Суспільство
Майстер «бджоловозів» мінним полем виїхав із Запоріжжя і знову виготовляє причепи для вуликів (ВІДЕО)
Андрій Кайдаш дбає, аби бджоли подорожували з комфортом і вітерцем. Він виготовляє автомобільні причепи для перевезення вуликів – «бджоловози». Однак через війну змушений був покинути рідні місця.
Як Андрій наважився виїхати з окупованого міста на Запоріжжі і чим займається тепер, розповідає ШоТам.
Окупанти відібрали в нього цех із виробництва причепів для бджіл. А сам він понад місяць провів у підвалі, бо Запорізьку область обстрілювали з початку війни.
Андрій — пасічник із дитинства, доглядав 30 вуликів. А коли вивчився на інженера-конструктора, поєднав своє хобі з професією.
«Вирішив я зробити причіп для автомобіля свого для перевезення цих вуликів. Зробив першу модель, яка всім дуже сподобалась. У мене її викупили», — Андрій Кайдаш, власник виробництва «Бджоловіз».
Так Андрій почав виготовляти транспорт для бджіл. До війни мав замовлення на кілька місяців наперед. Але вже на другий день після вторгнення Василівка опинилася під обстрілами, і виробництво зупинилося. Андрій з дружиною ховалися в підвалі та шукали воду.
Читайте також: «Ми не селяни, не землероби. Ми – нація воїнів», – парамедикиня «Госпітальєрів» Катерина Галушка
«Це було 10-11 днів без води, без електрики, без нічого. Тобто це ми воду ходили набирати, ну, де тільки можна було», — Андрій Кайдаш, власник виробництва «Бджоловіз».
До цеху Андрія прийшли окупанти.
«Зайшли, зламали замки і ремонтували свою техніку, щось там робили», — Андрій Кайдаш, власник виробництва «Бджоловіз».
Андрій відчував провину, що не може виконати оплачені перед війною замовлення. Чоловік вирішив, що має обов’язково виконати роботу, і ризикнув виїхати з міста.
«Було дуже лячно, тому що потрібно було виїжджати мінним полем, через обстріли, і зараз про це згадуючи, аж мурашки йдуть по шкірі», — Наталя Кайдаш, дружина Андрія, менеджерка з продажу «Бджоловозу».
Андрій знайшов приміщення на Черкащині, а на роботу взяв членів родини.
«Ми всі працювали 24 на 7 для того, щоб усі наші замовники отримали свої замовлення вчасно і були задоволені», — Наталя Кайдаш, дружина Андрія, менеджерка з продажу «Бджоловозу».
Тепер «Бджоловіз» шукає нових замовників. Андрій же мріє поїхати до визволеної Василівки.
Читайте також: Кайдашеві бджоловози. Майстер із Запоріжжя створює унікальні причепи, що рятують пасіки та завойовують міжнародний ринок
Нагадаємо, ткацьке виробництво хитрощами вивезли з окупації на Франківщину.
Також ШоТам розповідав раніше, як майстриня вчить вишивати на прикладі врятованої 100-літньої сорочки з Харкова.
Суспільство
- Запорізької;
- Дніпропетровської;
- Донецької;
- Сумської;
- Херсонської.
Підтримка ВПО на Київщині
Коментарі
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі