Суспільство
Оноківська громада на Закарпатті стала логістичним центром під час війни (ВІДЕО)
Оноківська громада на Закарпатті стала справжнім логістичним центром: у перші дні війни жителі забирали людей з вокзалу та відвозили до тимчасового житла або на кордон, а також — годували переселенців і забезпечували всім необхідним.
Історію згуртованої Оноківської громади розповідає ШоТам у межає проєкту «Громада діє».
«Наша громада була першою, яка відгукнулася на потреби із проханням приймати у себе внутрішньо переміщених осіб. Цим ми згуртовуємо народ – схід і захід. Україна – цілісна міцна держава», — розповідає інспекторка відділу культури Оноківської селищної ради Світлана Когут.
Оноківська громада розміщена недалеко від вокзалу Ужгорода та біля кордону зі Словаччиною. У перші місяці війни через громаду проходили тисячі людей. Місцеві мешканці зустрічали людей на вокзалі та відвозили на кордон чи до тимчасового житла.
Читайте також: Вирвалися з окупації та відкрили магазин на Черкащині. Як «Це Крафт» підтримує локальних виробників
«Долучали шкільні автобуси громади для довезення внутрішньо переміщених осіб безпосередньо на місця. Робили все що могли і не могли», — кажестароста села Невицьке Наталія Кичка.
Піклуються у громаді і про тих, хто залишився тут жити. Лілія разом із двома синами тікала з-під обстрілів із Миколаєва. Принципово не хотіла їхати за кордон, тому оселилась тут.
«Ми звернулися до селищної ради. Вона про нас подбала і поселила у дитячому садочку», — розповідає переселенка з Миколаєва Лілія Грабчук.
У дитячому садочку Лілія з синами живе вже 5 місяців. За весь цей час жодного разу не почула від громади слова «ні».
«Тут люди доброзичливі дуже. Що не скажи – допомагають. Все добре. Молодці! Велика дяка їм за це», — розповідає переселенка з Миколаєва Лілія Грабчук.
Громада прийняла переселенців до своєї родини та дивиться у майбутнє з добрими надіями.
«Незалежність – це право на свободу, на думки, на помисли і на дії. І на світле і прекрасне майбутнє нашої держави», — впевнена інспекторка відділу культури Оноківської селищної ради Світлана Когут.
Про проєкт
«Громада Діє» — проєкт, у якому ШоТам розповідає, як громади адаптуються під час війни і вчаться допомагати собі і іншим.
Нагадаємо, на Львівщині громада облаштувала наметове містечко для переселенців.
А на Буковині громада облаштувала Будинок художника для переселенців.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі