Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Мода на українське. Вісім брендів, які відроджують давні традиції

За підтримки Добродіїв

Опубліковано

Добродії ШоТам – це наші читачі, які підтримують нас фінансово на щомісячній або одноразовій основі. Завдяки їхній підтримці ми можемо:
• безкоштовно рекламувати малий український бізнес;
• допомагати важливим громадським та волонтерським проєктам шукати однодумців;
• розповідати історії успіху простих українців.
Добродії мають можливість обирати теми матеріалів, які вони проспонсорували. А ми регулярно звітуємо перед ними про витрачені кошти. Хочеш більше позитивних змін в нашому суспільстві? Ставай добродієм ШоТам і допомагай нам підтримувати змінотворців!

Українські традиції стають популярними і у 21 столітті – модні дівчата носять гуцульські шуби, старовинні орнаменти переливаються на шовкові хустки, а прикраси часів Київської Русі відроджуються у сучасні аксесуари. Зараз з’являється все більше виробників, які інтегрують українські традиції у сучасне життя – створюють автентичний посуд, прикраси, килими, гуцульські окуляри та дерев’яний посуд. Пропонуємо вам ближче познайомитись з брендами, які переосмислюють народні традиції наших предків.

1. Дизайнерські речі на основі традицій від Gunia Project

Gunia Project – це унікальний проєкт, який створює рідкісні дизайнерські речі на основі традиційних етнічних культур. Засновниці Наталія Каменська та Марія Гаврилюк не один рік їздять з експедиціями по різних куточках України, щоб знайти майстрів, які працюють з давніми ремеслами. Бренд прислухається до найменших деталей традиційної культури, щоб осучаснити їх і створити дизайнерські вироби.  Головна місія бренду – дати народним ремеслам друге життя, оскільки більшість з них зникає.

“Всі вироби наших брендів створюються на основі експедицій та досвіді дослідження етнографії. Ми можемо знайти якийсь виріб у музеї і потім шукати майстра, який втілить наші ідеї. Будь-то кераміка, скло, ткацтво чи шиття”, – кажуть засновниці бренду.

Читайте також: “Наша тарілка тепер у Папи Римського”. Як український бренд відроджує народні ремесла

Бренд стартував у 2016 році з лінійки гуцульських шуб – гунь. Звідси і назва проєкту. Спочатку це було всього лише творчим експериментом, засновницям хотілось працювати з традиціями та відроджувати техніки. А тепер переросло в повноцінний проєкт. Тепер тут є неповторні вироби з гутного скла, і позолочені срібні прикраси, натхненні Київською Руссю, і плетені кошики з поясом-запаскою ручної роботи, і тарілки з зображенням святих на склі регіону Буковини і Покуття, і шовкові хустинки, у яких обіграли орнаменти рушників з різних регіонів України.

2. ЗЕРНО – фольклорний одяг та прикраси

Це український бренд одягу та аксесуарів.  Їх особливість у довговічному дизайні та фольклорних мотивах.

“Акцент на етнічному дизайні — це наше бажання та спроба зберегти та переосмислити корінні українські традиції та традиції інших народів. Бренд об’єднав майстрів та дизайнерів, чиї вироби є максимально екологічні й часто зроблені вручну. Працюючи над створенням довговічного одягу з чистих природних матеріалів, ми прагнемо стати за приклад екологічної відповідальності. Стиль, що створює ЗЕРНО, – поза часом. Тому й одяг живий. Бо не підвладний моді й швидкоплинним тенденціям”, – кажуть засновники бренду.

У ЗЕРНО використовують чисті природні матеріали: коноплі, бавовну, шовк, вовну, а також глину, скло та дерево. Щоб оздобити одяг, часто звертаються до народних технік вибійки та вишивання. Натуральні матеріали гарантують довговічність речам, що дозволяє зберігати природні ресурси при надмірному споживанні.

Серед асортименту товарів бренду є верхній одяг, сукні, блузи, спідниці, брюки, намиста та аксесуари. Ціни дуже різні, наприклад, ви можете купити сукню від 2000 до 7000 гривень, верхній одяг – від 1000 до 9000 гривень, а намисто з натурального каменю чи дукач – від 1000 до 5000 гривень.

3.  Dukachi – прикраси з духом автентичності

Чи є тут справжні любителі традиційного? Бренд Dukachi саме про таких, адже вони створюють прикраси, від яких віє автентичністю. Засновницями бренду є дві сестри Анна та Єлизавета Книженко. Дівчата ще з дитинства любили виготовляти різні прикраси з підручних матеріалів. Тонка проволока перетворювалась на фантазійні каблучки, а пластикові намистини з тематичних кіосків – в модні намиста. А згодом перетворили це на сімейний бренд ювелірних виробів Dukachi.

“Ідеєю для назви послужили традиційні українські вироби – дукачі, що представляли собою круглі нагрудні металеві підвіски, зроблені з золотих та срібних монет і медалей. Прикрашали їх бантами та оздоблювали камінням, бісером і склом.Таку прикрасу носили жінки полковників та інших високих службовців. Вона являла собою символ гордості та відданості, тому мала неабияку цінність. З роками дукачі видозмінилися та поширилися серед звичайних жінок, але свій символізм вони не втратили”, – розповідають засновниці бренду.

Читайте також: Ґушка: як український бренд підкорив ліжниками Сінгапур

Основним матеріалом для прикрас від бренду Dukachi є латунь, з якої здавна виготовляли біжутерію. Зверху кожен виріб покривається двома мікронами гіпоалергенного золота 22-23 карат або 916 проби з додаванням срібла. Такі прикраси коштують від 2000 гривень.

4. Килими ручної роботи від Zv’yazani

Мінімалістичний дизайн з елементами традиційного мистецтва – саме так можна охарактеризувати килими від українського бренду Zv’yazani. Кажуть, в радянські часи килими на стінах були ознакою розкоші. А згодом стали приводом для тролінгу. Але зараз бренди створюють стильні речі та предмети побуту, які прикрасять будь-яку оселю.

Якось дві подруги, які мали свої бізнеси, розговорились і зрозуміли – текстиль їх спільний інтерес і переваги. Тоді, у 2018 році, вони зайняли пусту нішу на ринку та вивчили все про ткацьке ремесло. А зараз килими від бренду Zv’yazani відомі не тільки в Україні, а й за її межами.

“Zv’yazani – це не тільки килими ручної роботи. Це люди, зв’язані однією мрією – відновити старовинну українську традицію ткацтва, поєднавши її з сьогоденням”, – кажуть засновниці бренду Ольга Каретнікова-Котягіна та Наталя Осауленко.

Майстрині тчуть килими на станках, які належали їхнім бабусям, за сучасним дизайном, створеним талановитими ілюстраторами. Це дуже кропітка й тривала робота, але результат її неперевершений. Всі килими створені з 100% овечої шерсті. Це екологічний матеріал, дуже теплий та приємний на дотик. Окрім того, бренд співпрацює з кращими ілюстраторами, які створюють унікальний дизайн килимів. Наприклад, є серія килимів з українською художницею Христиною Гайдамакою та колаборації з ілюстраторками Ліліт Саркісян і Сашею Годяєвою, Анікою Моксуновою та Веронікою Котик. Крім готових килимів, тут можна зробити замовлення за індивідуальним дизайном, розмірами та формами. Ціни в середньому 1000 євро.

5. Метелики в голові – майстерня, яка створює вінки

Вінки ще з давніх часів були необхідним дівочим аксесуаром. Їх створювали з паперових квітів, вовняних кульок, пір’я, навіть яскравих обгорток від цукерок – усього того, що було під рукою. А ще кожен регіон мав різні техніки виготовлення вінків. Черкащанки Олена Почтарьова та Олена Афанасенко втомились від нудної роботи та вирішили відтворювати автентичні вінки, які носили наречені 100 років тому. Майстрині подорожують селами у пошуках майстрів минулого, які створювали головні убори, бутоньєрки для молодих та для хлопців, яких проводжали в армію, уквітчували ікони.

Читайте також: Метелики в голові. Як на Черкащині відроджують традиційні українські вінки

“Ми зупинились на вінках саме середньої Наддніпрянщини, нашої рідної Черкащини, бо охопити все дуже складно. Прикраси могли відрізнятись навіть від села до села і один і той самий елемент міг виглядати зовсім по-іншому”, – кажуть засновниці майстерні “Метелики в голові”.

Вінки презентують на виставках, а іноді роблять на замовлення. Люди не часто купують, бо ручна робота не дешева. Сам матеріал не дуже дорогий, але якщо брати час, який пішов на його виконання, то можна сказати, що він неоціненний. Коштує вінок від 2000 грн.

6. Гуцульські окуляри Hetmans, які підкорили Америку

Ви точно чули про цей український бренд окулярів, який став справжньою сенсацією в Америці. Українець Нік Розар, який народився у Бостоні якось приїхав у Карпати, щоб більше дізнатись про своє коріння. І тут закохався в нашу культуру і захотів, щоб про Україну дізнались і в США. Згодом побачив в одного з друзів дерев’яні сонцезахисні окуляри, які виглядали круто, але були недороблені. Так вирішив створити бренд  Hetmans. Тепер Нік створює окуляри з дерева, на яких вирізьблені гуцульські орнаменти. Він організував виробництво у двох країнах. На кожних окулярах обов’язковий напис “Зроблено в Україні”.

“Робота наших художників є продуктом багатьох поколінь майстрів, які були до них. Дерево – позачасова частина української культури. Наша співпраця відображає роботу давніх традицій”, – каже Нік Розар.

Сучасний стиль та давні традиції – це поєднання робить аксесуари від Hetmans дійсно унікальними. Тому не дивно, що ці окуляри купують навіть світові зірки. А коштує одна пара $170.

7. Екологічні дерев’яні вироби Woodstuff

Дерев’яні вироби все більше набирають популярності серед українських брендів. Це одне з найстаріших українських ремесел, але і сьогодні може дуже стильно та органічно виглядати у вашій оселі. З дерева можна зробити абсолютно все, що ви тільки могли собі уявити. Сучасні майстри використовують старовинну традицію для створення унікальних виробів. Серед них і український бренд Woodstuff. Тут можна придбати дерев’яний посуд, шкатулки, календарі, обкладинки для книг, і навіть салатники.

У Woodstuff дотримуються принципової позиції – збереження природних ресурсів. Адже це гарна екологічна альтернатива стандартному посуду. Тут не використовують ніяких штучних матеріалів, тільки різні породи дерева, які покривають натуральними оліями та бджолиним воском.

Читайте також: Мосяжництво, ткацтво і лозоплетіння: 7 брендів, які відроджують традиції

“Ми з самого початку нашої діяльності дбайливо ставились до кожного шматочка дерева, з яким працюємо. Наше виробництво безвідходне: навіть дерев’яну стружку з цеху ми надсилаємо іншим підприємствам, які з ними працюють”, – каже засновниця Woodstuff Алла Сенчило.

Такий традиційний деревяний посуд знайшов своїх поціновувачів не тільки в Україні. а й Європі та США. А ціни на вироби стартують від 200 гривень.

8. Yasyk – подушки з автентичними мотивами

“Ясик – це діалектне слово, яке означає «маленька декоративна подушка». Наші бабусі вишивали такі подушки і прикрашали ними свій дім. А якщо завітати у звичайну хату десь в глибині Карпат, то ще сьогодні можна побачити на ліжку піраміду з подушок-ясиків, викладених від великої до малої”,- каже засновниця бренду YASYK Ірина Гуменчук.

У своїх виробах Ірина відроджує автентичні мотиви, які чудово вписуються у сучасний інтер’єр. Це не просто подушка з минулих часів. Це сучасне бачення вишитих ясиків, орнаменти, які нам передали у спадок наші предки. Щоб знайти автентичні орнаменти Ірина об’їздила всі регіони, а тепер стилізує їх, щоб показати традиції у сучасному мінімалістичному виконанні. Ціни в середньому 1200 грн.

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

Суспільство

КАІ чи НАУ? Авіаційний університет випустив кавер на пісню репера bbno$ «It boy»: відео

Опубліковано

В межах вступної кампанії НАУ випустив кліп «КАІ чи НАУ». Завдяки стильному і сучасному підходу університет хоче привернути увагу абітурієнтів і бути ближчими до них.

Зараз в Україні триває вступна кампанія. Абітурієнти обирають заклади вищої освіти, де вони хочуть навчатися, а університети намагаються залучити до себе найбільш талановитих вступників.

фото: НАУ

Національний авіаційний університет відійшов від стандартного офіційного спілкування зі вступниками і їхніми батьками. Замість цього комунікаційна команда вирішила говорити з абітурієнтами їхньою мовою. Університет випустив кліп — кавер на пісню It boy канадського співака bbno$ для промоції вступної кампанії, де закликали вступати в НАУ. 

фото: НАУ

«Зараз університети, особливо технічні, мають боротися за студентів. Звісно, абітурієнт обере той ЗВО, який забезпечить якісну освіту. Тому ми в НАУ приділяємо цьому дуже велику увагу: оновлюємо науково-викладацький склад, відкриваємо лабораторії, скоро запустимо кіберполігон і робимо багато крутих практик спільно з провідними інженерними компаніями — все, щоб наші студенти мали багато саме практичного досвіду. Але важливо не тільки те, що ми робимо, але і як комунікуємо. НАУ заговорив мовою молоді. Бо наша вступна кампанія та і вся комунікація має бути не як в класичного державного університету, а як в закладі, а якому протягом наступних 4-5 років студенту буде комфортно», — прокоментувала в.о. ректора НАУ Ксенія Семенова.

Читати також: Вступна кампанія 2024: майже 400 тисяч заяв подано майбутніми бакалаврами

фото: НАУ

Крім цього, в межах вступної кампанії триває розіграш «Моя перша стипендія». Асоціація випускників розігрує 20 стипендій у розмірі 3 тис. грн кожна серед усіх абітурієнтів, які обрали НАУ першим або другим пріорітетом, зареєструвалися в чат-боті та подали оригінали документів. Детальна інформація про розіграш міститься на сайті

Хто працював над кліпом

  • Знімальна група: команда відеопродакшену 2REC;
  • Ідея: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Текст пісні: Олег Прозоров;
  • Виконавець: Олег Прозоров;
  • Оператор: Олександр Левченко;
  • Помічник оператора: Артем Дулько;
  • Режисер: Олег Прозоров;
  • Актор: Євген Лисак;
  • Монтаж: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Звукорежисер: Максим Кушнір.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: НАУ.

Читати далі