лікувати не так просто

Синдром хронічної втоми (СХВ) — це складне хронічне виснажливе захворювання. Причини виникнення ще не повністю зрозумілі. Деякі теорії включають інфекційні агенти, зміни в імунній системі чи в енергетичному обміні, генетичний фактор, хронічний стрес. Це може бути й поєднання кількох факторів.

Оскільки конкретну причину важко з’ясувати й багато інших станів викликають подібні симптоми, лікування СХВ може бути складним. Аби правильно виявити цей стан, потрібно провести чимало диференціальної діагностики, щоб виключити будь-які інші причини. Це займає багато часу та зусиль.

«Мозок як у тумані» — перший дзвоник хронічної втоми

Симптоми хронічної втоми різняться, залежно від індивіда та тяжкості стану. Цей патологічний стан характеризується зниженою здатністю виконувати діяльність, яка триває більш як шість місяців і супроводжується глибокою втомою, яка не покращується ні відпочинком, ні сном. Відмінною рисою СХВ є те, що симптоми можуть погіршуватися після фізичних, розумових або емоційних зусиль, проявів «нездужання» після навантаження. Такі пацієнти також можуть не почуватися краще або менш втомленими навіть після повноцінного сну.

Chronic Fatigue Syndrome Diet , Cures For Fatigue, Cure For Chronic Fatigue Syndrome

Поширеними є й когнітивні порушення. У більшості людей із СХВ виникають проблеми зі швидкістю мислення, пам’яттю та концентрацією уваги. Пацієнти для опису цієї проблеми часто говорять, що у них «мозок як у тумані», й вони не здатні чітко мислити. Ще одним симптомом є «ортостатична непереносність» — відчуття запаморочення, непритомності у вертикальній позі: стоячи або сидячи. Біль різного характеру та локалізації у м’язах, суглобах чи голові також часто зустрічається у людей із цим синдромом.

Що робити, якщо відчувається втома?

Забуваємо про шкідливі звички — вони не розслабляють

Віолетта Лійка: Щоб уникнути втоми під час навчання чи роботи, потрібно забезпечити базові потреби людини. Серед них — повноцінний сон і режим раціонального різноманітного харчування. Варто звернути увагу й на регулярне фізичне навантаження: ходьба, біг, плавання, їзда на велосипеді, спортзал. Обирайте ті види спорту, які вам до вподоби й приносять задоволення. Також варто мінімізувати або взагалі відмовитися від шкідливих звичок: алкоголю, наркотиків та сигарет. Всі вони створюють ілюзію, що людина розслабляється, хоча насправді це навпаки ускладнює проблему.

Також варто вчасно і раціонально розподіляти час роботи й відпочинку. Не потрібно нести навчання чи роботу додому і продовжувати працювати, не маючи взагалі вільної хвилини. Це дійсно призводить до хронічної втоми й до вигорання. Корисним буде також спілкування з людьми, які вам приємні, з хорошим почуттям гумору. Переглядайте фільми, які змушують вас думати, слухайте корисні подкасти, читайте книги. Згадайте про свої захоплення: можливо, ви збираєте травинки або щось колекціонуєте. Давно час трішки змінити свою повсякденну діяльність.

Family watching a movie on the couch

Вчасно кличте на допомогу

Якщо втома стосується людей, які перебувають у декреті чи постійно займаються хатніми справами, то варто просити про допомогу. Звалювати на себе всю нішу — це дуже складно. Можливо, у чоловіка чи жінки є батьки, бабусі, дідусі, друзі, родичі, які можуть підстрахувати з малюком, чи є можливість найняти няню. Тоді варто цим скористатися. Або якщо є фінанси для оплати людині, яка допоможе прибирати будинок декілька разів на тиждень, чому б не обрати такий варіант. У випадку, якщо ваш день занадто насичений різними справами, допоможе певний тайм-менеджмент. Формуйте не сто задач на добу, а намагайтеся розбивати їх рівномірно на тиждень.

Читайте також: Які підходи тайм-менеджменту використовувати у своїй роботі

Якщо ж втома перебігає всі межі, триває більш як три тижні й нічого людину не радує, то це цілком звучний дзвінок для того, щоб звернутися до сімейного лікаря чи терапевта, а згодом і до психотерапевта чи психіатра. Можливо, потрібні спеціальні засоби, які допоможуть побороти тривогу, певні обстеження організму. Це може бути і якийсь дебют депресії чи тривожного розладу.

Хронічну втому медики лікують командно

Беата Надь: Синдром хронічної втоми у деяких людей має циклічний перебіг: чергуються періоди погіршення самопочуття, а потім і поліпшення стану. Поки що не існує специфічних ліків проти цього патологічного стану. Кожна людина має різні симптоми, і тому можуть знадобитися різні типи лікування для контролю розладу та полегшення симптомів. Зазвичай людина потребує допомоги цілої команди фахівців, іншими словами — мультидисциплінарний підхід. Вони створюють для неї індивідуальний план лікування.

Можна покращити якість життя людини, впливаючи окремо на ті симптоми, які її турбують. Наприклад, на безсоння чи біль. Також допомогти зменшити симптоми втоми можуть деякі зміни способу життя: гігієна сну, збалансоване харчування, уникнення шкідливих звичок (нікотин, наркотики, алкоголь, надмірна кількість кофеїну), контрольовані, індивідуально підібрані фізичні навантаження, психогігієна та робота з психологом.

Суспільство

Київський університет очолив міжнародний науковий рейтинг

Опубліковано

Київський університет ім. Бориса Грінченка вперше потрапив до SCImago Institutions Rankings, де зайняв перше місце серед 49 українських університетів, представлених у цьому рейтингу.

Про це повідомляє КМДА.

Оцінка університету включає такі показники, як наукові дослідження, інноваційні результати та вплив на суспільство. Успіх Університету Грінченка в цьому рейтингу обумовлено публікаційною активністю, відкритістю науки, цитованістю наукових публікацій, міжнародною співпрацею та видимістю в інтернеті та соцмережах.

Читати також: Бунтар, борець зі свавіллям, воїн. Роман Ратушний (ВІДЕО)

Також університет вперше долучився до міжнародного рейтингу Times Higher Education Impact Rankings, який оцінює внесок університетів у досягнення 17 Цілей сталого розвитку, таких як гендерна рівність, чиста вода, доступна енергія, гідна праця та інновації.

Нагадаємо, що Мінцифра показала пʼять інструментів для розпізнання ШІ.

Фото: університет ім. Бориса Гринченко

Читати далі

Суспільство

Вийшов офіційний трейлер нового фільму Олега Сенцова

Опубліковано

Вийшов офіційний трейлер нового фільму режисера та військового Олега Сенцова. Документальна стрічка отримала назву «Реал».

Про фільм

«Реал» — це нова документальна стрічка режисера та військового Олега Сенцова, який раніше прославився своїм кіноопусом, що викривав “накачаних чоловіків у кав’ярнях”. Фільм охоплює події від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, коли Сенцов приєднався до українського війська та воював на південно-східному фронті.

Літом 2023 року Сенцов опинився в епіцентрі бою, коли його БТР був уражений противником, і випадково зняв цей інцидент на камеру. Після цього він, знаходячись в траншеї під кодовою назвою “Реал”, організовував евакуацію свого підрозділу, який опинився під обстрілом і був практично без боєприпасів.

Читати також: Від HR-менеджерки до вчительки іноземної мови

Фільм обіцяє показати «життя на війні та її справжнє обличчя без прикрас та фальші», як каже сам Сенцов. Світова прем’єра стрічки відбудеться на 58-му Міжнародному кінофестивалі у чеських Карлових Варах з 28 червня.

Арт-директор кінофестивалю Карел Ох описує фільм Сенцова як «унікальний захоплюючий досвід, який пропонує гіпердокументальний погляд на реальність війни очима одного безпосереднього її учасника».

Нагадаємо, що відкрилась додаткова реєстрація на ЄВІ та ЄФВВ.

Також ми повідомляли, що розробники показали дешеві FPV-дрони для знищення вантажівок росіян.

Фото: «Реал»

Читати далі

Суспільство

Ветерани безоплатно отримають засоби для реабілітації

Опубліковано

Український ветеранський фонд інформує про доступність програми підтримки для різних категорій населення, зокрема осіб з інвалідністю, військовослужбовців, ветеранів військової служби та правоохоронних органів.

Про це УВФ повідомляє на своїй Facebook-сторінці.

Програма передбачає надання протезно-ортопедичних виробів, включаючи взуття, засобів для самообслуговування, допоміжних засобів для пересування та інші необхідні засоби реабілітації.

Читати також: Мінцифра показала пʼять інструментів для розпізнання ШІ

Для отримання таких засобів потрібно мати посвідчення особи, висновок від відповідної медичної комісії та індивідуальну програму реабілітації. Також існує можливість придбати засоби за медичними показаннями самостійно з подальшою компенсацією вартості відповідно до установлених граничних цін.

Заявки на отримання засобів реабілітації або компенсації можна подавати через органи соціального захисту населення, ЦНАП або електронний кабінет особи. Додаткову інформацію можна отримати за телефоном гарячої лінії: 0 800 332 029.

Нагадаємо, що відкрилась додаткова реєстрація на ЄВІ та ЄФВВ.

Також ми повідомляли, що у застосунку Резерв+ зʼявився QR-код.

Фото: АрміяInform

Читати далі
Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Встановлення майже не використовує пам’ять і забезпечує швидкий спосіб доступу до цієї програми.
Встановити
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення
Відхилити
Дозволити сповіщення