Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Маєте мінус на карті? У мене 85 тисяч». Як закрити борги за допомогою фінансової грамотності і тік-току? Ділюся власним досвідом

Опубліковано

Три місяці тому Антоніна вирішила підрахувати загальний борг за кредитними картками. Вийшло чимало – 85 тисяч гривень. І хоча дівчина вже мала стабільну роботу, заощаджувати кошти їй не вдавалося. У пригоді стала фінансова грамотність.

Завдяки базовим правилам Антоніні всього за три місяці вдалося зменшити суму боргу на 25% і нарешті відкласти кошти. Неочікувано для самої дівчини, рушієм змін став… тік-ток. Перші відео про борги та фінанси доволі швидко зібрали мільйон переглядів, згуртувавши довкола авторки аудиторію зі схожими проблемами. Тож тепер особистий челендж перетворився на блог, у якому вже замовляють рекламу. Свою історію Антоніна розповіла ШоТам.

Антоніна Патраш

блогерка, закриває борг у 85 тис. грн завдяки фінансовій грамотності

Фінансова грамотність починається з… зубів

Мій шлях до фінансової грамотності розпочався у 2018-му році з невеличкої і доволі поверхневої статті в одному з журналів. У ній не було лайфхаків чи якихось неймовірно дієвих порад, як навчитися керувати своїми грошима. Там порівнювали українців з американцями. У тексті йшлося про те, що українці мають погані зуби і не вчаться, що і як потрібно робити зі своїми коштами. 

На щастя, із зубами у мене все чудово, а це, як кажуть, – основа фінансової грамотності. Хоч стаття й була банальною, вона мене зачепила і дала привід задуматися. На той момент я була студенткою, мала дохід, але, звісно, його ніколи не вистачало. 

Доля познайомила мене у потрібний момент з потрібними людьми, які запросили мене на курси з фінансової грамотності. Я почала навчатися і тоді серйозно зацікавилася, як збільшити свій дохід. І мені це вдалося: спершу я збільшила власний прибуток утричі, а через півроку – ще вдвічі

Фінансова блогерка Антоніна Патраш

Привіт, кредити і борги!

Звучить чудово, правда? Утім, я витрачала всі ці гроші в нуль. Інколи навіть більше, ніж заробляла. У мене не було навичок накопичення та правильного розподілу фінансів. Я вміла заробляти та витрачати, але не могла зберегти ці гроші чи змусити їх працювати. 

Трохи пізніше розпочалася пандемія COVID-19, яка потягнула за собою витрати, а найголовніше – мене затопили. Чотири рази. Здогадуєтеся, що мені довелося зробити і чому почали з’являтися борги? 

Правильно! Мені довелося робити ремонт. Мою квартиру топили протягом двох місяців, і довгий час у ванній кімнаті по стінах просто текла вода. Хоч у мене й були невеликі заощадження, їх все одно не вистачило, щоби закрити всі потреби ремонту. Так я познайомилася з кредитними картками.

Я відкрила кілька карток, усі з різними сумами, і після вирішення питання з ремонтом ще довго сплачувала мінімальні платежі. Зізнаюся, я була впевнена, що це маленькі суми, які не грають жодної ролі для мого прибутку. Я ще думала: «Колись закрию, не на часі». Вже зараз я усвідомлюю, що це була дещо інфантильна позиція з мого боку.

«Якщо прикмета не до грошей, то я в неї не вірю»

Навесні 2023-го я вирішила, що маю кілька бажань, які варто було б реалізувати. Я прописала собі план бажань, але зрозуміла, що не маю грошей. Тобто заробітну плату я отримую, але грошей чомусь не бачу. 

Ось це «чомусь» і виявилося моїми боргами. Я з’ясувала, що на мінімальні щомісячні платежі з мого прибутку йде щонайменше три тисячі гривень. «Але ж можна відкладати ці гроші, а не витрачати їх!», – подумала я і сіла писати стратегію. 

Для того, щоб зрозуміти, як діяти далі, я дістала всі свої конспекти, нотатки і згадки про фінанси та фінансову грамотність. Почала шукати нову літературу на американському ринку і, на жаль, російському. Мушу сказати, що української літератури про фінансову грамотність обмаль, до того ж вона максимально поверхнева. 

На вітчизняному ринку є чимало курсів, які мають езотеричний напрямок для приваблення прибутку, наприклад: гроші потрібно відпускати, легко прощатися з ними тощо. Це має місце бути. Ба більше, мій улюблений вираз: «Якщо прикмета не до грошей, то я в неї не вірю». Та все ж необхідно все прописувати та рахувати. 

Фінансовий план

Встановила ціль: виплатити 85 тис. та зібрати ще 120 тис.

Так я виокремила для себе дві мети: закрити свої борги і накопичити фінансову подушку. Загальна сума боргу, за моїми розрахунками, станом на березень 2023-го року становила майже 85 тисяч гривень. А накопичити я вирішила 120 тисяч гривень. Ця сума не взялася просто з неба. 

Я вирахувала, що якщо, приміром, втрачу роботу, то цих грошей мені вистачить на пів року. До того ж це дасть мені змогу триматися того ж рівня життя, а найголовніше – без жорсткої економії та утисків власного комфорту

Спершу я розмірковувала над тим, щоб закривати борг повільно, орієнтовно протягом шести місяців. Почала вести кілька різних табличок, трекерів звичок і змайструвала собі скарбничку. А водночас вирішила вести фінансовий щоденник у тік-тоці. Чесно кажучи, я була впевнена, що на моїх відео буде один-два лайки і три перегляди. 

І точно не очікувала, що перші відео наберуть мільйон переглядів. Для мене це був шок. Як з’ясувалося, тема фінансів болюча для багатьох людей, багато хто має борги або просто не вміє накопичувати. Ці люди побачили мої відео, дізналися про мій борг і план його ліквідації та вирішили залишитися. 

Фінансова грамотність: діаграма щомісячних витрат

Тік-ток допомагає дотримуватися звички

Тепер відео для тік-току я знімаю щодня. Відчуваю, що так у мені простіше виробляється звичка до накопичення, також швидше вдається закривати борги. Крім того, я не дозволяю собі пропускати щоденне поповнення скарбнички і тим більше – відкривати її раніше терміну. 

Я показую своїм читачам, що і як роблю для того, щоб накопичити фінансову подушку, пропоную свій підхід до цієї задачі. Крім того, чимало людей спілкуються зі мною у коментарях, діляться власними історіями, а подекуди й життєвими лайфхаками. 

Часто помічаю, що підписники мають стабільний дохід, але так само не мають грошей, або ж мають борги, які довго не можуть закрити. Я щиро сподіваюся, що мої поради зможуть допомогти тим, хто їх потребує. 

@economy_with_me Дивлюсь на цифри і не розумію – куди я стільки витратила?😅 #закриваюборг #накопичення #фінансоваграмотність #фінзвіт #фінанси #фінанси💸 #відкладаю200тисяч ♬ Pump It – The Black Eyed Peas

Чому я маю собі відмовляти? 

Але не обходиться і без гнівних коментарів. У своїх роликах я показую, на що витрачаю кошти, і періодично отримую хейт. Мені пишуть: «Як можна ходити у ресторани і при цьому економити?». Тут я вже не в силах пояснити людям, що заклад швидкого харчування – це не ресторан великої кухні, для мене це не розкіш, а базова потреба. 

Я намагаюся щовихідних планувати меню на наступний тиждень і закуповуватися у магазині, щоб посеред тижня не витрачати великі суми. Та все ж інколи я також втомлююся, лінюся і дозволяю собі відпочити від складання меню, закупок і готування. Так, це дорожче, але чому я маю собі відмовляти? 

Тут, до речі, варто сказати, що свої зусилля завжди потрібно винагороджувати. Це може бути як ранкова кава, так і новий піджак для роботи. Не можна не хвалити себе за пророблену роботу. Маленькі радощі завжди допомагають зберігати мотивацію до роботи. Адже без похвали можна дуже швидко вигоріти і закинути будь-який процес.

Фінансова грамотність: трекер збережень та депозиту

Друга робота – це подвійний прибуток і додаткова втома

Особливо, якщо маєте більше однієї роботи. Відколи я прорахувала свій бюджет, витрати і повну суму боргу, то зрозуміла, що час шукати другу роботу. Зупинилася на вакансії баристи у кав’ярні. Це був швидкий варіант, який мав допомогти отримати додатковий заробіток. 

Звісно, стояти майже цілий день на ногах було непросто, але я була на ентузіазмі, горіла ідеєю якомога швидше позбутися боргів. Приємним бонусом стали чайові: гроші готівкою, які я використовувала для поповнення скарбнички. 

Згодом я змінила роботу і подалася у проєкт інвестиційної компанії. Ця посада потребує більшої віддачі, має напружений графік, але я розумію, що працюватиму тут ще близько двох місяців. За цей час я мушу виконати все, що запланувала. Також друга робота дозволила мені відкладати більшу суму у фінансову подушку. 

За три місяці зменшила борг на 25%

З квітня і до сьогодні мені вдалося закрити одну кредитну картку і погасити борг за електроенергію. Завдяки цьому загальна суму боргу за три з хвостиком місяці зменшилася до майже 64 тисяч. Також мені вдалося накопичити приємну суму. Додам, що за цей час я налагодила систему кешбеку на деяких банківських картках, продала кілька одиниць одягу і побачила запит на консультації з приводу фінансової грамотності у тік-тоці.

Потенційно це означає, що я зможу проводити такі консультації, коли забезпечу себе позитивним результатом. Ще з приємного – я отримала рекламну пропозицію. Тому варіанти прибутку можуть бути геть різними, і я це бачу на власному досвіді. Після закриття боргу вже маю перше бажання – звільнитися з другої роботи і відпочити. З графіком 6/1 зробити це доволі складно. 

Далі – збиратиму гроші на поїздку на море, сподіваюся, вилечу вже з Борисполя. А ще на ремонт, адже потрібно дещо доробити, і можливо, на машину. Загалом, плани є. А завдяки своєму челенджу є мотивація, розуміння і, найголовніше, звичка.

Коментарі

Суспільство

На Київщині відкрили новий гуртожиток для ВПО з п’яти областей (ФОТО)

Опубліковано

Гуртожиток відкрили у селі Дорогинка, що знаходиться у Фастівському районі. У ньому житимуть сім родин.

Про це повідомили на сайті Київської обласної військової адміністрації.

Родини житимуть у п’яти двокімнатних помешканнях, одному трикімнатному та одному однокімнатному. Їх обладнали меблями та побутовою технікою. У гуртожитку збудували два санвузли, кухню та зону відпочинку.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: На Київщині побудували міст за сучасними технологіями, який має сонячні панелі (ФОТО)

У нових квартирах житимуть сім’ї з таких областей:

  • Запорізької;
  • Дніпропетровської;
  • Донецької;
  • Сумської;
  • Херсонської.

У КОВА додали, що це житло надали без будь-яких термінів проживання.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: Столичному театру на Подолі присвоїли ім’я його засновника: що про нього відомо

Підтримка ВПО на Київщині

Цей проєкт реалізовували за фінансової підтримки Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) та благодійної організації «Благодійний фонд РОКАДА».

Також у Київській області вже реалізували кілька спільних проєктів для розміщення тих, хто покинув свій дім через війну. В Ірпені, Богуславі та Сквирі реконструювали гуртожитки, а в селах Бориспільського, Бучанського та Фастівських районів переобладнали помешкання для проживання родин. На сьогодні створили 500 нових місць для поселення ВПО.

Нагадаємо, що в чотирьох громадах Київщини запрацювали соціальні хаби: що отримають відвідувачі.

Фото обкладинки: Pixabay

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі