

Суспільство
«Маєте мінус на карті? У мене 85 тисяч». Як закрити борги за допомогою фінансової грамотності і тік-току? Ділюся власним досвідом
Три місяці тому Антоніна вирішила підрахувати загальний борг за кредитними картками. Вийшло чимало – 85 тисяч гривень. І хоча дівчина вже мала стабільну роботу, заощаджувати кошти їй не вдавалося. У пригоді стала фінансова грамотність.
Завдяки базовим правилам Антоніні всього за три місяці вдалося зменшити суму боргу на 25% і нарешті відкласти кошти. Неочікувано для самої дівчини, рушієм змін став… тік-ток. Перші відео про борги та фінанси доволі швидко зібрали мільйон переглядів, згуртувавши довкола авторки аудиторію зі схожими проблемами. Тож тепер особистий челендж перетворився на блог, у якому вже замовляють рекламу. Свою історію Антоніна розповіла ШоТам.

Антоніна Патраш
блогерка, закриває борг у 85 тис. грн завдяки фінансовій грамотності
Фінансова грамотність починається з… зубів
Мій шлях до фінансової грамотності розпочався у 2018-му році з невеличкої і доволі поверхневої статті в одному з журналів. У ній не було лайфхаків чи якихось неймовірно дієвих порад, як навчитися керувати своїми грошима. Там порівнювали українців з американцями. У тексті йшлося про те, що українці мають погані зуби і не вчаться, що і як потрібно робити зі своїми коштами.
На щастя, із зубами у мене все чудово, а це, як кажуть, – основа фінансової грамотності. Хоч стаття й була банальною, вона мене зачепила і дала привід задуматися. На той момент я була студенткою, мала дохід, але, звісно, його ніколи не вистачало.
Доля познайомила мене у потрібний момент з потрібними людьми, які запросили мене на курси з фінансової грамотності. Я почала навчатися і тоді серйозно зацікавилася, як збільшити свій дохід. І мені це вдалося: спершу я збільшила власний прибуток утричі, а через півроку – ще вдвічі.

Привіт, кредити і борги!
Звучить чудово, правда? Утім, я витрачала всі ці гроші в нуль. Інколи навіть більше, ніж заробляла. У мене не було навичок накопичення та правильного розподілу фінансів. Я вміла заробляти та витрачати, але не могла зберегти ці гроші чи змусити їх працювати.
Трохи пізніше розпочалася пандемія COVID-19, яка потягнула за собою витрати, а найголовніше – мене затопили. Чотири рази. Здогадуєтеся, що мені довелося зробити і чому почали з’являтися борги?
Правильно! Мені довелося робити ремонт. Мою квартиру топили протягом двох місяців, і довгий час у ванній кімнаті по стінах просто текла вода. Хоч у мене й були невеликі заощадження, їх все одно не вистачило, щоби закрити всі потреби ремонту. Так я познайомилася з кредитними картками.
Я відкрила кілька карток, усі з різними сумами, і після вирішення питання з ремонтом ще довго сплачувала мінімальні платежі. Зізнаюся, я була впевнена, що це маленькі суми, які не грають жодної ролі для мого прибутку. Я ще думала: «Колись закрию, не на часі». Вже зараз я усвідомлюю, що це була дещо інфантильна позиція з мого боку.


«Якщо прикмета не до грошей, то я в неї не вірю»
Навесні 2023-го я вирішила, що маю кілька бажань, які варто було б реалізувати. Я прописала собі план бажань, але зрозуміла, що не маю грошей. Тобто заробітну плату я отримую, але грошей чомусь не бачу.
Ось це «чомусь» і виявилося моїми боргами. Я з’ясувала, що на мінімальні щомісячні платежі з мого прибутку йде щонайменше три тисячі гривень. «Але ж можна відкладати ці гроші, а не витрачати їх!», – подумала я і сіла писати стратегію.
Для того, щоб зрозуміти, як діяти далі, я дістала всі свої конспекти, нотатки і згадки про фінанси та фінансову грамотність. Почала шукати нову літературу на американському ринку і, на жаль, російському. Мушу сказати, що української літератури про фінансову грамотність обмаль, до того ж вона максимально поверхнева.
На вітчизняному ринку є чимало курсів, які мають езотеричний напрямок для приваблення прибутку, наприклад: гроші потрібно відпускати, легко прощатися з ними тощо. Це має місце бути. Ба більше, мій улюблений вираз: «Якщо прикмета не до грошей, то я в неї не вірю». Та все ж необхідно все прописувати та рахувати.

Встановила ціль: виплатити 85 тис. та зібрати ще 120 тис.
Так я виокремила для себе дві мети: закрити свої борги і накопичити фінансову подушку. Загальна сума боргу, за моїми розрахунками, станом на березень 2023-го року становила майже 85 тисяч гривень. А накопичити я вирішила 120 тисяч гривень. Ця сума не взялася просто з неба.
Я вирахувала, що якщо, приміром, втрачу роботу, то цих грошей мені вистачить на пів року. До того ж це дасть мені змогу триматися того ж рівня життя, а найголовніше – без жорсткої економії та утисків власного комфорту.
Спершу я розмірковувала над тим, щоб закривати борг повільно, орієнтовно протягом шести місяців. Почала вести кілька різних табличок, трекерів звичок і змайструвала собі скарбничку. А водночас вирішила вести фінансовий щоденник у тік-тоці. Чесно кажучи, я була впевнена, що на моїх відео буде один-два лайки і три перегляди.
І точно не очікувала, що перші відео наберуть мільйон переглядів. Для мене це був шок. Як з’ясувалося, тема фінансів болюча для багатьох людей, багато хто має борги або просто не вміє накопичувати. Ці люди побачили мої відео, дізналися про мій борг і план його ліквідації та вирішили залишитися.

Тік-ток допомагає дотримуватися звички
Тепер відео для тік-току я знімаю щодня. Відчуваю, що так у мені простіше виробляється звичка до накопичення, також швидше вдається закривати борги. Крім того, я не дозволяю собі пропускати щоденне поповнення скарбнички і тим більше – відкривати її раніше терміну.
Я показую своїм читачам, що і як роблю для того, щоб накопичити фінансову подушку, пропоную свій підхід до цієї задачі. Крім того, чимало людей спілкуються зі мною у коментарях, діляться власними історіями, а подекуди й життєвими лайфхаками.
Часто помічаю, що підписники мають стабільний дохід, але так само не мають грошей, або ж мають борги, які довго не можуть закрити. Я щиро сподіваюся, що мої поради зможуть допомогти тим, хто їх потребує.
@economy_with_me Дивлюсь на цифри і не розумію – куди я стільки витратила?😅 #закриваюборг #накопичення #фінансоваграмотність #фінзвіт #фінанси #фінанси💸 #відкладаю200тисяч ♬ Pump It – The Black Eyed Peas
Чому я маю собі відмовляти?
Але не обходиться і без гнівних коментарів. У своїх роликах я показую, на що витрачаю кошти, і періодично отримую хейт. Мені пишуть: «Як можна ходити у ресторани і при цьому економити?». Тут я вже не в силах пояснити людям, що заклад швидкого харчування – це не ресторан великої кухні, для мене це не розкіш, а базова потреба.
Я намагаюся щовихідних планувати меню на наступний тиждень і закуповуватися у магазині, щоб посеред тижня не витрачати великі суми. Та все ж інколи я також втомлююся, лінюся і дозволяю собі відпочити від складання меню, закупок і готування. Так, це дорожче, але чому я маю собі відмовляти?
Тут, до речі, варто сказати, що свої зусилля завжди потрібно винагороджувати. Це може бути як ранкова кава, так і новий піджак для роботи. Не можна не хвалити себе за пророблену роботу. Маленькі радощі завжди допомагають зберігати мотивацію до роботи. Адже без похвали можна дуже швидко вигоріти і закинути будь-який процес.

Друга робота – це подвійний прибуток і додаткова втома
Особливо, якщо маєте більше однієї роботи. Відколи я прорахувала свій бюджет, витрати і повну суму боргу, то зрозуміла, що час шукати другу роботу. Зупинилася на вакансії баристи у кав’ярні. Це був швидкий варіант, який мав допомогти отримати додатковий заробіток.
Звісно, стояти майже цілий день на ногах було непросто, але я була на ентузіазмі, горіла ідеєю якомога швидше позбутися боргів. Приємним бонусом стали чайові: гроші готівкою, які я використовувала для поповнення скарбнички.
Згодом я змінила роботу і подалася у проєкт інвестиційної компанії. Ця посада потребує більшої віддачі, має напружений графік, але я розумію, що працюватиму тут ще близько двох місяців. За цей час я мушу виконати все, що запланувала. Також друга робота дозволила мені відкладати більшу суму у фінансову подушку.


За три місяці зменшила борг на 25%
З квітня і до сьогодні мені вдалося закрити одну кредитну картку і погасити борг за електроенергію. Завдяки цьому загальна суму боргу за три з хвостиком місяці зменшилася до майже 64 тисяч. Також мені вдалося накопичити приємну суму. Додам, що за цей час я налагодила систему кешбеку на деяких банківських картках, продала кілька одиниць одягу і побачила запит на консультації з приводу фінансової грамотності у тік-тоці.
Потенційно це означає, що я зможу проводити такі консультації, коли забезпечу себе позитивним результатом. Ще з приємного – я отримала рекламну пропозицію. Тому варіанти прибутку можуть бути геть різними, і я це бачу на власному досвіді. Після закриття боргу вже маю перше бажання – звільнитися з другої роботи і відпочити. З графіком 6/1 зробити це доволі складно.
Далі – збиратиму гроші на поїздку на море, сподіваюся, вилечу вже з Борисполя. А ще на ремонт, адже потрібно дещо доробити, і можливо, на машину. Загалом, плани є. А завдяки своєму челенджу є мотивація, розуміння і, найголовніше, звичка.
Суспільство

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.
Про це повідомили у команді простору.
Що буде в MLYN design hub
Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.
Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.
«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.
Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція
Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.
«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.
MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.



Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.
Фото: MLYN design hub
Суспільство

11-річний Єнс із Данії зібрав понад 34 тисячі данських крон для дітей з України, які втратили свої домівки. Хлопчик виготовляє власні вироби з бісеру та продає їх.
Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Єнс виготовляє синьо-жовтих великодніх курчат із бісеру. Торік хлопчик зібрав 28 тисяч крон. За 2025 рік він уже встиг зібрати шість тисяч крон, а благодійна організація KOLO Nordic подвоїла цю суму до 12 тисяч крон.
Очільниця міністерства написала про бажання Єнса допомогти українським дітям:
«Хлопчик побачив у новинах, як багато дітей в Україні втратили свої домівки, і сказав мамі: “Що ми можемо зробити?”. Мама відповіла: “Творити добро!”. У свої 11 він показує світові, що щедрість духу не має віку».
Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)
Також завдяки міністру підприємництва Данії Мортену Бьодскову, який організував зустріч із Єнсом та його батьками, Юлія Свириденко мала змогу подякувати хлопчику за його роботу.




Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка Юлії Свириденко
Суспільство

Американська акторка Анджеліна Джолі поспілкувалася з 14-річною Поліною, яка дістала тяжкі поранення внаслідок російського удару по Харківщині. Акторка також передала Поліні записку зі словами підтримки.
Про це повідомили в UNITED24.
Поліна отримала тяжкі поранення в лютому 2025 року в Ізюмі. Зараз дівчина проходить лікування в дитячій лікарні «Охматдит». Найбільша мрія дівчини — знову ходити. Їй допомагають у цьому українські лікарі.
Також дівчина розповіла психологам, що вона дуже хотіла б зустрітися з Анджеліною. До втілення цієї мрії Поліни долучилися в UNITED24. Американська акторка поспілкувалася з Поліною онлайн. Разом із цим дівчина отримала від Анджеліни Джолі записку зі словами підтримки та побажаннями залишатися сильною.
Читайте також: «Ви надихнули весь світ!»: Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО)



Нагадаємо, що принц Вільям зустрівся з українськими дітьми у школі в Естонії.
Фото обкладинки: Harald Krichel