Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
Zbroyni syly Ukrainy nova systema kharchuvannia Zbroyni syly Ukrainy nova systema kharchuvannia

Економіка і бізнес

Меню народів світу: понад 50 військових частин переходять на нову систему харчування

Опубліковано

Цього тижня понад 50 бригад Збройних сил України будуть переведені на нову систему харчування. Про це повідомляє Український мілітарний портал.

Відомо, що перехід буде відбуватись чотири дні. Тож разом із військовими частинами, що перейшли минулого року, за новою системою за каталогом харчуватиметься близько 50% особового складу Збройних Сил України.

В усіх їдальнях цих військових частин провели ремонти із закупівлею необхідного обладнання. Цього року планово на нову систему харчування перейдуть:

  • навчальні центри та полігони
  • всі підрозділи Десантно-штурмових військ
  • більшість частин Сухопутних військ

Минулого року на нову систему харчування перейшло 22 військові частини.

Що змінюється?

Згідно з новою системою харчування, у Збройних Силах збільшили раціон з 32 позицій до 348.  Завдяки новому каталогу в раціоні бійців з’явилися салати, фрукти, йогурти, різні соки, навіть червона риба тощо. Додалася й така позиція як кава. Адже відповідно до старих норм, Міністерство оборони не могло закуповувати цей напій для бійців у відсутності його серед позицій по нормах харчування.

Суть реформи – це скасування норм, які були прописані у Постанові Кабінету Міністрів № 426, ухваленої ще за “царя Гороха”. Вона періодично оновлювалася, але суть не змінювалася. 

Читайте також: В Україні побудують 136 нових сховищ для боєприпасів

Також змінений підхід у закупівлях. Раніше Міноборони оголошувало торги, і на аутсорсинг приходила компанія, яка обіцяла готувати такий-то перелік продуктів на N-ну суму. Нова система функціонує на іншому грунті: на торги виставляється весь продуктовий каталог, без обмежень у виборі позицій. Обмеження стосуються калорійності, вартості та визначення обов’язкових страв у замовленні (наприклад, якщо це обід – то повинні бути перша страва, друга, салат).

Під час аутсорсингу також спостерігається певне розмивання поняття контролю якості. Ми маємо ситуацію, коли їдальня належить військовій частині, але орендується для приготування їжі аутсорсером. І як тільки начальник продовольчої служби (начпрод) обурюється якістю приготування, він йде у їдальню. У відповідь кухарі, які є  цивільними особами та не належать до військової частини, говорять, що усі проблемні питання – до нашого власника. Аутсорсер розводить руками: “Розумієте, кухарі готують, як вміють, а зарплата в них невелика”. Ця ситуація зараз характерна для усіх частин, де харчування – за старою системою.

Реформа ж передбачає, що кухарі матимуть статус військовослужбовців і, відповідно, будуть підпорядковуватися начпроду.

Якщо останньому, наприклад, не сподобається якість приготування, він може вирішити це питання кількома шляхами: відправити на курси підвищення кваліфікації, оштрафувати, звільнити тощо.

Читайте також: “Слава Україні! – Героям слава!” тепер офіційне вітання для армії та поліції

Також за штатним розкладом наймається цивільний обслуговуючий персонал. Він працює за договором з військовою частиною у пункті постійної дислокації (ППД), допомагаючи військовому кухарю.

Приміром, коли бригада відправляється для виконання завдань в зону АТО, кухар їде з ними, а цивільний персонал – у відпустку. Водночас, у частинах, що працюють поза зоною АТО (наприклад, військова академія), можна наймати кухарями і цивільних людей.

Меню народів світу

Різноманітність продуктів дозволяє кухарям імпровізувати. У деяких військових частинах, які вже перейшли на нову систему харчування, влаштовуються дні національної кухні різних народів світу.

Наприклад, для військовослужбовців 3-го окремого полку спецпризначення пригощали стравами грузинської кухні – салатами “Тбілісі”, “Газапхулі”, “Пхалі”, супом “лобіо” тощо. За тиждень до цього спецназівці могли скуштувати страви польської кухні, а ще трохи раніше – італійської.

“Меню народів світу” подають і в інших військових частинах. За інформацією Головного управління розвитку і супроводу матеріального забезпечення Збройних сил України, курсанти столичного Військового інституту телекомунікації та інформатизації ім. Героїв Крут також мали у своєму меню страви грузинської кухні, а кількома днями раніше італійське меню подавалося в одеській Військової академії.

Економіка і бізнес

Мінекономіки створило новий каталог індустріальних парків

Опубліковано

У каталозі можна знайти місця з необхідною інфраструктурою для підприємств, а також умови та можливості для бізнесу.

Про це повідомили у Міністерстві економіки України.

Що додали в каталог

Міністерство опублікувало корисну інформацію, зокрема про:

  • спеціалізацію індустріальних парків: від машинобудування до легкої промисловості;
  • інфраструктуру: відомості про наявність комунікацій, транспортних розв’язок та підключень;
  • пільги та стимули: інформація про податкові та інвестиційні пільги для резидентів;
  • розташування та площу: детальний опис кожної локації з мапами.

«Попри всі виклики Україна створює сприятливі умови для інвесторів. Уже зареєстровано 100 індустріальних парків у різних регіонах. 13 заявників отримали фінансування на ескроу-рахунки на суму 925,05 мільйона гривень. Учасники індустріальних парків мають можливість скористатися пільгами: звільнення від ПДВ на імпорт обладнання, десятирічне звільнення від податку на прибуток за умови реінвестування, а також знижені ставки на землю та нерухомість», — зазначила міністерка економіки України Юлія Свириденко.

Оновлений каталог можна переглянути за посиланням.

Нагадаємо, що в Миронівці з’явився новий індустріальний парк — сотий в Україні.

Також ми писали, що індустріальний парк у Бучі отримав рекордний грант у 150 мільйонів гривень.

Фото обкладинки: Unsplash

Читати далі

Економіка і бізнес

Конкуренти центру зайнятості: ця організація з Полтавщини робить з жінок підприємиць

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Кілька років тому Юлія Павлишина з Кременчука вирішила пройти навчання з підприємництва від місцевої громадської організації, аби вдосконалити роботу своєї творчої майстерні. Ці курси так надихнули жінку, що незабаром вона й сама приєдналася до ГО «Інша жінка» та почала читати лекції про бізнес.

«Зараз наші зусилля найбільше спрямовані на те, аби залучити жінок в економіку. Ми пропонуємо їм опанувати ремесло, яке допоможе виживати тут і зараз та заробляти кошти. Так ми не лише даємо їм нову професію, але й змінюємо їхні життя», — каже засновниця ГО «Інша жінка» Юлія Цибульська. 

Як організація допомагає жінкам Кременчуцької громади реалізуватися, розповідає ШоТам.

Юлія Павлишина

членкиня ГО «Інша жінка», керівниця творчої майстерні «Еко Стиль».

Долучилася до організації після бізнес-інкубатора

Велику частину мого життя займає робота у творчій майстерні, яку я сама відкрила у 2015 році. Там ми створюємо сувеніри, які постачаємо в Карпати, подарунки для дітей, органайзери для нагород і багато інших крафтових виробів.

За освітою я економістка, проте вже 5 років є громадською активісткою. Починала з того, що була учасницею бізнес-інкубатора для підтримки бізнесу в Кременчуці від організації «Інша жінка». Мені настільки сподобалося навчання та ці люди, що згодом я стала однією з них.

Юлія Павлишина з іншими учасницями організації на заході до Дня Європи «Разом Діємо Фест». Фото з соцмереж організації

Це дуже цікава робота: хтось із членкинь може подати ідею, а всі інші доєднуються та допомагають з організацією. Одним з останніх проєктів у Кременчуці, до якого я була особисто залучена, було створення кімнати розвитку мами й дитини. Ми її облаштували, закупили меблі, іграшки, створили вивіску. А ще мене дуже вразив фестиваль до Дня Європи в Києві, де ми презентували нашу роботу.

Навчалася сама, а тепер навчає інших

Зараз я стала менторкою для інших жінок у проєкті Garage48. Протягом пів року жінки навчаються того, як створити власну справу. Я ж є запрошеною спікеркою від «Іншої жінки» та водночас менторкою для тих, хто хоче займатися своїм бізнесом. 

Своїм студенткам розповідаю про аналіз ринку, конкурентів і свій власний досвід перемог та невдач у створенні майстерні. А ще я проводжу воркшопи та відповідаю на питання.

Юлія Павлишина після однієї з лекції. Фото з соцмереж Юлії

Для мене дуже важливе спілкування з жінками, які так само як я, хочуть щось змінювати та на щось впливати. У нас зібралися сильні особистості, які надихають одна одну та готові пожертвувати свій час, аби допомогти іншим.

Я планую створити власну навчальну програму, а не просто бути запрошеною спікеркою, та ділитися досвідом підприємництва — від ідеї створити власний бізнес до того, як зберегти його навіть у складні часи.

Юлія Цибульська 

засновниця ГО «Інша жінка», підприємиця й активістка

За шість років до організації долучилися 600 жінок

«Інша жінка» виникла у 2018 році з моєї власної потреби. Я завжди хотіла реалізуватися в професії, створити власну справу, бути впливовою та мати гарний заробіток. Я дуже наполеглива, коли хочу чогось досягти, але й часто зустрічалася з перепонами, — наприклад, з поділом на «чоловічі» та «жіночі» професії або ж нерівною оплатою праці.

Тому вже шість років ми з однодумицями захищаємо жінок і їхні права. Ми не просто надаємо допомогу в якійсь конкретній ситуації, а намагаємося змінити їхні життя на краще. Серед перших наших заходів були розмови з жінками, які досягли певного успіху в якійсь сфері, аби вони поділилися своїм шляхом. 

Захід від ГО «Інша жінка», присвячений розвитку в інстаграмі. Фото з соцмереж організації

Щирість і відкритість дуже зближує, тому на наших зустрічах часто багато сліз. У нас була членкиня, яка мала онкологію, а чоловік відвернувся від неї та вимагав розлучення. І от вона ділилася, як переживала це та ще й створила свій бізнес. Вона змогла дати мотивацію для інших, тому ми заохочуємо менторство, бо підтримка та час однієї жінки можуть бути дуже вагомими для навичок іншої.

Зараз в організації «Інша жінка» понад 600 членкинь. Ми маємо 10 офісів в Україні та ще один в Естонії. Проблеми скрізь схожі, незалежно від місця проживання, — жінки хочуть працювати, створювати бізнеси, але не мають на це коштів, часу або доглядають за маленькими дітьми чи літніми родичами. 

Ми є однією з перших організацій в Україні, яка надавала жінкам кошти на стартапи. На тому першому навчанні в нас було 25 жінок, і 80% з них відкрили ФОПи. Я часто жартую, що ми конкуренти центру зайнятості, бо стимулюємо жінок іти в підприємництво. 

Активісти не можуть бути ефективними без співпраці з владою

Ми розуміємо, що підтримка потрібна жінкам, які не лише хочуть створити власну справу, але й намагаються зберегти вже наявну. Не всі можуть утримати бізнес на плаву, особливо в час повномасштабної війни, тому ми намагаємося допомогти коштами, знаннями чи порадами.

Зараз підприємництво — не лише про ризик, як було завжди, але й про нові виклики та обмеження: роботу без світла, клієнтів без коштів тощо. А ще ми звертаємо увагу на ментальне здоров’я підприємиць, адже це зараз також вкрай важливо.

Юлія Павлишина під час роботи. Фото: ШоТам

Вважаємо, що громадські активісти не можуть бути ефективними без співпраці з владою. Коли ми підтримуємо якісь ініціативи, то намагаємося запровадити системний підхід — не хочемо, щоб проєкти припиняли свою історію після того, як у них закінчуються кошти від донорів. 

Місцева влада Кременчуцької громади та державні установи завжди намагаються нас підтримувати. Наприклад, у співпраці з Кременчуцьким професійним ліцеєм ми вже змогли підготувати 12 швачок. Щотижня в Кременчуці ми проводимо для жінок лекції, як от про важливість сну. А також виділяємо одноразову гуманітарну допомогу переселенкам, матерям-одиначкам та малозабезпеченим сім’ям. 

Активістки ГО «Інша жінка» створили у Кременчуку дитячий центр. Фото: ШоТам

Тому наші членкині беруть участь у роботі рад різних рівнів — дорадчих рад при місцевій владі, рад з підтримки ВПО, з відбудови. Саме «Інша жінка» ініціювала на Полтавщині резолюцію Ради Безпеки ООН «Жінки, мир, безпека» — документ про залучення жінок до миробудови та боротьбу проти гендерно зумовленого насильства. 

Також ми співпрацюємо з поліцією, наприклад, створили онлайн-платформу швидкої допомоги в один клік «Досить!». Ця програма у нас працює в Кременчуцькому, Полтавському, Миргородському та Лубенському районах. Жінка може звернутися, щоб вирішити юридичні проблеми, отримати психологічну консультацію чи знайти житло.

Навчаємо ремесел, які допомагають виживати та забезпечувати себе

Проте зараз наші зусилля найбільше спрямовані на те, аби залучити жінок в економіку. Через повномасштабну війну наша країна проживає демографічну кризу, багато людей воюють, хтось не має можливості працювати. 

Тому ми допомагаємо жінкам відкривати й утримувати бізнеси, проходити через перешкоди. А ще ми навчаємо їх стереотипно «чоловічих» професій, як-от слюсарства. Також проводимо навчання для швачок, перукарок, манікюрниць і забезпечуємо наборами інструментів для роботи.

Читайте також: Люди не вірять, що вони справді там працюють: це жінки у «чоловічих» професіях

Жінки з Кременчука навчаються швейної справи в ГО «Інша жінка». Фото з соцмереж організації

Наші навчання в Кременчуцькій громаді часто відвідують переселенки, які втратили дім, але не мають часу опановувати новий фах десь у навчальному закладі, або жінки, які постраждали від домашнього насильства. Тому ми пропонуємо їм навчитися ремесла, яке допоможе виживати тут і зараз та заробляти кошти, й так не лише даємо нову професію, але й змінюємо їхні життя.

Ми всіляко підтримуємо членкинь нашої організації: вони подорожують Україною, носять наш мерч, постійно навчаються та проходять сертифікацію, подаються на гранти, розвивають власні справи. Тому я пишаюся нашою роботою та тим, як ми підтримуємо жінок у такі складні часи.

Читати далі

Економіка і бізнес

«Чорноморка» запускає устричні автомати в Україні

Опубліковано

Мережа ресторанів «Чорноморка» відкриває новий формат сервісу — устричні автомати. Вперше такий автомат встановлять у ТРЦ Respublika Park вже у січні.

Про це повідомила власниця мережі Ольга Копилова в інтерв’ю Forbes Україна.

Як виникла ідея

Ольга Копилова надихнулася створити унікальний автомат після поїздки до Естонії, де побачила акваріум із раками.
«Я подумала: чому б не зробити автомат із устрицями, щоб клієнти могли їх обирати безпосередньо, а не чекати обслуговування?» — ділиться підприємиця.

Читати також: У Лос-Анджелесі відкрився унікальний заклад від співвласника «Галі Балуваної»

Технологія

Перший автомат розробили за дев’ять місяців на підприємстві Avangard. Він вміщує 240 устриць, які зберігаються в акваріумі з морською водою, що створює природні умови. Автомат обладнаний сенсорним екраном для розрахунків і механізмом видачі устриць.

Поруч із автоматом працюватиме консультант, який допоможе відкрити устрицю та запропонує доповнення, як-от лимон чи тартар. Ціна однієї устриці — 36 гривень, а в майбутньому планують збільшити місткість автомата до 500 штук.

Де чекати новинку

Окрім торгових центрів, «Чорноморка» планує встановлювати устричні автомати на АЗС, вокзалах, у бізнес-центрах і навіть у своїх ресторанах. У перспективі розглядається оренда автоматів іншими закладами.

Нагадаємо, що українська компанія відкрила новий завод у Польщі для виробництва поштоматів Royal Mail.

Фото: колаж Анни Наконечної.

Читати далі

Шопочитати

Суспільство6 днів тому

Вчать людей не опускати руки: як працює перша інклюзивна «Сенсотека» у Львові

Андрій Станько зі Львова втратив зір у дитинстві. Попри це, він самостійно освоїв озвучений телефон,...

Суспільство1 тиждень тому

Хащі в кожну хату: волонтерка зібрала 350 тисяч гривень для ЗСУ квітами

«Ледебурія та шлюмбергера за донат від 120 гривень» — схожими повідомленнями ця жінка починає ледь...

Суспільство2 тижні тому

«Після 24 лютого жодного разу не зустрічав Новий рік удома». Про що мріють військові у 2025 році

Для військових 31 грудня — це ще один день боротьби. Хтось зустрічає Новий рік в...

Економіка і бізнес3 тижні тому

«Летять» лише до добрих людей. Крафтярка на кріслі колісному виготовляє голубок, як у фільмі «Сам удома»

Марія сидить посеред кімнати на кріслі колісному та старанно фарбує в білий колір прикрасу у...