Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Мозок як у тумані». Що таке синдром хронічної втоми, чим він небезпечний та як уникнути

Опубліковано

Втому на собі відчував кожен. Напруження, емоційне перевантаження, безсоння — наша нервова система просто не встигає відновитися. Часом людині важко рухатись або робити щось звичне, що раніше не викликало труднощів. Відпочинок не завжди може допомогти, адже трапляється, коли виснаження переростає у «хроніку». Постійна втома може тривати місяць, два, три чи навіть більше. За різними даними відомо, що на це страждає одна людина зі ста. До Міжнародного дня запобігання синдрому хронічної втоми 12 травня ми розпитали у сімейної лікарки та психотерапевтки, чим небезпечний такий стан, які його прояви та як його уникнути.

Проблеми зі здоров’ям за завісою втоми

Втома — це суб’єктивне відчуття люди, і її причини можуть бути як психологічні чи фізіологічні, так і пов’язані зі способом життя. Вона може прикривати симптоми багатьох хронічних захворювань, таких як цукровий діабет, артрит, анемія, проблеми зі щитоподібною залозою, серцево-судинні захворювання тощо. Серед причин втоми може бути й емоційне вигорання, якщо людина робить монотонну роботу, має несприятливий клімат у колективі, ненормований робочий графік і взагалі не має можливості відпочивати.

Виснаження не минути і якщо людину постійно смикають на роботі, вона ні на хвилину не може розслабитися і постійно перебуває в напрузі, весь час відповідає за дуже важливі процеси. Серед причин варто згадати й ризики небезпеки на підприємстві. Постійні стреси можуть прикривати депресивні серйозні розлади, що також дуже важливо.

Відчули «хроніку» — мерщій до лікаря

Звісно, не вся втома перетікає в хронічну — так вже говорять про стан, який триває більш як три тижні, і людина відчуває його практично щодня. В будь-якому випадку їй обов’язково варто звертатися до лікаря. Розпізнати втому можна тоді, коли ви відчуваєте фізичне знесилення, не хочете й не можете виконувати звичну роботу,  у вас погіршується концентрація, пам’ять, важко думати, не можете критично оцінювати процес, роздратованість, сонливість. Тобто, якщо ваше єдине бажання — це закрити штори й двері та лягти спати, щоб ніхто не чіпав.

Fatigue

Якщо говорити про реакцію організму, яка свідчить про втому, це може бути підвищення чи зниження артеріального тиску і пульсу, нудота, прояви проблем зі шлунково-кишковим трактом. Ознаки саме патологічного стану — головний біль, постійне безсоння або сонливість, загострення епізодів хронічних хвороб, якщо такі є.

Хронічну втому лікувати не так просто

Синдром хронічної втоми (СХВ) — це складне хронічне виснажливе захворювання. Причини виникнення ще не повністю зрозумілі. Деякі теорії включають інфекційні агенти, зміни в імунній системі чи в енергетичному обміні, генетичний фактор, хронічний стрес. Це може бути й поєднання кількох факторів.

Оскільки конкретну причину важко з’ясувати й багато інших станів викликають подібні симптоми, лікування СХВ може бути складним. Аби правильно виявити цей стан, потрібно провести чимало диференціальної діагностики, щоб виключити будь-які інші причини. Це займає багато часу та зусиль.

«Мозок як у тумані» — перший дзвоник хронічної втоми

Симптоми хронічної втоми різняться, залежно від індивіда та тяжкості стану. Цей патологічний стан характеризується зниженою здатністю виконувати діяльність, яка триває більш як шість місяців і супроводжується глибокою втомою, яка не покращується ні відпочинком, ні сном. Відмінною рисою СХВ є те, що симптоми можуть погіршуватися після фізичних, розумових або емоційних зусиль, проявів «нездужання» після навантаження. Такі пацієнти також можуть не почуватися краще або менш втомленими навіть після повноцінного сну.

Chronic Fatigue Syndrome Diet , Cures For Fatigue, Cure For Chronic Fatigue Syndrome

Поширеними є й когнітивні порушення. У більшості людей із СХВ виникають проблеми зі швидкістю мислення, пам’яттю та концентрацією уваги. Пацієнти для опису цієї проблеми часто говорять, що у них «мозок як у тумані», й вони не здатні чітко мислити. Ще одним симптомом є «ортостатична непереносність» — відчуття запаморочення, непритомності у вертикальній позі: стоячи або сидячи. Біль різного характеру та локалізації у м’язах, суглобах чи голові також часто зустрічається у людей із цим синдромом.

Що робити, якщо відчувається втома?

Забуваємо про шкідливі звички — вони не розслабляють

Віолетта Лійка: Щоб уникнути втоми під час навчання чи роботи, потрібно забезпечити базові потреби людини. Серед них — повноцінний сон і режим раціонального різноманітного харчування. Варто звернути увагу й на регулярне фізичне навантаження: ходьба, біг, плавання, їзда на велосипеді, спортзал. Обирайте ті види спорту, які вам до вподоби й приносять задоволення. Також варто мінімізувати або взагалі відмовитися від шкідливих звичок: алкоголю, наркотиків та сигарет. Всі вони створюють ілюзію, що людина розслабляється, хоча насправді це навпаки ускладнює проблему.

Також варто вчасно і раціонально розподіляти час роботи й відпочинку. Не потрібно нести навчання чи роботу додому і продовжувати працювати, не маючи взагалі вільної хвилини. Це дійсно призводить до хронічної втоми й до вигорання. Корисним буде також спілкування з людьми, які вам приємні, з хорошим почуттям гумору. Переглядайте фільми, які змушують вас думати, слухайте корисні подкасти, читайте книги. Згадайте про свої захоплення: можливо, ви збираєте травинки або щось колекціонуєте. Давно час трішки змінити свою повсякденну діяльність.

Family watching a movie on the couch

Вчасно кличте на допомогу

Якщо втома стосується людей, які перебувають у декреті чи постійно займаються хатніми справами, то варто просити про допомогу. Звалювати на себе всю нішу — це дуже складно. Можливо, у чоловіка чи жінки є батьки, бабусі, дідусі, друзі, родичі, які можуть підстрахувати з малюком, чи є можливість найняти няню. Тоді варто цим скористатися. Або якщо є фінанси для оплати людині, яка допоможе прибирати будинок декілька разів на тиждень, чому б не обрати такий варіант. У випадку, якщо ваш день занадто насичений різними справами, допоможе певний тайм-менеджмент. Формуйте не сто задач на добу, а намагайтеся розбивати їх рівномірно на тиждень.

Читайте також: Які підходи тайм-менеджменту використовувати у своїй роботі

Якщо ж втома перебігає всі межі, триває більш як три тижні й нічого людину не радує, то це цілком звучний дзвінок для того, щоб звернутися до сімейного лікаря чи терапевта, а згодом і до психотерапевта чи психіатра. Можливо, потрібні спеціальні засоби, які допоможуть побороти тривогу, певні обстеження організму. Це може бути і якийсь дебют депресії чи тривожного розладу.

Хронічну втому медики лікують командно

Беата Надь: Синдром хронічної втоми у деяких людей має циклічний перебіг: чергуються періоди погіршення самопочуття, а потім і поліпшення стану. Поки що не існує специфічних ліків проти цього патологічного стану. Кожна людина має різні симптоми, і тому можуть знадобитися різні типи лікування для контролю розладу та полегшення симптомів. Зазвичай людина потребує допомоги цілої команди фахівців, іншими словами — мультидисциплінарний підхід. Вони створюють для неї індивідуальний план лікування.

Можна покращити якість життя людини, впливаючи окремо на ті симптоми, які її турбують. Наприклад, на безсоння чи біль. Також допомогти зменшити симптоми втоми можуть деякі зміни способу життя: гігієна сну, збалансоване харчування, уникнення шкідливих звичок (нікотин, наркотики, алкоголь, надмірна кількість кофеїну), контрольовані, індивідуально підібрані фізичні навантаження, психогігієна та робота з психологом.

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

Суспільство

КАІ чи НАУ? Авіаційний університет випустив кавер на пісню репера bbno$ «It boy»: відео

Опубліковано

В межах вступної кампанії НАУ випустив кліп «КАІ чи НАУ». Завдяки стильному і сучасному підходу університет хоче привернути увагу абітурієнтів і бути ближчими до них.

Зараз в Україні триває вступна кампанія. Абітурієнти обирають заклади вищої освіти, де вони хочуть навчатися, а університети намагаються залучити до себе найбільш талановитих вступників.

фото: НАУ

Національний авіаційний університет відійшов від стандартного офіційного спілкування зі вступниками і їхніми батьками. Замість цього комунікаційна команда вирішила говорити з абітурієнтами їхньою мовою. Університет випустив кліп — кавер на пісню It boy канадського співака bbno$ для промоції вступної кампанії, де закликали вступати в НАУ. 

фото: НАУ

«Зараз університети, особливо технічні, мають боротися за студентів. Звісно, абітурієнт обере той ЗВО, який забезпечить якісну освіту. Тому ми в НАУ приділяємо цьому дуже велику увагу: оновлюємо науково-викладацький склад, відкриваємо лабораторії, скоро запустимо кіберполігон і робимо багато крутих практик спільно з провідними інженерними компаніями — все, щоб наші студенти мали багато саме практичного досвіду. Але важливо не тільки те, що ми робимо, але і як комунікуємо. НАУ заговорив мовою молоді. Бо наша вступна кампанія та і вся комунікація має бути не як в класичного державного університету, а як в закладі, а якому протягом наступних 4-5 років студенту буде комфортно», — прокоментувала в.о. ректора НАУ Ксенія Семенова.

Читати також: Вступна кампанія 2024: майже 400 тисяч заяв подано майбутніми бакалаврами

фото: НАУ

Крім цього, в межах вступної кампанії триває розіграш «Моя перша стипендія». Асоціація випускників розігрує 20 стипендій у розмірі 3 тис. грн кожна серед усіх абітурієнтів, які обрали НАУ першим або другим пріорітетом, зареєструвалися в чат-боті та подали оригінали документів. Детальна інформація про розіграш міститься на сайті

Хто працював над кліпом

  • Знімальна група: команда відеопродакшену 2REC;
  • Ідея: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Текст пісні: Олег Прозоров;
  • Виконавець: Олег Прозоров;
  • Оператор: Олександр Левченко;
  • Помічник оператора: Артем Дулько;
  • Режисер: Олег Прозоров;
  • Актор: Євген Лисак;
  • Монтаж: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Звукорежисер: Максим Кушнір.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: НАУ.

Читати далі