Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Мечі, щити, обладунки: як “Кузня фантазій” робить зброю для українського кіно

Опубліковано

Нещодавно український кінопрокат сколихнула хвиля крутих історичних фільмів: від “Захара Беркута” до “Відданої”. Та чи задумувались ви колись, хто робить красиву зброю та обладунки для кіно?

В Україні працює “Кузня фантазій”. Там майстри-ковалі виготовляють такі історичні репліки амуніції для знімальних майданчиків, що в Голлівуді позаздрили б. А ще, тут ревно слідкують за тим, аби герої кінострічок на 100% виглядали автентичними та відповідали своїй історичній епосі.

Максим Рог

Максим Рог

2015-го року у Києві заснував “Кузню фантазій”.

За освітою – архітектор. Любов до історії та старовинної зброї відчував ще з дитинства. У 1994 році почав тренуватися в боях на мечах. А вже в 1999-му виграв титул першості на змаганнях в Україні, а 2000-му – у Польщі.
“Освіта архітектора зараз допомагає в роботі: від креслень на папері, до виготовлення 3D копії виробу”, – каже Максим.

Спеціалізація кузні: виготовлення рапір, мечів і піхов до них, кинджалів, клинків, катан, шабель, обладунків, щитів, сокир, костюмів і деталей до них.

Зброя для кінокадру

Для зйомок кіношники реквізит купують, або орендують. Наші роботи можна побачити в українських фільмах: “Сторожова застава”, “Захар Беркут”, “Король Данило”, “Олекса Довбуш” та серіалах “Слов’яни”, “Абсолютно брехлива історія”. 

У фільмі “Сторожова застава” для масовки зробили 95 щитів. А у кінострічці “Віддана” використовують наш шолом та деталі для уніформи часів Австро-Угорщини. Тоді довелося попрацювати над реконструкцією за фотографіями та малюнками, адже автентичного не знайшли. 

Австро-угорський шолом кінострічки “Віддана”. Кокарда вирізана з ювелірного воску, а потім відлита з поліуретану та пофарбована під метал

При зйомках крупним планом важливо, щоб річ була максимально автентичною з усіма пропрацьованими деталями. А для загального плану можна використовувати поліуретанові вироби, пофарбовані під метал.

Реквізит нашої кузні використали для обкладинки книги “Вогневир”.

Придбати меч, як у “Короля Артура”

Сталеві мечі коштують від 3,5 до 16 тисяч гривень. Ціна залежить від використаного металу та складності роботи. Якщо буде інкрустовано бронзу чи інші метали, то вартість зросте. Крім того, виготовляємо шкіряні піхви, ціна яких від 3 тисяч. 

Сталевий полуторний меч: довжина – 117 см, вага – 1480 грамів, гартування – 51 одиниця

Ми не обманюємо колекціонерів, мовляв, мечі знайдено у бабусі на городі, а тепер готові їх продати. Одразу попереджаємо, що виготовляємо репліки – історичні реконструкції. Наша родзинка – це має бути точна копія зброї чи амуніції тієї епохи, про яку заявлено.

Як роблять амуніцію

  • Перший крок – дослідження. Визначаємо, до якого історичного періоду належить тип амуніції, який тоді використовувався метал, як оздоблювали, яка специфіка.
  • Робимо ескіз на папері.
  • Робимо об’ємний ескіз: відливаємо з ювелірного воску, або друкуємо на 3D принтері.
  • Виготовляємо оригінальну модель з металу. Якщо є складність в обробці – віддаємо заготовку на аутсорс.

Зброя для серіалу “Слов’яни”

Для героїв серіалу “Слов’яни” підбирали безліч типів зброї, адже там перетин культурних нашарувань. Головний герой має унікальний меч – “меровінг”. Він на кілька століть старіший, ніж мечі вікінгів. А свою назву отримав від династії франкських правителів. 

Меч “меровінг”: має набірний ефес з бронзи, дерева та рогу оленя. Верхівка навершя вирізана з ювелірного воску та відлита у бронзі. Характерною рисою піхов мечів цього періоду є спеціальна накладка з деревини, крізь яку проходить ремінь кріплення

За сюжетом серіалу, у VII сторіччі слов’яни воювали з кочовиками-завойниками – аварами, для яких зробили “хижу” шаблю. Форма леза і руків’я була подібна у різних кочових народів – аварів, хозар, мадярів між VІ та XI ст. Аварська шабля не збереглася, тому досліджували, якими в той час користувалися сусідні племена. Основою нашого варіанту взяли шаблю з кургану Гочево. 

Якось зробили шолом, який важив, майже, 5 кілограмів. Актор не зміг в ньому довго рухатися через вагу і недостатню підготовку. Зробили ще одну копію з поліуретану і пофарбували його під метал. Новий шолом важив трохи більше кілограма. 

Вікінги vs лицарі. Хто крутіший?

Найлегше відтворювати обладунки вікінгів, з декількох причин. По-перше, їхню амуніцію можна знайти у багатьох музеях. По-друге, вони носили захисні щити і кольчугу під ним, тому це не так складно відтворити.

Що стосується лицарських обладунків – вони складніші у виконанні. Адже потрібно продумувати і підганяти деталі так, щоби воїн міг рухатися в своєму костюмі. Крім того, потрібно пам’ятати про вагу, щоб костюм не виявився надто важким. Це все вимагає великої майстерності. 

Постійні клієнти – фехтувальники, каскадери і косплеєри

Для каскадерів робимо зброю, яка допомагає безпечно тренуватися. Це можуть бути кинджали чи рапіри з полімерним лезом. Вага і форма зберігається, але немає пошкоджень від леза.

У Харкові та Дніпрі незабаром пройдуть турніри з фехтування, у яких ми надаємо учасникам інвентар. А також виступаємо головним спонсором івенту, тому подаруємо приз переможцю.

Щит урук-хая та тесак.З такою амуніцією ходили орки із “Володар перснів”

Косплеєри фанатіють від зброї з пенополімеру та латексу. Сокири, молоти, мечі із Warcraft, щит урук-хая чи тесак із фільму “Володар перснів” – безліч варіантів для любителів зброї.

Як вдається просуватися в Україні і світі

Партнери, які шукають реквізити для своїх фільмів – знаходять нас через фейсбук.

Їздимо на тематичні виставки історичних реконструкцій по Україні та закордон. Минулого року відвідали Литву та Швецію. 

Маємо сторінку на сайті хенд-мейду Etsi, але там виникла складність, бо у нас досі не запрацював PayPal.

Зараз співпрацюємо з партнерами із Грузії. Для них нещодавно зробили лицарські обладунки на робота, який працює у парку розваг.

Коментарі

Суспільство

На Київщині відкрили новий гуртожиток для ВПО з п’яти областей (ФОТО)

Опубліковано

Гуртожиток відкрили у селі Дорогинка, що знаходиться у Фастівському районі. У ньому житимуть сім родин.

Про це повідомили на сайті Київської обласної військової адміністрації.

Родини житимуть у п’яти двокімнатних помешканнях, одному трикімнатному та одному однокімнатному. Їх обладнали меблями та побутовою технікою. У гуртожитку збудували два санвузли, кухню та зону відпочинку.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: На Київщині побудували міст за сучасними технологіями, який має сонячні панелі (ФОТО)

У нових квартирах житимуть сім’ї з таких областей:

  • Запорізької;
  • Дніпропетровської;
  • Донецької;
  • Сумської;
  • Херсонської.

У КОВА додали, що це житло надали без будь-яких термінів проживання.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: Столичному театру на Подолі присвоїли ім’я його засновника: що про нього відомо

Підтримка ВПО на Київщині

Цей проєкт реалізовували за фінансової підтримки Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) та благодійної організації «Благодійний фонд РОКАДА».

Також у Київській області вже реалізували кілька спільних проєктів для розміщення тих, хто покинув свій дім через війну. В Ірпені, Богуславі та Сквирі реконструювали гуртожитки, а в селах Бориспільського, Бучанського та Фастівських районів переобладнали помешкання для проживання родин. На сьогодні створили 500 нових місць для поселення ВПО.

Нагадаємо, що в чотирьох громадах Київщини запрацювали соціальні хаби: що отримають відвідувачі.

Фото обкладинки: Pixabay

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі