Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Мозок як у тумані». Що таке синдром хронічної втоми, чим він небезпечний та як уникнути

Опубліковано

Втому на собі відчував кожен. Напруження, емоційне перевантаження, безсоння — наша нервова система просто не встигає відновитися. Часом людині важко рухатись або робити щось звичне, що раніше не викликало труднощів. Відпочинок не завжди може допомогти, адже трапляється, коли виснаження переростає у «хроніку». Постійна втома може тривати місяць, два, три чи навіть більше. За різними даними відомо, що на це страждає одна людина зі ста. До Міжнародного дня запобігання синдрому хронічної втоми 12 травня ми розпитали у сімейної лікарки та психотерапевтки, чим небезпечний такий стан, які його прояви та як його уникнути.

Проблеми зі здоров’ям за завісою втоми

Втома — це суб’єктивне відчуття люди, і її причини можуть бути як психологічні чи фізіологічні, так і пов’язані зі способом життя. Вона може прикривати симптоми багатьох хронічних захворювань, таких як цукровий діабет, артрит, анемія, проблеми зі щитоподібною залозою, серцево-судинні захворювання тощо. Серед причин втоми може бути й емоційне вигорання, якщо людина робить монотонну роботу, має несприятливий клімат у колективі, ненормований робочий графік і взагалі не має можливості відпочивати.

Виснаження не минути і якщо людину постійно смикають на роботі, вона ні на хвилину не може розслабитися і постійно перебуває в напрузі, весь час відповідає за дуже важливі процеси. Серед причин варто згадати й ризики небезпеки на підприємстві. Постійні стреси можуть прикривати депресивні серйозні розлади, що також дуже важливо.

Відчули «хроніку» — мерщій до лікаря

Звісно, не вся втома перетікає в хронічну — так вже говорять про стан, який триває більш як три тижні, і людина відчуває його практично щодня. В будь-якому випадку їй обов’язково варто звертатися до лікаря. Розпізнати втому можна тоді, коли ви відчуваєте фізичне знесилення, не хочете й не можете виконувати звичну роботу,  у вас погіршується концентрація, пам’ять, важко думати, не можете критично оцінювати процес, роздратованість, сонливість. Тобто, якщо ваше єдине бажання — це закрити штори й двері та лягти спати, щоб ніхто не чіпав.

Fatigue

Якщо говорити про реакцію організму, яка свідчить про втому, це може бути підвищення чи зниження артеріального тиску і пульсу, нудота, прояви проблем зі шлунково-кишковим трактом. Ознаки саме патологічного стану — головний біль, постійне безсоння або сонливість, загострення епізодів хронічних хвороб, якщо такі є.

Хронічну втому лікувати не так просто

Синдром хронічної втоми (СХВ) — це складне хронічне виснажливе захворювання. Причини виникнення ще не повністю зрозумілі. Деякі теорії включають інфекційні агенти, зміни в імунній системі чи в енергетичному обміні, генетичний фактор, хронічний стрес. Це може бути й поєднання кількох факторів.

Оскільки конкретну причину важко з’ясувати й багато інших станів викликають подібні симптоми, лікування СХВ може бути складним. Аби правильно виявити цей стан, потрібно провести чимало диференціальної діагностики, щоб виключити будь-які інші причини. Це займає багато часу та зусиль.

«Мозок як у тумані» — перший дзвоник хронічної втоми

Симптоми хронічної втоми різняться, залежно від індивіда та тяжкості стану. Цей патологічний стан характеризується зниженою здатністю виконувати діяльність, яка триває більш як шість місяців і супроводжується глибокою втомою, яка не покращується ні відпочинком, ні сном. Відмінною рисою СХВ є те, що симптоми можуть погіршуватися після фізичних, розумових або емоційних зусиль, проявів «нездужання» після навантаження. Такі пацієнти також можуть не почуватися краще або менш втомленими навіть після повноцінного сну.

Chronic Fatigue Syndrome Diet , Cures For Fatigue, Cure For Chronic Fatigue Syndrome

Поширеними є й когнітивні порушення. У більшості людей із СХВ виникають проблеми зі швидкістю мислення, пам’яттю та концентрацією уваги. Пацієнти для опису цієї проблеми часто говорять, що у них «мозок як у тумані», й вони не здатні чітко мислити. Ще одним симптомом є «ортостатична непереносність» — відчуття запаморочення, непритомності у вертикальній позі: стоячи або сидячи. Біль різного характеру та локалізації у м’язах, суглобах чи голові також часто зустрічається у людей із цим синдромом.

Що робити, якщо відчувається втома?

Забуваємо про шкідливі звички — вони не розслабляють

Віолетта Лійка: Щоб уникнути втоми під час навчання чи роботи, потрібно забезпечити базові потреби людини. Серед них — повноцінний сон і режим раціонального різноманітного харчування. Варто звернути увагу й на регулярне фізичне навантаження: ходьба, біг, плавання, їзда на велосипеді, спортзал. Обирайте ті види спорту, які вам до вподоби й приносять задоволення. Також варто мінімізувати або взагалі відмовитися від шкідливих звичок: алкоголю, наркотиків та сигарет. Всі вони створюють ілюзію, що людина розслабляється, хоча насправді це навпаки ускладнює проблему.

Також варто вчасно і раціонально розподіляти час роботи й відпочинку. Не потрібно нести навчання чи роботу додому і продовжувати працювати, не маючи взагалі вільної хвилини. Це дійсно призводить до хронічної втоми й до вигорання. Корисним буде також спілкування з людьми, які вам приємні, з хорошим почуттям гумору. Переглядайте фільми, які змушують вас думати, слухайте корисні подкасти, читайте книги. Згадайте про свої захоплення: можливо, ви збираєте травинки або щось колекціонуєте. Давно час трішки змінити свою повсякденну діяльність.

Family watching a movie on the couch

Вчасно кличте на допомогу

Якщо втома стосується людей, які перебувають у декреті чи постійно займаються хатніми справами, то варто просити про допомогу. Звалювати на себе всю нішу — це дуже складно. Можливо, у чоловіка чи жінки є батьки, бабусі, дідусі, друзі, родичі, які можуть підстрахувати з малюком, чи є можливість найняти няню. Тоді варто цим скористатися. Або якщо є фінанси для оплати людині, яка допоможе прибирати будинок декілька разів на тиждень, чому б не обрати такий варіант. У випадку, якщо ваш день занадто насичений різними справами, допоможе певний тайм-менеджмент. Формуйте не сто задач на добу, а намагайтеся розбивати їх рівномірно на тиждень.

Читайте також: Які підходи тайм-менеджменту використовувати у своїй роботі

Якщо ж втома перебігає всі межі, триває більш як три тижні й нічого людину не радує, то це цілком звучний дзвінок для того, щоб звернутися до сімейного лікаря чи терапевта, а згодом і до психотерапевта чи психіатра. Можливо, потрібні спеціальні засоби, які допоможуть побороти тривогу, певні обстеження організму. Це може бути і якийсь дебют депресії чи тривожного розладу.

Хронічну втому медики лікують командно

Беата Надь: Синдром хронічної втоми у деяких людей має циклічний перебіг: чергуються періоди погіршення самопочуття, а потім і поліпшення стану. Поки що не існує специфічних ліків проти цього патологічного стану. Кожна людина має різні симптоми, і тому можуть знадобитися різні типи лікування для контролю розладу та полегшення симптомів. Зазвичай людина потребує допомоги цілої команди фахівців, іншими словами — мультидисциплінарний підхід. Вони створюють для неї індивідуальний план лікування.

Можна покращити якість життя людини, впливаючи окремо на ті симптоми, які її турбують. Наприклад, на безсоння чи біль. Також допомогти зменшити симптоми втоми можуть деякі зміни способу життя: гігієна сну, збалансоване харчування, уникнення шкідливих звичок (нікотин, наркотики, алкоголь, надмірна кількість кофеїну), контрольовані, індивідуально підібрані фізичні навантаження, психогігієна та робота з психологом.

Суспільство

У Харкові можуть з’явитися вулиці на честь Олени Пчілки, Тичини й Гребінки

Опубліковано

У Харкові розпочалися громадські обговорення щодо перейменування ще 161 топоніма, серед яких провулок Боткіна, вулиця Вавилова, в’їзд Челюскінців 3-й і вулиця Валдайська.

Про це повідомили у Харківській міській раді.

«Харків’янам пропонують перейменувати низку вулиць, назви яких пов’язані з країною-агресором», — зазначили у Харківській міській раді.

Серед пропозицій з перейменування наявні такі:

Читайте також: На честь Дмитра Капранова перейменували вулицю в Конотопі

  • провулок Боткіна хочуть перейменувати на провулок Олени Пчілки;
  • вулицю Вавилову планують назвати на честь Ісмаїла Гаспринського;
  • в’їзд Челюскінців 3-й запропонували перейменувати на в’їзд Євгена Гребінки;
  • вулицю Валдайську хочуть назвати на честь Павла Тичини.

З повним списком пропозиції можна ознайомитись за посиланням.

Свої пропозиції чи підтримку щодо перейменувань можна надіслати на пошту rename@city.kharkiv.ua або за номером (057) 760-79-68

Нагадаємо, у Польщі в прокат вийде український фільм “Я, Побєда і Берлін”.

Фото: Харківська міська рада

Читати далі

Суспільство

У Софії Київській на Великдень відбудеться святкове дійство: що варто знати

Опубліковано

В історичній Софії Київській на Великдень, 5 травня, відбудеться святкове дійство. Проєкт має на меті відродити давні українські традиції святкування Великодня та показати мистецьку, пісенну, інструментальну, танцювальну й обрядову культуру цього свята

Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики України.

«5 травня з 12:00 до 20:00 в історичній Софії Київській на Великдень відбудеться святкове дійство. Це спільна ініціатива Національного заповідника «Софія Київська», Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара» та київських митців, зокрема фольклорних гуртів й ансамблю стародавньої музики «Хорея козацька», – йдеться в повідомленні.

У програмі дійства будуть представлені давні зразки пісень та хороводів, що побутували в різних регіонах України. Для цього учасники проєкту дослідили архіви й здійснили реконструкції близько 20 унікальних великодніх та весняних танків разом з молодіжними та дитячими фольклорними гуртами: Вільце, Стодивниця, Роксоланія, Щука Риба, Володар, Шум’я, Серпанок, Михайлове Чудо, Будимир, Орелі, Правиця.

Читайте також: Як надати першу психологічну допомогу: в Україні проведуть майстерклас

Дійство розпочнеться Великоднім дзвоном на дзвіниці Софійського собору, що є пам’яткою кінця 17 століття та одним з національних символів України.

Крім того, у Софійському соборі відбудеться Великодній концерт Хореї Козацької «Христос Воскрес! Воскресне Україна!». Ансамбль виконає пісні на Воскресіння Христове 17-18 століть, піснеспіви з рукописних ірмолоїв, гімни доби Української революції 1917-1921 років, твори авторів, які співали на Софійській площі (Богданівському майдані) під час велелюдних мітингів та маніфестацій доби Українського Відродження поч. 20 ст. та в стінах самої Софії Київської.

У МКІП поінформували, що під час святкування також прозвучать сучасні твори на пошану Новітніх Лицарів – Героїв російсько-української війни, які жертовністю, любов’ю та високими чинами Духу наближають Воскресіння України.

У дворі заповідника за участі фольклорних гуртів протягом дня триватимуть весняні ігри, хороводи, звучатимуть весняні та великодні пісні, будуть представлені традиційні ігри з крашанками, відбудеться спільна трапеза.

Студенти Київського інституту імені Бориса Грінченка класу Ірини Рябчун зіграють Великодній карильйонний концерт на мобільному карильйоні братів Ботвінко.

На святі запланована низка благодійних ініціатив спільно зі скаутською організацією Пласт та БО «Гуркіт» з метою збору коштів на підтримку українського війська.

Нагадаємо, на честь Дмитра Капранова перейменували вулицю в Конотопі.

Фото: Мінкульт

Читати далі

Суспільство

У Львові проведуть фестиваль кави: де та коли

Опубліковано

У Львові 11 і 12 травня у !FESTrepublic відбудеться четвертий фестиваль Coffee, Books & Vintage. Організатори обіцяють цікаву програму, де відбудуться національні кавові чемпіонати, зокрема з обсмажки кави, лате-арту та приготування в джезві, а також захід «кава й алкоголь».

Про це пише видання village.

Переможці цих змагань матимуть можливість представляти Україну на міжнародному рівні.

Фестиваль також пропонує дискусії та читання з авторами від видавництва «Старий Лев», 12 навкололітературних івентів, а також книжковий і вінтажний ярмарок. Організатори обіцяють кав’ярні, кондитерські, фудкорт, музику та стендапи, анонсують учасників заходу на пізніший час.

Читайте також: Українські дитячі книги потрапили до списку найкращих видань у Японії 

На фестивалі також відбудуться благодійні аукціони, а також буде можливість приносити або купувати на ярмарку українські сучасні книги, які потім передадуть до бібліотеки в селі Благодатному на Херсонщині, що було окуповане протягом дев’яти місяців на початку конфлікту.

Організатори також закликають долучитися до збору коштів на FPV-дрони та приходити плести маскувальні сітки в приміщення офісу !FEST. Квитки вже можна придбати за посиланням, проте їх вартість поступово зростатиме.

Нагадаємо, у Львові відкрилася бібліотека, яка об’єднує літературу про моду та майстерню для шиття.

Фото: village

Читати далі
Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Встановлення майже не використовує пам’ять і забезпечує швидкий спосіб доступу до цієї програми.
Встановити
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення
Відхилити
Дозволити сповіщення