Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Луцька вишиванка підкорює світ. Як бренд «Укргламур» одягає в українське Європу та Америку

Опубліковано

Щороку в третій четвер останнього місяця весни Україна відзначає Міжнародний день вишиванки. Цьогоріч свято припало на 20 травня, і йому вже 15 років. Таким чином в країні популяризують вишитий етнічний одяг та вшановують українські традиції. Цього дня заведено вдягати національне вбрання, куди б не довелося йти: чи то на роботу, чи на зустріч із друзями. Напередодні ми поспілкувалися з одним із виробників вишиванок — луцьким брендом «Укргламур». Його засновник Роман Понікарук розповів, хто і чому сьогодні купує такий елемент одягу, на які періоди припадають найбільші продажі та як впливає карантин на його компанію.

Вишиванку сьогодні мусить мати кожен

В сучасному житті вишиванка стає популярніша за будь-який модний тренд. Ця тенденція охоплює вже не тільки нашу країну, а й сягає далеко за її межі. Тому створення вишиванки перетворюється в ритуал зі світлими думками, позитивною енергетикою і дружньою працею.Вишитий одяг — це частина стильного та сучасного образу, який легко можна поєднати з будь-яким іншим одягом. Сьогодні вже видається дивним, коли в українця або українки немає вдома вишиванки. Вона має бути в гардеробі кожного, хто любить свою країну, адже це один із її символів. Наприклад, у мене їх 5-6, є одна улюблена. Вдягаю вишиванку на якісь свята. 20 травня, звичайно, весь день буду в ній.

Ми детально не досліджували, хто з наших покупців і чому купує вишиванку — як елемент стилю чи вираження національних поглядів. Водночас із того, що я бачу, є багато патріотичних людей, які люблять український орнамент. У порівнянні з 2014 роком, коли відбулася Революція Гідності, кількість таких громадян, звичайно, зменшилася. Але вони є, і їх не мало.

Вишиванки від бренду «Укргламур»

Водночас важливу роль відіграє й мода. Багато хто хоче мати гарну вишиванку, щоб у ній вийти кудись на свято. На першому місці серед періодів продажу є якраз День вишиванки. Люди напередодні 20 травня масово щороку їх купують, щоб вийти з родинами кудись і відсвяткувати в патріотичному стилі. І дуже радує, що є таке свято. У великих містах відбудуться паради вишиванок, в дитячих садочках та в більшості шкіл усі також будуть у національному одязі.

Пік продажу вишиванок припав на події «Євромайдану»

Свій бренд вишиванок у мене з’явився насправді досить випадково. Не те щоб я був тоді надзвичайно патріотичним. Я закінчив в університеті факультет бізнесу за спеціальністю менеджмент організацій. Після цього влаштувався менеджером із продажів на маркетплейс Prom.ua. Наш офіс був поруч із підприємством, яке виготовляло вишиванки. Одного дня їхні представники зайшли до нас, шукаючи моделей для зйомок. Я погодився, попозував у вишиванці. І це надихнуло мене на власну справу — з’явилася ідея саме на цьому майданчику, де я працював, продавати такий вид товару.

Все це відбувалося за два роки до Революції Гідності. А вже у 2014 році ми почали продавати свої товари під брендом «Укргламур». Коли ми тільки стартували, попит на цей товар в Україні був середнім, але в деякі сезони продажі були непоганими. Пік був у 2014 році й тривав орієнтовно два роки. Для розуміння, тоді у лютому продавалося більше вишиванок, ніж напередодні 20 травня. Люди тоді стали більш патріотичними.

Вишиванки від бренду «Укргламур»

Та й конкуренція на той період була меншою, ніж зараз. Наш сайт займав перші місця на Prom.ua, й на пальцях можна було перерахувати виробників вишиванок. В інтернеті тоді рідко щось купували — люди більше ходили на ринки та в невеличкі крамниці. Якщо порівняти попит, який був до 2014 року й зараз, то він приблизно однаковий. Просто раніше було більше фізичних продажів, а зараз онлайну.

Перше замовлення надійшло опівночі

Я добре пам’ятаю свого першого покупця, хоча це було років вісім тому. Це була жінка, яка зателефонувала опівночі й замовила дві вишиванки. Я тоді заробив на них приблизно 50 доларів і був безмежно щасливий. Це була така радість розуміти, що моя справа почалася. Відчувався успіх.

Фірмовий магазин ​бренду «Укргламур» у Львові, який довелося закрити через карантин

Якість нашого виробництва можна поділити на «до» і «після». Коли ми лише починали, клієнти нас дуже сварили, що, мовляв, усе гарно, але буває, десь нитки вилазять. Зараз це все змінилося. У нас є людина, яка перевіряє кожну вишиванку, кожен шов. Тобто, у нас зараз дійсно ідеальний крій, і клієнти, які отримують свою вишиванку, говорять: «Вау». Вони дійсно задоволені нашою продукцією, і нас це тішить.

Одягнутися у вишиванку можна за 540 гривень

Ми постійно вдосконалюємось, створюючи нові моделі вишиванок. Більшість із них мають винятково традиційне походження, а деякі розробляли наші модельєри на основі певних елементів автентичного національного одягу. Наприклад, ми пропонуємо дуже стильні вечірні сукні з елементами вишивки, які по праву можна вважати частиною традиційної культури, однак, цих моделей в нашу сиву давнину не існувало. У роботі ми використовуємо машинну вишивку. Використовуються як елементи сучасних зображень, так і старовинні, які несуть глибокий  прихований зміст. Багато використаних елементів мають своє значення. Але головне для нас — це створення неповторних орнаментів, які в поєднанні з натуральними матеріалами створюють відчуття комфорту і краси.

Якщо проаналізувати Google Analytics й таргетинг у соціальних мережах, типовим нашим покупцем у 90% є жінка віком від 25 до 35 років. Більшість продажів одягу відбувається онлайн через сайт бренду «Укргламур». А ще маємо шоу-рум у місті Вишневе, що на Київщині. Також у нас був фірмовий магазин у Львові, але змушені були його закрити у зв’язку з карантином. Коштують вишиванки від 540 до 3700 гривень. Вишиті сумки вартують до 500 гривень, а лляна постіль — 3400.

Вишиті сумки від бренду «Укргламур»

Екологія для нас є дуже важливою на виробництві. Якщо взяти всі наші тканини, то загалом на 90% вони зроблені з екологічно-чистого матеріалу. У вишиванках ми використовуємо білоруський якісний льон. Нитки раніше мали з поліестеру й бавовни, зараз вже повністю переходимо на бавовну. Це збільшить екологічність готового виробу до 100%. Трикотаж, який ми шиємо, також зроблений із бавовни.

Луцькі вишиванки підкорили Європу й Америку

До пандемії ми все більше виходили на європейський ринок. В Україні не кожен готовий придбати сукню за 200 доларів, для Європи ж це норма. Весь світ дуже цінує українські вишиванки. Торік в цілому експорт очікувано знизився. Це стосується не тільки одягу, а й загалом сировини. Останнім часом ми за кордоном працюємо одинично. Переважно маємо замовлення від американців.

Читайте також: Мосяжництво, ткацтво і лозоплетіння: 7 брендів, які відроджують традиції

Хоча український промисловий швейний бізнес дійсно з року в рік зростає в позитивну сторону. Навіть у Луцьку в нас дуже багато якісних швейних виробництв, починаючи від білизни, і закінчуючи вишиванкою. Наш одяг зараз не гірший за європейський. Але успіх бренду залежить не тільки від виробника, а й від рівня економіки в країні та світі.

Готуємо нову колекцію та шиємо оленів

За останні три роки конкуренція на ринку вишиванок стрімко зросла. Навіть після локдауну вона залишилася на високому рівні. Ті виробництва, які вижили у цей період, зараз дуже ціняться на ринку. Адже карантин чи не всіх таки переформатував у робочих моментах. Дуже багато компаній позакривалися, теж стосується й брендів вишиванок.

В’язані светри від бренду «Лапландія»

Карантин показав нашому бренду його слабкі місця і змусив трішки змінити профіль. Ми як виробники вишиванок заробляємо в основному на сезонності — травень-серпень. А саме на ці місяці торік припав основний локдаун. Школи й дитсадки були закриті, кількість весіль різко знизилася. Наші продажі тоді вали десь на 70%. Ми почали шили маски, потім перейшли на трикотаж — більш такий повсякденний одяг. Згодом повернули свій акцент на вишиванки. Але зараз після року стали сильнішими, проаналізували багато речей і з новими силами вливаємося в роботу.

Ні для кого не секрет, що для досягнення успіху потрібно багато роботи, перемоги над собою, самореалізації. Тоді вдасться в цілому все, що захочеш. Зараз ми маємо амбітні плани з розвитку бренду. Готуємо нову колекцію вишиванок. Також розширюємо запущений торік бренд «Лапландія» — це в’язані новорічні светри. Весь рік ми до нього готуємося, а у листопаді — грудні почнемо одягати всіх у кофтинки з оленями. Якщо кордони будуть більш відкриті, то будемо експортувати їх і в інші країни, в першу чергу, СНД.

Суспільство

Укрпошта випустить марку, присвячену оборонцям Чернігова

Опубліковано

“Укрпошта” анонсувала перепродаж поштового блоку “Міста героїв” на честь Чернігівщини, до якого ввійшли чотири марки. Це вже сьомий випуск серії.

Про це повідомляє поштовий маркет.

Історія Міста героя

Понад місяць, від 24 лютого 2022 року, ворог намагався окупувати територію Чернігівської області, щоб якомога ближче підступитися до столиці. Попри небезпеку, місцеві мешканці чинили активний спротив: облаштовували штучні перешкоди для просування ворожої техніки на дорогах, відстежували її рух та передавали інформацію Збройним Силам України, тобто робили усе, аби оборонці стримали наступ.

Українські військові відчайдушно боролися за кожен метр рідної землі та вже до 3 квітня 2022 року витіснили російського агресора з усієї території області. Зі звільненням спокій не повернувся до краю, адже близькість кордону з рф дозволяє ворогу здійснювати постійні ракетні атаки, націлені на населені пункти регіону. 

Читати також: Укрзалізниця запустила оновлені електропоїзди: яким маршрутом курсуватимуть

Але це не стало на заваді активному відновленню після російської навали. Чернігівщина вистояла та відбудовується, а її жителі, за свою активну боротьбу, заслуговують на найщирішу повагу.

Про марку

Поштовий випуск, що є продовженням серії «Міста Герої», присвячено Чернігову, Ніжину, с. Ягідному, с. Семенівці. Ескізи розроблені креативною агенцією I AM IDEA.

Тираж блоку – 150 000, а вартість – 120 гривень.

Передзамовити марки можна за посиланням.

Нагадаємо, що в Україні випробували сенсорну технологію пошуку мін з дронів.

Читати далі

Суспільство

«Люди квасять огірки, а я — лопухи». Це сімейна гончарна майстерня на Прикарпатті, де виготовляють посуд з відбитками рослин

Опубліковано

«Сама собі керамістка» — так називає себе Лілія з Франківщини у власному блозі в Instagram, де її читають майже 70 000 підписників. У дописах блогу — різнокольорові горнятка й тарілки з лавандою, виліпленими пташками чи у вигляді лимонів — суцільне естетичне задоволення. «Ці яскраві горнятка ніби наповнені життям і легкістю», — ділиться майстриня. А ще в блозі час від часу з’являється пані Орися — матір Лілії. У свої 70 ця багатодітна мама й бабуся вміло стоїть на голові та допомагає дочці створювати посуд. 

Leaf Ceramics — це не лише естетичний блог з різнокольоровим посудом ручної роботи. Це сімейна справа багатодітної родини, яка забезпечує та допомагає проявити свою творчість. Історія сімейної майстерні — в новому матеріалі на ШоТам.

Ідея створити майстерню виникла в декреті

Лілія Шкреметка — мама чотирьох дітей, що живе в селі Чернятин на Прикарпатті. За фахом жінка — інженерка-землевпорядниця. Вона працювала в цій сфері 5 років, але в декреті вирішила робити те, що дуже подобається. Так 8 років тому Лілія спробувала працювати з глиною, навчилася створювати вироби з відео в інтернеті, а потім деякий час працювала в майстерні кераміки в районному центрі. А у 2018 Лілія з чоловіком наважилися створити власну майстерню зі створення кераміки. 

Подружжя придбало піч, аби випалювати керамічні вироби при високих температурах. Лілія каже, що тоді дуже підтримала її мама Орися, яка повернулася з заробітків і допомогла з коштами для старту. До повномасштабного вторгнення керамічну масу для виробів замовляли від Слов’янського керамічного заводу, який продавав її за доступними цінами. Зараз усі заготовки купують за кордоном, зокрема, в Німеччині. 

Щодня в пошуках ідеальних рослин для крафтового посуду

Лілія отримує готові керамічні брикети, які вже готові до ліпки. З мокрої глини виліплює виріб, який сохне тиждень, аби волога повністю випарувалася. Далі відбувається лощення та шліфування, а після цього — перший випал виробу в печі. Наприкінці Лілія займається глазуруванням — наносить на вироби поливу, і тому вони стають різнокольоровими. 

Керамічна тарілка з відбитками рослин від бренду. Фото надала Лілія

У середньому виріб виготовляють три тижні — тоді відбувається ліпка, підсушення, випали. Лілія каже, що створення виробів — це тривалий та клопіткий процес, який потребує терплячості й уважності: «На самому натхненні в такій справі далеко не заїдеш».

Родзинкою бренду є те, що Лілія протягом усього року, навіть взимку відтискає на виробах справжні рослини: «Люди взимку квасять огірки, а я — лопухи»

Процес відтискання рослин на майбутній тарілці. Фото з соцмереж бренду Leaf Ceramics

Першими виготовили горнятка й тарілки. «Коли тільки почали роботу та відбили перші рослини, то постійно хотіла пробувати ще й думала, що б то ще таке створити. З часом я вже зрозуміла, яка рослина може відбитися добре, а яка ні. Я завжди шукаю ідеальні для себе рослини за формою та товщиною», — розповідає майстриня.

Яскравий посуд, що наповнений життям

Лілії дуже подобається, коли в майстерні вдається створити щось нове. Наприклад, нещодавно зʼявилася нова серія акварельних горняток, які дуже подобаються клієнтам, адже їх часто замовляють. Ідею Лілія підгледіла в іноземних керамістів, але каже, що ці горнята — особливі, бо в них є і втілення власних ідей. 

Серія горняток з патріотичною символікою від бренду Leaf Ceramics. Фото надала Лілія

А ще майстрині дуже подобаються горнятка у вигляді апельсинів і лимонів. «Ця кольорова серія мені дуже подобається, бо ці яскраві горнята ніби наповнені життям і легкістю», — каже жінка.

Хітом серед клієнтів є горнята з лавандою та пташками, які регулярно замовляють протягом трьох років. Майстриня обожнює маленькі теплі деталі, тому вручну виліплює пташок чи бджілок. Найбільше клієнтів — з Києва та Львова, але замовляють посуд і з-за кордону. Лілія також має магазин на міжнародній платформі хендмейд-виробів Etsy.

Керамічні горнятка з лавандою та пташками, які протягом трьох років замовляють клієнти. Фото надала Лілія

Кожен у сім’ї робить щось для майстерні 

«До роботи я надихаюся іншими людьми та виробами, а також природою, тому де б я не була, завжди дивлюся під ноги та шукаю цікаві рослини. Іноді клієнти самі рекомендують, що б вони хотіли придбати, а ще підписники пишуть свої ідеї. Тому задуми для виробів є завжди, з цим ніколи не буває проблем», — каже майстриня.

Лілія розповідає, що майстерня забезпечує всю сім’ю — це можливість розвивати власну справу та добре заробляти в селі. Жінка створює вироби, її чоловік-відеограф фотографує їх для соцмереж і створює контент. Сестра Лілії — таргетологиня, тому просуває кераміку в соцмережах. «Можна робити багато гарних виробів, але якщо їх ніхто не побачить, то користі немає. Тому соціальні мережі та реклама дуже важливі у власному бізнесі», — переконує майстриня.

Мама Лілії пані Орися допомагає жінці в майстерні. Фото надала Лілія

Дуже допомагає й пані Орися, яка також виготовляє посуд у майстерні та допомагає з найменшою дитиною, коли Лілія працює. У свої 70 років жінка заряджає до життя, а у вільний час любить постояти на голові. «Вона енергійна та життєрадісна. Я набираюся від неї оптимізму для життя», — каже Лілія.

МІж дочкою та матір’ю сильний зв’язок і взаємопідтримка. А ще Лілія також є мамою чотирьох дітей, як і пані Орися. Жартома керамістка називає свою маму «бабусею», та й ще солідною, адже жінка вже має десять онуків. 

Лілія з матір’ю, яка надихає її своєю енергією до життя. Фото надала Лілія 

Сімейна майстерня — як п’ята дитина

Лілія каже, що в житті все насправді не так, як в Instagram. Поєднувати материнство й роботу в майстерні складно, проте її у всьому підтримують найближчі люди. Майстриня каже, що пишається тим, як попри пандемію та повномасштабне вторгнення їм вдалося зберегти сімейну справу. 

Тарілки з відбитими рослинами. Фото надала Лілія

«Я дуже довго думала про те, чи створювати цю майстерню, але тепер вона для мене як ще одна дитина, яку я розвиваю та доглядаю. Тут я проявляю свою творчість і те, що є в моєму внутрішньому світі. 

Я дуже хочу, щоб завершилася війна, і мої діти жили в щасливій сім’ї, щасливій країні. І щоб все було так, як має бути. Знаю, що працюватиму багато й старанно, тому з того обов’язково буде результат», — підсумовує Лілія Шкреметка.

Читати далі

Суспільство

Оголошені переможці премії Jager Music Awards 2024

Опубліковано

Музична премія Jager Music Awards повернулася на початку 2024 року після двох років перерви, вперше з початку повномасштабного вторгнення й оголосила своїх цьогорічних лауреатів.

Про це повідомляється в прямій трансляції премії на YouTube.

фото: ANDRII BARMALII . Суспільне Культура/Юлія Ткачук

Переможці премії

Лауреатами 2024 року стали:

  • “Артист року” – OTOY;
  • “Трек року” – Стасік, “Герої вмирають”;
  • “Відео року” – ANDRII BARMALII, “Я нормально”;
  • “Колаба року” – NAZVA, альбом “ГУРМА”;
  • “Явище року” – Василь Байдак, креативні музичні збори;
  • “Лейбл року” – КONTRABASS PROMO;
  • “Журналіст року” – Олексій Бондаренко, головний редактор та засновник медіа “Лірум”;
  • “Майданчик року” – !FESTREPUBLIC;
  • YOUNG BLOOD:
    People’s Choice – OKAZIA, YAD BAND, ANGELA VERÁ;
    Jägermeister Choice – ALEZJAZZ, RENIE CARES, A04F feat. JorDee;
    Jury’s Choice: SOPHIÈME, YARIMA, Drum&Tuba Band;
фото: Юля Юріна на Jager Music Awards. Суспільне Культура/Юлія Ткачук
  • “Майстерність: сучасні пісні” – ANTON KRAMER, “Знаєш, як болить” (LAMA);
  • “Майстерність: народні пісні” – “Щука-Риба”, BUNHT, YEVHEN PUHACHOV, “То не ластовка”.

Читати також: “Doc Kyiv Fest”: в Україні стартував фестиваль документального кіно

До шортліста номінації YOUNG BLOOD потрапило одразу 56 молодих виконавців, які гучно заявили про себе цьогоріч.

Медіа “Ти.Київ” окремо нагородило ANGELA VERÁ — вони отримали інтерв’ю у виданні.

Фото: Гурт NAZVA “Колаба року” за альбом “ГУРМА”. Суспільне Культура/Юлія Ткачук

Про премію

Jager Music Awards — перша премія української незалежної музики, яка підтримує представників альтернативної сцени з 2018 року. У 2023 році вона не проводилася, замість цього у рамках ініціативи #SupportUkrainianCreators організатори підтримали 56 українських артистів і креативників мінігрантами на загальну суму 840 000 гривень.

Нагадаємо, що у Мілані відкрили читальну залу в памʼять про Вікторію Амеліну.

Фото: Jager Music Awards

Читати далі